jaka antena ? UMTS

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
newposen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-02-13, 07:32
Lokalizacja: Poznań

jaka antena ? UMTS

Post autor: newposen »

Mam pytanko tym razem o antenę. Kupilem kartę Merlina U740 (blueconnect). Mieszkam na przedmieściach Poznania. Wg. map ery i konsultanta blueconnect zasieg UMTS powinien być ale modem go nie wykrywa. Nie chcę być skazany na GPRS więc pozostaje antena.
No właśnie ale jaka? Przy UMTS duzego wyboru nie ma, zwłaszcza w przypadku kierunkowych.
Na allegro są np. takie:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=86661089

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=84995054

a z kierunkowych znalazłem tylko taką:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=86618272

JAką wybrać ? Teoretycznie u mnie nie trzeba jakiegoś wielkiego wzmocnienia. Te zwykłe anteny mają ten plus że są kilku zakresowe i GPRS i Edge i UMTS. Kierunkowa jest tylko na UMTS.
Proszę o sugestie i porady :)
PZDR
Sławek

antenki:-(

Post autor: Sławek »

nie kupuj tych anten z ERD, kupiłem w grudniu kilka z konektorami do gc-89,gc-85 i jestem niezadowolony, anteny, bo są dwie słabsza i mocniejsza:-), a tak naprawdę tylko mniejsza i większa, działają prawidłowo tylko na 900, nie poprawiają natomiast wcale zasięgu, jeżeli były np. dwie kreski zasięgu to tak będzie również na antenie, tyle, że zasięg nie spada już tak często w dół. <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> nie uwzględniają zakresu 2100. Do anten nie mam zastrzeżeń, są to zwykłe anteny GSM samochodowe-magnetyczne, ale te konektorki są fatalnej jakości, do gc-89 jakoś działa (raczej kończy już żywota...)ale ten od gc-85 nie działał od początku, jest luźny, jak się dociśnie mocno ręką i przytrzyma to jest ok. Niestety, jeżeli konektorki tylko - ORYGINAŁ. To co jest na allegro to szmelc. W ramach kompletnej rezygnacj kupiłem na allegro ( właśnie odebrałem paczkę ) tą małą antenke z pierwszego linku, niestety sprzedawca w ofercie zapomniał napisać, że jest to antena universalna+konektor, zdjęcia produktu są tak zrobione aby tego nie było widać. Niestety kontektor też jest podejrzany. Sprawdzę czy działa na EDGE 900/1800 bo takie mam u siebie BTS-y, jak będę w przyszłym tygodniu w poznaniu to sprawdzę UMTS z tej antenki, lecz nie wierzę aby zadziałała.

Ja potrzebuje jej tylko aby odsunąć antenę od głośnków lapa, bo strasznie zakłóca mi Globetrotter 3G, <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> jest EDGE ale jak będzie UMTS, a będzie do końca roku:-) (niecałe 30km od poznania) to czekają mnie znowu poszukiwania anteny.

Pozdrawiam
Sławek

antenki:-(

Post autor: Sławek »

sorry za pomyłkę, ale ten sprzedawca od którego kupiłem tą małą antenkę ma w opisie informacje, że konektor dowolny z oferty, na zdjęciach za to wygląda jak wtyczka bez konektora, moja wtopa, sugerowałem się zdjęciami produktu przy zakupie.
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: jaka antena ? UMTS

Post autor: magmike »

Może tutaj coś znajdziesz
http://www.dipol.com.pl/market.php?sid= ... r=25&mode=
pozdrawiam, magmike
newposen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-02-13, 07:32
Lokalizacja: Poznań

Re: jaka antena ? UMTS

Post autor: newposen »

