Jak zmniejszyć PING?

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
voodoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-05-10, 23:10
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: voodoo »

Jako iż to moj pierwszy post, chcialem sie ze wszystkimi przywitać.

Jako iż moje pytanie dotyczy iPlusa i szybkości nie chciałem zakładać nowego wątku.
Czy może mi ktoś poradzić jak zmniejszyć czasy PING'ów ? mam modem Comander i pingi srednio 700-900 ms (jak sie rozkreca to czasami nawet ponad 2000 ms - tak ponad 2 sekundy... ) Czy antena kierunkowa zmniejszy pingi ? (w iPlus menedżerze mam przeważnie 5 kresek sygnału, na modemie świecą się 4 diody). Dodam że nie wiem w którym miejscu mam jakiegos najbliższego bts'a.

Drugie pytanie odnośnie szybkości samego modemu. W opisie usługi podane jest że modem comander potrafi osiągnąc do 177 kb/s co jak <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> nigdy sie nie udało ze wzgledu na to że modem łączy sie z predkoscią 115kb/s. Niby w ustawieniach modemu są do wybou wieksze szybkości, jednak zmiana ich nie wiele daje, ponieważ modem i tak łączy sie z prędkościa 115 kb/s. JEst to wada modemu? podlega reklamacji? czy może jakas niewydolność systemu, albo słaby zasięg?

Dzięki za rady.
Pozdrawiam
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: Szadzik »

1. Pingów zmniejszyć się nie da. Jedyne rozwiązanie to być w zasięgu UMTS.
2. Nie patrz na to co pokazuje Ci jak najedziesz myszką na "dwa komputerki" w trayu. Ważne jest, żeby ustawieniach modemu było odpowiednie ustawienie.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
MaciekAdv
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2006-02-19, 12:58
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: MaciekAdv »

"voodoo"
Nie używaj iPlus menagera, wpisz pin i daj opcje zapamietaj i po zalogowaniu karty sim do sieci wyłącz go całkowicie.
Wejdz we właściwości modemu Comander, w pierwszej zakładce daj opcje konfiguruj i tam przestaw szybkość na 230kb/s.
Do łączenia używaj połączenia w połaczeniach sieciowych które tworzy Menager, domyślnie nazywa sie chyba Iplus czy cos takiego.
Łącząc się w ten sposób bedziesz miał wyświetlaną szybkość połaczenia 230kb/s, co nie oznacza ze bedziesz tyle mial. Ale w praktyce net bedzie chodził ci pare KB/s szybciej.
Co do pingów i anteny kierunkowej to powinna ci pomóc, na pewno nie zaszkodzi. Musisz sie tylko dowiedziec gdzie jest BTS z którego korzystasz, takich informacji powinni Ci udzielić w najbliższym salonie Plusa.
Pozdrawiam
MaciekAdv:iPlus EDGE na Comander
Kom. Nokia 6021
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: raptou »

voodoo pisze:
Czy może mi ktoś poradzić jak zmniejszyć czasy PING'ów ? mam modem Comander i pingi srednio 700-900 ms (jak sie rozkreca to czasami nawet ponad 2000 ms
Samych pingów nie poprawisz, jednak często ping jest mylony z korekcją błędów, a ta w GPRS/EDGE ma ogromne znaczenie. Objaw jest ten sam.

Jeżeli korekcja jest duża (zakłócenia, poziom sygnałów, modem za blisko ściany, między książkami itp.) to ramki wysyłane są wielokrotnie i dopiero po poprawnym zweryfikowaniu jest na nie odpowiedź + pingi i strona potrafi się otwierać nawet minutę.

Jeżeli masz w miarę optymalne warunki radiowe możesz zwiększyć wielkość ramki z 16 do 64k. Paczka jest 4 krotnie większa, lecz jest o 3 potwierdzenia mniej. Zakładając, że czas opóźnienia dla jednej ramki wynosi - dla uproszczenia - jedną sekundę to na każdym, wczytywanym elemencie np. strony www zyskujesz 3 sekundy. Jak na stronie www znajduje się wiele elementów, obrazków itp. to poprawa jest znacząca. Podobnie skraca się czas ściągania większych plików.

