Internet na wsi - prośba o pomoc

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rad28
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-08-25, 20:07
Lokalizacja: Miechów

Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: rad28 »

Witam
od niedawna mieszkam na wsi pod Miechowem. Chciałby korzystać tu z dobrodziejstwa internetu ale mogę to zrobić tylko z sieci komórkowej. Dlatego też proszę Was o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu i porady jako że jestem w tych kwestiach strasznym laikiem.....Chciałbym stworzyć taką sieć aby moc korzystać bez kabli (wi-fi) na kilku urządzeniach.....

Jedyne ograniczenia jakie mam to zasięg sieci (w rachubę wchodzi tylko Orange i T-mobile). W obu wypadkach korzystając z tabletu udaje mi się czasem złapać zasięg 3G chociaż częściej jet to H lub H+ (tak mi wyświetla ;).........

Z góry dziękuje za pomoc......
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: matek451 »

Dokładnie jaka to wieś?
rad28
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-08-25, 20:07
Lokalizacja: Miechów

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: rad28 »

Biskupice ..... niby blisko od Miechowa ale położone w dolinie otoczone wzgórzami...... jeszcze 2 lata temu był tu problem z działaniem jakiekolwiek sieci w domu..... Teraz już sie poprawiło ale dla przykładu Play działa tylko na Orange lub Plusie......

Ale to raczej (chyba) bez znaczenia chodzi mi o dobór odpowiedniego sprzętu - modem, router, antena - tak aby mi śmigało wszystko w domu......
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: matek451 »

W Biskupicach jest zasięg HSPA w Play. Realizowany z BTS PLAY UMTS900 w Miechowie. Twój tablet ew. telefon nie obsługuje prawdopodobnie UMTS900( To nie to samo co GSM900) stąd brak zasięgu 3G z Play. Jeśli chodzi o T-Mobile, Orange to moga być problemy z zasięgiem( taka dziura w zasięgu T-Mobile, w Orange jesteś na granicy).Do poprawnego działania internetu 3G potrzebna antena kierunkowa na 2100MHz, koszt ok.130 zł, W twojej okolicy działa już sieć NetWorks( wspólne przedsiewzięcie Orange i T-Mobile) gwarantująca prędkości do 43,2Mbps( HSPA+DC). Do jej odbioru potrzeba modemu obsługującego HSPA+DC. Na dzień dzisiejszy tylko Orange proponuje taki modem z funkcją routera WiFi Huawei E-587. Sensowna oferta t zaczyna sie od 59,90 za 15GB. w godz. nocnych 0-8 brak limitu. Można też kupić modem na wolnym rynku za około 250 zł( E-3276, E-398) do niego router TP-Link MR3420v2. za 130 zł i mieć 30GB za tę cenę(umowa na 12 m-cy) lub przy umowie na 24 m-ce za15GB zapłacisz 29,95 zł.
rad28
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-08-25, 20:07
Lokalizacja: Miechów

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: rad28 »

matek451 dzięki za informacje.....
Z playem jest u mnie problem.... tu gdzie mieszkam (jak patrzysz na mapie to blisko torów kierunek w ślepą ulicę) play nie śmiga nawet w telefonie SG SII i SIII (mam u nich abonament) i przerzuca się na sieć Orange lub Plus. Byłem w salonie i powiedzieli że to wina ukształtowania terenu.

