Neostrada + Cerberus P6311-07A + Linksys WRT54GL +

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
misioooo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2008-11-23, 17:18
Lokalizacja: PL

Neostrada + Cerberus P6311-07A + Linksys WRT54GL +

Post autor: misioooo »

Witam serdecznie! Kilka dni temu uwalił mi się staruśki i wysłużony Lucent Cellpipe.
Wcześniej miałem to tak zorganizowane: Lucent -> WRT54GL z Tomato -> Switch -> Komputery
Wszystko działało zarówno po kablach jak i po WiFi.

Zamiast padniętego Lucenta zakupiłem Cerberusa wspomnianego w temacie. Uff - po ciężkich bojach w końcu łączy się z neostradą (dostaje IP, DNSy pobiera etc.). W Diagnostics pokazuje, że niby wszystko jest ok (pinguje Yahoo etc.). Pomimo tego pojawił się problem:
Podpinam komputery bezpośrednio do Cerbera kablem. Okej. Wszystkie widzą router. Dostają IP przydzielone z DHCP, DNS dostają taki, jak IP routera. Inaczej mówiąc - sieć lokalna działa. Tylko na żadnym komputerze nie mam internetu (brak wyjścia poza sieć). Na routerze wyłączyłem wszelkie firewalle, QoSy i tym podobne.

Co może być przyczyną?
IP routera: 192.168.1.100
Zakres DHCP: od 192.168.1.101 wzwyż
Na kompach same XP zupdejtowane na bieżąco. Firewale i inne duperele powyłączane. Nadal nie widać nic, poza siecią lokalną.

Pozdrawiam i liczę na szybką i celną poradę!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Neostrada + Cerberus P6311-07A + Linksys WRT54GL +

Post autor: Jo_gurt »

misioooo, rozumiem, że na razie działasz na samym Cerberusie, tak? Tzn bez Linksysa?
Jeśli tak to wrzuć ipconfig /all z kompa do niego podłączonego <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=111136#111136" target="_blank">- IPCONFIG -</a>

Jeśli jednak z Linksysem to opisz dokładnie co gdzie podłączone i co gdzie ma jakie adresy.
misioooo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2008-11-23, 17:18
Lokalizacja: PL

Re: Neostrada + Cerberus P6311-07A + Linksys WRT54GL +

Post autor: misioooo »

Dzięki za szybką odpowiedź. Nie działałem na cerberusie, bo pomimo tego, że w panelu pentagrama pokazywało, że net jest i diagnostyka okej, to w komputerach podpiętych do tegoż modemu/routera netu nie było.

Jednak po kilku godzinach poradziłem sobie - lekka reorganizacja sieci i wszystko gra.
Jakby ktoś miał problem z tym modemem Pentagram Cerberus P 6311-07A i neostradą to należy ustawić enkapsulację na PPPoA (oczywiste), typ łącza można na auto zostawić, ale w ustawieniach ADSL trzeba załączyć opcję half-bridge - inaczej neta niet na komputerach, choć modem połączenie ma.

Ja tak właśnie zrobiłem, podpiąłem switcha 8-portowego pod cerberka i po kablach net śmiga.

Teraz walczę jak dostarczyć neta poprzez WiFi w Linksysie (Tomato)... Wszelkie próby ustawiania WAN w WRT54GL kończą się niepowodzeniem...
Pozdrawiam i miłej nocki!

--Edited

Qrde, ze zmęczenia nie sprawdziłem... Zamiast do WAN podpiąłem kabelek z Cerba do Linksysa do zwykłego portu ethernet. W ustawieniach Linka wyłączyłem port WAN... Oczywiście router pracuje jako AP. I net jest. Dziwne to dla mnie, ale jak działa to git :-) Ja durny cały czas kombinowałem jak pod WAN podpiąć (a raczej skonfigurować).
ktaczal
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2009-01-10, 15:51
Lokalizacja: Nowa Kaźmierka

Re: Neostrada + Cerberus P6311-07A + Linksys WRT54GL +

Post autor: ktaczal »

Witam problem był w adresach IP tz.
na cyberus masz zakres ip masz 192.168.1.1
na linksysie musi być inny zakres bo nie będzie działać np 192.168.0.1 i wtedy będzie dziać po WAN
LightHammer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-01-16, 03:14
Lokalizacja: Szczecin

Re: Neostrada + Cerberus P6311-07A + Linksys WRT54GL +

Post autor: LightHammer »

Przykładowy config:

Modem:
IP: 10.10.1.1
Tryb: Bridge Only (enkapsulacja)
NAT: OFF, DHCP: OFF, DMZ: OFF
MTU: Wg parametrów łącza

Router:
IP: 192.168.1.1
Pula DHCP: dowolna
Wan: PPPoE
DNS: Auto

Przy konfiguracji z half bridge (rozumiem, że masz włączone DHCP na modemie?) możesz mieć problem przy zmienie adresu IP przez providera (TP S.A.). Najczęsciej dzieje się to w nocy, pomiędzy 1:00 a 3:00. Niektórzy posiadacze Neo twierdzą, że im się IP nie zmienia - ja w to nie wierze.

Problem będzie wynikał z połaczenia WAN - LAN (modem - router), właśnie dlatego nie miałeś wcześniej sprawnego gatewaya z lanu, bo router nie dostał IP od modemu (konflikt adresów IP - 192.168.1.1 był adresem modemu i routera).

Roziwązanie jest proste: albo full bridge bez DHCP z połączeniem PPPoE skonfigurowanym na routerze (tam wpisujesz login i hasło do neostrady), lub half z DHCP i krótki lease time ustawiony dla IP przydzielanych przez dhcp modemu (np. 2 min).

Jak będziesz miał problemy, to po prostu sprawdź czy modem się widzi z routerem, np. pingując router z modemu i na odwrót.

Pozdrawiam

Edit: ale stary wątek :D, sie rozpisałem na darmo :D
Audio: Harman/Kardon AVR 745 + JBL Studio L 890
SAT: Platforma Cyfrowa "N" + DVB-T + DVB-S: S-2400[DiSeQ 2/1: Astra + HotBird]
PocketPC: HTC Wizard (MDA VARIO) + HTC Universal (MDA IV)
Konsole: Xbox 360 Elite + PS3
ODPOWIEDZ