Budowa sieci o zasięgu do 8km

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
smuteczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2006-09-28, 08:36
Lokalizacja: Czeremcha

Budowa sieci o zasięgu do 8km

Post autor: smuteczek »

Witam
Zacznę od tego że mam małe doświadczenia w budowie sieci chodź już trochę poczytałem, i mam jakoś tam wiedze teoretyczną.

Chcę zbudować sieć na początek 100 jak dobrzej pójdzie to do około 200 użytkowników. Sieć byłaby dość mocno rozproszona, najdalej położony użytkownik był by o około 8 km i kilku oddalonych o: 5 km, 3km, 2km. Teren jest dość płaski i miejscami mocno zalesiony. Myślę że sieć chodziła by w standardzie 802.11g . Antena zamocowana na około 18 metrowym budynku w tym przypadku byłby krudszy kabel między anteną a AP myślę że zmieściłbym się w 10 metrach i w dwóch złączkach na jednym kablu – czytałem że powyżej 10m są duże starty w zasięgu. Całkiem możliwe że będę mógł się doczepić do masztu PLUS GSM ale wtedy kabel będzie bardzo długi na oko ponad 20m a podczepić AP w puszcze hermetycznej zaraz pod anteną na maszcie za bardzo nie chcę bo jak by się coś stało nie będę za każdym razem właził na maszt. No i teraz dobór sprzętu: jakiś kompik na serwer z systemem operacyjnym Linux Trustix , AP – rooter o mocy wyjściowej 18 - 20dBm myślałem nad LINKSYS WRV200-EU lub WRT54GL który ma dwa wyjścia na anteny: jedną antenę sektorową 23 lub 24dBi zakładam że po drodze na kablu będą straty i będzie na wyjściu około 20dBi a druga antena na mniejsze odległości kierunkową YAGI 18dBi a i jeszcze kabel H1000 do tego UPS na 4 gniazda podtrzymujące i dwa restarterki Usunięcie fragmentu niezgodnego z regulaminem (np link do Allegro):
Usunięte przez Moderatora ->bob - niezgodne z Regulaminem Forum. do modemu DSL i AP. No i użytkownicy najdalej położeni a zwłaszcza ten jeden oddalony o 8km musiałby kupić AP z anteną kierunkową YAGI 18dBi. I w związku z tym czy AP najlepiej żeby był taki sam jak na stacji nadawczej czy może być jakiś tańszy i innej firmy?

Jakie polecacie urządzenia i co w ogóle o tych założeniach sądzicie?

Z góry dziękuje za wszelkie trafne, fachowe sugestie-porady :)
cdx
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2006-07-09, 10:31

Re: Budowa sieci o zasięgu do 8km

Post autor: cdx »

smuteczek pisze:Witam
Zacznę od tego że mam małe doświadczenia w budowie sieci chodź już trochę poczytałem, i mam jakoś tam wiedze teoretyczną.

Chcę zbudować sieć na początek 100 jak dobrzej pójdzie to do około 200 użytkowników.
mysle ze jeszcze powinienes sporo poczytac bo jak <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> porywasz sie z motyka na ksiezyc siec na 100 ludzi na zabawkach jak linksys i szkielecie na 2,4 to masakra do tego tylko 5GHz mikrotik itp a przy sporym rozproszeniu cala masa AP przemysl to jeszcze i przelicz i na jakim to bedzie laczu bo chyba nie DSL z tpsa ? :)
smuteczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2006-09-28, 08:36
Lokalizacja: Czeremcha

Re: Budowa sieci o zasięgu do 8km

Post autor: smuteczek »

Sieć na płatnej częstotliwości nie wchodzi w grę. Jeżeli linksys to zabawki to poleć coś – konkrety a nie tak jak wcześniej pisałeś w innych wątkach o teorii. Dlaczego zakładasz że sieć będzie z dostępem do Internetu a może chce tylko założyć sieć lokalną, wewnętrzną. Niestety w mojej miejscowości jest tylko jeden operator TP - jak to często bywa na prowincji) łącze które bym wykorzystał to prawdopodobnie DSL 15 000. O koszta się nie martwię mam bogatego wujka w stanach i chcę dobrać sprzęt średnio wypasiony i drugą wersję oszczędną.
cdx
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2006-07-09, 10:31

Re: Budowa sieci o zasięgu do 8km

Post autor: cdx »

smuteczek pisze:Sieć na płatnej częstotliwości nie wchodzi w grę. Jeżeli linksys to zabawki to poleć coś – konkrety a nie tak jak wcześniej pisałeś w innych wątkach o teorii. Dlaczego zakładasz że sieć będzie z dostępem do Internetu a może chce tylko założyć sieć lokalną, wewnętrzną. Niestety w mojej miejscowości jest tylko jeden operator TP - jak to często bywa na prowincji) łącze które bym wykorzystał to prawdopodobnie DSL 15 000. O koszta się nie martwię mam bogatego wujka w stanach i chcę dobrać sprzęt średnio wypasiony i drugą wersję oszczędną.
Podobno cos czytales ale ciagle za malo 5GHz to platna czestotliwosc?

LAN? w tech 2,4 na 100 ludzi ? z AP linskysa? przez taka siec nawet ping nie przejdzie :)
100 ludzi na laczu z UL 100KB/s bardzo nieciekawie to wyglada
polecam poczytac troche na alt.pl.wirelesslan a najlepiej zaplac komus
zeby zaprojektowal ta siec zebys za pare tygodni od odpalenia nie musial wszystkiego wywalac do kosza i kupowac od nowa calego sprzetu wyjdzie taniej
ikw
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2006-03-21, 21:41

Re: Budowa sieci o zasięgu do 8km

Post autor: ikw »

ooo dawno mnie nie bylo..ale tematy z cyklu: chce zrobic siec na 200 osob i co mam kupic? zawsze mnie interesowaly:)
generalnie - powodzenia chlopie zloty!

p.s.
15 mega dsl to nawet nie ma na centrali tepsy...to bajka!
ODPOWIEDZ