Router do HSPA+DC

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Router do HSPA+DC

Post autor: helioN »

Jak w tytule, poszukuje routera który działałby w HSPA+DC, mam teraz D105 ale wiadomo, ten router nie powala. Może ktoś testował kiedyś na innych routerach HSPA+DC i może polecić?
Ostatnio zmieniony 2013-08-10, 14:36 przez helioN, łącznie zmieniany 1 raz.
dexter18

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: dexter18 »

helioN pisze:Jak w tytule, poszukuje modemu który działałby w HSPA+DC, mam teraz D105 ale wiadomo, ten router nie powala. Może ktoś testował kiedyś na innych routerach HSPA+DC i może polecić?
Jeśli modem to osobiście testowałem Huawei E398 i E3276.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: matek451 »

Jeśli chodzi Ci o router z wbudowanym modemem to HSPA+DC obsługują : E-587u-2, E-5776 i B-593, E-589.
dexter18

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: dexter18 »

Osobiście jestem za rozwiązaniem router+modem. Miałem raz kolegi ZTE MF60 chyba i denerwowało mnie bateria i przegrzewał się i się wyłączył. Teraz mam E173 i MR3220 i nie zauważyłem by zerwało połączenie czy zgubił sygnał.
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: helioN »

Literówka, chodziło o router. Mam 3420v2 ale gdy używam E398 wymusza on LTE nawet po podłączeniu Orange więc musiałbym kupić E372 i sprawdzić jakby to działało, co prawda przy Gargoyle łączę się z Orange ale ten soft obcina prędkość o 1/2 więc 25Mbps jak przez sam modem nie osiągnę.

Chodzi o router który najlepiej nie obcinałby transferu i obsługiwał ładnie DC-HSPA+. Pytanie to głównie do ludzi z drugimi rewizjami 3220 i 3420 bo nie jestem pewien jak one z tą technologią współgrają a inne routery w tej samej cenie zapewne obcinają transfer. W ostateczności zostaje Dovado.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: matek451 »

Sprecyzuj używasz MR-3420v2 z modemem E-398 i nie łączy cię z HSPA+DC Orange? Wymusza LTE?
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: helioN »

matek451 pisze:Sprecyzuj używasz MR-3420v2 z modemem E-398 i nie łączy cię z HSPA+DC Orange? Wymusza LTE?
Dokładnie. Wpisuje dane Orange, a router chce łączyć mnie przez LTE. Głupotą jest że w sofcie nie można wybrać między UMTS/LTE. Nie ma jak tego obejść.

Jedynym obejściem będzie kupienie modemu z Dual Carrier ale bez LTE, czyli E372, tylko czy 3420v2 działa dobrze pod DC i nie obcina transferu?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: ja.michal »

Jeśli nie obcina przy LTE to tym bardziej nie powinien przy DC. Realne prędkości przy DC to 20-25 Mb/s. To powinno przejść nawet przez 802.11g.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: kmy »

ja mam 3420V2 +e398 i nie mam żadnych problemów z wymuszaniem konkretnych pasm lub technologii

jeśli masz firmware Gargoyla to użyj programu picocom i komendą AT wymusisz konkretne technologie i pasma

możesz też użyć webshell wydając polecenia:
echo -e "AT^SYSCFGEX=\"02\",400000,0,2,7FFFFFFFFFFFFFFF,,\r" > /dev/ttyUSB1

dla UMTS2100 tylko 3G (do DC-HSPA+ włącznie)

echo -e "AT^SYSCFGEX=\"03\",400000,0,2,7FFFFFFFFFFFFFFF,,\r" > /dev/ttyUSB1

dla LTE - w tym trybie nie łączy z 3G

echo -e "AT^SYSCFGEX=\"02\",2000000000000,0,2,7FFFFFFFFFFFFFFF,,\r" > /dev/ttyUSB1

dla UMTS900, tylko 3G

za każdym razem rozłącz aktywne połączenie, czasami e398 wymaga zresetowania, czyli wyjąć z routera i włączyć ponownie
rethas
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2012-05-14, 20:00
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: rethas »

