Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gliwik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-03-11, 14:10
Lokalizacja: Warszawa

Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: gliwik »

Witam wszystkich użytkowników forum.

Mam pewien problem związany z rozdzieleniem łącza na dwa komputery "stacjonarny" i "laptop" posiadam sferie i modem anydata, który jest bezpośrednio podłączony do komputera stacjonarnego poprzez port USB. Chciałbym podłączyć laptopa do internetu tak abym mógł korzystać z obu komputerów w sieci. Czytałem na różnych forach jak można rozwiązać ten problem.

Wiem, ze pierwszym ze sposobów było by podłączenie obu komputerów kablem sieciowym i po prostu udostępnienie sieci, ale to nie daje mi całkowitej satysfakcji.

I tu moje pytanie, jak najrozsądniej, najelpiej rozdzielić to łącze?
Czy bedzie to router ? Jeżeli tak, to czy jest mozliwosc zakupu bezprzewodowego tak abym mógł chodzić po całym domu z laptopem podłączonym do sieci ?
Co będzie mi jeszcze potrzebne ?
Bardzo bym prosił o jakieś wskazówki, może screeny jak to mniej więcej by wyglądało.


Medody typu zakladanie komputera (serwera) nie wchodzą w gre ponieważ nie mam takiej możliwości.
Krzyblack
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-03-10, 11:44
Lokalizacja: Legionowo

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: Krzyblack »

Problem sferi polega na tym że modem podłączasz przez usb, a router z usb obsługujący takie bajery jest bardzo drogi i ciężko dostępny aktualnie(przynajmniej było tak do niedawna :D . Więc żeby mieć internet np na laptopie musiałbyś mieć włączony komputer stacjonarny (przypuszczając że właśnie do niego jest podłączony modem od sferi) podczas użytkowania internetu na laptopie
gliwik pisze:I tu moje pytanie, jak najrozsądniej, najlepiej rozdzielić to łącze?
Czy będzie to router ? Jeżeli tak, to czy jest możliwość zakupu bezprzewodowego tak abym mógł chodzić po całym domu z laptopem podłączonym do sieci ?
Co będzie mi jeszcze potrzebne ?
Oczywiście że jest możliwość zakupu routera który udostępni internet drogą radiową . W tym wypadku potrzebny Ci jest router + karta wifi .

Tak by Twoja sieć wyglądała
Obrazek (Obrazek zaczerpnięty z tematu na tym forum, linq niżej)

Po za tym na pewno były już tematy na podobny temat. Znam tylko jeden z działu sferi . Nie przeglądam całego forum ale pewnie znajdziesz temat jak podzielić łącze droga radiową.
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9448

EDIT:
Szperając troszkę po forum odnalazłem coś co Cię zaciekawi ;) :
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=19009#19009
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=39067#39067
Ostatnio zmieniony 2008-03-11, 20:40 przez Krzyblack, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: Jo_gurt »

Krzyblack pisze:a router z usb obsługujący takie bajery jest bardzo drogi i ciężko dostępny aktualnie
Zawsze jest Asus WL-500g Premium, przy ktorym jesli sa stery pod linuksa to bedzie smigac raczej. Ale konfiguracja bedzie ciezka :)
Krzyblack pisze:W tym wypadku potrzebny Ci jest router + karta wifi .
Routera nie musi byc, wystarczy AP.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: al-czerniawski »

Krzyblack pisze:Problem sferi polega na tym że modem podłączasz przez usb, a router z usb obsługujący takie bajery jest bardzo drogi i ciężko dostępny aktualnie(przynajmniej było tak do niedawna
Ależ to naprawdę banalnie proste: www.google.pl wklepać: +sferia +router +allegro :zzz:
Krzyblack
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-03-10, 11:44
Lokalizacja: Legionowo

