Play - prędkość transferu danych

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kemot
Stały użytkownik forum
Posty: 76
Rejestracja: 2006-11-22, 12:24
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: kemot »

Zgorzelec
ul Wesoła
Obrazek
Testuję od wczoraj wieczora ze starterem Play Online oraz modemem Huawei E176G i niestety na razie wygląda to fatalnie, jakieś rady?

Zrobiłem drugi test - teraz przynajmniej ping dużo mniejszy
Obrazek
Awatar użytkownika
sus
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 180
Rejestracja: 2006-06-23, 09:16
Lokalizacja: Końskie

hmm

Post autor: sus »

Końskie woj.Swietokrzyskie

Play
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez sus, łącznie zmieniany 1 raz.
dobre piwo jest jak halny,wzmaga poped seksualny !!!

http://www.speedtest.pl/test/88760251
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: przemox.1 »

kemot, tym pingiem sie nie sugeruj :P
Najlepiej sprawdź poleceniem <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=44678#44678" target="_blank">»PING«</a> :D
Awatar użytkownika
slobodan
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 155
Rejestracja: 2008-12-11, 19:42
Lokalizacja: Poznań

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: slobodan »

Obrazek

W Poznaniu na Winogradach bez zmian . Zasięg 4 na 5 Kresek . Ping ok 500 ms , spr poleceniem Ping w Viście :cry: Można gdzieś składać u nich reklamacje ? Mam dość ...
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: przemox.1 »

slobodan pisze:Można gdzieś składać u nich reklamacje ? Mam dość ...
Raczej nie da to nic :(

Niestety musisz czekać do końca umowy
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: wojteks »

slobodan pisze:Można gdzieś składać u nich reklamacje ?
Jeżeli tak jest późno w nocy (3-4) to zawsze do BOK można zgłosić awarię NodeB. Jeżeli jest awaria to pomoże natomiast jeżeli to przeciążenie NodeB to nie pomoże.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
slobodan
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 155
Rejestracja: 2008-12-11, 19:42
Lokalizacja: Poznań

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: slobodan »

A można wymusić jakoś aby modem korzystał z innego nodeB ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: wojteks »

slobodan pisze:A można wymusić jakoś aby modem korzystał z innego nodeB ?
Nie, możesz to wybrać tylko za pomocą anteny zewnętrznej ale nie musi się udać.
Nie pomagam na PW!
kemot
Stały użytkownik forum
Posty: 76
Rejestracja: 2006-11-22, 12:24
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: kemot »

Kod: Zaznacz cały

Microsoft Windows XP [Wersja 5.1.2600]
(C) Copyright 1985-2001 Microsoft Corp.

C:\Documents and Settings\User>PING www.bez-kabli.pl

Badanie www.bez-kabli.pl [195.114.0.144] z użyciem 32 bajtów danych:

Odpowiedź z 195.114.0.144: bajtów=32 czas=239ms TTL=57
Odpowiedź z 195.114.0.144: bajtów=32 czas=308ms TTL=57
Odpowiedź z 195.114.0.144: bajtów=32 czas=238ms TTL=57
Odpowiedź z 195.114.0.144: bajtów=32 czas=277ms TTL=57

Statystyka badania ping dla 195.114.0.144:
    Pakiety: Wysłane = 4, Odebrane = 4, Utracone = 0 (0% straty),
Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
    Minimum = 238 ms, Maksimum = 308 ms, Czas średni = 265 ms

C:\Documents and Settings\User>

Kod: Zaznacz cały

Microsoft Windows XP [Wersja 5.1.2600]
(C) Copyright 1985-2001 Microsoft Corp.

C:\Documents and Settings\User>ping www.wp.pl

Badanie www.wp.pl [212.77.100.101] z użyciem 32 bajtów danych:

Odpowiedź z 212.77.100.101: bajtów=32 czas=136ms TTL=247
Odpowiedź z 212.77.100.101: bajtów=32 czas=114ms TTL=247
Odpowiedź z 212.77.100.101: bajtów=32 czas=112ms TTL=247
Odpowiedź z 212.77.100.101: bajtów=32 czas=111ms TTL=247

Statystyka badania ping dla 212.77.100.101:
    Pakiety: Wysłane = 4, Odebrane = 4, Utracone = 0 (0% straty),
Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
    Minimum = 111 ms, Maksimum = 136 ms, Czas średni = 118 ms

C:\Documents and Settings\User>
I jeszcze dzisiejszy wynik, który kupy się nie trzyma w porównaniu z poprzednimi dniami:
Obrazek
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: berni »

Ustawiłem w UMTSmon "GPRS/Edge Only" - z simem Play Fresh - i CSQ ma wartość 16:
http://www.speedtest.net/result/629279464.png
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: marens »