E372 działa z 3420v2 ale bardzo długo się łączy i jest niestabilny.Możliwe,że nie wyrabia zasilanie routera.Za to znakomicie współpracuje z routerem Pentagram Cerberus P6367.łączy się błyskawicznie i nie zrywa połączenia.
EDIT:
Maksymalna prędkość jaką udało mi się osiągnąć to ponad 20 Mb/s [NetworkS] - po zakończonej modernizacji.
Ostatnio zmieniony 2013-08-17, 09:20 przez rethas, łącznie zmieniany 2 razy.
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: helioN »

kmy pisze:ja mam 3420V2 +e398 i nie mam żadnych problemów z wymuszaniem konkretnych pasm lub technologii

jeśli masz firmware Gargoyla to użyj programu picocom i komendą AT wymusisz konkretne technologie i pasma

możesz też użyć webshell wydając polecenia:
echo -e "AT^SYSCFGEX="02",400000,0,2,7FFFFFFFFFFFFFFF,,\r" > /dev/ttyUSB1

dla UMTS2100 tylko 3G (do DC-HSPA+ włącznie)

echo -e "AT^SYSCFGEX="03",400000,0,2,7FFFFFFFFFFFFFFF,,\r" > /dev/ttyUSB1

dla LTE - w tym trybie nie łączy z 3G

echo -e "AT^SYSCFGEX="02",2000000000000,0,2,7FFFFFFFFFFFFFFF,,\r" > /dev/ttyUSB1

dla UMTS900, tylko 3G

za każdym razem rozłącz aktywne połączenie, czasami e398 wymaga zresetowania, czyli wyjąć z routera i włączyć ponownie
Niedokładnie czytasz, napisałem że 3420v2 wymusza LTE na E398 przy oryginalnym sofcie i nie da się tego zmienić, Gargoyle mnie łączy ale obcina transfer o ponad połowę. LTE na firmware Tp-Linka działa na 60Mbps a Gargoyle 14Mbps, HSPA+DC bez routera 25Mbps, Gargoyle - też około 13-14Mbps, nie wiem co ludzie widzą w tym sofcie ale dla mnie jest kiepski, może tylko to że zwiększa kompatybilność z innymi modemami.

Mam już E372, potestuje z 3420v2 jak dojdzie konektor do anteny.
rethas pisze:E372 działa z 3420v2 ale bardzo długo się łączy i jest niestabilny.Możliwe,że nie wyrabia zasilanie routera.Za to znakomicie współpracuje z routerem Pentagram Cerberus P6367.łączy się błyskawicznie i nie zrywa połączenia.Maksymalna prędkość jaką udało mi się osiągnąć to prawie 14 Mb/s - PLUS przycięty przez QoS do 16 Mb/s.NetworkS u mnie działa słabo,więc wyniki są słabsze.
Poszukałem trochę w Google na ten temat i znalazłem opinie ludzi z 3420v2 i E372 którzy nie mieli problemów, dużo jest czynników, ja mieszkam 3km od niemal 400 metrowej wieży więc u mnie wszystko śmiga bardzo ładnie. Podzielę się wrażeniami gdy wszystko podłączę.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: kmy »

helioN pisze:Niedokładnie czytasz
przeczytałem
natomiast co do oryginalnego softu, jakiś czas pracowałem na oryginalnym sofcie (zanim przeszedłem na Gargoyla) jeśli modem był ustawiony w auto na wszystkie technologie i pasma, to (w Plusie) łączył się z dostępnym połączeniem, wówczas miałem tylko HSPA+, jak dołożyli LTE to łączył się z LTE, tyle że nie automatycznie, bo w Plusie to nie działa

natomiast po ustawieniu np programem tni konkretnej technologii modem łączył się dokładnie z tym, co miał ustawione i router tego nie zmieniał

a co do gargoyla, u mnie nie obcina, tak samo mam na oryginalnym jak na Gargoylu, ale Gargoyle praktyczniejszy i stabilniejszy
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: helioN »

