Jaki router do internetu Play do domu.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kaliber
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2023-03-02, 01:16

Jaki router do internetu Play do domu.

Post autor: kaliber »

Dzień dobry,

Chciałbym prosić o pomoc w doborze routera lte, sporo przeglądałem to forum, trochę rzeczy się dowiedziałem, zainstalowałem Network Cell Info Lite, ale niestety to nie wystarczy abym z przekonaniem mógł dokonać wyboru, dlatego zwracam się z prośbą do Was.

Najpierw może trochę historii - posiadam internet z play (od ok. 5 lat), który jest moim głównym dostępem w domu. Testowałem wszystkie sieci i play zawsze u mnie wychodził najlepiej, niestety miałem przyjemność do tej pory z tymi ich netbox'ami i o ile 5 czy 4 lata temu było ok, to potem zaczęło być z dostępem coraz gorzej i gorzej. Ostatnio internet już niemal całkiem przestał działać na tym ich sprzęcie, sprzęt przy okazji nowej umowy oddałem, obecnie cały internet leci przez samsunga s10 wpiętego na stałe do ładowarki który służy mi za router, prędkość z samsunga który leży w salonie na szafce jest jakoś 7 - 10 razy wyższa od netboxa z anteną na dachu - totalna porażka te ich urządzenia.

Natomiast wracając do tematu, telefon to oczywiście rozwiązanie tymczasowe, szukam natomiast docelowego routera który pozwoli mi maksymalnie wykorzystać to co oferuje play w mojej okolicy. W tej chwili samsung wyciąga w okolicach 70 - 150 Mbit przy pobieraniu i 5 - 10 przy wysyłaniu.

Załączam również screeny z Network Cell Info.

Gdyby ktoś zechciał mi pomóc byłbym bardzo wdzięczny,
Pozdrawiam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Jaki router do internetu Play do domu.

Post autor: tomekwwa »

NCI nie używa się od dawna. Za to używa się NetMonstera. I z tym NetMonsterem zapraszamy na zewnątrz i screen z zakładki Live. I Twoja lokalizacja.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router do internetu Play do domu.

Post autor: matek451 »

Brak lokalizacji, do tego BTS nie widnieje w bazie danych btsearch.pl. Aplikacja NCI oczywiście mało przydatna, stosuje się NetMonster. Parametry sygnału na LTE2600 dostateczne.
kaliber
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2023-03-02, 01:16

Re: Jaki router do internetu Play do domu.

Post autor: kaliber »

Bardzo dziękuję za odpowiedź,

Oto dwa screeny z zewnątrz:
Obrazek
Obrazek

Zaraz po tym drugim zrobiłem z ciekawości speed test i wynik jest powalający jak dla mnie, nie wiem na ile ten test jest dokładny, ale robię tym żeby zawsze było takim samym:

Obrazek

Co do lokalizacji to Mrozów, Gmina Miękinia, Dolnośląskie.

Ja co do BTS'a zawsze myślałem że używam tego z Wróblowic, chociaż faktycznie numery się nie zgadzały co było dziwne, w prostej linii mam do niego ok: 3,4km. NetMonster za to przy lokalizacji BTS'a, o ile dobrze rozumiem, że to chce tam pokazać, wskazuje jakby był w samym Mrozowie.

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 43&zoom=14

Ogólnie próbowałem jeszcze netbox'em kierować antenę na 3 wskazane na mapie BTS'y Play. Ten z Miękini nie łapał w ogóle, ten w Krępicach jeśli dobrze pamiętam osiągnął rekord wysyłania, ale nie pozwalał prawie na pobieranie, jedyne co działało "jakoś" to wtedy jak antena była ustawiona na BTS we Wróblowicach. Ale może jest jeszcze jakiś jeden którego nie ma na mapie i to tak naprawdę on się łączy. Dodam że z tego co kojarzę ta karta do internetu nie obsługuje roamingu krajowego, w sumie to zrozumiałe dlaczego, ale kiedyś przy okazji testów widziałem że wykrywała BTS'a Orange chyba, ale nie mogła się z nim połączyć.

Raz jeszcze dziękuję za wszelką pomoc.
Pozdrawiam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router do internetu Play do domu.

Post autor: matek451 »

To BTS Wróblowice i agregacja pasm LTE z niego, jako podstawowe LTE1800, z 1 sektora, sygnał poprawny SINR ok. To Dolny Śląsk więc wynik nie dziwi, takie BTS-y przy optymalnych parametrach sygnału na 1800-2100MHz pozawalją na DL ponad 400Mb/s. W twojej lokalizacji jest 5 stacji bazowych PLAY, oprócz tych 4 zweryfikowanych działa też BTS w Prężycach. Do takich lokalizacji CPE LTE się nie nadają bo anteny w nich mają szerokie katy promieniowania i skaczą po BTS-ach. Stacja o takim potencjale wymaga porzadnego sprzętu i anteny kierunkowej. Wróblowice mają sektor numer 1 na ciebie, tak samo Krępice, Miękinia i Wilkszyn sektory pomijaja ciebie, tak samo jak Prężyce. Zastanawia mnie ten eNB32033, to BTS po swapie na Ericssona lub od razu postawiona na nim.
kaliber
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2023-03-02, 01:16

Re: Jaki router do internetu Play do domu.

Post autor: kaliber »

Dziękuję za wyjaśnienie, to by się pokrywało z tym co "wybadałem" a z Wilkszyna i Prężyc raczej i tak nie byłoby szans na nic bo między mną a nimi jest górka zalesiona. Mógłbyś coś polecić co jest "porządnym sprzętem z anteną kierunkową"? :)
ODPOWIEDZ