Przykładowe wpisy do rejestru są tu:
www.aca.pl/raptou/ilosc_sesji.reg
www.aca.pl/raptou/ramka_2k_xp.reg
www.aca.pl/raptou/ramka_w98.reg

Oczywiście można je modyfikować wg własnych doświadczeń.
I tu ważna uwaga. Jeżeli są kiepskie warunki radiowe to w najlepszym razie zmiany w rejestrze nic nie dadzą a wręcz mogą pogorszyć jakość internetu dlatego, że przy dużej korekcji błędów będą powtarzane duże a nie małe paczki. Przy dużej korekcji w kiepskich warunkach radiowych wielkość ramki trzeba wręcz zmniejszyć, aby jak najszybciej serwer reagował na błędy transmisji (powtórki wysyłania ramek).
Najlepiej wartości dobrać eksperymentalnie dla siebie wg zasady, że im lepsze mamy połączenie radiowe, tym większa powinna być ramka (mile widziane zwiększenie ilości sesji TCP). Im gorsze warunki radiowe, tym ramka powinna być mniejsza. Po każdej zmianie w rejestrze trzeba zrestartować komputer, aby zmiany odniosły skutek.
To samo robią programy tuningujące połączenia sieciowe, lecz w wygodniejszej formie (np. Speed Optimizer firmy Speedbit - twórcy Download Acceleratora)
voodoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-05-10, 23:10
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: voodoo »

Wywalilem iplus menadzera, pomogło. Łączy sie z 230kb, jednak pingi nie zmniejszyły sie diametralnie. Zauwazylem za to pewna wlasciwosc, im dluzej jestem polaczony to czas pingow maleje (pewnie zwiazane jest to z tym ze im dluzej tym pozniejsza godzina i natezenie sieci mniejsze... ;) )
Dodam iż na modemie mam szereg diód pokazujących moc połączenia i z reguły na 5 diód swieci sie 4. Modem stoi na parapecie przy oknie.
Aha i jedna kwiestia jeszcze, sprawdzalem szybkosc za pomoca stron podanych w ktoryms z topic'ow i nie bylo zadnych rewelacji. nie zauwazylem abym sciagal cokolwiek z szybkoscia wieksza niz 12 kB. W praktyce jest to przewaznie 6-8kB.
co do wielkosci ramek to jeszcze nie bardzo orietuje sie w temacie, ale poczytam, sie doucze :D i bedzie mam nadzieje dobrze :)

wielkie dzieki za pomoc
Awatar użytkownika
MaciekAdv
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2006-02-19, 12:58
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: MaciekAdv »

"voodoo"
Ja tez tak miałem, az pewnego razu dostałem od Plusa dynamiczne ip na tydzien za free(chyba sie pomylili) i miałem transfery rzędu 18-22KB/s.
Później mi spadł transfer, zamowiłem dynamiczne ip w plusie za 6,10 zł miesiecznie i ciesze sie 18-22KB/s.
Spróbuj sobie, jak coś to zawsze możesz z tego zrezygnować.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2006-05-11, 22:12 przez MaciekAdv, łącznie zmieniany 1 raz.
MaciekAdv:iPlus EDGE na Comander
Kom. Nokia 6021
Awatar użytkownika
dormario
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2005-12-15, 21:59

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: dormario »

Rozumiem,że należy stworzyć nowe wartości :?:
Awatar użytkownika
tracer.on
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2005-11-15, 10:47
Lokalizacja: Mazury

