B315s-22 z Plusa

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: lechowiec »

ja.michal pisze:
zurek pisze: Mój router jest szwedzkiego operatora TELIA... I w nim jest możliwość wyboru poszczególnych pasm...
Z tego co widzę nie można wybrać jakie chcemy mieć pasma w agregacji.
Otóż i to. A cena z kosmosu wzięta.
matek451 pisze:Nie oczekuj za wiele od operatora. Przykład B315s-22 w Plusie w programie SmartDom z abonamentem rabatowanym 50% czyli 30 zł/m-c ( jeszcze 3 m-ce za free) kosztuje 3 zł. Czyli cena śmieszna.Podobnie w Orange gdzie MF283+ z Tabletami Lenovo TAB2A10 czy A8 to od razu zysk 700-800 zł a abonament 60-80 zł/m-c. Wiadomo, router ma podstawowe ustawienia aby Kowalski włożył kartę i korzystał. 95% i tak nie ogarnie więcej, zresztą nie potrzebuje a na samą myśl, że ma zaktualizować FW dostaje gęsiej skórki. Także te routery z wbudowanym FW za taką kasę jak u operatorów to dobra oferta. Co do routerów z USB to niestety ale większość producentów faktycznie nie przykłada się do tego segmentu. Sytuację ratują jak zawsze pasjonaci tworzący alternatywne FW. Z ich pomysłów korzystają ludzie trochę ogarnięci w temacie no i mający potrzebę zaawansowanych funkcji. I tak to się toczy. Dla Januszy istotna jest cena i prostota obsługi. Sam korzystam z B315 i B593 a mam jeszcze inne routery, modemy i od czasu do czasu pobawię się i popróbuję jakieś nowości na OpenWRT ale głównie w celach edukacyjnych. Cóż człowiek robi się leniwy a te gotowce zapewniają podstawowy komort dostępu do LTE. Na B315 pomocny jest LTEWatchH , działa też ten Toolbox.
Moim zdaniem każde urządzenie powinno mieć dopracowane ustawienia zaawansowane dla użytkowników bardziej wymagających. Nie przesadzajmy więc, dołożenie przynajmniej paru funkcji w zakresie zarządzania pasma nie powinno być aż takim wysiłkiem aby router miał znacznie podrożeć.

Idąc tą drogą zawsze będziemy skazani na niedorobione dziadostwo.

Na dzień dzisiejszy jaki ktoś chce mieć sensownie zrobioną wydajną sieć domową z obsługą LTE, to potrzebuje przynajmniej dwóch urządzeń. Pierwsze to router LTE, drugie to wydajny router z Wifi. Prosta instalacja komplikuje się więc niepotrzebnie stając się przy tym bardziej zawodna. Unikając podwójnego NATu Router LTE musi pracować jako główny router i to już jest problem. Lepiej jeśli tylko można zostawić go po stronie WAN-u. Sam na razie eksperymentuję z różnymi połączeniami. Z tego co widzę to połączenie dwóch różnych routerów po LAN nie zawsze działa dobrze. Czasami coś się dzieje, że po jakimś czasie na routerze podrzędnym przestaje działać internet. Na razie nie wiem dokładnie z jakiej przyczyny.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: wojteks »

lechowiec pisze:każde urządzenie powinno mieć dopracowane ustawienia zaawansowane
Dla 1% użytkowników nie opłaca się tego robić, to sprzęt włącz i zapomnij bez zabawy w ustawianie/konfiguracje czy inne zabawy.
lechowiec pisze:sensownie zrobioną wydajną sieć domową z obsługą LTE
Wydajna sieć domowa to jedno a LTE to drugie i nie bardzo widzę powiązanie przy prędkościach LTE jakie teraz wiele osób pokazuje 1-5Mbps dowlnoad, u niektórych dostawców brak zewnętrznych IP i tak dalej można minusy takiego dostępu wymieniać, zaleta to taniość w porównaniu z neostradą czy niedorobionymi radówkami ale z przyzwoitymi sieciami kablowymi/światłowodowymi już nie jest tanio (poza RBM i jego LTE za 5zł).
lechowiec pisze:Z tego co widzę to połączenie dwóch różnych routerów po LAN nie zawsze działa dobrze. Czasami coś się dzieje,
Błędna konfiguracja routera robiącego za AP/switch to najczęstsza przyczyna kłopotów, czasami kabel między routerami jest problematyczny. Przykładowo mając LTE z Play (i od innych bez dodatkowych opłat) spokojnie można być za kilkoma NATami bo nie ma zewnętrznego IP.
Nie pomagam na PW!
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: lechowiec »

wojteks pisze:
lechowiec pisze:każde urządzenie powinno mieć dopracowane ustawienia zaawansowane
Dla 1% użytkowników nie opłaca się tego robić, to sprzęt włącz i zapomnij bez zabawy w ustawianie/konfiguracje czy inne zabawy.
Przy problemach z zasięgiem i konieczności stosowania anten, czyli ograniczania się do pewnego pasma, sprzęt bez porządnie zrobionych ustawień konfiguracyjnych nigdy nie będzie typu "włącz i zapomnij". A z tego co czytam, wielu z nas stosuje anteny by poprawić zasięgi. Przy zleceniu masowej produkcji wątpię aby dołożenie paru opcji w menu miało jakikolwiek wpływ na cenę. Robią po minimum, jak zlecają produkcję to pewnie za bardzo się nie zastanawiają co i komu może być potrzebne. Nie maja przecież w umowie obowiązku zapewnienia zasięgu i ot całe zło.

