Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piotr2802
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2006-04-13, 18:41
Lokalizacja: Frywałd

Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: piotr2802 »

Mam modem Option GT Fusion + w sieci Orange. Mieszkam w Krakowie, tak że mam okazję korzystać z połączenia HSDPA.
Mam jednak problem, gdy połączę się z internetem to mam połączenie z HSDPA, ponieważ transfer jest w miarę przyzwoity i pomarańczowy wskaźnik w aplikacji Busines everywhere potwierdza to i niebieska dioda miga 4 razy. Po chwili jednak w momencie gdy nie ściągam żadnych danych , połączenie HSDPa wchodzi w stan zwykłego połączenia UMTS i transfery spadają, dioda już miga tylko dwa razy.
Jedyny sposób to rozłączam połączenie z internetem i drugi raz się loguję.
Dlaczego tak się dzieje , przecież jak już raz jestem połączony z HSDPa to tak powinno być cały czas, bez względu na to czy modem pracuje, lub jest w spoczynku.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: Jaco »

piotr2802 pisze:Dlaczego tak się dzieje , przecież jak już raz jestem połączony z HSDPa to tak powinno być cały czas, bez względu na to czy modem pracuje, lub jest w spoczynku.
To że modem zalogował się akurat do HSDPA nie oznacza że zawsze będziesz korzystał tylko z HSDPA.Nawet jeśli wymusisz to gdy w danej chwili będzie bardziej przeciążona sieć do nie przełączy cię na inna technologię.Tylko cię rozłączy.Najprawdopodobniej to wina dużego obciążenia nadajnika z którego korzystasz.Lepiej zostaw jak jest.Nie sądzę aby nawet robienie aktualizacji oprogramowania karty coś pomogło.No chyba że już robiłeś i coś się zwaliło w sofcie.
Awatar użytkownika
piotr2802
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2006-04-13, 18:41
Lokalizacja: Frywałd

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: piotr2802 »

Jaco pisze:[Nie sądzę aby nawet robienie aktualizacji oprogramowania karty coś pomogło.No chyba że już robiłeś i coś się zwaliło w sofcie.
Aktualizowałem moją kartę, ale okazało się że system wykrył istnienie już oprogramowania aktualnego na karcie , gotowego do pracy z HSDPA.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: Jaco »

A używasz jakiejś anteny.Czy tylko modemowa.Może z anteną zewnętrzną było by lepiej.Czy może masz kogoś znajomego z tym samym problemem.
marcus64
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2007-04-26, 09:36

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: marcus64 »

Ja mam to samo w Warszawie.I nie sądzę żeby pomogła jakaś antena,bo stacja bazowa jest 100m ode mnie i sygnał mam na maxa.Po prostu merlin sam przechodzi na UMTS gdy nic nie ciągnę,a czasami w ogóle nie wskakuje na HSDPA,prawdopodobnie przez przeciążenie sieci.
robinio
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2007-05-28, 22:49
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: robinio »

Również spotkałem się z tym problemem. Korzystam z iPlusa na terenie Śląska. Jednak połączenie jest na tyle rozsądne, że za każdym razem ściągania lub wysyłania danych połączenie jest HSDPA. Natomiast, gdy połączenie jest bezczynne przeskakuje na UMTS. Jest to kłopotlwie w niektórych sytuacjach, bo kiedy zależy na ciągłym przesyłąniu danych, to niestety bywa, że sygnał się urywa.
Awatar użytkownika
Jojo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 500
Rejestracja: 2006-03-31, 16:31
Lokalizacja: Płońsk

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: Jojo »

Z tym przeskakiwaniem z HSDPA do UMTS jest tak, dzieje się to dlatego że podczas gdy nic nie jest transferowane sysem sam przełącza modem do UMTS dlatego żeby zwolnić zasoby sieciowe z których i tak użytkownik nie korzysta w trakcie zerowego transferu. Przełączenie następuje do UMTS tylko wtedy gdy zasoby w UMTS są wolne. Jest to normalne w tej technologii.
Elektroniczna rewolucja
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: mar_kow »

