Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
uzdi87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2008-04-11, 19:44
Lokalizacja: Okolice Wa-wa

Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: uzdi87 »

Witam, właśnie planuję sobie założyć Internet w iplusie. W związku z tym mam szereg pytań.
W załączniku-mapka to schemat sytuacji w mojej okolicy (info ze strony plusa). Mam dwie opcje do wyboru, albo korzystać z edge, albo zainwestować w dobrą antenę i liczyć na cud że złapie mi przynajmniej umts. Antenę kierunkową i tak kupię, tylko nie wiem czy warto próbować z umts, skoro korzystając z netmonitor łapie mi zasięg komóra z tego nadajnika edge. Więc bym musiał jakoś wykąpinować żeby go nie brało pod uwagę. Z tego co zrozumiałem to antena umts nie poprawia zasięgu edge i na odwrót, więc jak umts zawiedzie to będzie trzeba nową kupić? I czy w ogóle warto próbować w mojej sytuacji?
Po drugie, to chyba nie do wszystkich modemów można taką antenę podłączyć? Na stronie plusa są takie:
Option Icon 225
Huawei E220 HSDPA
Option Icon 3G/HSDPA
Tylko ten trzeci przypomina trochę mój ED77, tylko nie widzę tam wyjścia na antenę. Z góry zaznaczam że nie znam się na tym, więc nie będę raczej nic rozkręcać, lutować itd., bo to są drogie sprzęty i nie chcę nic popsuć. A może kupić jakiś inny poza umową, wtedy coś tam gratis dają, niższy abonament, czy transfer większy, tylko pojęcia nie mam jaki. Coś na USB z umts niedrogiego? I tak nie liczę na super transfer, w porównaniu z moimi 20 kilobitami/s które mam teraz to gdyby mi wyciągnął chociaż 0,5 mb/s jeżeli mi się uda złapać zasięg umts to byłbym w 7 niebie :)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: zDaleKi »

uzdi87 pisze:Mam dwie opcje do wyboru, albo korzystać z edge, albo zainwestować w dobrą antenę i liczyć na cud że złapie mi przynajmniej umts
Idealnym byłoby, gdybyś mógł pożyczyć antenę i sprawdzić jak to będzie. Z tego szkicu, który załączyłeś jakiś szanse są, gdyż operatorzy nie uwzględniają na mapkach użycie anten zewnętrznych. Przy antenie zawsze warunki się zmieniają i szansa może być. Ale na 100% to tego Ci nie zagwarantuję.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

Jeśli chodzi o anteny i modem to antena jest na częstotliwość a nie modem. Potrzeby jest tylko konektor odpowiedni do karty.
Jeśli chodzi o modem i chyba lepiej kupić na wolnym rynku. Właśnie dlatego jak piszesz. :)
A sprawdzałeś zasięg ery? Bo tam w abonamencie bez modemu na rok za około 70zł jest 5GB.
uzdi87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2008-04-11, 19:44
Lokalizacja: Okolice Wa-wa

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: uzdi87 »

Tak sprawdzałem zasięg Ery na ich mapce, niestety jest bardzo niedokładna(!), ale podobnie jak w Plusie znajduję się na skraju zasięgu UMTS.

[ Dodano: 2008-04-13, 16:20 ]
ja.michal pisze:Bo tam w abonamencie bez modemu na rok za około 70zł jest 5GB.

Dokładnie 96,38zł. Podobny dylemat jak ja ma jakieś 20 osób w mojej okolicy. Więc opcja z krótszą umową jest interesująca, bo moim zdaniem juz niedługo ktoś zauważy że ludzie chcą internet w dynamicznie się rozwijającej miejscowości pod Warszawą, gdzie liczba mieszkańców chcących internetu się dubluje co rok, i powstanie jakaś rozsądna propozycja. A wtedy nie chciałbym być związany długa umową...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

uzdi87 pisze:Dokładnie 96,38zł.
Przepraszam. Mój błąd. ;)

Jeszcze niezła opcja podpisać umowę blueconnect 99 - umowa na czas nieokreślony. Za 120,78 zł z VAT masz 5GB i możesz zerwać umowę w każdej chwili.
Sprawdzałeś BTS-y koło siebie na stronce Wieprz bts?
Może też pomóc lista BTS-ów na które zgodę wydało UKE. Pewnie nie wszystkie nadajniki działają jeszcze, ale jakiś punkt zaczepienia też jest.
Powolenia UKE
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: bob »

ja.michal pisze:Sprawdzałeś BTS-y koło siebie na stronce Wieprz bts?
Może też pomóc lista BTS-ów na które zgodę wydało UKE. Pewnie nie wszystkie nadajniki działają jeszcze, ale jakiś punkt zaczepienia też jest.
Na tej mapce nie ma kilkudziesięciu co najmniej jak nie więcej nadajników, które już istnieją. Ta mapka wprowadzać może w błąd. Lepiej sięgnąć:
ja.michal pisze:Powolenia UKE
uzdi87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2008-04-11, 19:44
Lokalizacja: Okolice Wa-wa

