Huawei B818 LTE Cat19

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Reno7
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2020-07-05, 21:49

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Reno7 »

Nie licze na żaden cud , i skąd Ty wiesz ile mam do BTS-a ? Jakoś używam na AUTO i są teraz dobre transfery , w tych godzinach co to pisze to jest między 30-40Mb/s , więc to nie leci tylko na LTE800. Mam lepsze rezultaty na AUTO niż jak ustawiałem ręcznie pasma. Nie potrzebuje anten , jestem w dużym mieście , a nie w lesie, więc to co piszesz jest bez sensu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

Ostatnio na forum pojawiło się mnóstwo "fachowców' którzy sądzą ze wystarczy podać wyniki speedtestu spoza szczytu internetowego jako dowód na prawidłowe parametry sygnału, widzę ze jesteś jednym z nich, a to że mieszkasz we Wrocławiu wcale nie oznacza ze masz na pasmach pojemnościowych LTE Play optymalne parametry sygnału, B818 to nie jest żadne panaceum na super zasięg. Poważni użytkownicy pokazują najpierw parametry sygnału na 1800/2100/2600MHz i dopiero dyskutują o konieczności zakupu anteny zewnętrznej. Nie wspominając ze antena kierunkowa pozwala często wymusić połaczenie z BTS-em mniej obciążonym o ile jest na innym kierunku, w miastach często przydatne.
Reno7
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2020-07-05, 21:49

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Reno7 »

Speedtest w godzinach szczytu internetowego też mam zadowalający, więc nie możliwe jest żeby router pracował w trybie AUTO na 800Mhz. Robiłem sporo testów tego routera w trybie AUTO i wymyszanie częstotliwości i na AUTO jest najlepiej. Do czego mi Twoje poważne parametry sygnału , poważny użytkowniku skoro jestem zadowolony ? Jak są dobre transfery o różnych porach dnia , to parametry sygnału w domyśle też są dobre. Antena zewnętrzna jest konieczna wtedy gdy ktoś uzna że nie jest zadowolony z osiągów , a nie że ktoś inny uzna że jest konieczna. Może masz jakiś syndrom guru ? że wiesz dokładnie co się u kogoś dzieje ze sprzętem i nawet wiesz co ktoś powinien zrobić (podać parametry , kupić antene) , no i wiadomo powaga , przecie to poważne techniczne sprawy i pewnie jako nowy użytkownik powinienem przeprosić guru że nie zachowałem się zgodnie z procedurą.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

Większych bzdur od tych które tu nawypisywałeś na tym forum dawno nie czytałem, pomyliłeś fora. Musisz sie jeszcze duzo uczyć jesli chcesz dyskutować na poziomie który póki co jest dla ciebie nieosiagalny. Poczytaj posty ludzi którzy posiadając B818 podeszli do tematu w sposób poważny i poświecili kupę czasu na zaawansowane testy aby w optymalny sposób korzystać z tego sprzetu i którzy chętnie się dzielą ich wynikami. Bzdury które tu przedstawiasz budzą salwy śmiechu, nic nie musisz ale mam nadzieję ze tu już nikt ci więcej w niczym nie pomoże.
Reno7
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2020-07-05, 21:49

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Reno7 »

EEEhhhhh koleś , ciężko z tobą , skoro nie dociera do ciebie że jestem zadowolony z osiągów routera , a ty mi próbujesz coś wmówić. Ale wiadomo guru to guru , wie najlepiej. Korzystam z routera i jestem zadowolony z jego pracy i to jest fundamentalna sprawa , a te twoje testy poważno - zaawansowane to wiesz gdzie możesz sobie wsadzić. Moim celem nie jest osiąganie szczytowych transferów. A ty jak widać się troche zagubiłeś w tym twoim bezprzewodowym świecie. Na pewno nie będe dążył do poziomu który ty reprezentujesz bo jest bardzo ograniczony. Miałem problem z routerem ,zapytałem się , dostałem podpowiedzi, podziękowałem, i nie ma problemu , a ty widać masz problem z sobą jakiś.
amstat
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2016-11-06, 18:56