A samowolne spacery po pasmach z podłączona anteną mogą się skończyć nawet uszkodzeniem sprzętu.
wojteks pisze:
lechowiec pisze:sensownie zrobioną wydajną sieć domową z obsługą LTE
Wydajna sieć domowa to jedno a LTE to drugie i nie bardzo widzę powiązanie przy prędkościach LTE jakie teraz wiele osób pokazuje 1-5Mbps dowlnoad, u niektórych dostawców brak zewnętrznych IP i tak dalej można minusy takiego dostępu wymieniać, zaleta to taniość w porównaniu z neostradą czy niedorobionymi radówkami ale z przyzwoitymi sieciami kablowymi/światłowodowymi już nie jest tanio (poza RBM i jego LTE za 5zł).
Patrząc na ten ranking:
http://www.speedtest.pl/najnowszy_test_4g_lte_2015
widać że z prędkościami jest lepiej niż piszesz.

Sieć domowa i LTE to dwie kwestie które w słabym sprzęcie będą miały na siebie wpływ - negatywny. Jak czytam wrażenia użytkowników w sprzęcie Huawei obowiązuje zależność odwrotnie proporcjonalna t.j jak LTE przyspiesza to sieć domowa zwalnia i odwrotnie:)
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: matek451 »

Kolega @key kiedyś dobrze to ujął, sam projekt i produkcja sprzętu to pikuś jeśli chodzi o koszty. Tak naprawdę dopiero stworzenie softu decyduje o cenie sprzętu. Stąd firmy, które zapewniają bogaty, często aktualizowany FW i dobre wsparcie wliczają to w cenę. Stąd ceny Cisko, Dovado czy FritzBoxa. Są wysokie a dla przeciętnego Kowalskiego to kosmos i nie widzi on potrzeby wydawania kasy na taki sprzęt. Bierze to co tanie, najlepiej od operatora bez zagłębiania się w możliwości, których i tak nie rozumie i jak sądzi nie potrzebuje. Stąd takie a nie inne działania producentów budżetowego sprzętu. Po prostu minimalizuje się koszty. Ci co poszukują lepszych rozwiązań kupują ten drogi lub korzystają z alternatywnych FW.
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: lechowiec »

I tym sposobem produkuje się coś i jednocześnie nic, które bardzo szybko zasila góry śmieci - nasze góry śmieci.

Ciężko mi do tej pory uwierzyć jak nic zamawiane i sprowadzane z Chin samą ceną potrafiło wyprzeć i zniszczyć dobre marki, co widać praktycznie w każdej dziedzinie. I za to odpowiadamy w zasadzie my, konsumenci.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: matek451 »

Cóż takie życie, ludzie chcą jak najtaniej. Ile razy spotykam się z opinią, że 350 zł na allegro za B315 z wbudowanym modemem LTE to za drogo, Wszyscy chcieliby kupić za 100-200 zł. A jeszcze 2-3 lata temu modem LTE np. E3276 kosztował 300 zł( dopiero konkurencja zza wschodniej granicy je obniżyła do 100-150 zł). Tu masz więc rację to konsumenci właściwie wymuszają taką "jakość" sprzętu , ma być tanio i działać bez zbędnych ceregieli czy zaawansowanych ustawień i możliwości.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: wojteks »

lechowiec pisze:jak nic zamawiane i sprowadzane z Chin samą ceną potrafiło wyprzeć i zniszczyć dobre marki,
Tak jakby dobre marki nie produkowały w Chinach, niby gdzie produkuje Samsung, Apple, Sony i inni.
Nie pomagam na PW!
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: lechowiec »

wojteks pisze:
lechowiec pisze:jak nic zamawiane i sprowadzane z Chin samą ceną potrafiło wyprzeć i zniszczyć dobre marki,
Tak jakby dobre marki nie produkowały w Chinach, niby gdzie produkuje Samsung, Apple, Sony i inni.
A gdzie ja napisałem, że w Chinach produkuje się tylko badziewie. W Chinach produkuje się to co zleca kupujący.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: ja.michal »

wojteks pisze: Dla 1% użytkowników nie opłaca się tego robić, to sprzęt włącz i zapomnij bez zabawy w ustawianie/konfiguracje czy inne zabawy.
Jeszcze jest druki aspekt. Często operatorzy wolą mieć wszystko ustawione pod swoją sieć, aby np. stacje bazowe sterowały wykorzystaniem zasobów radiowych. Taki świadomy klient nie jest wygodny dla operatora.
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: lechowiec »

ja.michal pisze:
wojteks pisze: Dla 1% użytkowników nie opłaca się tego robić, to sprzęt włącz i zapomnij bez zabawy w ustawianie/konfiguracje czy inne zabawy.
Jeszcze jest druki aspekt. Często operatorzy wolą mieć wszystko ustawione pod swoją sieć, aby np. stacje bazowe sterowały wykorzystaniem zasobów radiowych. Taki świadomy klient nie jest wygodny dla operatora.
Masz tu na pewno rację. Tylko w sytuacji kiedy walczy się o zasięg warto mieć możliwość zablokowania pasma choćby dla dobra urządzenia. Producent dla dobra urządzenia zrobił tylko tyle, że napisał w instrukcji aby nie używać innych anten niż fabryczne.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: ja.michal »