Co do tabletu to mam iPada II 3G WiFi 64GB więc z obsługa UMTS nie powinno być problemu :)......
Teraz korzystam na laptopie z sieci Orange Free na kartę na starym modemie Huawei E220 w zależności od miejsca w domu lub jak "wiatr zawieje" to łapie mi albo EDGE lub HSDPA...... Mam nadzieje ze po zmianie sprzętu i jego odpowiednim doborze i ustawieniu w domu uda mi się coś zmienić i poprawić....
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: matek451 »

Ustawiając modem , router MiFi w domu nic nie poprawisz. Zasięg sieci jest podawany na zewnątrz stąd masz problemy w domu. Wystaw ten zabytek E-220 za okno od strony Miechowa to się przekonasz. Użyj przedłużaca USB. anteny do niego nie zamontujesz bo nie ma gniazda. Prawidłowe działanie internetu z Orange, T-Mobile u Ciebie zapewni antena http://www.cybertech.com.pl/p76,antena- ... fme-z.html plus konektor do modemu, który wybierzesz. Do tego modem, modemo-ruter(MiFi) z obsługą HSPA+DC( do 43,2Mbps).Zastosuj sie do moich rad aby później nie żałować. Te bzdury, które mówią Ci W PLAY nie traktuj poważnie są niedoinformowani. Play nie korzysta z roamingu Orange i Plusa w usłudze internetowej. Używa swoich BTS-ów. U Ciebie sa to dwa BTS-y PLAY UMTS900 nie UMTS2100 z Miechowa. Zasięg na UMTS900 jest dużo większy niż na UMTS2100 i obejmuje Biskupice tutaj masz mapę http://internet.play.pl/maps/map Wybierz swoją miejscowość zaznacz" internet Play OnLine" i "UMTS900 HSPA+ na zewnątrz budynków to sie przekonasz. Ewentualnie kupisz antenę http://www.cybertech.com.pl/p89,antena- ... fme-z.html

[ Komentarz dodany przez: ja.michal: 2013-08-26, 00:13 ]
Usunięcie zdublowanego tekstu.
Poprawa obraźliwych sformułowań - proszę się tak nie wyrażać.
Ostatnio zmieniony 2013-08-25, 23:12 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: ja.michal »

Zasięg Play Online faktycznie obejmuje tylko sieć macierzystą i tylko 3G, ale kolega rad28 pisał o telefonie i zapewne usłudze głosowej, a tam Play loguje się do sieci Orange i Plus. Paczki internetowe w takiej ofercie działają w całej sieci (Play, Plus, Orange - 2G, 3G).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: matek451 »

Przepraszam za te epitety pod adresem konsultantów ale gdy się czyta jakie bzdury wciskają klientom to człowieka ponosi :facepalm: Żeby nie odróżniali taryfy głosowej od Play OnLine( data) :dobani:
rad28
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-08-25, 20:07
Lokalizacja: Miechów

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: rad28 »

Matek451 tylko spokojnie :) podsumowując...... Zakupie jutro kartę Play do internetu i sprawdzę jak to będzie działać..... Co do modemu mifi...... co sadzisz o Huawei E5756s-2 (drogie ale chyba przyszłościowe) ...... urządzenie które mogę zawsze przy sobie.... a dużo podróżuję..... tylko co z anteną do niego...... czy te o których pisałeś będą z nim działać?..... Czy też rozwiązanie typu router + modem? Jeśli tak co wybrać????

[ Dodano: 2013-08-26, 00:57 ]
Poprawka..... przełożyłem kartę z telefonu do modemu..... pokazuje mi w interfejsie oprogramowania play-online EDGE Orange(roaming) lub HSDPA Orange(roaming) - choć rzadko...... ale dalej w roamingu......czy to jest normalne??? nie powinien tak jak pisałeś łapać od razu zasięgu Play internet nawet w słabszym zasięgu????
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: ja.michal »

matek451, nie ma co się przejmować. Nie ich wina. Po pierwsze mają dużą rotację pracowników. Po drugie z technicznej strony są raczej kiepsko wyszkoleni. Po trzecie on są po to, żeby sprzedawać. ;)

rad28, tak, w przypadku połączenia się z siecią Orange lub Plusa na karcie Playa to prawidłowa informacja. Z technicznego punktu widzenia to jest roaming po korzystasz z sieci innego operatora. Z punktu widzenia oferty nie ma różnicy bo to roaming krajowy. Stawki za połączenia, wiadomości, internet masz takie jak w sieci macierzystej.
W roamingu wewnętrznym na karcie Playa masz ograniczenia prędkości w HSPA+/HSPA+ DC do 2 Mb/s.
rad28
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-08-25, 20:07
Lokalizacja: Miechów