Dzięki za odpowiedzi :) -stronę dipolu znam dla UMTS sensowną antena mają tylko tę kierunkową w trzecim wklejonym przeze mnie linku.
Generalnie wiem że skuteczność tych małych anten jest gorsza niż kierunkowych-tyle że u mnie na zewnątrz zasięg UMTS powinien być-antenka w modemie jest chyba znacznie słabsza więc może taka "samochodowa" wystarczy ?. Antenki kierunkowe sa bardziej problematyczne w instalacji i chyba dotyczą większego oddalenia od BTS-a. Tak myślę ale ekspert ze mnie żaden. Więc czekam na dalsze opinie, wiadomo że od handlowca prawdy się nie dowiem-jego zawsze jest najlepsze ;)
Konsultant blueconnect ma jeszcze do mnie oddzwonic i ustalic gdzie mam najbliżej BTS z UMTS-em to też będzie jakaś podpowiedź.
PZDR
adams

Re: jaka antena ? UMTS

Post autor: adams »

zamiast kupować anteny do umts poprostu wymuś go w aplikacji bluconnect.http://www.era.pl/download/promocje/blu ... e04701.pdf
przeczytaj dokładnie a znajdziesz
agrafix

Re: jaka antena ? UMTS

Post autor: agrafix »

Antena na UMTS najtansza jest u producenta z vatem 143 zł a taka sama na allegro 176 zł ( no fakt ma chyba troche kabelka )

ten producent do firma dipol koledzy podali juz link do niego !!!!!!

pozdr.
adams

Re: jaka antena ? UMTS

Post autor: adams »

najtańsza antena jaką znalazłem kosztuje 110 PLN, lnk masz na górze
newposen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-02-13, 07:32
Lokalizacja: Poznań

Re: jaka antena ? UMTS

Post autor: newposen »

Witam, zeby nie było że na tym forum wzyscy tylko narzekają to się pochwalę :) Zakupiłem jednak tę miniantenkę (pierwsza linka) bo sprzedawca zgodził się na ewentualny zwrot. Zawsze łatwiej wystawic takie maleństwo na parapet niz bawić się w maszty i celowanie w BTS-a.
Strategia okazała się skuteczna - złapalem zasięg UMTS :) Najbliższy nadajnik mam w lini prostej gdzieś 2-3 km i to za lasem ale na górce. Mam tylko jedną krechę na 5 ale chodzi stabilnie nie ma rozlączania i co najważniejsze internet śmiga ze hej ;) jestem bardzo zadowolony.
dzięki wszystkim za porady.
PZDR
fazi

Re: jaka antena ? UMTS

Post autor: fazi »

kumpel kupił sobie taka http://buro.pl/?site=sklep&step=info&id=P00249
jest najtansza na umts 84 zł
raz podałem ten link ale cos go usuneło ?
adams

Re: jaka antena ? UMTS

Post autor: adams »

nie zapomnij dodac vatu ona kosztuje 84 ale netto.
Gość

Re: jaka antena ? UMTS

Post autor: Gość »

Podepne sie tutaj.

Czy mozna podlaczyc zewnetrzna antene do motki C975 :?: :?:
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: jaka antena ? UMTS

Post autor: zDaleKi »

fazi pisze: raz podałem ten link ale cos go usuneło ?
Jeżeli to Twoje: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=1738
to podałeś ten link kilka razy i potraktowane to było jako sp-am, czyli powędrowało do ogłoszeń a reszta była skasowana!
Ostatnio zmieniony 2009-02-12, 11:17 przez zDaleKi, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Robert
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2006-02-26, 11:53
Lokalizacja: podwarszawie

Re: jaka antena ? UMTS

Post autor: Robert »

Ja mam antene z Dipolu A7035 - Antena kierunkowa ATK-16/2GHz 11dBi + 10 m przewodu + gniazdo N+ konektor do option 3Gquad i tam gdzie mieszkam nie mogę złapać sygnału UMTS tzn w iplusie(simdata) nie ma zasięgu, w Heyah łapie zasięg na 2 kreski ale zaraz przeskakuje na gprs a w do Orange nie moge sie zalogować( nie wiem dlaczego?). Co ciekawe jak ją kupowałem w Dipolu to sprzedawca powiedział mi że ta antena wzmocni tylko sygnał UMTS a u mnie ona zwiekszyła GPRS o 40%. Szkoda było wydawać na nią kasy, a zwrotów nie przyjmują (chyba ją odsprzedam)
ODPOWIEDZ