W takim wypadku, jak się walczy o łączność, to trzeba pomyśleć o bardziej specjalistycznym sprzęcie.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: jarek7714 »

lechowiec pisze: Chodzi mi po głowie ten router, przynajmniej żeby go przetestować, bo główny router ASUS RT-AC 87U będę chciał przenieść piętro niżej żeby zoptymalizować WIFI. LTE watch jest tu na plus i możliwość przeglądanie zdalnego sms oraz konfiguracji. Teraz mam ASUS RT-AC 87U spięty z modem Huawei 3372. Jak się coś dzieje to muszę latać z laptopem na strych, wpinać na krótko modem i dopiero wtedy widzę co jest grane. Denerwują mnie już też te konektorki delikatne.
Dziwie się że korzystając z nie tanich rozwiązań, pchasz się w takie nie ciekawe konfiguracje. Chcesz szaleć i mieć wszystko gotowe-kupujesz Dovado Tiny/Tiny AC (mistrzostwo świata w obsłudze modemów USB/LTE)-sprzęt pracuje w trybie bridge i jak masz wykupiony publiczny IP, to możesz go mieć na WAN głównego routera. Podobne funkcjonalności osiągniesz też na OpenWRT-tu idealnym produktem jest Nexx WT3020, ale trzeba zmienić soft i zakupu dokonać u Chińczyka.
kamil666 pisze:Z tego co patrze to zrobił podwójny NAT. Więc nawet włączenie publicznego IP nic nie da.
Czy B315 nie ma opcji ustawienia DMZ? Wówczas ten NAT można ominąć (sam tak używam E3372 HiLink z Gargoyle 1.9 Nexx WT3020, wszystkie porty mam dostępne na routerze z Gargoyle).
kamil666 pisze:Tak masz racje, ale to skutecznie odciąża b315.
B315 to nie jesteś w stanie zajechać ruchem na WAN-LTE, nawet gdyby sieć osiągała 150Mbps.
lechowiec pisze:Stosując anteny zewnętrzne w zasadzie powinno się mieć do dyspozycji tę funkcję obowiązkowo. LTE w tej chwili to nie tylko 1800 i infrastruktura się rozwija. Ja celując anteną w większą aglomerację szukając lepszego zasięgu spodziewam się problemów przynajmniej w przyszłości. Na razie ręczny wybór operatora i ustawienie lte na sztywno powinno wystarczyć.
W 3 przypadkach polecam te modemo-routery B593/B315: 1-gdy nie korzystamy z zewnętrznej instalacji antenowej (głównym atutem tych produktów w stosunku do modemów USB jest o wiele wyższe wzmocnienie sygnału sieci z wbudowanych anten), 2-łatwość konfiguracji (wystarczy prawidłowo włożyć kartę SIM i mamy połączenie), 3-cena (zwłaszcza dla tych co nie mają żadnego routera z obsługą USB i nabywają ten sprzęt przy kontrakcie na internet), dla tych co nie zamierzają go użytkować, lecz nabywają sprzęt z umową na internet, też polecam jego zakup i sprzedaż po dobrej cenie na aukcji. Natomiast jego zakup na aukcjach za 400zł polecam tylko tym, którzy się boją podchodzić do wszelkiego rodzaju konfiguracji sprzętu (żeby nie ośmieszać-mają jakąś traumę z tym związaną).
lechowiec pisze: Szukając idealnego routera do obsługi LTE i sieci domowej już wiem, że jestem skazany na porażkę. Operatorzy wciskają nam chłam, w dodatku kastrowany. Firmware ograbione z użytecznych funkcji diagnostycznych aby użytkownik nie był za mądry i za dużo nie wiedział o jakości swojego łącza (usługi).

Co za szmelc. Jeszcze szukaj człowieku sprzętu bez gwarancji z niewiadomo jakiej sieci/dystrybucji "bo ta wersja firmware ma to, za to tamta ma co innego ale nie potrafi obsłużyć gniazd anten zewnętrznych". Toż to jakaś paranoja. Te wszystkie routery to jest jakiś chłam którego nie powinno się dopuścić do sprzedaży bo wychodzi już z fabryki jako sprzęt niepełnowartościowy. I każą sobie jeszcze płacić krocie za to badziewie podczas gdy projektanci i programiści nie odrobili zadania domowego nawet w połowie. Kpina i rozbój w biały dzień.

Osobiście nie widzę najmniejszego sensu na wydanie swojej ciężko zarobionej kasy na takiego Huaweja E5186, bo jak wyżej napisałem szału nie widzę. Oprogramowanie nie spełnia moich oczekiwań nawet w połowie. Chińczyk lewus się tu nie przyłożył, a nasi operatorzy jeszcze pewnie popsuli co nieco.

Najsensowniej byłoby więc wybrać jakiś sensowny sprzętowo router i skupić się nad doprowadzeniem do normalności jego oprogramowanie. Ciężko zarobione pieniądze zamiast trafić po raz kolejny do Chinola powinny zasilić budżet programisty który ogarnie sprzęt i doprowadzi możliwości firmware do poziomu umożliwiającego normalną obsługę. A z tego co piszecie tych routerów nie da się normalnie użytkować, bo każdy ma jakieś niedoróbki i braki.

W każdym razie obecne oprogramowanie routerów to jest lipa totalna. Czy jest to huawei, czy asus czy co innego, wszędzie są wielkie braki. Np mój Asus RT-AC87U obsługuje modemy LTE tylko w zakresie nawiązania połączenia. O dostępie do innych funkcji modemu można zapomnieć. Zero możliwości konfiguracji modemu z poziomu routera. Słabo to wygląda.

