Huawei Dashboard ToolBox

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tomud
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2011-06-26, 18:32
Lokalizacja: /dev/random

Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: tomud »

Witam

Ostatnio dodałem i opisałem dwa nowe programy w tym wątku:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=25692&start=165

Jednak na ich podstawie powstała kolejna aplikacja - podobna do Huawei Dashboard Tool.
Ze względu na to że w/w temat dotyczy bardziej aplikacji Huawei Dashboard Tool, pozwalam sobie założyć nowy temat. Głównie pod kątem informacji o znalezionych błędach lub pomysłach na nowe funkcje.

Tym razem poza możliwością zmiany nazwy Dasboard-u (widzianą po wgraniu do modemu), jest to całkowicie samodzielna aplikacja. Nie używa tym razem jakiegokolwiek zewnętrznego oprogramowania takiego jak Resource Hacker, Resource Compiler, readcd itp.

Aktualne możliwości programu:

Huawei Dashboard ToolBox v1.0.0

- Wypakowywanie plików ISO z instalatorów EXE
- Tworzenie instalatorów Dashboard, do wyboru trzy różne instalatory.
- Backup Dashboard-u z modemu do pliku ISO lub EXE (z zachowaniem oryginalnej nazwy)
- Info o modemie (rozmiar aktualnego Dashboardu, dostępna pojemność, IMEI, nazwa wgraneg Dashboard-u)

Niestety program testowałem tylko na modemie Huawei E180 (do innych nie mam dostępu).
Nie wiem czy na innych modemach prawidłowo będzie działać wykrywanie modemu w celu wykonania backupu.

W przypadku problemów proszę o informację. Przygotuję wtedy programik generujący tekstowy log, który mam nadzieję pomoże w naniesieniu zmian do programu.
Z resztą funkcji problemy nie powinny występować. Jednak wiadomo człowiek potrafi się mylić ;) wiec wszelkie znalezione błędy proszę zgłaszać w tym temacie.

Tak samo mile widziane propozycje na nowe funkcje :)

Wygląd aplikacji można zobaczyć tutaj:
http://imageshack.us/photo/my-images/34/hdtc.jpg/

Natomiast pobrać można jak zwykle z mojego Chomika:
http://chomikuj.pl/tomud/Modemy+Huwei/T ... +dashboard

Niestety nie posiadam konta premium na Uploadach, dlatego wybrałem Chomika. Natomiast sam nie lubię gdy czegoś szukam, a linki do programów prowadzą na uploady (gdzie plik już nie istnieje).

Jak ktoś chce może oczywiście umieścić program w dowolnym serwisie lub na dowolnym uploadzie, tak aby dostęp do niego był jak najłatwiejszy dla większości osób.

Pozdrawiam
ToM
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: Chris-Kr »

Program wygląda interesująco, ale konieczność płacenia za pobieranie jest dosyć zniechęcająca.
Krzysztof
tomud
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2011-06-26, 18:32
Lokalizacja: /dev/random

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: tomud »

Chris-Kr pisze:Program wygląda interesująco, ale konieczność płacenia za pobieranie jest dosyć zniechęcająca.
O ile dobrze wiem to po zalozeniu chomika dostaje sie za darmo 50MB tygodniowo, co spokojnie wystarczy na pobranie 6MB programu :) Nie jest to moze idealny serwis, ale od kiedy na niego upycham programy po prostu tam sa. Z uploadami mialem tak ze srednio co tydzien musialem wystawiac cos na nowo :)

Co do programiku to jego rozmiar powodowany jest zawartoscia kolejnej wersji instalatora ktora zawiera dosc spore dll-ki QT (ale IMHO jest po prostu ladny :) dlatego go dodalem). Tak samo w instalatorze dodalem jeszcze na wszelki wypadek pakiet Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable, choc zapene ma go zainstalowanego wiekszosc uzytkownikow.

Choc na obecne czasy 6MB to w sumie nie wiele :)

A dla tych co nie lubia Chomika link na fileserve... ale nie obecuje ze bede go aktualizowal jak usuna plik.

http://www.fileserve.com/file/wHwCeur
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: Chris-Kr »

tomud pisze:O ile dobrze wiem to po zalozeniu chomika dostaje sie za darmo 50MB tygodniowo, co spokojnie wystarczy na pobranie 6MB programu :)
Nawet chciałem założyć tam konto, ale jak system polecił mi podać swój adres e-mail oraz zaakceptować liczący wiele ekranów regulamin, to mi się od razu skojarzyło z Pobieraczkiem i odpuściłem.
A dla tych co nie lubia Chomika link na fileserve...
Dzięki!
Ściągnąłem, ale chyba przydałoby się chociaż kilka słów objaśnienia, jak tego programu używać.
Na początek chciałem zrobić backup aktualnego dashboardu.
Klikam "Backup", program żąda wpisania nazwy dashboardu, ale nazwy wpisać się nie daje.
Więcej na razie nie próbowałem, bo jestem za granicą i nie chciałbym zostać bez połączenia ze światem :)
Krzysztof
tomud
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2011-06-26, 18:32
Lokalizacja: /dev/random

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: tomud »

Generalnie obsluga jest banalnie prosta :)

przyciskiem open (plik source) wybieramy sobie pliki exe lub iso. Program sam sprawdza co to za plik i udostepnia budowanie dashboardu lub wypakowanie pliku ISO (extract).