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: amstat »

@reno7 najważniejsze że jesteś zadowolony tymi 30-40 mega to jesteś bardzo skromny choć tyle kasy wydałeś na ten router bo ja bym był zawiedziony ,jak by mi starczyło 30 mega to pozostał bym przy modemie usb E5272 za 70zł.
Reno7
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2020-07-05, 21:49

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Reno7 »

Potrzebowałem routera w którym nie trzeba za dużo kombinować żeby otrzymać takie parametry które mnie interesują. Wcześniej miałem B535-232 , ale oddałem z powrotem do sklepu bo nie dawał rady , pomimo nawet dokupionych dwóch takich antenek wkręcanych z tyłu i ustawiania agregacji. Wiadomo może dało się z tego routera coś więcej wycisnąć (jakieś tam wgrywanie innego softu czy inne kombinacje) jednak jak pisałem wcześniej nie chciałem się w to wgłębiać. Więc wybrałem B818 i spełnia moje oczekiwania bez kombinacji i anten zewnętrznych. Duże transfery mi nie potrzebne , bo to internet mobilny więc ma ograniczoną ilość GB do użycia , więc raz dwa i było by po zawodach. Tak żeby obejrzeć coś na youtubie minimum w 1080p albo telewizje internetową , szybko przeglądać neta , to był mój cel. Kolejna sprawa , że potrzebowałem kupić urządzenie które będe zabierać z mieszkania w inne miejsce , więc nie chciałem się za dużo obciążać bagażami i żeby jeszcze targać z sobą antene zewnętrzną wielkości routera (bo pewnie nie chodzi o dwa przykręcane patyki z tyłu).
amstat
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2016-11-06, 18:56

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: amstat »

No i git pudełeczko zgrabne i funkcjonalne ,można spokojnie przenosić w inne miejsca jak będziesz włączał podobno poprawia transfer odpowiednie obrócenie routera wokół własnej osi w kierunku nadajnika.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

Ta a w tych innych miejscach to na bank zasięg bedzie w Play bez anten jak we Wrocławiu, zapewne nawet na 2600MHz, no i B818 cudownie poprawił transfery w stosunku do B535, doszło jedno pasmo do agregacji i QAM256 na LTE2600 o ile ma z niego zasięg a wyższa modulacja się w ogóle na nim załączyła.
To są wszystko złudzenia i subiektywne odczucia Janusza nie poparte żadnymi fachowymi testami i rozwiązaniami, od kręcenia routerem to wiele nie przybywa jak się ma 2 km do stacji bazowej . No i podejście ze jak ma te 30-40Mb/s to ma dane na zawsze, nic bardziej mylnego. Podstawą jest zawsze wycisnięce ze stacji jak najwięcej w danych warunkach ,pozwala to mieć zapas na wypadek gdy do sektora zaloguje się kilku nowych użytkowników i wzrośnie jego obciążenie, prędkości spadną ale przy słabych parametrach z tych 40Mb/s moze zostać kilka razy mniej. Przy prawidłowych parametrach sygnału nie jest to tak dotkliwe, można to łatwo doswiadczać teraz, w Play z dawnych 200Mb/s przy obciążeniu zostaje 60-80Mb/s. Ale co ja tam wiem, 15 postów na forum wystarczy aby stać się "fachowcem"i pouczać innych.
No i te bajki ze duze transfery niepotrzebne, ja pobieram po 2TB w Play za grosze i wolę to robić z prędkością 20MB/s a nie 2MB/s



'
sc121
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-03-26, 11:27

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: sc121 »

Szybkie pytanko panowie,

Mam router cat19 z playa. Czy on ma jakiegos simlocka? Mam karte od plusa i chcialbym przetestowac predkosc.

Moze wystarczy zmienic profil na ten do karty sim z Plusa?

Dzieki.

