[zasięg] Porównanie parametrów Wimax ERY

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wiligracz
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-01-14, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

[zasięg] Porównanie parametrów Wimax ERY

Post autor: wiligracz »

Po licznych próbach, podołałem podłączeniu zestawu Wimax. Dziś pierwszy raz miałem okazje przetestować usługę. Postarałem się o najlepszy możliwy zasięg w moim wypadku. Parametry wyglądają następująco:

DL SNR:
14 dB
DL RSSI:
-80 dBm
UP SNR:
9 dB
UP RSSI:
-91 dBm
Optimal Rx Rate:
QAM16 1/2
Last Tx Rate:
QPSK 1/2
Last Tx Power:
20 dBm

Jestem ciekaw, czym mogą się pochwalić inni użytkownicy Wimax w Warszawie. Czy parametry mojego połączenia są w miarę przyzwoite, czy mogą być problemy z poprawnym działaniem. Proszę osoby doświadczone w tym zakresie o wypowiedź w temacie.
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: [zasięg] Porównanie parametrów Wimax ERY

Post autor: sobpiotr »

Ja jestem z Wrocławia, mam naprawdę dużo lepsze parametry(W tej chwili nie jestem w stanie ich podać bo mam wimaxa połączonego przez router). W każdym bądź razie w instrukcji mam wszystko na b dobrze, Tobie też polecam tam sprawdzić, ale moim zdaniem jak na tak duże miasto, powinienneś mieć znacznie lepsze, najlepiej zmień sektor pobaw się ustawieniem anteny, bardzo możliwe, że uda Ci się znaleźć lepszy zasięg Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [zasięg] Porównanie parametrów Wimax ERY

Post autor: Blido »

wiligracz pisze:Czy parametry mojego połączenia są w miarę przyzwoite, czy mogą być problemy z poprawnym działaniem.
O jakość połączenia możesz być zupełnie spokojny, do osiągnięcia 1Mb/s i stabilności połączenia wystarczy parametr DL RSSI powyżej -95 dBm. W Polsce WiMax może działać z maksymalną przepustowością 18Mb/s, więc 1Mb/s dla tej technologii to pikuś. Era obecnie nie oferuje prędkości większych niż 1Mb/s tylko ze względu na słaby link do stacji bazowych.
wojtek23
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2008-08-02, 11:28
Lokalizacja: Marki

Re: [zasięg] Porównanie parametrów Wimax ERY

Post autor: wojtek23 »

wiligracz, Blido, podajcie lokalizację swoich stacji bazowych.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [zasięg] Porównanie parametrów Wimax ERY

Post autor: Patryk »

Blido pisze:do osiągnięcia 1Mb/s i stabilności połączenia wystarczy parametr DL RSSI powyżej -95 dBm.
To jest już uryna.
M.in.dlatego Netia i inni znani mi operatorzy Wimax (Telbeskid,SferaNet) nigdy na samoinstalację się nie zgodzą - nie chcą sobie zapychać sieci klientami z marnymi warunkami radiowymi :]
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [zasięg] Porównanie parametrów Wimax ERY

Post autor: Blido »

Patryk pisze:To jest już uryna.
M.in.dlatego Netia i inni znani mi operatorzy Wimax (Telbeskid,SferaNet) nigdy na samoinstalację się nie zgodzą
Ja za urynę uważam firmy które nawet nie dadzą przetestować usługi - mógłbym mieć Wimaksa już dwa lata temu, korzystając z usług lokalnego providera. Stacja w odległości 5 km od domu, widoczność optyczna. Gość z firmy stwierdził że to za daleko i zasięgu nie będzie, nawet nie będzie się fatygował żeby sprawdzić - koniec rozmowy. Miesiąc temu dokonałem sobie "samoinstalacji" Wimaksa z Ery i złapałem sygnał -68dBm a prędkości mam z umowy przez cała dobę. Stacja stoi 500m dalej niż ta z urynetu. Maszt Ery jest co prawda wyższy od komina na którym jest bazówka urynetu, ale anteny Wimaksa wiszą w połowie jego wysokości.
Rozumiem jeszcze żeby w parze z ostrą selekcją uryniarzy szła wysoka jakość usług - ale tam połowa prędkości z umowy to maksimum a w godzinach szczytu internetu praktycznie nie ma. Do tego jeszcze poblokowane porty, zrywanie połączeń i brak internetu co najmniej przez kilka godzin w tygodniu.
Awatar użytkownika
krzywyzzz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 256
Rejestracja: 2009-01-05, 23:45
Lokalizacja: Kamieniec Wrocławski

Re: [zasięg] Porównanie parametrów Wimax ERY

Post autor: krzywyzzz »

sobpiotr pisze:Ja jestem z Wrocławia, mam naprawdę dużo lepsze parametry(W tej chwili nie jestem w stanie ich podać bo mam wimaxa połączonego przez router). W każdym bądź razie w instrukcji mam wszystko na b dobrze, Tobie też polecam tam sprawdzić, ale moim zdaniem jak na tak duże miasto, powinienneś mieć znacznie lepsze, najlepiej zmień sektor pobaw się ustawieniem anteny, bardzo możliwe, że uda Ci się znaleźć lepszy zasięg Pozdrawiam:)
A dokładnie gdzie Pan mieszka we Wrocławiu chodzi mi głównie o dzielnice ewentualnie ulice. Mieszkam pod Wrocławiem we wsi Kamieniec Wrocławski. Pisałem do ery w sprawie wimaxa odpisali mi że mam pełny zasięg sieci wimax. Chciałbym ogólnie dowiedzieć się jaką odległość ma Pan od nadajnika i porównać sobie ze swoją. Potrzebuje drugiego łącza w domu.
wiligracz
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-01-14, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: [zasięg] Porównanie parametrów Wimax ERY

Post autor: wiligracz »

Po tygodniu testów, mogę stwierdzić iż internet w zupełności mi wystarcza, znalazłem nawet powód niskich parametrów odbioru - to jednak już sprawa na inny temat.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [zasięg] Porównanie parametrów Wimax ERY

Post autor: ja.michal »

krzywyzzz, wrzuć na luz. ;) Tutaj wszyscy na "ty" jesteśmy. :zdrowko:
ODPOWIEDZ