Niestety idąc dalej widać, że nawet te dedykowane routery pozostawiają wiele do życzenia. Wszyscy bez wyjątku kombinujecie stosując przeróżne lepsze bądź gorsze konfiguracje/"protezy" i tak na prawdę nikt do końca nie jest zadowolony. Chociaż temat nawiązania połączenia internetowego i jego podział jest dawno ogarnięty. Przecież o żadne cuda techniki tu nie chodzi czy czary.
Tyle żalu o nic-operator zamawia sprzęt który ma spełnić jego wymagania (o których piszę dokładnie niżej @matek451). Nie mam tutaj zastrzeżeń żadnych, Huawei stanął na wysokości zadania (ja tylko żałuję że nie mogę na swój B593s-22 wrzucić OpenWRT- nawet obsługę wbudowanego modemu LTE bym odpuścił), to wydajne jednostki. Podobne bdb zdanie mam na temat modemów LTE/USB tego producenta E398/E3276/E3272/E3372, to również bezproblemowe i wydajne jednostki. To że ludzie je podłączali do byle jakich routerów np. TL serii MR i powstał mit o rzekomych problemach ze współpracą to inny problem.
lechowiec pisze: Zastanawiam się nad kupnem Huawei B315 zamiast E5186 aby używać go jako konfigurowalnego zdalnie modemu LTE. Jego prędkość 150Mb/s mi wystarczy. Zaoszczędzone w ten sposób środki rezerwuję na zakup firmware poprawionego przez jakiegoś kumatego programistę, który dorobi przynajmniej pełną konfigurację w zakresie zarządzania pasmami i technologią oraz diagnostykę z prawdziwego zdarzenia z podglądem numeru identyfikacyjnego stacji bazowej. To tak wstępnie, bo nie wyobrażam sobie modemu z anteną zewnętrzną na konkretne pasmo, który zmienia sobie pasma i technologię jak chce. A tak w tej chwili mam u siebie. Wbijam na stałe LTE z kompa, a router sam coś miesza i zezwala modemowi na łączenie w każdej technologii w zależności od zasięgu. A przecież podłączona jest antena LTE 1800. Z poziomu routera niestety nie widać czy modem łączy się w LTE czy już w 3G. Tak samo nie widać na jakiej częstotliwości. To rozwiązanie jest bez sensu i technicznie niedorobione biorąc pod uwagę już same podstawy.
To wszystko masz dostępne na routerach z OpenWRT, Dovado, część na Tomato, wystarczy podłączyć modem USB/LTE (w wydajności połączenia nie ma żadnej różnicy), te modemy pozwalają spokojnie przekraczać transfer 100Mbps, są równie stabilne jak modemo-routery B593/B315 . Zresztą nie ma nawet takiej opcji że ktoś ciągle będzie korzystał z takiego transferu-raz nie pozwalają na to obciążone sieci LTE, dwa-abonent szybko zostałby odcięty od sieci, gdyby generował taki transfer w dzień. Za pisanie oprogramowania się płaci (wartość intelektualna nie jest za free). OT dlaczego niema tych funkcji w routerach Huawei.
lechowiec pisze: Otóż i to. A cena z kosmosu wzięta.
Trzy zł od abonenta tj. cena z kosmosu? To że ktoś, gdzieś próbuje dodatkowo na tych produktach zarobić (nawet przy okazji Huawei, mając zapewne stosowną klauzulę od operatorów GSM), to normalne prawa rynku.
lechowiec pisze: Na dzień dzisiejszy jaki ktoś chce mieć sensownie zrobioną wydajną sieć domową z obsługą LTE, to potrzebuje przynajmniej dwóch urządzeń. Pierwsze to router LTE, drugie to wydajny router z Wifi. Prosta instalacja komplikuje się więc niepotrzebnie stając się przy tym bardziej zawodna. Unikając podwójnego NATu Router LTE musi pracować jako główny router i to już jest problem. Lepiej jeśli tylko można zostawić go po stronie WAN-u. Sam na razie eksperymentuję z różnymi połączeniami. Z tego co widzę to połączenie dwóch różnych routerów po LAN nie zawsze działa dobrze. Czasami coś się dzieje, że po jakimś czasie na routerze podrzędnym przestaje działać internet. Na razie nie wiem dokładnie z jakiej przyczyny.
To normalna sytuacja, ba jak ktoś ma duży dom to nawet więcej musi mieć AP aby pokryć sygnałem WiFi. U mnie B593s-22 leżakuje i czeka na rozbiórkę (gdyż będzie robił od wiosny jako zewnętrzny APC/LTE zasilany po LAN 12V), gdyż nie widzę żadnego sensu jego użytkowania, mając wydajne routery z OpenWRT i modemy E398/E3276/E3372- j.w. w stabilności pracy, transferach różnicy nie ma żadnej.

Kod: Zaznacz cały

 
Nazwa urządzenia:Gargoyle
Wersja Gargoyle:1.9.0
Model:Nexx WT3020
Konfiguracja urządzenia:Brama sieciowa
Zajętość pamięci RAM:21.6MB / 60MB (36%)
Połączenia:22/4096
Średnie obciążenie CPU:0.00 / 0.02 / 0.05  (1/5/15 min.)
Czas pracy:15 dni, 22 godz., 0 min.
Bieżąca data i czas:02/03/16 21:15 CET
Adres IP WAN:192.168.8.100
Maska podsieci WAN:255.255.255.0
Adres MAC WAN:0C:5B:8F:27:9A:64
Adres bramy WAN:192.168.8.1
Serwer(y) DNS WAN:192.168.8.1
208.67.220.220
208.67.222.222 
a dodatkowo router pełni rolę serwera OpenVPN i print serwera.
jareq
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: lechowiec »

Jaki masz u siebie poziom sygnału LTE? Czy używasz anten zewnętrznych?