Przy okazji drugie pytanie. Normalnie uzywam tego routera -> do niego kablem podlaczony Asus Ac68U i z niego kablem komputer. Predkosc czesto skacze, ale raczej jest to kilkadziesat Mb/s, jednak jak podlacze komputer firmowy, na ktorym lacze sie przez vpn zeby zlapac firmowe systemy to automatycznie wszystko mi strasznie zwalnia i muli. Moze to byc kwestia odpowiedzi ms, moze nie jest plynna skacze i przez to system zwalnia. Problem w tym, ze on wolno chodzi od samego poczatku i jest tak caly czas.

Moze ma ktos pomysl co z tym mozna zrobic? Normalnie nie mam problemow na laptopie na ktorym uzywam jescze inny router(mimo, ze predkosc na nim jest o wiele gorsza) tak zeby odciazyc ten glowny firmowy.

Dzieki
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 575
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Zeusek »

Routery z Play nie mają blokady i możesz w każdej sieci używać, sam mam z Play a używam w Orange.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 358
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Debik »

B818 z Orange tez nie ma Simlocka
Reno7
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2020-07-05, 21:49

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Reno7 »

amstat pisze:No i git pudełeczko zgrabne i funkcjonalne ,można spokojnie przenosić w inne miejsca jak będziesz włączał podobno poprawia transfer odpowiednie obrócenie routera wokół własnej osi w kierunku nadajnika.
Ok dzięki , wypróbuje to :-)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

Widzę że fachowe forum zamienia się w Koło Fortuny i zaczynają dominować pomysły typu kręć routerem jak tym kołem i biegaj po domu w poszukiwaniu zasięgu, zamiast praw fizyki zaczynaja dominować zjawiska paranormalne.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: astroneb »

Troche tak troche nie ;) Obracanie routera wokół własnej osi lub w prawo w lewo coś zmienia i tak samo było z 5G CPE OD NOKI W AU w stronę nadajnika -74 dba a w przeciwną już -90 dbm a tym samy miejscu ;) Mam tak samo z Huawei 5G CPE Pro 2, rzadko(jest chyba tylko jedne i czy dwa na rynku) routery mają anteny 360 stopni żeby łapać sygnał z każdego kierunku świata ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

Ta i z 2km od BTS-a pokręcenie routerem poprawi wewnątrz domu sygnał na 2600MHz o 16dBm, no panie prawa fizyki nie istnieją, to skala logarytmiczna i te 16dB to poprawa sygnału o 40 razy. A od kiedy to anteny w routerach posiadają charakterystykę kierunkową? Niestety ale zaczynają tu dominować rozwiązania rodem z kanałów ezoterycznych i niedługo porady o poprawę zasięgu będzie tu udzielał wróż Maciej.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: astroneb »

Nie no nie mówie że z 2km ale różnica jest a oczywiście że prawa fizyki mają znaczenie a te 16 db to nie wiem z jakiej odległości ale to było w 5G na N78 wiec pewnie mniej niż 1km ;) U mnie na przykład nadajnik T-mobile na kościele za górką z lasem i mimo bloku 4 Pietro strefa fresnela jest na ruszona wiec musze się kierować na inny nadajnik ;( Gdzie w mieszkaniu jest -120 dBm.
U mnie w T-mobile to rożnica 4-7 dBm wiec jako tako ;)
I położenie routera w mieszkaniu też ma znaczenie czy blisko okna czy w środku pokoju. Wystaczy zobaczy na telepolis testy 5G w PLUSIE (przy oknie ponad 400 Mbps a w środku mieszkania już 250-300 Mbps).
Tu nikt nie jest wróżbitą tylko trzeba ustawić anteny wewnętrzne w stronę nadajnika i tyle.
A oczywiście anteny zewnętrzne w określonych sytuacjach to mus bo bez nich to kicha.

ps.Gdyby nie to że ma 5G CPE Pro 2 i T-mobile do zakichanych 20 Mbps ( a za kilka miesięcy koniec umowy wiec nie mogę zmienić prędkości na większą bez aneksu na kolejne 24 miesiące ) to też bym kupił antenę kierunkowa ;)
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: piotrzet »