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: uzdi87 »

Właśnie korzystając z rad zawartych na tym forum udało mi się sprawdzic jak mój ED77 odbiera na karcie plusa. Łapie EDGE z tego bliższego nadajnika, ale działa 5 razy szybciej od Orange. Orange niby też ma zasięg EDGE tutaj, ale chyba o 3 w nocy.
Na stronce wieprz bts jest zaznaczony nadajnik GPRS 300 metrów od mojego domu. Wygladam przez okno... nie ma go. Poszedłem poszukać i też nie znalazłem :]
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

uzdi87 pisze:Wygladam przez okno... nie ma go. Poszedłem poszukać i też nie znalazłem :]
BTS widmo. :P

bob zgadza się. To wszystko przecież jest orientacyjnie. ;)
uzdi87 jeszcze sposobem na sprawdzenie jaki masz zasięg danej sieci jest kupienie karty za jakieś 10zł i przetestowanie. ;)
uzdi87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2008-04-11, 19:44
Lokalizacja: Okolice Wa-wa

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: uzdi87 »

Trochę poczytałem, nawet nie wiedziałem że coś takiego jak simdata jest w plusie, dobre do sprawdzenia. Tylko <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> tego kupić nie mogę bo sprzedawcy robię takie 0_o oczy jak się o to pytam.
Widziałem takie anteny co zarówno pracują na 900/1800 mhz jak i umts. Czy to można jakoś sobie wybrać nadajnik z którego się chce łapać neta?
Czy jak kupię telefon z umts i zamontuję antenę, podłączę go do komputera to efekt będzie taki sam jakbym miał modem umts?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

uzdi87 pisze:Tylko »»na razie«« tego kupić nie mogę bo sprzedawcy robię takie 0_o oczy jak się o to pytam.
Wejdź na sklep internetowy plusa. Zapłacisz cenę simdaty czyli 20zł tak jak w sklepie i do domu przywiozą bez dodatkowych opłat. :) Płatne przy odbiorze albo karta/przelew.
uzdi87 pisze:zy to można jakoś sobie wybrać nadajnik z którego się chce łapać neta?
Komendami się da, ale dokładnie nie wiem jak. Koledzy lepiej się na tym znają. ;)
uzdi87 pisze:Czy jak kupię telefon z umts i zamontuję antenę, podłączę go do komputera to efekt będzie taki sam jakbym miał modem umts?
Tak. :)
uzdi87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2008-04-11, 19:44
Lokalizacja: Okolice Wa-wa

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: uzdi87 »

Zrobilem wszystko tak jak jest na forum napisane żeby skonfigurować dial-up i móc sobie zobaczyć jak to na plusie działa, ale teraz nie mogę sie łączyć z orange przez ich modem, powód:
Function RasDeleteEntry failed 623: (System nie może odnaleźć wpisu książki telefonicznej dla tego połączenia.)
Jak to rozwiązać?
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: zDaleKi »

uzdi87 pisze:ale teraz nie mogę sie łączyć z orange przez ich modem
Co masz wpisane jako APN? Wpisz internet i powinno działać. Teraz masz chyba www.plusgsm.pl.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

Mi się wydaje, że to pin w orange.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: zDaleKi »

ja.michal pisze:Mi się wydaje, że to pin w orange
Też jest to niewykluczone. Ale zrozumiałem, ze wcześniej to chodziło ale po zabawie z plusem przestało....
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
uzdi87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2008-04-11, 19:44
Lokalizacja: Okolice Wa-wa

Re: Proszę o pomoc w wyborze anteny i modemu.

Post autor: uzdi87 »

No po zabawie w plusie plusie przestało. Pin włączyłem auto, żeby się z plusem pobawić (jako że nie można wyłączyć całkowicie(?))
APN to dodatkowe polecenia inicjujące? Jeśli tak to mam tam AT+CGDCONT=1,"IP","internet" , czyli sprawdzałem dla orange też powinno być ok.
ODPOWIEDZ