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: Krzyblack »

al-czerniawski pisze:Ależ to naprawdę banalnie proste: www.google.pl wklepać: +sferia +router +allegro :zzz:
Nie dla wszystkich sprawa jest banalnie prosta jak widać.
No i oczywiście wychodzi Twoja aukcja . Chyba w każdym temacie związanym ze sferia robisz sobie reklamę. To że sferia nie zajmuje się sprawami związanymi z zakładaniem anten i ich usługi są jakie są , jak widzimy daje prace innym :)

Znalazłem na innym forum taką wypowiedz
Takich routerów obsługujących sferię jest już kilka
niestety - nie w Polsce
dlaczego nie wypada?

nie każdy jest na tyle przedsiębiorczy aby pogooglać i sprowadzić sobie z zagranicy...

polecam link:
http://www.evdoinfo.com/content/category/3/85/40/

np Kyocera KR1 za 199$
Oczywiście wyżej przed tą wypowiedzią reklama pana al-czerniawski, :hyhy:
Z tego co wnioskuję jeżeli chcesz router z usb obsługujący możliwość "wpięcia" modemu sferi to zgłaszaj sie do al-czerniawski,

[ Komentarz dodany przez: bob: 2008-03-12, 11:47 ]
Przycięcie cytatów. Proszę nie nadużywać tychże.
Ostatnio zmieniony 2008-03-12, 11:49 przez Krzyblack, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: bob »

al-czerniawski pisze:Ależ to naprawdę banalnie proste: www.google.pl wklepać: +sferia +router +allegro :zzz:
Proszę al-czerniawski, o wyjaśnienie tej sprawy.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: al-czerniawski »

bob pisze:
al-czerniawski pisze:Ależ to naprawdę banalnie proste: www.google.pl wklepać: +sferia +router +allegro :zzz:
Proszę al-czerniawski, o wyjaśnienie tej sprawy.
Sferia z przypadku stała się moim hobby. Sam długi czas borykałem się z brakiem Internetu.
Dlatego tam gdzie mogę pomóc radą w sprawie, anten czy też podziału łącza staram się to robić. Reaguję też na niekulturalne odstręczanie od tego providera. Nie wszędzie się on sprawdza, ale w wielu miejscach jest jedynym ratunkiem.
Ot i tyle. Czy można to nazwać autoreklamą?
Podkreślam. Nie jestem przedstawicielem Sferii a jedynie jej zadowolonym klientem.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: bob »

al-czerniawski pisze:www.google.pl wklepać: +sferia +router +allegro
al-czerniawski pisze:Czy można to nazwać autoreklamą?
Tak czy inaczej proszę o nie stosowanie takich zabiegów, które wskazują na spam. Nie będę tu rozwlekał tego tematu niepotrzebnie ;)
al-czerniawski pisze:Sferia z przypadku stała się moim hobby. Sam długi czas borykałem się z brakiem Internetu.
Dlatego tam gdzie mogę pomóc radą w sprawie, anten czy też podziału łącza staram się to robić.
I to jako moderatorzy bardzo chwalimy i popieramy. :ok:
al-czerniawski pisze:Reaguję też na niekulturalne odstręczanie od tego providera. Nie wszędzie się on sprawdza, ale w wielu miejscach jest jedynym ratunkiem.
Również staramy się reagować łącznie z nadawaniem punktów karnych na co niestety są przykłady.
al-czerniawski pisze:Podkreślam. Nie jestem przedstawicielem Sferii a jedynie jej zadowolonym klientem.
To jest już kwestia własnego sumienia i ja tu nie analizuję tego bo jakby dla pracy moderatora nie ma to znaczenia.
Bardzo proszę o bardziej obiektywne wskazywanie na ewentualne linki do treści zwłaszcza tych, które mają charakter zarobkowy. :)
gliwik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-03-11, 14:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: gliwik »

Czyli rozumiem sam router pozwoli mi rozdzielic lacze na dwa komputery, ale nie z możliwością korzystania z komputera nr 2 gdy komputer nr1(czyli anydata) jest wyłączony, tak ?