Po mojej interwencji i zwiększeniu przepływności radiolinii

Obrazek
Awatar użytkownika
slobodan
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 155
Rejestracja: 2008-12-11, 19:42
Lokalizacja: Poznań

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: slobodan »

Marens a gdzie interweniowałeś ??
kult_kazika
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2008-04-22, 01:14
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: kult_kazika »

Pewnie w BOK-u. Ja gdy miałem PO, to często jak miałem spadki prędkości to interweniowałem w BOK-u czy za pośrednictwem internetu czy telefonu. Raz to nawet dostałem rekompensatę dodatkowych 200 MB transferu - ha ha :D
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: Tomek7 »

marens
A jak wcześniej wyglądał internet?
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: marens »

Tomek7 pisze:A jak wcześniej wyglądał internet?
Pochwaliłem dzień przed zachodem słońca
Obrazek

Tak i tak jest lepiej bo wcześniej ledwo do 100kbps dochodziło w godzinach szczytu.
Awatar użytkownika
ksx4system
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 174
Rejestracja: 2008-03-18, 12:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: ksx4system »

Obrazek

Jeśli korzystam w domu to Node B (oznaczony A) mam jakieś 300m od domu (zielona kropka) to zdarza mi się osiągnąć pełną prędkość (downlink 1mbit/s).

edit:

Wynik testu zrobionego dosłownie przed chwilą (moja ulubiona pora na surfowanie po sieci, pracę etc.).

Obrazek

Najbardziej wkurzające jest to, że nawet tutaj od czasu do czasu wyłącza się HSDPA (zostaje "gołe" 3G)... :(
http://ksx4system.net ### proszę zainstalować FreeBSD ### 100 postów = 25/04/2018
net w kieszeni: OnePlus 8 12/256 5G (Orange)
net w domu: w końcu gigabit po kabelku :]
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: Patryk »

elgato
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-09-04, 06:49
Lokalizacja: Leszno

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: elgato »

A ja w lesznie WLKP mam od miesiąca transfert ze speedtesta na poziomie 100-180Kbitów...
Notorycznie,.....czasami zdarzy się, że rano pokaże 600.....rzadko.

Znajomemu wymieniali kartę i ponoć drastycznie pomogło. W punkcie obsługi jego modem z kartą 300.. zestaw punktu 2x wiecej. wymienili kartę i ponoć poprawa drastyczna.. ale jek będzie w domu?? Może trafili na okres.. nie wiem
Myślicie ze takie spadki nie ukrywajmy raczej w szczycie to może być wina karty??

Bo z rańca b. często transfery sa w miarę.. jednak kiedys nawet o 19 godzinie było 900Kb... teraz 100 :(

pozdrawiam serdecznie
live is short - play more..... XBOX
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: Patryk »

elgato pisze:Myślicie ze takie spadki nie ukrywajmy raczej w szczycie to może być wina karty??
Karta SIM służy tylko autoryzacji w sieci,do transferu ma się nijak.

Wieczorem już uryna na całego:
http://www.pingtest.net/result/4448190.png
broken
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-16, 23:16
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: broken »

Smiech mi 4 litery ściska jak czytam komentarze, że ktoś zadzwonił do BOKu i mu radiolinie przyśpieszyli specjalnie dla niego :szok: - ludzie nie gadajcie takich bzdur - jest to fizycznie, logicznie niemożliwe - radiolinie zestawia się na konkretne prędkosci - operator nie może sobie klikając zmienić ich prędkości - NIE REALNE.

Co do prędkości uzyskiwanej z danego nadajnika to wszystko zależy nie tyle od położenia samych anten co od LAC (Local Area Controller) - to taka maszynka wielkości szafy 19" która obsługuje tzw. AREA (obszar) i rozkłada ruch pomiędzy poszczególne nadajniki (w przypadku większych miast), balansuje ruchem i rozkłada priorytety usług. To, że siedzisz w danym miejscu z modemem nie oznacza, że za każdym razem łączysz się z tym samym nadajnikiem czy kanałem transmisji. Druga sprawa Orange w większości swoich stacji bazowych (woj. dolnosląskie) leci światełkiem do szkieletu TP i jeśli chodzi o stacje bazowe Orange to w sumie tak to mniej więcej wygląda. Z tym, że istnieje sporo nadajników gdzie do BTSa dolatuje się radiolinią na 23GHZ czy 18GHZ. W obrębie szkieletu nie ma ograniczen. Zastanawia mnie za to Play, który ma tutaj swój nadajnik - nie wiem skąd biorą internet bo nie mają ani radiolinii ani światła - a jedyny element telekomunikacyjny to... pary miedziane.