Prędkość w tej ofercie możesz zmieniać raz na okres rozliczeniowy, a nie po zakończeniu.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: astroneb »

Tak ale dla firm nie maksymalnie 12 miesięcy przed zakończeniem umowy :( I nie chcą mi zmienić bo w listopadzie kończy mi się umowa :(
kojos
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2010-07-22, 09:19
Lokalizacja: Południe

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: kojos »

Otrzymałem b818 okazuje się lepsze prędkość w całkiem innym miejscu niz b525. Zawsze używałem aplikacji hwmanager lecz teraz zauważam mniejszy interwał parametrów zasięgu - po zmianie ustawienia trzeba chwilę poczekać a w b525 było prawie od razu. Jest może jakaś inna apka która by szybciej przekazywała zmianę parametrów? Ps. Najlepiej ustawić diodami w kierunku masztu?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

Ta , koniecznie diodami.Widzę ze niektórym udziela się ta epidemia głupoty czyli bieganie po chałupie z routerem, kręcenie nim do upadłego a niektórzy wierzą w magiczną moc diod na B818. To forum powoli schodzi na psy, pokazałeś już kiedys parametry sygnału na LTE800, lte2100 na B525, LTE2600 w nich zabrakło ale parametry sygnału na 1800/2100MHz były na tyle słabe ze na 2600MHz pewnie jakieś szczatki z Cieniawy wewnatrz domu.Masz 3 km do tego BTS-a , warunki trudne a próbujesz czarów zamiast porzadnej anteny zewnętrznej.Nie słuchaj tych pseudo porad, skup się na rozwiązaniach zgodnych z zasadami sztuki, ci którzy próbują tu macić nawet nie pofatygowali się aby zobaczyć gdzie mieszkasz, z której stacji Play korzystasz , jakie sa tam pasma LTE , jaki sygnał do ciebie z nich dociera. To jest fizyka, ona ma swoje prawa , technologia radiowa na wysokich częstotliwościach wymaga stosowania anten zewnętrznych a nie magicznych zabiegów.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: astroneb »

matek451 pisze:Ta , koniecznie diodami.Widzę ze niektórym udziela się ta epidemia głupoty czyli bieganie po chałupie z routerem, kręcenie nim do upadłego a niektórzy wierzą w magiczną moc diod na B818. To forum powoli schodzi na psy, pokazałeś już kiedys parametry sygnału na LTE800, lte2100 na B525, LTE2600 w nich zabrakło ale parametry sygnału na 1800/2100MHz były na tyle słabe ze na 2600MHz pewnie jakieś szczatki z Cieniawy wewnatrz domu.Masz 3 km do tego BTS-a , warunki trudne a próbujesz czarów zamiast porzadnej anteny zewnętrznej.Nie słuchaj tych pseudo porad, skup się na rozwiązaniach zgodnych z zasadami sztuki, ci którzy próbują tu macić nawet nie pofatygowali się aby zobaczyć gdzie mieszkasz, z której stacji Play korzystasz , jakie sa tam pasma LTE , jaki sygnał do ciebie z nich dociera. To jest fizyka, ona ma swoje prawa , technologia radiowa na wysokich częstotliwościach wymaga stosowania anten zewnętrznych a nie magicznych zabiegów.
Tu się zgodzę ;) To może pomoc w mieście ale powyżej 1km od nadajnika to anteny wewnętrzne nie zapewnia odpowiedniej wydajności nie ważne w którą stronę obrócisz router ;) :stop: Jeśli masz słaby sygnał i nie masz BTS-A pod nosem to kup antenę zewnętrzna ;)

Nie wiem skąd "Residing in the upper cellular band, cell coverage is typically 5 to 20 km from a base station, depending on environmental characteristics."źródło https://halberdbastion.com/technology/c ... 1-2100-mhz ale w Polsce są słabe normy PEM a nowe nie są jeszcze stosowane :(
kojos
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2010-07-22, 09:19
Lokalizacja: Południe