B315 wypróbuję choćby z ciekawości. Jesteś pewien, że taki Dovado Tiny AC współpracując z modemem E3372 przewyższy funkcjonalnie b315 jeśli chodzi o bezpośredni wgląd w konfigurację, parametry i diagnostykę połączenia. Na B315 działa jeszcze LTE Watch. Dla mnie szalenie ważnym jest mieć bezpośredni wgląd w jakość sygnału LTE by nie latać w razie awarii z komputerem na strych i rozłączać router z modemem. Tak samo pełna zdalna konfiguracja modemu której teraz tak mi brakuje.

Na moim Asusie RT-AC87U jest fabryczny firmware i prawdopodobnie tak pozostanie, bynajmniej w jakiejś perspektywie czasowej prawdopodobnie dłuższej. Oprogramowanie alternatywne być może nie będzie na niego dostępne z uwagi na zastosowane w nim radio. Fabryczne firmware jest znośne, ale w zakresie obsługi modemu LTE nie ma niezbędnych wodotrysków.

Cena B315 może nie zabija. Miałem tu na myśli bardziej E5186. O symbolicznej złotówce za router nie rozmawiajmy, gdyż jest to cena przy umowie z abonamentem - transakcja wiązana. Mnie interesuje sprzęt bez umowy i jego ceny rynkowe.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
Regulus36
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2016-01-13, 15:23

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: Regulus36 »

lechowiec pisze:Dzięki wielkie za ten obraz. Jest ciekawie ale patrząc na cenę routera d..y nie urywa.

Za te pieniądze to powinno wyglądać tak:
....
Jak dla mnie, to nie różni się od opcji dostępnych w LTEWatch, jeśli chodzi o wybór częstotliwości:
E5186.jpg
LTEatch.jpg
Regulus36
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2016-01-13, 15:23

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: Regulus36 »

lechowiec pisze: Na B315 działa jeszcze LTE Watch. Dla mnie szalenie ważnym jest mieć bezpośredni wgląd w jakość sygnału LTE by nie latać w razie awarii z komputerem na strych i rozłączać router z modemem. Tak samo pełna zdalna konfiguracja modemu której teraz tak mi brakuje.
Poza LTEWatch masz jeszcze aplikację HiLink, gdzie możesz z telefonu zarządzać kilkoma opcjami (reboot, PIN, limit transferu).
jack182
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2016-01-05, 06:42
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: jack182 »

Czy na niebrandowanym FM można przekierować więcej niż 16 portów i wprowadzać zakresy portów?
Pozdrawiam
Jack182
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: jarek7714 »

lechowiec pisze:Jaki masz u siebie poziom sygnału LTE? Czy używasz anten zewnętrznych?
Tak używam anteny zewnętrznej (ja z internetu GSM-ów korzystam już długie lata), poziom sygnału mam dokładnie taki

Kod: Zaznacz cały

 Device name:	E3372
Serial number:	L8FBY149260...
IMEI:	8661330...
IMSI :	2600115000...
ICCID:	89480115132853...
My number:	Unknown
Hardware version:	CL1E3372SM
Software version:	22.300.09.00.00
Web UI version:	17.100.06.00.03-Mod1.3
WAN IP Address:	188.125.6...
DNS 1:	212.2.96.51
DNS 2:	212.2.96.52
RSSI:	-57dBm
RSRP:	-82dBm
RSRQ:	-5dB
SINR:	-1dB
Cell ID:	0785B01
PCI:	276 
lechowiec pisze: B315 wypróbuję choćby z ciekawości. Jesteś pewien, że taki Dovado Tiny AC współpracując z modemem E3372 przewyższy funkcjonalnie b315 jeśli chodzi o bezpośredni wgląd w konfigurację, parametry i diagnostykę połączenia. Na B315 działa jeszcze LTE Watch.
Tak jak pisałem wyżej Dovado to nr-1, E5186, LTE Watch to narzędzia konfiguracyjne-zdalnie z zewnątrz sieci nic nie zrobisz jak sprzęt się np. zawiesi na transmisji danych.
lechowiec pisze: Dla mnie szalenie ważnym jest mieć bezpośredni wgląd w jakość sygnału LTE by nie latać w razie awarii z komputerem na strych i rozłączać router z modemem. Tak samo pełna zdalna konfiguracja modemu której teraz tak mi brakuje.
Na coś takiego to nie licz na żadnym modemie/modemo-routerze (B593s-22 poległ w 40dniu testu-tzn. router działał prawidłowo, natomiast mimo aktywnego połączenia, transmisji danych nie było, żadne ponowne zapisanie konfiguracji nic nie pomogło-jedynie reset zasilania, na RBM jest to cykliczne po odnowieniu pakietu). Także jak na strychu ma być i tam zasilany-polecam wyłączniki elektryczne sterowane radiowo (w Dovado masz do tego celu wbudowane narzędzia w firmware, podobnie możesz zrobić z OpenWRT).
lechowiec pisze: Cena B315 może nie zabija. Miałem tu na myśli bardziej E5186. O symbolicznej złotówce za router nie rozmawiajmy, gdyż jest to cena przy umowie z abonamentem - transakcja wiązana. Mnie interesuje sprzęt bez umowy i jego ceny rynkowe.
Jak ktoś ma podstawową wiedzę w konfiguracji sieci, wymaga więcej niż w podstawowym firmware Huawei, nie szuka okazji cenowej za kompakt, robi kompleksową instalację z anteną zewnętrzną. To sorry ale idiotyzmem jest kupowanie na wolnym rynku tych produktów za taką kasę (praktycznie rok usługi abonamentowej internetu), co innego zakup za symboliczną kwotę od operatora.
jareq
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: lechowiec »

@jarek7714 dzięki za Twoje dobre rady, naprawdę je doceniam.

