Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Portorik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-04-26, 19:25
Lokalizacja: Marki

Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Post autor: Portorik »

Chciałbym podzielić się z Wami moim przypadkiem, być może komuś pomoże i nie będzie musiał spędzać wielu godzin tak jak ja dzisiaj na próbie zestawienia tego sprzętu. Zapewne w sieci jest wiele opisanych przypadków ale te które znalazłem nie potrafiły mi pomóc, ponieważ jestem laikiem i nie za wiele z tego rozumiałem.

Po włożeniu modemu do routera przy oryginalnym Fimewere TP-LINK MR3420 v2 zasięg Wi-Fi był bardzo słaby, a połączenie bardzo często było zawieszane/zrywane.

Zdecydowałem się nagrać inny Fimewere gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-mr3420-v2-squashfs-factory.

Po włożeniu modemu Huawei e3372 z T-Mobile, Router nie mógł znaleźć modemu, po kilkudziesięciu próbach modem został wykryty, a jego parametry wydawały mi się OK.
Wskaźnik sieci LTE prawie cały, moc sygnału OK, etc..

Pomimo tego nie mogłem połączyć się z internetem. Konfiguracja wydawała mi się poprawna, modem był wykrywany ale mimo tego status modemu widniał jako rozłączony.

Większość użytkowników, którym taki zestaw działał korzystała z aktywnych hubów. Doszedłem do wniosku, że doinwestuje ten zestaw i zakupię aktywnego Huba. Kupiłem najtańszego huba za 39 zł w Mediamarkt. Podłączyłem huba przez USB do Routera i wpiąłem modem do huba. Internet od razu zadziałał i parametry internetu są o wiele lepsze od zestawu, który działał na oryginalnym fimewere.

Poniżej info jak wygląda u mnie konfiguracja, bo tego też nie mogłem znaleźć w necie:

INTERNET WAN
Połączenie:Modem CDMA/3G/LTE
Technologia: 4G/3G/2G
Urządzenie: dev/ttyyUSB1
Kod PIN: Pin karty SIM
Operator: Tmobile
Port Ethernet WAN: wyłączony

INTERNET LAN
Adres IP urządzenia: 192.168.2.1
Maska: 255.255.255.0
Serwery DNS: Domyślne

WI-FI
Tryb pracy: Punkt dostępowy AP
Standard N+G+B
Szerokość kanału 20 MHz
Moc nadawania: Maks
Filtrowanie MAC: wyłączone

Punkt dostępowy SSID: Gargoyle
Kanał: 11
Szyfrowanie: WPA PSK
Hasło:
Rozgłaszanie SSID: Włączone
Izolacja klientów bezprzewodowych: Wyłączone

Mam nadzieję, że komuś pomogę. Przed zastosowanie Huba wszystko wyglądało tak samo, a mimo to internet nie działał.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Post autor: ja.michal »

Portorik, możesz podać tutaj konkretny model HUBa. Nie wszystkie działają, a dobrze wiedzieć jaki zadziałał.
Portorik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-04-26, 19:25
Lokalizacja: Marki

HUB

Post autor: Portorik »

HUB, który kupiłem to Tracer Hub H6, sprawdziłem, że można taki hub kupić po 28 zł w internecie. Wygląda kosmicznie ale działa !!!! A to że zadziałał to chyba szczęście "głupiego", kilka godzin zabawy zostało wynagrodzone.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Post autor: ja.michal »

Ważne, że działa. ;)
Na forum byś przeczytał, że te routery mają niewydolne zasilanie USB i modemy LTE średnio działają. ;)
Portorik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-04-26, 19:25
Lokalizacja: Marki

HUB

Post autor: Portorik »

Znalazłem taką informację ale wszyscy pisali, że zasilanie jest słabe więc mają aktywne huby, bo bez tego działa słabo. Mi nie działało <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> i przez cały dzień zabawy nie mogłem ani na kilka sekund uzyskać połączenia. Użytkownicy pisali, że korzystają z aktywnego huba i bez huba nie sprawdzali, a kilku innym forumowiczom po poprawnej konfiguracji modem działał w routerze bez huba. Oczywiście sądziłem, że to wina konfiguracji bo się na tym nie znam, a to że router wykrywał modem i pokazywał, że wszystko jest ok całkowicie mnie w tym utwierdzało. Nie rozumiem dlaczego jednym mimo słabego zasilania modem bez huba działa, a innym, w tym mnie nic nie działało. Nie będę tego rozkminiał, działa to trzeba się cieszyć !!!