...Kolega Jojo ma całkowitą rację odnośnie zwalniania zasobów HSDPA. Ma to też związek z tym że HSDPA w zasadzie jeszcze raczkuje... Operatorzy prześcigają się w swoich reklamach a tak naprawdę jak na razie to wielki "pic". Chodzi o złapanie klienta reklamując nowe obszary HSDPA a tak naprawdę ustawione są tylko na zasięg a obciążona jest głównie UMTS... Jest coraz więcej modemów HSDPA (a nawet już telefonów) i gdyby wszystko "chodziło" w HSDPA na stałe - zbokowałoby to sieć.
...Jest też druga strona medalu - pieniądze... Operatorzy nie odzyskali jeszcze kasy zainwestowanej w EDGE i nie spieszą się z HSDPA. Tym bardziej że WiMax rozłoży wszystko na łopatki...
cytat:
"Polska Telefonia Cyfrowa rozpoczyna pilotażowy program testowy technologii WiMax wykorzystującej częstotliwości radiowe 3,6-3,8 GHz. Standard WiMax umożliwia obecnie bezprzewodową, szerokopasmową transmisję danych z prędkością 11 MB/s, a w przyszłości może osiągnąć nawet do 75 MB/s. Rozwiązanie to pozwala na budowanie kompleksowych systemów teleinformatycznych, takich jak np. tzw. e-urzędy, elektroniczny obieg dokumentów, monitoring miejski, czy dostęp do szybkiego Internetu."
Awatar użytkownika
piotr2802
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2006-04-13, 18:41
Lokalizacja: Frywałd

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: piotr2802 »

Okazuje się więc że nie tylko ja mam problem z tym przełączaniem modemu HSDPA do UMTS. ZAstanawiam się tylko dlaczego w odwrotną stronę tak się nie dzieje, gdy sieć nie jest obciążona.
Ale z drugiej strony testowałem to nad ranem , gdzieś około 3 nad ranem i tak samo przełączałem się do UMTS. A przecież raczej o tych godzinach sieci nie powinny byc przeciążone.
Bardzo mi się to nie podoba ze strony operatorów że tak nas kłamią, a zdrugiej strony reklamy i bilbordy atakują nas tymi ogromnymi transferami do 3,6 Mb/s.
Jedno wielkie kłamstwo. Ktoś powinien się temu dokładnie przypatrzyć i wlepić dużą karę Orange i innym operatorom za to że nas oszukują. Nie dajmy się oszukiwać.

I dlatego załatwiłem sobie internet w Multimo GTS Energis. Przynajmniej jak płacę za 1Mb/s to dzień i noć ta prędkość jest dotrzymana.
Awatar użytkownika
Jojo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 500
Rejestracja: 2006-03-31, 16:31
Lokalizacja: Płońsk

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: Jojo »

Faktycznie powinien się przełączać spowrotem do HSDPA, ale jak widać różnie to bywa. :(
Elektroniczna rewolucja
Awatar użytkownika
piotr2802
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2006-04-13, 18:41
Lokalizacja: Frywałd

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: piotr2802 »

Po prostu na tym przykładzie przełączania HSDPA do UMTS widać jak uboga jest infratruktura techniczna naszych operatorów.
Lepiej ich omijać z daleka i szukać innych możliwości korzystania z internetu.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: mar_kow »

...Właśnie testuję swój nowy modemik... Cały czas śmiga w HS (zasięg na modemie 4 kreski, max to 5). Nic nie rozłącza nawet w stanie spoczynku... Download 310-285 kB/s (więcej niż zakładana w Plusie 1.8 Mbit/s)...
Awatar użytkownika
piotr2802
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2006-04-13, 18:41
Lokalizacja: Frywałd

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: piotr2802 »

A czy takie przełączanie się HSDPA do UMTS może być powodem do zerwania umowy z Orange. Przecież ja po to kupiłem ich zestaw aby korzystać z najnowszych technologi, tak hucznie reklamowanych na bilbordach i w TV. Tymczasem okazuje się że coś jest nie tak i po prostu nas klientów oszukano w Orange. Ciekaw jestem czy to jest zgodne z prawem ?
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: Fanta »

piotr2802 pisze:przełączanie się HSDPA do UMTS może być powodem do zerwania umowy z Orange
Niestety, ale nie, zajrzyj do umowy i uważnie ją przeczytaj...
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
Awatar użytkownika
piotr2802
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2006-04-13, 18:41
Lokalizacja: Frywałd