Możesz po krótce opisać co wchodzi w skład Twojej najlepszej konfiguracji "modemo - routerowej" i jakie masz firmware na modemie i routerze?

Dane typu:
RSSI: -57dBm
RSRP: -82dBm
RSRQ: -5dB
SINR: -1dB
Cell ID: 0785B01

z Twojego posta powyżej w jaki sposób wyeksportowałeś z modemu? Jest w to wgląd w menu routera? Co to jest za router dokładnie? A ten modem 3372 jest wersji hilink czy fabrycznej?

LTE Watch oferuje też wgląd w historię jak zmieniały się parametry sygnału. U mnie by się to przydało. Sygnał mam przy Twoim nędzny.

U mnie modem czasami robi psikusa i jakby połączenie się zawiesza. Asus twardo świeci diodą WAN na niebiesko (połączenie internetowe jest), modem to samo t.j. świeci błekitem co ma potwierdzać połączenie z internetem, a jednak internet nie działa, chociaż komunikacja z routerem działa normalnie. Walczę z tym problemem u siebie i być może jest to jakaś pochodna słabszego sygnału LTE który jest dość zmienny.

W wyłączniki sterowane radiowo już się zaopatrzyłem dawno temu. U mnie to była konieczność. W każdym pokoju gdzie jest komputer leży na swoim miejscu pilot, aby nie było latania i szukania w razie potrzeby:).

Zapewne sam przetestowałeś wiele opcji zanim doszedłeś do jakiegoś optymalnego rozwiązania. Ja też zmuszony jestem troch e poeksperymentować i B315 budzi nadzieje bycia mniej kłopotliwym niż proteza router - modem w obecnym wydaniu.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: jarek7714 »

lechowiec pisze: Możesz po krótce opisać co wchodzi w skład Twojej najlepszej konfiguracji "modemo - routerowej" i jakie masz firmware na modemie i routerze?

Dane typu:
RSSI: -57dBm
RSRP: -82dBm
RSRQ: -5dB
SINR: -1dB
Cell ID: 0785B01

z Twojego posta powyżej w jaki sposób wyeksportowałeś z modemu? Jest w to wgląd w menu routera? Co to jest za router dokładnie? A ten modem 3372 jest wersji hilink czy fabrycznej?
Od ponad roku używam HiLinka z GargoylePL (głównie z E3276-rozebrałem go specjalnie z obudowy żeby latem temperatury mu nie szkodziły). Dlaczego HiLink? Dlatego że jest to stary soft na którym nie działa nowy sterownik NCM od Huawei (stary jest niestabilny z transferami, tworzy wyższe opóźnienia o ok. 20ms). E3372 użytkowałem z kartą RBM na Asusie WL500gp v1, soft Tomato/NCM. Od kilku tygodni testuje soft kolegi @lpm11 http://openrouter.info/forum/viewtopic.php?f=24&t=3982 w Nexx WT3020 na nowym kelnerze 3.18-niestety modem nie działa jeszcze w wersji zwykłej-dlatego go prze-fleszowałem na HiLinka z alternatywnym modem 1.3 (korzystałem z linków tutaj zawartych na forum). W routerze zależy mi na obsłudze OpenVPN (konfiguracja w Gargoyle tej usługi to "pestka"), print serwera. Oryginalnie mój E3372 był z litewskiej sieci w wersji HiLink (bardzo ubogie ustawienia w stosunku do WebUI modowanego softu), szybko go dla sprawdzenia zmieniłem na zwykły modem (niestety na starym kelnerze w Gargoyle 1.6.2.2 połączenie było nawiązywane, lecz transmisji nie było żadnej). Dane z modemu mam w przeglądarce internetowej, także jedynie kopiuj/wklej.
lechowiec pisze: LTE Watch oferuje też wgląd w historię jak zmieniały się parametry sygnału. U mnie by się to przydało. Sygnał mam przy Twoim nędzny.
W OpenWRT masz 3ginfo-przy publicznym adresie sprawdzisz sobie nawet zdalnie jaki masz sygnał na modemie http://eko.one.pl/?p=openwrt-3ginfo.
lechowiec pisze: U mnie modem czasami robi psikusa i jakby połączenie się zawiesza. Asus twardo świeci diodą WAN na niebiesko (połączenie internetowe jest), modem to samo t.j. świeci błekitem co ma potwierdzać połączenie z internetem, a jednak internet nie działa, chociaż komunikacja z routerem działa normalnie. Walczę z tym problemem u siebie i być może jest to jakaś pochodna słabszego sygnału LTE który jest dość zmienny.