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: rad28 »

ja.michal a co sądzisz o tym sprzęcie o którym pisałem???
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: matek451 »

W E-220 nie sprawdzisz Play na UMTS900 bo ten staruszek tego nie obsługuje. W salonie Play weź internet na próbę z E-3131. Jesteś poważnym klientem to niech Cie szanują :ok: Jeśli chcesz modem MiFi to w Orange masz E-587 http://www.orange.pl/klienci_ind/orange ... ssType=NEW Antena taka jak poleciłem i konektor z TS9. Jeśli podróżujesz to trzymasz go w kieszeni i łączy sie z tabletem, laptopem po WiFi. Gorzej sprawuje sie w zastosowaniach domowych, mniej klientów( do 10), grzeje sie przy pracy ciągłej. Do zastosowań w domu lepszy zestaw router+modem. Nie wyklucza on mobilności, modem można brać w podróż.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: ja.michal »

rad28, o E220? matek451 ma rację. Staruszek. Nawet testy będą nieco nieobiektywne bo ma samo HSDPA 7.2 (bez HSUPA).
rad28
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-08-25, 20:07
Lokalizacja: Miechów

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: rad28 »

matek451 dzięki za info. :)
Kolejne pytanie ..... Do tego modemu e3131 który Router wybrać MR3420 czy MR3220?????
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: matek451 »

Widzę, że trochę już wiesz :) . Z tych dwóch oczywiście MR-3420v2. Ma szybsze radio.
rad28
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-08-25, 20:07
Lokalizacja: Miechów

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: rad28 »

Matek451 zakupy zrobione e3131 w play na kartę i router MR3420 ..... Póki co udało mi się je skonfigurowac w Krakowie ..... Mam nadzieje ze na wsi tez zadziała...... Będę testował w środę lub czwartek..... Dam znać co i jak..... może obejdzie się bez anteny.....
rad28
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-08-25, 20:07
Lokalizacja: Miechów

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: rad28 »

Matek451 i niestety bez anteny się nie obejdzie. Orange na E587 śmiga ale tylko na H...... także szału nie ma ..... E3131 w Playu już niestety nie..... nie może odnaleźć sieci i się w niej zarejestrować...... Bez anteny się nie obejdzie....... Jeszcze raz proszę o pomoc...... Jaką wybrać antenę aby wzmocnić sygnał i Play i Orange..... Doradź proszę jakąś jedną uniwersalną tak aby zmieniając przejściówki działała na oba modemy...... Z góry dzięki za pomoc
dexter18

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: dexter18 »

Wiesz nie polecam anten uniwersalnych bo jak to mówią: "Coś do wszystkiego jest do niczego".
Antenę dobierasz do częstotliwości w której ma pracować. HSPA+DC pracuje w U2100 więc do tego polecam antenę:

http://www.cybertech.com.pl/p76,antena- ... fme-z.html

Do tego konektor Huawei:

http://www.cybertech.com.pl/p63,konekto ... fme-m.html

Do Play U900 musiał byś zastosować antenę ATK-10 lub ATK-20.

http://www.cybertech.com.pl/p90,antena- ... fme-z.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: matek451 »

Próbowałeś z tym Play na zewnątrz?
rad28
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-08-25, 20:07
Lokalizacja: Miechów

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: rad28 »

Tak próbowałem w kilku miejscach ale z "ziemi" nie sciąga...... Ciągle wyskakuje komunikat że nie można się zarejestrować do sieci .......
mieciu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2013-09-16, 15:11
Lokalizacja: Wawa

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: mieciu »