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: kojos »

Download by mnie zadowalał ale upload trochę słaby. Mam jakąś antenę Tajfun ale muszę zdobyć końcówki bo mam na SMA. https://imgur.com/a/M7QHfUG - tutaj jak to teraz wygląda. Ewentualnie za jaką anteną się rozglądać?
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: astroneb »

U Ciebie to albo ATK-504 lub szerokopasmową 800-3000MHz bo tragiczny sygnał na 2600 a pewnie poprawny na 800 MHz ale jak chcesz się skupić tylko na pasmach pojemnościowych to dual panel 1800-2600 MHz
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

Widać ze niektórzy nie czytaja tego co napisalem wczesniej, w mobilnym nic nie jest dane na zawsze, dziś cię DL zadowala ale przy słabych parametrach sygnału na pasmach pojemnościowych wzrost ich obciązenia przez innych uzytkowników poskutkuje dużym spadkiem tych prędkości. Dlatego zawsze walczymy o optymalny , mozliwy do uzyskania w tych warunkach sygnał , szczególnie na 2600MHz, zapewni to teŻ najwyzszy do osiagniecia UL, to pasmo przy 20MHz szerokości i QAM64 na UL jako podstawowe w agregacji daje najlepsze rezultaty. W Play LTE800 nie ma znaczenia, jest z załozenia wolne bo ma tylko 5MHz szerokości na dodatek a wiekszość uzytkownikow ktorzy zamiast kupić antenę kręci routerami i loguje sie na AUTO do niego co skutkuje jego zapchaniem. Dlatego skupiasz sie na pasmach pojemnościowych i walczy się o LTE2600. Dlatego zawsze kluczowy jest test na zewnatrz na B818 z wymuszonym LTE2600 i pokazuje screena z parametrami sygnału i speedtest, to pozwala dobrać antenę.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