W wyłączniki sterowane radiowo już się zaopatrzyłem dawno temu. U mnie to była konieczność. W każdym pokoju gdzie jest komputer leży na swoim miejscu pilot, aby nie było latania i szukania w razie potrzeby:).
Jednym bardzo ważnym elementem przy połączeniu 3G/3.9-LTE jest ciągła aktywność połączenia-wysyłanie/odbieranie pakietów z sieci (w 3G to widać, bo modem zmienia kolor diody, w LTE nie-lecz to jest bardzo ważne). Dovado skutecznie radzi sobie ze skutkiem braku transmisji-mając skuteczne rozwiązania restartu, natomiast w OpenWRT możemy walczyć z przyczyną-wymuszając pingowaniem hosta w sieci ruch na modemie http://eko.one.pl/?p=openwrt-3g.
lechowiec pisze: Zapewne sam przetestowałeś wiele opcji zanim doszedłeś do jakiegoś optymalnego rozwiązania. Ja też zmuszony jestem troch e poeksperymentować i B315 budzi nadzieje bycia mniej kłopotliwym niż proteza router - modem w obecnym wydaniu.
U mnie w szufladzie leży B593s-22 i mnie niczym nie kusi- różnica żadna z porównaniu z modemem USB-przy zewnętrznej instalacji antenowej :) . Dodatkowo teraz używając Nexx przez HUB-a USB z podłączonym modemem oraz drukarką, używam jednego zasilacza-router zasilam z HUB-a przez adapter USB.
jareq
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: lechowiec »

jarek7714 pisze:
lechowiec pisze: Zapewne sam przetestowałeś wiele opcji zanim doszedłeś do jakiegoś optymalnego rozwiązania. Ja też zmuszony jestem troch e poeksperymentować i B315 budzi nadzieje bycia mniej kłopotliwym niż proteza router - modem w obecnym wydaniu.
U mnie w szufladzie leży B593s-22 i mnie niczym nie kusi- różnica żadna z porównaniu z modemem USB-przy zewnętrznej instalacji antenowej :) . Dodatkowo teraz używając Nexx przez HUB-a USB z podłączonym modemem oraz drukarką, używam jednego zasilacza-router zasilam z HUB-a przez adapter USB.
Trochę mnie zmobilizowałeś, żeby więcej ruszać głową niż portfelem. Zaryzykowałem i przerobiłem mojego 3372 na hilinka z modowanym oprogramowaniem. W ustawieniach jest teraz taki wypas, jakiego nie ma prawdopodobnie żaden openwrt czy nawet routero modemy Huawei.

Teraz modem ustanawia połączenie bardzo szybko. Router asus nie zdąży się nawet jeszcze w połowie uruchomić, a modem ma już dostęp do netu. Modem pozwala dowolnie konfigurować ustawienia radia, że wymuszam sobie jakie chce z obsługiwanych częstotliwości. BTS nie da się wybrać jeśli kogoś to interesuje ale to już nie problem jak mam takie narzędzia w ręku. Modem pięknie pokazuje parametry sygnału. W każdym razie jak zobaczyłem jak nędznie wygląda mój sygnał LTE, to postanowiłem wrócić do UMTS i starej anteny Cybertecha.

I teraz najważniejsze, router "obsługuje" ten modem w hilinku lepiej, niż jako zwykły. Poprawa pewnie wynika z tego, że router nie musi teraz obsługiwać modemu i jednocześnie nie miesza w ustawieniach, czego router nigdzie nie pokazuje, bo firmware nie ma żadnego interfejsu w zakresie obsługi ustawień modemu. Prawdopodobnie router włącza tylko ustawienia automatyczne w modemie i nawiązuje połączenie.

Co najlepsze z poziomu przeglądarki mam teraz bezpośredni dostęp do webui modemu z możliwością konfiguracji wszystkiego łącznie z odbieraniem i wysyłaniem sms, zmianą operatora czy nawiązywania i zakańczania połączenia. Wystarczy, że wpiszę w okno przeglądarki 192.168.8.1 i już widzę wszystko łącznie z siłą sygnału, CID nadajnika itp. Co ciekawe, jak np połączenie z netem jest nienawiązane przez modem, to router przerzuca mnie automatycznie na stronę konfiguracyjną modemu i od razu widzę co się dzieje z połączeniem z sieci komórkowej. Jak dla mnie bajka.

Mankamenty jakie zauważyłem zaraz po zmianie firmware modemu to bardzo powolne działanie webui. Później webui przyspieszyło do normalnych moim zdaniem prędkości, ale przestało mi wyświetlać stronę z ustawieniami oraz stronę "informacje". Język z rosyjskiego zmieniłem na angielski zaraz po wymianie firmware. Polskiego nie wgrywam by nie drażnić modemu. Jak tak będzie działało to jestem szczęśliwy.

Zastanawiam się teraz nad ustawieniami routera aby nie blokował mi dostępu do webui modemu, lub żeby nie występowały jakieś konflikty związane z ustawieniami, które destabilizowałyby pracę zestawu.

Jak to będzie dobrze działało przez dłuższy czas to mam z głowy kupno b315, chyba, że wymyśle dla niego jakieś zastosowanie któremu nie podoła sam modem. W każdym razie w tej chwili widzę, że modyfikacja miała sens a zakup b315 oddalam w czasie aż wyniki testów uznam za satysfakcjonujące bądź nie.