A Cyfrowy Polsat? Nie działa?
bergas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2013-10-01, 20:20
Lokalizacja: Miechów

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: bergas »

Witam słyszałem gdzieś w pracy że podobno już w Miechowie jest aero2 próbowałeś?
osuwszczak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2013-10-05, 10:07
Lokalizacja: Osówiec

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: osuwszczak »

Panowie mam podobny problem, mieszkam w Osówcu Kuj-Pom, obok Bydgoszczy. Wioska ma dwie lokalizacje więc istotna jest też ulica Spokojna. Mam bezprzewodowy internet z Orange. Szybkość kiepska. Od jakiegoś czasu rozważam zmianę operatora oraz zastanawiam się nad poprawą przy pomocy anteny zewnętrznej. Widzę, że znacie się na_rzeczy. Więc proszę o podpowiedź, którego Waszym zdaniem operatora warto rozważyć w mojej okolicy ze względu na warunki techniczne i jaki sprzęt, modem, ruter, antena byłyby ok.
Chciałbym oprócz dobrego przesyłu mieć możliwość swobodnego połączenia przez WiFi w całym domu i połączenia z internetem dekodera telewizyjnego i komputera stacjonarnego.
Ostatnio zmieniony 2013-10-05, 10:38 przez osuwszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: matek451 »

Orange na twoim terenie ma tylko 2G. Podobnie T-Mobile. obie te sieci w ramach NetWorks będą na twoim terenie modernizowały sieć. Być może wtedy zaoferują zasięg 3G. Na dzień dzisiejszy 3G oferują u Ciebie Plus( Cyfrowy Polsat) oraz Play, który korzysta z BTS-a UMTS2100 w Wojnowie. Jesli chodzi o Plus to w Osówcu jest niezweryfikowany BTS Plusa UMTS2100. Zasięg może tez gwarantować BTS UMTS900 Aero2. trzeba zrobić testy.
osuwszczak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2013-10-05, 10:07
Lokalizacja: Osówiec

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: osuwszczak »

pisząc testy masz namyśli wypróbowanie zestawów oferowanych przez operatorów? Czy aby w pełni móc sprawdzić możliwości oferty powinienem raczej od razu przymierzyć się do anteny zewn. Jeśli tak, to do jakiej?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: matek451 »

Operatorzy umożliwiają wzięcie neta na próbę. Bierzesz i testujesz. Aby przekonać się czy Plus działa u Ciebie na UMTS900 czy na UMTS2100 wymuszasz za pomocą programu TNI określone pasmo na modemie Huawei. Jeśli działa UMTS2100 Plusa w Osówcu na UMTS2100 to obędzie się bez anteny. Jeśli nie to najbliższe BTS-y UMTS900 Aero2, z których korzysta Plus w odległości 6-8 km i wtedy potrzebna zewnętrzna antena kierunkowa na 900MHz ATK-20. W Play z kolei potrzebujesz anteny zewnętrznej kierunkowej na 2100MHz- do Wojnowa ok. 3 km.
osuwszczak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2013-10-05, 10:07
Lokalizacja: Osówiec

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: osuwszczak »

Taką ofertę sprzętową ma cyfrowy polsat
www.cyfrowypolsat.pl/CMS/media/img/v4/i ... 052013.pdf
co byś rekomendował?
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: zurek »

Nie polecałbym anten Cyfrowego Polsatu...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19186
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: matek451 »

Z modemów E-3276, mam i korzystam. Jeśli chodzi o router to z wbudowanym modemem B-593. Anteny to szmelc i kasa w błoto.
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: Internet na wsi - prośba o pomoc

Post autor: Piotrek24 »

Ach te anteny... kiedyś takową posiadałem (tzw. bacik) ale z nią było jeszcze gorzej niż bez niej :) Już lepiej modem do okna przylepić/ przyłożyć i do tego router.
ODPOWIEDZ