Jakie rozwiązanie polecacie ?
Krzyblack
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-03-10, 11:44
Lokalizacja: Legionowo

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: Krzyblack »

gliwik pisze:Czyli rozumiem sam router pozwoli mi rozdzielic lacze na dwa komputery, ale nie z możliwością korzystania z komputera nr 2 gdy komputer nr1(czyli anydata) jest wyłączony, tak ?
Tak , jeżeli router/access point nie jest wyposażony w opcje EVDO , wtedy żaden z komputerów nie musi być włączony by odbierać internet . Bez znaczenia który włączysz. Tylko że jest to dużo droższe rozwiązanie.
gliwik pisze:Jakie rozwiązanie polecacie ?
Zależy to chyba od Ciebie . Wolisz wydać więcej $ i cieszyć sie większym "komfortem" albo wydać mniej i mieć 2 PC'ety włączone.
gliwik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-03-11, 14:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: gliwik »

rozumiem, a czy w grę wchodzi router bezprzewodowy ?
Ile mniej więcej kosztowało by mnie podłączenie komputera bez obsługi EVDO, czyli PC + laptop?

Prosił bym o nazwę routera i wszelakiego sprzetu który bedzie mi niezbedny.

Serdecznie pozdrawiam
Krzyblack
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-03-10, 11:44
Lokalizacja: Legionowo

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: Krzyblack »

Oczywiścię mówię od początku o routerze bezprzewodowym.
Osobiście polecam firmę LINKSYS. Znajomy ma router ich firmy
i jest bardzo zadowolony ale Tobie powinien wsytarczyć zwykły AP(access point).
Myślę że taki AP wystarczy w zupełności , jeżeli się mylę to niech ktoś mnie poprawi ;)
http://www.allegro.pl/item324343664_acc ... ancji.html

Do stworzenia sieci potrzebnę Ci będzie router lub ap a do laptopa który będzie odbierał sygnał jakaś karta wi-fi . Chyba że jest standardowo :)
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: SQ08 »

Hi.

Najepiej byłoby zakupić Asus Wl-500GPremium. Na pewno by działalo z modemem sferi jak już wspomniał Jo_gurt. Obecnie do niego dostępne jest takie oprogramowanie, że właściwie nie trzeba tak dużo konfigurować. Używam pod nim e220 i działa bardzo dobrze jak na połączenie modemu USB z routerem. To taka mała moja opinia, przynajmniej nie będziesz musiał mieć włączonego komputera aby 2 też miał internet, więc to byłoby najlepsze rozwiazanie. Chętnie pomoge Ci w konfiguracja, jest ona całkiem prosta. :)

Pozdrawiam...
cysio
Stały użytkownik forum
Posty: 137
Rejestracja: 2007-01-04, 23:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: cysio »

@SQ08 ma racje, zazwyczaj roznica miedzy e220 a modemem sferii to vendor i product ktory musial bys zmienic w /etc/modprobe.d/usbserial (pisane z pamieci)

Mozna je uzyskac komenda lsusb i znalez odpowiedni wpis dotyczacy modemu.

Sam modem w kernelach 2.4 powinnien dzialac na sterownikach usbserial, w 2.6 na sterownikach usb serial option.

Moze tez sie okazac niezbedna modyfikacja pliku do polaczenia ppp (/etc/ppp/peers)

W razie czego sluze pomoca via gg. :ok:
elizabetka6
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2008-08-20, 16:43
Lokalizacja: WLKP

Re: Komputer stacjonarny i laptop pod sferie

Post autor: elizabetka6 »

witam

tak czytalam tresć powyższego watku i tak myśle, że mam podobny problem z netem.

A mianowicie, mam kompa stacjonarnego i laptopa. net radiowy, w domu skrzyneczka - terminal, do niej podpiety jest ruter a laptop bezprzewodowo. I tak po wstpenych ustawieniach net jest w kompie stacj. a na laptopie niestety wcale nie znajduje rutera...raz udalo mi sie podlaczyc net do laptopa ale po restarcie lapka dalej ten sam problem.

mowa tu o ruterze d-link DI-624.

czy ktoś wie jak mi pomóc??
ODPOWIEDZ