kmy pisze:przeczytałem
natomiast co do oryginalnego softu, jakiś czas pracowałem na oryginalnym sofcie (zanim przeszedłem na Gargoyla) jeśli modem był ustawiony w auto na wszystkie technologie i pasma, to (w Plusie) łączył się z dostępnym połączeniem, wówczas miałem tylko HSPA+, jak dołożyli LTE to łączył się z LTE, tyle że nie automatycznie, bo w Plusie to nie działa

natomiast po ustawieniu np programem tni konkretnej technologii modem łączył się dokładnie z tym, co miał ustawione i router tego nie zmieniał
To samo chciałem zrobić, w dashboardzie CP ustawione tylko UMTS a ten dalej wymusza LTE... pobawię się dzisiaj ustawieniami i softem.

W topnetinfo ustawiłem UMTS, pasmo 2100, połączyłem się, wszystko ładnie śmigało, wkładam modem do routera ten:

Kod: Zaznacz cały

161	1st day 00:08:47	 DHCP	INFO	LTE Network connected.
:/

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2013-08-14, 15:45 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2013-08-14, 14:45 przez helioN, łącznie zmieniany 1 raz.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: kmy »

to nie wiem, u mnie tak się nie zachowywał
generalnie soft tp-linka nie wymusza zmiany technologii modemu komendami AT, tylko zostawia to co jest

żeby ewentualnie to sprawdzić to możesz zrobić:
wymusić w tni UMTS2100
włożyć modem do routera
spowrotem go do komputera i tni sprawdzić komendą AT, jak jest

jeśli faktycznie router zmienia technologie to bieżące ustawienie powinno wówczas być na LTE

rozumiem, że komendy AT znasz i nie trzeba Ci ich pisać.

BTW, którą wersję firmware masz?
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: helioN »

kmy pisze:to nie wiem, u mnie tak się nie zachowywał
generalnie soft tp-linka nie wymusza zmiany technologii modemu komendami AT, tylko zostawia to co jest

żeby ewentualnie to sprawdzić to możesz zrobić:
wymusić w tni UMTS2100
włożyć modem do routera
spowrotem go do komputera i tni sprawdzić komendą AT, jak jest

jeśli faktycznie router zmienia technologie to bieżące ustawienie powinno wówczas być na LTE

rozumiem, że komendy AT znasz i nie trzeba Ci ich pisać.

BTW, którą wersję firmware masz?
Tp linka najnowszą z polskiej strony, gargoyle - 1.5.10.10 (r37743), chciałem zainstalować z tego pliku - openwrt-ar71xx-generic-tl-mr3420-v2-squashfs-factory ale zbrickował router, dopiero co udało mi się go przywrócić do życia.

Co do Tp-linka, ustawiłem UMTS, pasmo 2100, włożyłem do routera, a ten chce się łączyć z LTE, wyjmuje, wkładam do kompa, w tni ustawienia niezmienione a w dashboardzie cp dalej "Tylko UMTS".

Możesz mi powiedzieć na której wersji Gargoyle śmigasz i ewentualnie podać link?

Ja sobie daje siana z Gargoyle, chciałem zainstalować picocom, niby wszystko ok, patrze w dodatki, nie ma. Nie mam zamiaru się bawić z routerem kiedy tak naprawdę nie ma takiej potrzeby.

EDIT: Google doprowadziło mnie do sotfu ROOTer: http://whirlpool.net.au/wiki/router_openwrt

LTE śmiga na tym na maksa i da się zmienić między 4G/3G, dużo opcji, zostanę przy tym.

Ok, ten soft ROOter jest genialny, działa i LTE i DC-HSPA+ na maks. prędkość, bez problemów + sam firmware jest bardzo rozbudowany, na pewno bardziej niż goły Gargoyle i nie trzeba się tak bawić. Ma nawet wbudowaną konsolkę do komend AT. POLECAM.