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: piotr2802 »

nie mam pod ręka w tej chwili umowy. a co oni tam na ten temat piszą ?
Co gdy operator nie spełnia swoich warunków. Przecież to nie moja wina że modemy przełączją się z HSDPA do UMTS.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: mar_kow »

...Zawsze znajdą wymówkę - jak raz podpiszesz to przez 2 lata (lub przez rok) jesteś uziemiony...
mazooor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2007-01-30, 14:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: mazooor »

Kolego - pamietasz moze jak bylo przy wprowadzeniu technologii edge? technologie mobilne, ktora sa ewolucja poprzednich (gprs->edge, umts->hsdpa) dzialaja w ten sposob, ze system pozostaje w stanie nizszej predkosci az do momentu, kiedy na laczu nie wystepuje transfer (przy czym nie mowmy tu o np. o GG) - dopiero wtedy sie rozpedza. To jest norma - dobra metoda to odpalic sobie pinga (z paska start wybierasz opcje uruchom i wpsiujesz ping -t onet.pl (chociaz mozesz dac na cos innego) - sprawdzajac pinga, windows podtrzyma Ci tranfer pod hsdpa - pomaga, chociaz nie jest to zloty srodek.
<<<mazooor>>>

Sierra Aircard 850 / Merlin U870
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: przewaks »

W przypadku EDGE nie było ciągłego przełączania się między EDGE a GPRS w przypadku braku aktywności połączenia. Szczerze mówiąc mnie przełączanie się między UMTS a HSDPA nie przeszkadza, jest to niezauważalne i kiedy chcę otworzyć jakąś stronę to od razu mam transfer w HSDPA bez kombinowania z pingiem, który, choć w minimalnym stopniu, marnuje cenne kilobajty.
Awatar użytkownika
piotr2802
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2006-04-13, 18:41
Lokalizacja: Frywałd

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: piotr2802 »

przewaks pisze:kiedy chcę otworzyć jakąś stronę to od razu mam transfer w HSDPA bez kombinowania z pingiem,.

A mnie przełączanie HSDPA do UMTS przeszkadza, bo na stałe pozostaje UMTS i jedyne co mogę zrobić to powtórnie się zalogować, ale to nie jest zbyt wygodne rozwiązanie. Ciekaw jestem czy tak się dzieje w innych sieciach ? A może to tylo modem Option GT Fusion + tak działa.

Poprawa cytowania Jaco
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: przewaks »

Sam mam Fusion+ więc to chyba raczej coś u Ciebie jest nie tak. Proponuję sprawdzić działanie sieci w innym miejscu (inny BTS) a jeśli problem będzie się powtarzał, oddać modem do naprawy. Też miałem podobną sytuację, nawet ostatnio, ok. 2 tyg. temu, jednak wszystko się ustabilizowało i działa poprawnie.
Awatar użytkownika
seboo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 247
Rejestracja: 2006-03-19, 14:41
Lokalizacja: prawie Wawa

Re: Zanikający HSDPA w Orange - pomocy !!!

Post autor: seboo »

Niestety wyglada to na przeciazenie sieci i jest to efekt znany we weszystkich sieciach. U mnie iplus zaczal szalec wlasnie wtedy gdy wprowadzono HSDPA - sam mam telefon umts ale znajduje sie w zasiegu hsdpa - z reguly najczesciej w dni powszednie i wieczorem - zaczynaja sie problemy z brakiem polaczenia i "zablokowaniem" wychodzacych pakietow.

W erze ( ale tak naprawde plusie ) ;P przed hsdpa - mialem sesje o dlugosci nawet do 16 godzin i nie bylo zadnych problemow

Aha ! ten problem nie wystepuje na simdacie - tylko w abonamencie !! - zreszta juz mialem kupe ciekwaych problemow :) - typu raz sie loguje i mam limit a raz sie loguje i limitu nie mam. To juz nie sa te czasy co kiedys gdy siec 3 g byla niezapchana i zwykla motka v980 ciagnela na 44 kb na sek - bez zadnych przerw i problemow.

Kto wie ? chyba czas rozgladac sie za zwyklym kablem ?? - jezeli problem bedzie sie seryjnie nasilal
ODPOWIEDZ