Najtańszy modem LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
renve
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-19, 10:26
Lokalizacja: jestem?

Najtańszy modem LTE

Post autor: renve »

Jaki najtańszy modem LTE warto dziś kupić?
Zastanawiam się nad tym, bo głównym przeznaczeniem tego urządzenia miałaby być gra online. I tu kolejne pytanie: czy warto?
Czy faktycznie LTE działa tak jak reklamują: bardzo niskie pingi?

Obecnie korzystam z HSPA (Orange, Plus) z pingami powyżej 100 ms, które uniemożliwiają skuteczną grę online.
Nie chcę inwestować dużo w nowy sprzęt, bo służyłby głównie tej rozrywce.
Mieszkam ok. 4 km w prostej linii od nadajnika LTE, z mapki zasięgu wynika, że jestem w obrębie tej technologii.
bartoleq
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2013-09-06, 09:55
Lokalizacja: Otwock

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: bartoleq »

wez na test 7 dniowy w plusie to sprawdzisz.
Ja mam ok 1,2km do nadajnika - da sie grac bez problemu - pingi ok. 50 (przy antenie zewnetrznej juz ok 30)
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: kmy »

renve pisze:bardzo niskie pingi?
Nawet są wyniki około 22 do 25, ale dużo zależy od obciążenia danego nadajnika, dlatego bez testów ciężko coś powiedzieć.

A cenowo to w zasadzie od 200 do 250 zł można kupić każdy modem do LTE (ZTE MF821 i MF823, Huaweii E398 i E3276), wybór duży w sieci, wystarczy poszukać.
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: adamos22 »

Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo kupić dobry modem LTE (np. Huawei E3276) bez umowy, jedynie w Plusie mamy ZTE w zestawie na kartę, a reszta to oferty odsprzedaży, głównie z komisów, lombardów itp. i większość bez dowodów zakupu, na których jest wybita data sprzedaży (a bez tego to może się okazać, że sprzęt był kupiony kilka miesięcy temu)
Trzeba pamiętać, że w salonach mają dokładną datę zakupu sprzętów i tylko na jej podstawie wypisują pełną kartę gwarancyjną z realną datą sprzedaży, a nie na podstawie np. paragonu z komisu czy innej firemki. Bez oryginalnego dowodu zakupu można też zapomnieć o reklamacji z tytułu niezgodności z umową. Liczyłem, że Play wstawi jakieś nowe zestawy pre-paid z modemem LTE, ale jak widać póki co nic na to nie wskazuje.
renve
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-19, 10:26
Lokalizacja: jestem?

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: renve »

Dlaczego E3276 jest dobry a inne nie?

Cena modemu w Plusie na kartę straszna: 350 zł

A może odkupić od kogoś używany, pierwszy modem LTE z CP - E398?

A co do ZTE MF821 i MF823... I tu mam zagwozdkę, bo niestety posiadam router Sapido RB-1132, którego kompatybilność z modemami LTE jest dość wąska i nie pasuje do niego żaden modem popularny w Polsce. Na stronie kompatybilności jest za to wymieniony ZTE MF820. Ciekaw jestem czy MF821 i MF823 to jakieś klony MF820 oparte o te same wnętrzności, bo jeśli tak to pewnie również działają tylko nie są na liście. Taka zamiana modemu HSPA na LTE miałaby sens, bo jednocześnie dostarczyłbym ten Internet wszystkim urządzeniom, a nie tylko PC do gier...
bartoleq
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2013-09-06, 09:55
Lokalizacja: Otwock

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: bartoleq »

a nie chcesz wejsc w abonament? Modem/Router masz wtedy prawie za 1zl w zależności od tego jaka taryfe wezmiesz.
Tylko ze przy umowie na 1 rok nie ma mozliwosci testowania- testowac mozna tylko przy 2 latach, a wiec umowe na testy wez na kogos kto po 7 dniach zrezygnuje. Wtedy wez na siebie na 1 rok, jak nie chcesz dluzszych umow.
renve
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-19, 10:26
Lokalizacja: jestem?