Przy budowaniu mamy mozliwosc zmiany nazwy (w polu Dashboard Change Name) oraz rodzaju instalatora. W przypadku wersji 2 mamy do wybrania jeszcze skorke instalatora.

Odnosnie Backupu to tutaj wlasnie moga sie pojawic problemy na innych modemach, nic sie nie uwali ale moze po prostu nie dzialac :) Niestety pech che ze nie mam dostepu do innych modeli niz E180.

O ile zostanie wykryty naped to mozna wykonac Backup do ISO. W przypadku EXE potrzebna jest nazwa jak ma sie on nazywac. Automatycznie powinna sie ona odczytac z modemu (na 100% nie odczyta sie z serii E2xx to juz wiem ).

Jesli modem nie zostanie wykryty (czyli Port COM, IMEI nazwa) powinno po wybraniu To EXE odblokowac sie pole (MODEM DASHBOARD NAME) i tam mozna podac nazwe. Tutaj moze pojawic sie problem jesli modem zostanie czesciowo wykryty np. znaleziony port COM, ale nazwa zostanie pusta itp. i ta funkcja wymaga wlasnie dopracowania... Po prostu nie wiem na ile kompatybilny jest protokolik komunikacji E180 z innymi modemami...

Ewentualnie jak mozesz umiesc gdzies screen-a lub powiedz ktore pola z grupy modem zostaly wykryte. Tak samo wdzieczny bede za info z jakim modemem testujesz.
Chodzi wlasnie o rozbudowanie tej funkcji aby dzialala z wieksza liczba modemow.
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: Chris-Kr »

tomud pisze:O ile zostanie wykryty naped to mozna wykonac Backup do ISO.
Modem został wykryty poprawnie, wraz z wszystkimi danymi, za wyjątkiem IMEI.
Backup do ISO został wykonany bez problemu.
W przypadku EXE potrzebna jest nazwa jak ma sie on nazywac. Automatycznie powinna sie ona odczytac z modemu (na 100% nie odczyta sie z serii E2xx to juz wiem ).
W moim przypadku nazwa sama się nie wczytała, wpisać ręcznie też się jej nie dało.
Mój modem to Huawei E1750.

Na zakończenie wczytałem obraz ISO wykonany w pierwszym kroku i kliknąłem "Create Dashboard". W wyniku powstał plik E17550-ToM_UD_Custom_ISO.exe, który po uruchomieniu próbował zainstalować dashboard na moim modemie, ale na to już mu nie pozwoliłem ;)
Screen w załączniku.
Krzysztof
tomud
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2011-06-26, 18:32
Lokalizacja: /dev/random

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: tomud »

Tak wlasnie z wyjatkiem IMEI i pola Modem Dashboard Name - ktore brane jest pod uwage przy robieniu backupu. Natomiast pole Change Dashboard Name brane jest pod uwage gdy samodzielnie robimy obraz z pliku ISO.

Rozdzielilem te pola tak aby nie mozna bylo ingerowac w nazwe przy backupie (o ile odczyta sie ona prawidlowo). Jak widac w przypadku twojego modemu cos odczytuje, ale nie to co byc powinno :)...

Ok postaram sie jutro umiescic programik ktory bedzie generowal logi tekstowe z komunikacji - moze cos sie uda wymyslic i wylapac roznice...

Natomiast jak jest ktos z Wawy chetny przyczynic sie do rozwoju programu i ma inny modem to zapraszam na kawe :) (praktycznie w centrum miasta).
nemo333
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-03-14, 16:56
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: nemo333 »

E173u-2 wykrył w całości i zgrał dashboard :)
Nie wiem jak z tworzeniem własnego i wgraniem stworzonego bo nie mam teraz jak stestować bo nie mam żadnego oryginalnego dash żeby wgrać w razie czego, nawet znaleźć nie mogę nigdzie :P

Stestuję jutro na E220 albo jeszcze dziś, zależy oczy będzie mi się chciało iść do drugiego pokoju po niego
tomud
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2011-06-26, 18:32
Lokalizacja: /dev/random