A na koniec drobna uwaga, że teraz NET działa lepiej niż po podłączeniu modemu bezpośrednio do komputera i jeszcze żona korzysta z netu na telefonie :))) po raz pierwszy mam przyjemność z korzystania z internetu w miejscu gdzie mieszkam. Mam nadzieję, że taki stan się utrzyma :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Post autor: ja.michal »

Portorik pisze:Nie rozumiem dlaczego jednym mimo słabego zasilania modem bez huba działa, a innym, w tym mnie nic nie działało.
Bo każde miejsce jest inne, są różne modemy. W przypadku gdy w danej lokalizacji jest słaby zasięg modem musi pracować z większą mocą czego konsekwencją jest większe zapotrzebowanie na prąd. Dołączając do tego słabe zasilanie urządzenie się rozłącza.
Portorik pisze:teraz NET działa lepiej niż po podłączeniu modemu bezpośrednio do komputera
Bo HUB ma pewnie zasilacz 1 A, a ze standardowego USB popłynie maksymalnie 0,5 A.
Portorik pisze:po raz pierwszy mam przyjemność z korzystania z internetu w miejscu gdzie mieszkam.
W takim razie witamy w cyfrowym świecie na stałe. :zdrowko:
Portorik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-04-26, 19:25
Lokalizacja: Marki

Re: Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Post autor: Portorik »

Dzięki za wytłumaczenie, na logikę brzmi rozsądnie.
Oj teraz limitu nie starczy :hurra:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Post autor: ja.michal »

Również praktyka to potwierdza. ;)

Trzeba w takim razie umowę zmienić na taką z większym limitem. :roll:
Portorik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-04-26, 19:25
Lokalizacja: Marki

Re: Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Post autor: Portorik »

Mieszkam w Polsce :D , T-Mobile ma maksymalnie 70 GB i taki net mam. A to jedyny operator, w którego zasięgu jestem, podobno jakaś ich stacja jest niedaleko. Próbowałem jeszcze Plusa, Play i Orange - u mnie dramat. Myślałem nad Netem Satelitarnym ale to stosunkowo drogie rozwiązanie a obiecywane transfery mizerne.

Jakbym chciał ściągnąć jakiś film w dniu premiery kinowej to wcześniej bym go obejrzał na TVP 1 niż bym go dociągnął :D
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Post autor: ja.michal »

Możesz w takim razie dokupić noc bez limitu (0:00-9:00). ;)

T-Mobile i Orange mają wspólną sieć więc nie wiem dlaczego kiepsko działało. Może przez obciążenie klientami Orange, albo przez to, że pewnie testowałeś prepaid, a tam często gęsto jest wolniej niż w abonamencie. Oczywiście gdybam bo każde miejsce jest inne, specyficzne.
penknife
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-06-12, 06:30
Lokalizacja: G-cko

Re: Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Post autor: penknife »

Portorik a próbowałeś tańszego rozwiązania? czyli: zamiast huba po prostu przedłużacz USB
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Post autor: ja.michal »

Co ma dać sam przedłużacz? Tylko większe straty energii.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Post autor: radius »

Czy Twój modem to HiLink czy zwykłe urządzenie? Czy użytkując taki zestaw masz możliwość podglądu tych parametrów? http://tplink-forum.pl/faq-sieci-komput ... n#msg26675
Portorik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-04-26, 19:25
Lokalizacja: Marki

Re: Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Post autor: Portorik »

Nie próbowałem podłączyć modemu przez sam kabel USB. Od razu podłączyłem przez aktywnego huba.

Modem, który posiadam jest zwykły. Nie mogę się do niego dostać przez www.

Wszystkich parametrów sygnału nie potrafię sprawdzić, nie wiem gdzie to można podejrzeć. W Gargoyle w Statusie / Modem 3g/lte mam następujące parametry sygnału:

Zasięg 61% (czasami dochodzi do 75%)
MCC MNC 260 02
CSQ: 19
RSSI: - 75dBm
LAC: E2CD 58061)
CID: 0001 (1)
Typ modemu huawei E3372
inqo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2015-04-28, 13:34
Lokalizacja: Iława

Re: Router MR 3420 v2 + E3372 T-Mobile

Post autor: inqo »

Podepnę się,

Mam TP-LINK 3420 v2 z modemem Huawei e3372 T-Mobile i zarówno na stockowym firmware jak i teraz na gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-mr3420-v2-en-squashfs-factory.bin, modem radośnie mruga, router wykrywa modem i poprawnie jego identyfikuje ale nie może się połączyć. Czy takie objawy też mogą mieć związek ze słabym zasilaniem USB?
ODPOWIEDZ