DC-HSPA+, 3420v2 + ROOter:

Obrazek

Problem rozwiązany :hurra:
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: kmy »

ten soft, który masz to czysty openWRT+Luci, niektóre mechanizmy zapożyczył także polski Gargoyle

Gargoyle w polskiej wersji ma kilka zalet, jest po polsku i ma bardzo dobre wsparcie techniczne przez autora Obsy na forum eko.one.pl

ja korzystam z wersji 1.5.9.6 i w zasadzie po skonfigurowaniu tego co chciałem:
serwer SAMBA, FTP, 3ginfo+SMS, miniDLNA
to nie zaglądam do routera

a picocom uruchamia się tylko z konsoli, nie jest widoczny w dodatkach i menu Gargoyla, namiastką tego jest webshell w menu
helioN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-02, 23:07
Lokalizacja: Lublin

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: helioN »

kmy pisze:ten soft, który masz to czysty openWRT+Luci, niektóre mechanizmy zapożyczył także polski Gargoyle

Gargoyle w polskiej wersji ma kilka zalet, jest po polsku i ma bardzo dobre wsparcie techniczne przez autora Obsy na forum eko.one.pl

ja korzystam z wersji 1.5.9.6 i w zasadzie po skonfigurowaniu tego co chciałem:
serwer SAMBA, FTP, 3ginfo+SMS, miniDLNA
to nie zaglądam do routera

a picocom uruchamia się tylko z konsoli, nie jest widoczny w dodatkach i menu Gargoyla, namiastką tego jest webshell w menu
Ja z angielskim problemów nie mam, co do wsparcia twórców Gargoyle - mnie nikt nie pomógł, zresztą wydaje mi się że z Gargoyle musieli coś schrzanić skoro działa gorzej niż openWRT, wiem, tobie nic nie ucina, ale mnie tak (LTE na Gargoyle 10Mbps a przy ROOter 60Mbps), a openWRT tego nie robi, więc dla mnie lepsza opcja, dzięki wszystkim za pomoc ;) .
witch3r
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-08-21, 01:34
Lokalizacja: internet

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: witch3r »

Nie chce zakładać nowego tematu. Korzystam obecnie z Huaweia e586 i nie jestem z niego zadowolony. Sygnał WiFi jest dość słaby. Od czasu do czasu zrywa sieć, nie może się połączyć. Chciałbym się przerzucić na DC HSPA+. Jaki router + modem kupić, żeby cieszyć się bezproblemowym połączeniem?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: matek451 »

Korzystanie z routera MiFi obarczone jest pewnymi ograniczeniami( zasięg, liczba klientów). Do pracy ciągłej w warunkach domowych lepiej korzystać z zestawu router+modem. Jeśli chodzi o modemy z HSPA+DC to wybór niewielki:E-372, E-398, E-3276. Router w zależnosci od budżetu TL-MR3420v2 -tanio lub coś z DOVADO, drogo ale pewnie. Przy zakupie MR-3420 dodatkowo aktywny hub.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: ja.michal »

Z DC i tylko 2100 MHz (całkowicie bez GSM) jest Sierra 753S. Ma dość dobry zasięg wifi. Niestety nie ma za mocnej anteny do 3G, tzn będąc w budynku nie złapie sieci z ponad 1,5 km. Trzeba użyć anteny wewnętrznej. Można połączyć do 5 urządzeń. Zasięgiem wifi można sterować od short do long. Dość długo trzyma na baterii. Prędkości w DC spokojnie po 20-22 Mb/s.
Teraz ten router kosztuje koło 150 zł z przesyłkę na eBayu.
witch3r
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-08-21, 01:34
Lokalizacja: internet

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: witch3r »

W jakimś opisie na forum znalazłem, że e398 obsługuje tylko HSPA+ do 21 mbps. Gdzie indziej czytałem, że po zmianie oprogramowania mamy DC HSPA+ 42 mbps. Możecie coś napisać na ten temat, bo już zamówiłem e398 i nie wiem czy anulować wysyłkę czy nie. Z góry dzięki za pomoc.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Router do HSPA+DC

Post autor: kmy »

ja mam E398 z Plusa od stycznia 2012 roku, nie zmieniałem oprogramowania modemu, tzn, jest cały czas oryginał, jak go odebrałem z salonu Plusa
mam DC-HSPA+, u nas DC nadają od około miesiąca, może dwóch, czas szybko leci
ODPOWIEDZ