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: tomud »

nemo333 pisze:E173u-2 wykrył w całości i zgrał dashboard :)
Nie wiem jak z tworzeniem własnego i wgraniem stworzonego bo nie mam teraz jak stestować bo nie mam żadnego oryginalnego dash żeby wgrać w razie czego, nawet znaleźć nie mogę nigdzie :P

Stestuję jutro na E220 albo jeszcze dziś, zależy oczy będzie mi się chciało iść do drugiego pokoju po niego
Wgrac sie wgra bez problemu bo to musi dzialac ;) problem jedynie jak pisalem to odczyt nazwy Dashboardu z modemu - tak aby zrobic kopie i instalator jak fabryczny :) Od biedy mozna to zrobic recznie wpisujac nazwe dashboardu, ale chcialem to zautomatyzowac... no ale powoli sie to dogra :) co tutaj wymagac od softu ktory powstal w pare dni :)

Jesli chodzi o E2xx to raczej nie rozpozna bo disassemblowalem firmware z tej serii i widzialem ze komunikacja jest inaczej niz w moim E180 :) Ale nie mialem czasu tego dokladniej obadac.

Natomiast w przypadku modemu E1750 zachowuje sie dziwnie bo cos odbiera z modemu :) ale nie do konca to co powinien... Mysle ze programik logujacy transmisje z modemem da mi jakis obraz co jest nie tak...
nemo333
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-03-14, 16:56
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: nemo333 »

i tak musiałem wstać więc wziąłem modemy :P
E220 wykrywa i tyle co można zrobić. Mignie tylko przy kliknięciu na jakąkolwiek opcje... Nawet nie chce wypakować z EXEka pliku ISO :)
e1752 nie wykrywa wcale

Ale za to Dashboard zgrany z modemu E173u-2 wgrał się na niego poprawnie. Teraz bez zastanowienia mogę zabrać się za tworzenie custom dashboardu chociaż rozwiązanie z kartą pamięci 128 z jakiegoś telefonu na którą wrzuciłem aplikacje do niego nie było takie złe :P
tomud
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2011-06-26, 18:32
Lokalizacja: /dev/random

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: tomud »

Ok przygotowalem programik ktory zrobi log jak komunikuje sie program z modemem oraz pobierze z systemu
informacje o dostepnych napedach CD-ROM i Flash...

Wdzieczny bede jak przesla log-i osoby u ktorych modem jest zle wykrywany... Zobaczymy na ile te dane pomoga w rozwiazaniu problemu.


huawei_log.zip
http://www.fileserve.com/file/cyJmtMc

1. nalezy rozpakowac plik i uruchomic plik huawei_log.exe
2. W katalogu gdzie uruchomilismy program pojawi sie plik huawei.log
3. Wdzieczny bede za wyslanie pliku na podany w programie e-mail...

Tak samo prosze o podanie w emailu dodatkowych informacji:

1. Typ modemu
2. Nazwe dysku pod jakim pojawia sie w systemie naped z dashboard
3. Jesli ktos potrafi sprawdzic podac port COM pod jakim widziany jest modem...

To co jest wysylane mozna spokojnie zobaczyc :) jest to plik tekstowy ;) nie wyciagam nim numerow kart kredytowych ;)
Ostatnio zmieniony 2011-07-07, 08:08 przez tomud, łącznie zmieniany 2 razy.
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: Chris-Kr »

tomud pisze:Ok przygotowalem programik ktory zrobi log jak komunikuje sie program z modemem oraz pobierze z systemu
informacje o dostepnych napedach CD-ROM i Flash...

Wdzieczny bede jak przesla log-i osoby u ktorych modem jest zle wykrywany...
Plik z logiem wysłałem, niestety każdorazowe użycie tego programu do logowania powoduje, że modem traci możliwość połączenia się z internetem.
Żeby tę możliwość odzyskać, każdorazowo odłączam modem oraz robię reboot komputera.
Krzysztof
tomud
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2011-06-26, 18:32
Lokalizacja: /dev/random

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: tomud »

Dzieki za LOG. Na prawde byl przydatny i juz wprowadzilem zmiany ktore powinny wyeliminowac problem u ciebie :)

Odnosnie "blokowanie" modemu to niestety tak jest. Program wprowadza miedzy innymi modem w tryb DM dlatego tak sie zachowuje. Ale powinno wystarczyc jego wyjecie i wlozenie do USB aby wrocil do normalnego trybu pracy.