A teraz coś zupełnie realnego. HSPA (HSDPA, HSUPA) pracuje na wyjątkowo dużej częstotliwości 2100MHZ - co powoduje, że sygnał jest bardzo tłumiony przez drzewa, budynki - u mnie w domu (500 metrów od nadajnika Orange) - zachowany NLOS (Near Line of Sight) prędkości nawet w nocy są na poziomie 2-3 mbitów - sygnał na poziomie ok. -85dB więc stosunkowo jest duży. Wystarczy ze schowam się za ścianą a sygnał spada drastycznie - wyłącza sie HSDPA i modem przełącza się na częstotwliość 1800MHZ i automatycznie przechodzi w tryb 3G (UMTS) - transfer na poziomie 640kbit/s. I taki zasięg zasadniczo mam w pokoju bez problemu - za drugą ścianą mimo wysokiego wciąż sygnału (-90dB - dla HSDPA wystarczający) modem przełącza się na EDGE - bo parametry są nie wystarczające i LAC wymusza przejście na niższą prędkość.

Wnioski są dość proste. Pojemność zwykle jednej anteny to maks. 7 mbitów dla wszystkich podłączonych klientów (trochę to upraszczam, bo nie chce mi się produkować o 2 w nocy dlaczego akurat 7 mbit, a przeciez sektor moze miec wiele kanałów itd...) Dlatego jeśli ktoś liczy na stałe przepływności rzędu paru megabitów srodze się zawiedzie. Jeśli sektor zostaje przepełniony LAC przełączy go na innego CELLa jeśli parametry transmisji będą odpowiednie. Druga sprawa to pewnych ograniczen fizyki nie da się obejść - HSDPA działa przy tej częstotliwości wyśmienicie przy NLOS - przy wszelkiego rodzaju transmisji w pomieszczeniach mogą dziać się cuda - transfer nie będzie stabilny z uwagi na to, że mimo wszystko istnieją duże różnice w tym jak sygnał przechodzi przez różne ośrodki np. drzewa, liście. To, że telefon/modem pokazuje Wam kreski czy nawet wartość w dB nie zawsze musi oznaczać, że parametry transmisji są dobre. Popularne modemy nie raportują poziomu szumu, nie pokazują z jakim sygnałem odbierają ramkę z danymi (a sygnał potrafi się wahać dla każdej ramki) co przenosi się bezpośrednio na uzyskiwaną prędkość. Ale tak naprawdę tak czy siak mówienie która sieć jest LEPSZA jest dla mnie bezsensem - wszystko zależy od obciążenia nadajników (a tego nie jesteśmy w stanie zobaczyć) i od tego jak nasz modem/telefon zostanie wysterowany przez LACa.

Dla wszystkich majstrów co myślą, że jak będą mieli więcej kresek i większy transfer to jeśli przesadzicie z poziomem sygnału to LAC może Was notorycznie wywalać z nadajnika bo obniży się jakość transmisji (np. przez źle dobraną antenę, ze złym parametrem VSWR czy przesterowany sygnał).
Ostatnio zmieniony 2009-12-10, 15:06 przez broken, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: wojteks »

broken pisze:radiolinie zestawia się na konkretne prędkosci - operator nie może sobie klikając zmienić ich prędkości
Oczywiście że może ale jest pytanie czy chce/musi/potrzebuje. Co prawda pewnie nie wszystkie ale jest wiele typów radiolinii które mają opcje transferu i wystarczy dokupić nową licencję (czytaj szybkość transferu) i po "kliknięciu" czyli wgraniu licencji do radiolinii mamy większą prędkość.
broken pisze:wyłącza sie HSDPA i modem przełącza się na częstotwliość 1800MHZ i automatycznie przechodzi w tryb 3G (UMTS) - transfer na poziomie 640kbit/s
Kolego jak piszesz to pisz starannie i dokładnie a nie rób wody z mózgu czytającym. To co zacytowałem to bzdura jakich mało.

3G działa na 2100MHz w Polsce i to niezależnie od rodzaju UMTS/HSDPA/HSUPA/HSPA+
Prędkość UMTS to maksymalnie 384kbps więc skąd wziąłeś 640?
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: krystianb »

broken pisze:. Pojemność zwykle jednej anteny to maks. 7 mbitów
Kolejna bzdura, 7.2Mb/s to raptem połowa nośnej (oczywiście przy licencji na 7,2Mb)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
broken
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-16, 23:16
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: broken »