Podzielę się z wami swoimi spostrzeżeniami odnośnie B818, byłem w Rzeczce koło Walimia, właściwie na granicy Walimia i Rzeczki niedaleko wejścia do sztolni walimskich kompleksu Riese, bylem 2 tygodnie i B818 sprawił się znakomicie ale mam swoje spostrzeżenia, warto się trochę pobawić ustawieniami dotyczącymi agregacji żeby wycisnąć maksymalną prędkość i zasięg, najlepsze parametry prędkości i stabilności uzyskałem agregując 3 pasma 800 + 1800 + 2100 (dla Orange), okazało sie ze łapie sygnał nie z Walimia tylko z nadajnika kilka kilometrów dalej z Rzeczki (na karcie Orange choć miałem tez kartę TMobile ale nie korzystałem), prędkości rożne ale przeważnie od 60 - 70 do 100mbps, i co ciekawe na początku działał z agregacją bez anten zewnętrznych z podstawowym pasmem 1800 ale był kiepski upload (5mbps), jak podłączyłem badziewną antenę zewnętrzną o której tu już wcześniej pisałem (z allegro), pasmo podstawowe w agregacji przeskoczyło oczywiście na 800 i zdecydowanie poprawił się upload (min. 15mbps do jakiś 20), nie prowadziłem jakiś zaawansowanych testów bo nie po to przyjechałem w góry ale zauważyłem ze kiedy podstawowe pasmo z agregacji ustawia się na 800 znacznie poprawia się upload, w Warszawie nie było takiej różnicy a tu ewidentna, właściwie jedyne zastrzeżenia jakie mam do tego routera to zasięg Wifi w sprawie którego prowadzę jeszcze konwersacje z serwisem Huawei, jestem informatykiem z zawodu i wykształcenia ze specjanoscią sieci komputerowe i trafiłem na kompetentnego pracownika Huawei wiec trochę z nimi pokonwersowalem w tej sprawie, na codzień nie zajmuje się urządzeniami GSM wiec nie chce się tu mądralować ale myślę że potrafię ogarnąć temat kiedy trzeba bo mam trochę doświadczenia :),
Do B818 podszedłem z marszu bo potrzebowałem routera na wyjazdy i muszę powiedzieć ze sprawdził się znakomicie, oczywiście nie twierdze ze każdych warunkach będzie świetnie działał na antenie wewnętrznej, zmiana pogody potrafi pogorszyć parametry ale zewnętrzna antena za 100 zl uczyniła go niezawodnym, i od razu powiem ze nie przypadkowo ją wybrałem bo na jakimś niemieckim forum znalazłem link do tego typu anteny a nie chciałem za dużo już inwestować, poza tym zależało mi na antenie domowej a nie montowanej na zewnątrz (ze względu na wyjazdy) dlatego taki badziew na ssawce kupiłem :)
Reasumując, zestaw działał znakomicie przez 2 tygodnie na Orange stąd dziele się swoimi spostrzeżeniami z Wami, antena zewnętrzna, pokojowa, przylepiona ssawką do szyby spowodowała że Internet działał bardzo stabilnie mimo załamań pogody, dla zainteresowanych antena na pudelku ma oznaczenie 4G-Antenne model W435, znalazłem ją na allegro jako przeznaczona do B818
Generalnie router świetny, korzystałem oczywiście z aplikacji LTE-HMonitor i LTE Watch H na Windows oraz HManager i huaCtrl na Androidzie
Myślę ze wiele zależy od operatora, mam wrażenie po kilku wyjazdach w Polskę, że Orange i TMobile przeskoczyły mocno Play i Plus w jakości infrastruktury, kiedyś miałem dobre doświadczenia z Plusem ale teraz omijam z daleka, z Play nie mam takich doświadczeń, bazuje raczej na opiniach moich kolegów z branży którzy tez posiłkują się rozwiązaniami LTE, wiele na pewno zależy od lokalizacji i obciążenia BTS
Oczywiście przypuszczam ze na porządnej antenie zewnętrznej na dachu byłoby na pewno dużo lepiej ale tak jak napisałem, w terenie górzystym łapał mi zasięg z kilku km od masztu tyle, że rzeczywiście widziałem maszt na wzgórzu, sam mieszkałem w dolinie, wskazania diod na routerze traktowałem czysto informacyjnie póki nie miałem podłączonej anteny zewnętrznej, w momencie załamania pogody świeciły się dwie diody, po podłączeniu anteny już caly czas były trzy, to tak a propos waszych dyskusji o diodach na routerze ;)
Z racji że bardzo wieloma routerami z Wifi już się zajmowałem to mam jedynie zastrzeżenia do zasięgu Wifi, opcja zmiany mocy jest dostępna na razie tylko w oprogramowaniu na rynek chiński, czas pokaże czy zostanie udostępnione dla rynku europejskiego
acha, kręcenie routerem raczej nie wiele pomaga jeśłi chodzi o zasięg LTE, raczej lokalizacja routera w mieszkaniu no i antena zewnętrzna, to tak na marginesie ;)
Gdybym miał więcej czasu i karty innych operatorów zwłaszcza Plus i Play to bym porobił jakieś testy ale przybyłem na mój ukochany Dolny Śląsk i niestety nie starczyło czasu na wszystko :)
Dodam jeszcze że to mój pierwszy router Huawei, do tej pory w rozwiązaniach domowych preferowałem Asusa ale kupiłem go po okazyjnej cenie czytając wcześniej trochę opinii na jego temat i widząc, że jest mi potrzebny przede wszystkim na wyjazdy..niedługo będę miał na testach bardziej przemysłowe rozwiązanie czyli router Teltoniki to postaram się też podzielić swoimi spostrzeżeniami!
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

i żeby mnie tu nikt nie posądzał o reklamę allegro to to jest tego typu antena https://www.4gltemall.com/4g-antenna-tw ... er-reviews
wiem wiem, znawcy się po mnie zaraz przejadą ale w warunkach bojowych sprawdziła się znakomicie choć oczywiście nie mam wątpliwości, że profesjonalna antena na dachu to zupełnie co innego, ja tylko mówię co u mnie świetnie się sprawdziło w kilku kilometrowej odległości od BTSa :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

