Play drastyczny spadek prędkości

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pidzamski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2022-03-13, 12:42

Play drastyczny spadek prędkości

Post autor: pidzamski »

Jakieś dwa tygodnie temu Play coś rekonfigurował na BTSie, do którego się łączę i od tego czasu spadła mi prędkość pobierania danych. Wcześniej przez dwa lata stabilnie 60-100Mbps down /20-30Mbps up. Obecnie 2-8 Mbps down, ok 30 (sic!) Mbps up.
Kilka zgłoszeń do nich, za każdym razem mówią, że zmienią ustawienia i będzie lepiej i nic nie pomaga.
Gdzieś tam po drodze przyznali, że były prace na tym BTSie ale teraz już powinno wszystko działać. Podobne prędkości mam, kiedy łączę się telefonem do tego masztu.
Modem MF258, firmware ZTE_MF258K_PLAY_POL_V1.0.0B09
Teren wiejski połączenie do tego samego BTSa w odległości 2km, antena na poddaszu parametry połączenia niezmiennie dobre:
Obrazek

Co jeszcze można zrobić, żeby Play coś z tym zrobił?
Szraty
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-08-06, 12:24

Re: Play drastyczny spadek prędkości

Post autor: Szraty »

Czy u Ciebie sytuacja pozostała bez zmian?

Dorzucam swoje 3 grosze bo u siebie również zauważyłem znaczny spadek prędkości na nadajniku Play. Choć zupełnie inna lokalizacja, to zestaw, który wyciągał do 200mbps, aktualnie wyciąga może połowę z tego, a w godzinach szczytu spadek do ok. 30mbps. Nie zauważyłem, kiedy pojawiły się zmiany. Na telefonie Orange leci o wiele szybciej (ten sam nadajnik, przy zmianie sprzętowej i testach była to wolniejsza sieć niż Virgin; na telefonie około godziny 20 orange dawał 60mbps, a virgin 120mbps), do tego Virgin na telefonie leci jeszcze gorzej niż w routerze z anteną, więc to nie wada sprzętu. Zastanawiam się, czy operator wprowadził jakieś zmiany/ograniczenia i/lub u mnie też była jakaś "rekonfiguracja", czy po prostu tak wzrosło obciążenie w tym czasie.

Testy na telefonie o 21:15
Orange: 26ms, pobieranie 97mpbs, wysyłanie 15mbps
Virgin: 33ms, pobieranie 20mbps, wysyłanie 7mbps

Testy na routerze o 22:25
Orange: 22ms, pobieranie 86mpbs, wysyłanie 36mbps
Virgin: 28ms, pobieranie 61mbps, wysyłanie 22mbps

Wyniki interpretuję tak, że obciążenie mogło faktycznie wzrosnąć, skoro Orange nie jest w stanie wycisnąć więcej na zestawie niż na telefonie (pomijając stabilność łącza). Niemniej jednak zaskakuje aż tak duży spadek Play/Virgin, gdzie Orange pozostało na w miarę równym i stabilnym poziomie.
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 518
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Play drastyczny spadek prędkości

Post autor: Zeusek »

Jeżeli nie masz sprzętu 5G to możliwe że na nadajniku jest priorytet na 5G aby efekt był bardziej widoczny.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
ODPOWIEDZ