Co prawda pewnie nie wszystkie ale jest wiele typów radiolinii które mają opcje transferu i wystarczy dokupić nową licencję (czytaj szybkość transferu) i po "kliknięciu" czyli wgraniu licencji do radiolinii mamy większą prędkość.
Haha.. ale zapomniałeś, że radiolinie pracują w paśmie koncesjonowanym, jeśli operator zestawia radiolinie na danej częstotliwości i na danej modulacji, szerokości kanału to nie może sobie klikając zmienić tych parametrów - musi uzyskać stosowne pozwolenie od UKE to raz i wniesc oplate za szerszy kanał a to jest już pewna czasochłonna procedura.
3G działa na 2100MHz w Polsce i to niezależnie od rodzaju UMTS/HSDPA/HSUPA/HSPA+
Nie jest to prawdą. UMTS działa w pewnym zakresie kanałów i wykorzystuje uplink i downlink na dwóch różnych częstotliwościach. Dla pasma uplink jest to zakres w okolicach 1700MHZ - downlink jest w zakresie 2100MHZ. UMTS jest tylko "SYSTEMEM" a nie dokładnym opisem dostępu do medium. HSDPA jest technologią tylko transmisji i przeznaczona jest tylko do danych, stad rezerwuje się inne subkanały lub całe kanały wykorzystywane przez modulację QAM16 lub QPSK dedykowane dla HSDPA. Stąd w przypadku słabego sygnału przeskok z wyższego pasma 2,1GHZ na niższe kanały.
Prędkość UMTS to maksymalnie 384kbps więc skąd wziąłeś 640?
Błąd pomiaru lub przejście może nie tyle co z HSDPA na UMTS co wynikło to ze zmiany modulacji na QPSKa.
Kolejna bzdura, 7.2Mb/s to raptem połowa nośnej (oczywiście przy licencji na 7,2Mb)
Wiesz co to jest nośna? Zapewne chodzi Ci o pojemność kanału. Otóż przy modulacji QAM16 i kanale 5MHZ pojemność dla HSDPA to ok. 10MBIT realnego transferu podzielonego przez użytkowników przy idealnych warunkach. Pamiętaj, że dany kanał jest współdzielony dla różnych modulacji więc realna pojemność jest w granicach ok. 7MBIT. Większe prędkości przy HSDPA jak 14.4 często osiągane są przez albo poszerzenie kanału albo zwiększenie modulacji do QAM32 i QAM64 - ale aby uzyskać te przepływności po pierwsze nadajnik musi obsługiwać stosowną modulację (ale większość jej nie obsługuje) oraz poziom sygnału musi być zdecydowanie wyższy, żeby uzyskać nawet zbliżone możliwości transmisji. Modulacja QAM jest wrażliwa na poziom SNR.
Boras
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 327
Rejestracja: 2008-01-14, 15:06
Lokalizacja: Toruń

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: Boras »

Obrazek Znaczna poprawa ostatnio nastąpiła w Playu, bynajmniej u mnie. Toruń
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: wojteks »

broken pisze:ale zapomniałeś, że radiolinie pracują w paśmie koncesjonowanym, jeśli operator zestawia radiolinie na danej częstotliwości i na danej modulacji, szerokości kanału to nie może sobie klikając zmienić tych parametrów - musi uzyskać stosowne pozwolenie od UKE to raz i wniesc oplate za szerszy kanał a to jest już pewna czasochłonna procedura.
Nie zapomniałem, operator może zwiększyć prędkość a formalności to inna para kaloszy. Oczywiście bardzo ważna ale nie wpływająca na sposób zmiany prędkości transmisji który polega na "kliknięciu".
broken pisze:Dla pasma uplink jest to zakres w okolicach 1700MHZ - downlink jest w zakresie 2100MHZ
I znowu rozmijasz się z prawdą. W Europie uplink jest w paśmie 1920-1980 MHz a downlink w paśmie 2110-2170 MHz
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
yagi
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 811
Rejestracja: 2007-05-05, 21:33
Lokalizacja: PL

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: yagi »

broken, dlaczego jestes taki nachalny i agresywny w przekazywaniu swoich pogladow? Wierz mi ze wiele rzeczy jest mozliwych w telekomunikacji ;) Trzeba tylko trafic na wlasciwe osoby, ktore sa chetne do pomocy lub dzialania ;)
:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010) :!:

www.btsy.eu - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie
broken
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-16, 23:16
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: broken »

:zdziwko:
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: berni »

Obrazek
Marriu
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2009-08-30, 11:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: Marriu »

a to licznik u mnie
stosunek download do upload mowi sam za siebie...
Obrazek
Internet to nie tylko śmieci, to także duży pozytek dla ludzkości...
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Play - prędkość transferu danych

Post autor: 3G_ »

Hmmm... nie korzystam ostatnio prawie wcale z naszego "stacjonarnego" Playa, ale dziś mi się zdarzyło. Pomyślałem, ze coś mi wolno ten net chodzi, robię pomiar, a tu lipa... Za dużo ludzi już kupiło net, wszyscy siedzą na jednym nodzie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