Bez anteny zewnętrznej parametry sygnału na LTE1800 były na tyle dostateczne ze stacja bazowa w agregacji 3 pasm zapewniła ci to pasmo jako podstawowe ale były na tyle słabe ze odpowiedź routera na UL dawała niskie transfery. Podłaczenie mydelniczki poskutkowało totalnym pogorszeniem sygnału na 1800MHz i stacja bazowa jako pasmo podstawowe ustawiła LTE800, ale sygnał był trochę lepszy niż na 1800MHz więc router uzyskał lepsze prędkości na UL. W ten sposób paradoksalnie, pogarszajac sygnał na 1800/2100MHz uzyskałes większy UL, dodatkowo tłumienność na 800MHz na tych kabelkach jest duzo niższa niż na 1800/2100MHz więc i straty były mniejsze na LTE800 stąd pojawiła się 3 kreska zasięgu. Ot i cała tajemnica twojej "poprawy", to jest tłumik a nie antena, na pasmach pojemnościowych strata sygnału na tych RG174 wynosi 4-6dBm więc wewnatrz domu sygnał na nich był za słaby aby stacja potraktowała je jako podstawowe i zeszła na 800MHz.
A koledzy z branzy to niech sobie pojadą w lokalizacje gdzie NetWORKS posiada słynne stacje only 800/900MHz z gołym LTE800 na 10MHz pasma dla Orange i T-mobile, lekko liczac jest takich BTS-ów z 1,5 tysiaca to szybko się przekonają w jakiej czarnej d.. e się znajduja z internetem od tych operatorów.
Są całe rejony gdzie sieć jest oparta na takin syfie, teraz ratunkowo dokladają na nielicznych tam LTE1800 a sprzet pochodzi z demobilu z rejonu warszawskiego w którym dokonano modernizacji. Ty miałes farta że korzystałes ze stacji NW po refarmingu z agregacja 3 pasm LTE ale nic straconego przy okazji przekonaj się sam jak ORANGE czy T-mobile działają z takiej nędzy 800/900MHz na stacjach BARTNICA czy ŚWIERKI, niezapomniane wrażenia. PLAY takich stacji praktycznie nie stawia, nieliczzne mają LTE1800+800 ale podstawowa wiejska stacja korzysta z agregacji LTE2100+1800+800 i tak jest w okolicach Walimia.
amstat
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2016-11-06, 18:56

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: amstat »

Mnóstwo takich miejsc jest w naszej Polsce gdzie LTE ledwo co dochodzi więc może alternatywą będzie internet satelitarny.Orange we Francji już wykupił całą pojemność satelity na ten cel https://satkurier.pl/news/194005/cala-p ... ancji.html więc może i dla Polski też coś będzie.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

@matek451
tak, transmisję łapałem z obiektu eNBID: 279551
generalnie, podłączenie tej mydelniczki nie zepsuło mi parametrów DL a polepszyło zdecydowanie parametry UL i nadal pokazywało agregację co potwierdzały mi testy gdzie wielokrotnie dociągałem do 100mbps
być może mydelniczka pogorszyła parametry dla 1800 tak jak mówisz, a być może przy okazji na tyle polepszyła jakość sygnału dla 800, że tym momencie bazowe stało się B20...niestety tak naprawdę nie wiadomo które pasmo dokładała do agregacji bo jak wspominałem, ustawiłem 800+1800+2100 i raportował agregację ale które pasmo brał dodatkowo to można się domyślić że pewnie 1800 bo rozumiem, że w B818 na zewnętrznej bierze tylko dwa pasma, tak?
w każdym razie cel został osiągnięty za ca. 100 zł a widziałem te "anteny" i za nawet 40 zł :)
zapewne gdybym tam mieszkał na stałe to szukałbym bardziej profesjonalnego rozwiązania ale moje okazało się bardzo skuteczne i o to w tym przypadku chodziło,
ODPOWIEDZ