Używając jednego routera z modemem na pewno zaoszczędzę też trochę prądu w porównaniu do zestawu dwa routery w tym jeden z wbudowanym modemem.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: BarteqW »

Od jakiegoś tygodnia jestem posiadaczem B315. Jak na razie to sprzęt nie działa w 100% jakbym chciał, ale wiedziały gały co brały. Fajne jest to, że uruchamia się znacznie szybciej niż router tp-linka plus modem. Ale jest jedna rzecz, która mnie coraz bardziej wkurza. Router samoistnie się wylogowuje, gdy zmienię sobie kartę w przeglądarce z bieżącymi ustawieniami na inną. Przy testowaniu działania jest strasznie wkurzające. Czy u was też tak jest, bo na TP-Linku nic takiego się nie działo. Przeglądarka to firefox.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: jarek7714 »

lechowiec pisze: I teraz najważniejsze, router "obsługuje" ten modem w hilinku lepiej, niż jako zwykły. Poprawa pewnie wynika z tego, że router nie musi teraz obsługiwać modemu i jednocześnie nie miesza w ustawieniach, czego router nigdzie nie pokazuje, bo firmware nie ma żadnego interfejsu w zakresie obsługi ustawień modemu. Prawdopodobnie router włącza tylko ustawienia automatyczne w modemie i nawiązuje połączenie.
Teraz Twój Asus nie ma nic do połączenia GSM (wersja HiLink to modemo-router, micro B315 :) ), router obsługuje tylko połączenie jako adapter USB/ethernet-w statusie powinien być tylko adres IP i brama.
lechowiec pisze: Jak to będzie dobrze działało przez dłuższy czas to mam z głowy kupno b315, chyba, że wymyśle dla niego jakieś zastosowanie któremu nie podoła sam modem. W każdym razie w tej chwili widzę, że modyfikacja miała sens a zakup b315 oddalam w czasie aż wyniki testów uznam za satysfakcjonujące bądź nie.
Do lata nie powinno być problemów (później wskazane dodatkowe chłodzenie HiLinka).
jareq
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: BarteqW »

Takie pytanie odnośnie tych antenek, które można zakupić na allegro. Chodzi mi o takie dokręcane do routera. Takie które, w routerach TP-linka odpowiadają za sygnał wi-fi. Czy kwota zakupu jest adekwatna do poprawy zasięgu. Bo co mnie dziwi na LTE przy słabszch parametrach i wbudowanej antenie mam lepsze transfery niż antenie atk-20. A nadajnik raczej ten sam, w okolicy jest tylko jeden.
cosmix69
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-02-11, 11:23

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: cosmix69 »

Witam,

czy komuś udało się uruchomić przekierowanie portów lub funkcję DMZ na B315 przy wykorzystaniu łącza LTE jako WAN ?
Jeżeli tak to na jakim FW ? Próbowałem na FW Plusa i 21.311.05.01.1185 z wątku achtunga bezskutecznie.
Oczywiście powyższe zakłada wykupienie usługi stałego IP u usługodawcy.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: kamil666 »

U mnie tak działa.
Router tplinka jako router, dla niego bramą jest 192.168.8.1 i huawei działa tylko jako modem.
W tplinku musiałem podać na sztywno DNSy bo z huaweia ich nie pobierał.
DMZ ustawiłem na tplinka i w tplinku już zarządzam przekierowaniami portów.
cosmix69
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-02-11, 11:23

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: cosmix69 »

Dzięki za odpowiedź kamil666. Jakiego FW używasz ?
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: barek16 »

Ja uruchamiałem DMZ oraz przekierowanie 1 portu na APN VPN w orange. Robiłem to na niebrandowanym sofcie 21.311.05.01.1185. Na telefonie z Androidem podłączonym po wifi odpaliłem IP camera i łączyłem się do niego przeglądarką z innego Androida w sieci Plus z uruchomionym LTE i wyłączonym wifi i działało. Teraz już tego nie używam bo mi aktualnie nie potrzebne, a dodatkowo na APN VPN miałem podejrzanie duże zużycie danych codziennie ponad 10 GB. Po powrocie do standardowego APN zużycie wróciło do normy.
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: kamil666 »

cosmix69 pisze:Dzięki za odpowiedź kamil666. Jakiego FW używasz ?
Plusa, 21.311.03.00.69
bendix
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2009-07-13, 12:39
Lokalizacja: warszawa

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: bendix »

Poradźcie koledzy co w tej marej lokalizacji zrobić żeby cokolwiek działało. Z b315 nie mogę dojść z czym to się łączy. Nie znalazłem nigdzie takiego numeru BTS-a jaki się wyświetla na nim. Poradźcie od kogo wziąć neta żeby coś sensownie działało. Tam jest jakis BTS mobilandu ale nie mam pojęcia komu on daje sygnał.

https://www.google.pl/maps/place/Koloni ... 570ab0ebdb

Kolonia Stanisławów

Dzieki serdeczne
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19232
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: matek451 »

Plus korzysta w LTE z sieci LTE1800Mobylandu i LTE800Sferii. W Stanisławowie działa BTS LTE1800Mobylandu. Dwa BTS-y LTE800Sferi w tej miejscowości to tylko pozwolenia. wg. mapy Kolonie Stanisławów są poza zasięgiem LTE. do BTS-a masz około 4-5 km i można próbować połączenia na skutecznej antenie Dual LTE1800MHz ustawionej na BTS LTE1800Mobylandu przy Przemysłowej w Stanisławowie. Gwarancji nie ma ale można próbować. Na komputerze instalujesz http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/c ... ltewatch_h Ten program podaje parametry sygnału LTE, Global Cell ID i pozwala wymusić konkretne pasma LTE. Z innych operatorów LTE w Play( BTS-y Stanisławów, Warszawska 48 i Dobre)
ODPOWIEDZ