Jeszcze byl bym wdzieczny jak by ktos zrobil logi z innych niedzialajacych modemow oraz serii E2XX moze sie cos wyjasni i uda sie je dodac :) Patrzylam na Alledrogo ale nawet nie ma ich do kupienia aby zrobic testy :)
tomud
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2011-06-26, 18:32
Lokalizacja: /dev/random

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: tomud »

Ok jesli chodzi o problemy z modemami dzieki pomocy kolegi ezaq i Chris-Kr udalo sie chyba rozwiazac wszystkie problemy. Pozostaje jeszcze dodanie obslugi modemow z serii E2XX i tutaj prosil bym kogos o pomoc (podeslanie logow wykonanych zalaczonym programem).
Awatar użytkownika
compile
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-09-19, 11:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: compile »

Chcę zmienić dashboard do e180 tak, żeby po instalacji działał z aero2. Jak się do tego zabrać tzn, które wpisy w dashbordzie mam podmienić?
tomud
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2011-06-26, 18:32
Lokalizacja: /dev/random

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: tomud »

Kolejna wersja 1.0.1

Troche to trwalo i aplikacja czekala na umieszczenie, niestety mialem kupe innych spraw i ograniczony dostep do internetu.

Poprawiono wykrywanie modemu :) Nadal brak wykrywania modemow E2XX... zobaczymy moze uda sie to za jakis czas zmienic...

Do pobrania jak zwykle z chomika:
http://chomikuj.pl/tomud/Modemy+Huawei/ ... +dashboard
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: Chris-Kr »

tomud pisze:Kolejna wersja 1.0.1
Nieśmiało chciałbym zaznaczyć, że wersja z takim numerem już była, z datą pliku EXE 2011-07-07.
Krzysztof
tomud
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2011-06-26, 18:32
Lokalizacja: /dev/random

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: tomud »

kilku osoba faktycznie rozeslalem 1.0.1Bata - w sumie to to samo tylko inna nazwa :) z tym ze nie mialem potem jak udostepnic publicznie tej wersji...
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: Chris-Kr »

Chyba że tak :)
Ale tamta wersja była fajniejsza, bo nie wymagała instalacji, więc jeśli nie ma żadnych innych różnic, to do niej wrócę.
Krzysztof
tomud
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2011-06-26, 18:32
Lokalizacja: /dev/random

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: tomud »

tak nie ma roznic... mialem wtedy ja udostepnic jak zrobilismy testy i wyszlo ze wszystko jest ok, no ale wyskoczylo mi kilka spraw i tak to sie znacznie przesunelo. Generalnie instalator zrobilem bardziej dla ulatwienia, ale wiadomo nie kazdy to lubi :) w sumie po zainstalowaniu mozna zgrac sobie w jakies miejsce samo exe i odninstalowac :)
sidsysunia
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2012-02-19, 15:44
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: sidsysunia »

Witam.

Stary temat ale może go trochę odświeżę, o ile jeszcze będą lub są planowane jakieś aktualizacje programu :
Huawei Dashboard ToolBox

Przy wykorzystaniu wersji 1.0.1(c) informację które zostały wyświetlone dla modemu
Huawei E122 (blueconnect)

Drive: F
Dashboard size: 22MB
Capacity: 20 MB
Port: -
Imei: -
Modem Dashboard name:

Backup do EXE i do ISO wykonany pomyślnie po wprowadzeniu ręcznie nazwy pliku.

Z informacji w menadżerze urządzeń (system WIN 7 starter) wiem że modem korzysta
HUAWEI Mobile Connect - 3G Application Interface (COM3)
HUAWEI Mobile Connect - 3G PC UI Interface (COM 5)

[ Dodano: 2012-02-19, 16:48 ]
Ubdate z utworzonego pliku exe przebiegł też bez problemu
tomud
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2011-06-26, 18:32
Lokalizacja: /dev/random

Re: Huawei Dashboard ToolBox

Post autor: tomud »

Odgrzewam kotleta ale dawno mnie tu nie bylo :)

Powiem tak - jesli zdobede jakies inne modemy (z ktorymi sa problemy) to na pewno beda jakies aktualizacje. Na razie testowalem na tych modemach co mam dostepne, oraz jakies tam poprawki na podstawie logow od kolegow. Ot niestety tego nie przeskocze wiec program moze nie na wszystkich modemach dzialac idealnie jesli chodzi o backup.

Jednak jesli nie odczyta danych z modemu (co zreszta zostalo juz powiedziane), po podaniu recznej nazwy dashboardu wszystko bedzie ladnie smigac... To chyba jedyna niedogodnosc...

Generalnie powiem tak widze ze program ma nawet spora popularnosc (po liczbie sciagniec) - wiec jak ktos ma jakies pomysly na nowe funkcje, poprawki itp. prosze pisac na PW. Jesli beda tylko realne do wykonania to na 100% sie zrobi :)
ODPOWIEDZ