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: renve »

Abonament na net mobilny odpada z tego samego względu co stacjonarny: za bardzo zmieniają się warunki mojego życia, w tym finansowe i lokalowe.
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: adamos22 »

Huawei E3276 obsługuje LTE do 150Mb/s i jak do tej pory jest jedynym w tej klasie.
Ponadto, z moich doświadczeń mogę odradzić modemy ZTE, niski transfer na czytniku SD, brak możliwości wymuszania HSPA 900MHz, mniejsza kompatybilność z routerami, mniejsze wsparcie oficjalne i nieoficjalne (oprogramowanie, kody itp.)
renve
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-19, 10:26
Lokalizacja: jestem?

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: renve »

Do grania wystarcza kilka Mbit, aby tylko ping był koło 50 ms, więc nie potrzebuję AŻ takiego modemu.
Czytnik kart to coś czego nigdy nie używałem w modemie i nie widzę powodu by tego używać, zresztą nie wiem w jaki sposób zrealizować to przez router...

A co do HSPA 900 Mhz to dlaczego miałbym to wymuszać?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26151
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: wojteks »

renve pisze:A co do
Skoro wszystko wiesz lepiej to po co pytasz?
Nie pomagam na PW!
renve
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-19, 10:26
Lokalizacja: jestem?

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: renve »

O to czego nie wiem zapytałem w pierwszym poście, pytanie o HSPA 900 MHZ pozostaje aktualne.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: kmy »

renve pisze:pytanie o HSPA 900 MHZ pozostaje aktualne
Przy LTE to 900MHz Cię nie dotyczy, natomiast osoby korzystające z 3G moga korzystać z nadajników na 2100 i na 900 MHz. Czasem tak jest, że są obydwa w okolicy a modem ustawiony w auto łączy się z tym na 2100, choć parametry szybkości transferów są lepsze na tym na 900MHz. Wówczas korzystniej jest wymusić w modemie 900MHz i modem będzie się łączył tylko na tej częstotliwości. Te nadajniki na 2100 będą dla modemu nie widoczne.

Ale jak napisałem, LTE to jak na razie 1800 MHz, zatem zakładając pracę w LTE inne częstotliwości nie mają znaczenia.
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: adamos22 »

@renve, ja w żadnym wypadku nie twierdzę, że inne modemy LTE są nic nie warte, opisałem tylko dlaczego moim zdaniem E3276 jest lepszy i jakie mam obawy co do zakupów z portali aukcyjnych, ale ostatecznie sam decydujesz co najbardziej Ci się opłaca.
renve
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-19, 10:26
Lokalizacja: jestem?

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: renve »

Rozumiem już o co chodzi z 900 MHZ.
Co do modemu to wciąż pozostaje kwestia stosunku jakości do ceny. Myślę, że mimo wszystko będę polował na najtańszy LTE. 50% potrzeby to kompatybilność z moim routerem, o którym wspominałem wyżej. Wciąż pozostaje otwarta kwestia pokrewności ZTE MF820 z jego numerycznymi braćmi. Bo jeśli to tylko kwestia jednej cyferki to router pewnie obsłuży 821 i 823, tylko jeszcze tego nie udowodniono, a ja potrzebuję mieć pewność, żeby nie wtopić kasy.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: kmy »

renve pisze:Bo jeśli to tylko kwestia jednej cyferki to router pewnie obsłuży 821 i 823
nie koniecznie
renve pisze:posiadam router Sapido RB-1132, którego kompatybilność z modemami LTE jest dość wąska i nie pasuje do niego żaden modem popularny w Polsce.
Na stronie:
http://www.sapidotech.com/products.php?act=view&no=27
jest lista, gdzie jest także E-398, ale z nowszym firmware.
renve
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-19, 10:26
Lokalizacja: jestem?

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: renve »

Strona kompatybilności na którą trafiłem, nie wymieniała E398. Widzę po dacie, że była to starsza wersja strony: http://www.sapidotech.com/poland/suppor ... oods_id=78
Dzięki za wskazówkę.
Widzę, że jedynym rozsądnym wyjściem będzie zakup E398.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: kmy »

renve pisze:będzie zakup E398
Ja mam i sobie bardzo chwalę, stabilny i szybko się łączy.

Dużo możliwości sterowania komendami AT
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Najtańszy modem LTE

Post autor: Andrzejz78 »

Ja mam i sobie bardzo chwalę, stabilny i szybko się łączy.

Dużo możliwości sterowania komendami AT
Potwierdzam ;)
ODPOWIEDZ