Huawei 3131 w Tp-Link 3420 Orange Free Net - strasznie wolny

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Huawei 3131 w Tp-Link 3420 Orange Free Net - strasznie wolny

Post autor: ogooreck »

Cześć
Używałem do tej pory tego zestawu modem Huawei e3131 + router Tp-Link 3420 v1 do Aero2. Przez ostatnie cyrki i przede wszystkim bardzo słabe działanie olałem korzystanie z BDI. A że mam komórkę w Orange z internetem i ostatnio bardzo poprawił się u mnie zasięg (Dobrzykowice - wioska pod Wrocławiem) postanowiłem wziąć samą kartę sim z Orange- 50% taniej bo mam swój modem.
No i dziś karta przyszła i muszę przyznać, że działa fatalnie. W TNI zmieniłem ustawienia , które pomagały w łączeniu z Aero2 na automatyczne a modem osiąga prędkość 0.05 Mbit. Dla porównania w tym samym miejscu mój telefon bez problemu przekracza 3Mbit/s a nawet zdarza się osiągnąć o ponad 5.

Za nic nie potrafię zmusić modemu , żeby pracował z jakąś sensowną prędkością.
Co może być przyczyną tego, że w tym samym miejscu telefon i modem łącząc się z Orange mają tak diametralnie różne prędkości?
Może da się jakoś zresetować modem do ustawień fabrycznych?
Bardzo proszę o poradę :cry:
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Huawei 3131 w Tp-Link 3420 Orange Free Net - strasznie wolny

Post autor: krystianb »

ogooreck pisze:Co może być przyczyną tego, że w tym samym miejscu telefon i modem łącząc się z Orange mają tak diametralnie różne prędkości?
Prawdopodobnie masz wymuszony umts900. Wystarczy zmienić na domyślne w TNI, w tym samym miejscu gdzie zmieniałeś wcześniej.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: Huawei 3131 w Tp-Link 3420 Orange Free Net - strasznie wolny

Post autor: ogooreck »

krystianb pisze:Prawdopodobnie masz wymuszony umts900. Wystarczy zmienić na domyślne w TNI, w tym samym miejscu gdzie zmieniałeś wcześniej.
tak też myślałem, choć sugerowałem się, że ustawiając w TNI wszystko na automat (czyli inaczej niż w przypadku aero2, gdzie faktycznie UMTS900 był wymuszony) zadziała poprawnie samodzielnie.

A proszę jeszcze o podpowiedź - na jakie częstotliwości mam wymusić pracę modemu? Wczoraj próbowałem znaleźć BTSy, z którymi łączy się telefon i osiąga takie dobre prędkości, lecz mapa na BTSearch jest w mojej okolicy dość nieaktualna i nie wiem na jakich (czy to Orange czy to Networks) BTSach mam net z Orange.
Na co "wymusić" modem? 2100? 1800? Coś innego? I czy ustawić mu, żeby sam się przełączał między GSM/WCDMA czy technologię dać wyłącznie WCDMA?
I jak już pytam to kompleksowo - roaming zostawić włączony? A komutację na CS i PS? Czy dowolną?
Bardzo dziękuję za pomoc :)

EDIT: wziąłem modem do pracy - centrum Wrocławia - ciągle to samo - czyli ping na poziomie 1200ms, prędkość 0.05 kbit.
Zmieniłem ustawienia w TNI, żeby wymusić pracę w 2100 - dla testów, bo nie wiem czy taka częstotliwość jest odpowiednia. Zarówno łącząc poprzez TNI jak i MP pokazuje, że jestem połączony w HSPA++ w Orange - a wszystko leci jak krew z nosa - nie da się tego używać.
Czy jest jakaś opcja, żeby modem zrestartować do ustawień fabrycznych? Jakiś reset firmware'u? Czy może nie reagować na wymuszanie technologii w TNI?

EDIT2: ostatnia deska ratunku - telefon do Orange (bo usługa jest aktywowana od wczoraj). Pani na infolinii przyznała, że faktycznie mam ograniczoną prędkość - bo zapomnieli włączyć pakiet danych, który mi przysługuje. Rozliczenie mam mieć 6 dnia każdego miesiąca, karta aktywowana 2go, więc jakoś im się nie włączyło, tylko karta SIM była aktywna w trybie "po wykorzystaniu" 15GB pakietu... Ładnie, kurde :zly: człowiek się morduje, szuka różnych problemów z modemem po swojej stronie - a tu Orange zapomina włączyć pakiet danych. Przyznali mi na te 4 dni 2GB danych z pełną prędkością...
Donvito
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2012-03-20, 22:29
Lokalizacja: Miłomłyn

Re: Huawei 3131 w Tp-Link 3420 Orange Free Net - strasznie wolny

Post autor: Donvito »

No to rzeczywiście lipa, załatwili Cię. Mam ten sam zestaw i mi prędkości odpowiadają bardzo, dochodzą do 14MB/s na speedteście, download też bardzo dobry tylko zależy oczywiście od źródła, serwera godziny zasysania dochodzi na maxa do 1,8 MB/s. Myślę że na tą chwilę to najbardziej optymalny necik cena/prędkość/ilość GB. No i oczywiście darmowe noce to super rozwiązanie. Ja mam openwrt na routerze i działa to wyśmienicie exroot, transmission, ftp. Polecam to zainstalować bo działa bezproblemowo na tym modemie nie jest prądożerny, działa bez huba aktywnego.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19184
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei 3131 w Tp-Link 3420 Orange Free Net - strasznie wolny

Post autor: matek451 »

Co rozumiesz pod pojęciem " przyznali mi 4GB". To należało ci się jak bułka z masłem. Jaki masz limit miesięczny?
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: Huawei 3131 w Tp-Link 3420 Orange Free Net - strasznie wolny

Post autor: ogooreck »

matek451 pisze:Co rozumiesz pod pojęciem " przyznali mi 4GB". To należało ci się jak bułka z masłem. Jaki masz limit miesięczny?
oczywiście - jak psu kiełbasa mi się to należało :)
Chodziło mi o to, że proporcjonalnie do długości obecnego okresu rozliczeniowego: 02-06.06 - 4 dni, babka na infolinii powiedziała, że włącza mi 2GB, które powinienem z automatu dostać a tego nie było na koncie.
W każdym razie - w domu internet hula - bez żadnej anteny zewnętrznej sięga 3-4 MBit i blisko 2Mbit upload - na razie testowane tylko około 21.

Zobaczę jak to będzie w godzinach o mniejszym obciążeniu.
ODPOWIEDZ