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: tracer.on »

voodoo pisze: Aha i jedna kwiestia jeszcze, sprawdzalem szybkosc za pomoca stron podanych w ktoryms z topic'ow i nie bylo zadnych rewelacji. nie zauwazylem abym sciagal cokolwiek z szybkoscia wieksza niz 12 kB. W praktyce jest to przewaznie 6-8kB.
Zainstaluj programik Accelerate 2k mi z 12-15 kB wzrosło na 18-20 w porywach 22kB mierzone NetMeterem.
Poszukaj na forum było o tym programie troche.
--
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: raptou »

dormario pisze: Rozumiem,że należy stworzyć nowe wartości :?:
Wartości są ok - 65535b = 64k ale ju ż to było przerabiane przy okazji internetu sat + GPRS. Różnie bywało w różnych sytuacjach. Dlatego warto zmieniać w dół, jeśli jest słaby sygnał, duże zakłócenia - czyli ogólnie częsta korekcja utraconych i błednych ramek polegająca na ich ponownym wysłaniu.

Wystarczy tylko uruchomić plik .reg .
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: Szadzik »

@raptou - zrób jeszcze takie wpisy dla tych, co mają słabsze warunki radiowe. Wtedy wrzucimy do odpowiedniego podklejonego posta.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: raptou »

Ok. Jeszcze dziś umieszczę pliki .reg z odpowiednimi wartościami. Zrobię w wolnej chwili.
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: Szadzik »

OK. No to prośba - żeby każdy mógł u siebie poeksperymentować i dobrać wielkość ramki oraz ilość sesji, utwórz kilka "profili". Może od 16 do 64KB.

Z góry dziękuję w imeniu wszystkich forumowiczów.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: Enzo »

Ja tylko w kwestii formalnej ;) .
Jeżeli plik ramka_2k_xp.reg jest przeznaczony do systemów Windows 2000 i XP (z nazwy wynika że tak), w takim wypadku nagłówek powinien wyglądać tak "Windows Registry Editor Version 5.00". Ale to tylko taki detal kosmetyczny.
U mnie było ustawione na 32KB, sprawdzę czy zmiama na 64KB coś spowoduje.
iPlus+E61i=FUN
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: raptou »

To są bardzo stare pliki, pisane były ze 3 lata temu.

Ok. Przygotowałem różne wartości wielkości ramek:
8, 10, 16, 24, 32, 40, 64, 128.

Uwaga !
Nie sprawdzałem ich poprawności, gdyż nie mam jak (Linux). Wpisałem tylko szesnastkowe odpowiedniki powyższych, dziesiętnych wartości w bajtach po przeliczeniu na liczby heksadecymalne. Powinno być ok ale gwarancji nie daję.

Pliku dla Win 9x nie zmieniałem, gdyż tam sprawa jest prosta i każdy (chyba) sobie poradzi. Za wartość należy przyjąć wielokrotność liczby 1024.

Ilość sesji także jest dziesiętnie ale sens tego wpisu jest dość dyskusyjny. Dotyczy tylko IE. Inne przeglądarki i tak są skonfigurowane inaczej i tak naprawdę to tam powinno się to zmieniać. W Firefoksie i innych mozillach po wpisaniu w polu adres about:config
W Operze w ustawieniach sieci. Z tego, co pamiętam akurat ta zmiana nie powodowała jakiejś istotnej różnicy w działaniu na jednym oknie. Różnica jest praktycznie zauważalna przy wielu jednocześnie otwartych oknach przeglądarki o ile wszystkie coś robią w tle.

Plik z gotowcami jest tu: http://www.aca.pl/raptou/ramki_tcp.zip

Cudów nie będzie ale chociaż strony będą szybciej reagowały na kliknięcia.
Dla GPRS ramka powinna mieć wartość 64k w optymalnych warunkach radiowych.

Owocnych eksperymentów
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: Enzo »

U mnie, zmiana wielkości ramek nie przyniosła jakiejś odczuwalnej poprawy. Może po prostu jest tak jak jest i nic się już nie poprawi. Ciekawe czy na UMTS takie zabiegi mają taki sam wpływ jak na GPRS?
iPlus+E61i=FUN
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: raptou »

Różnica nie będzie duża, gdyż te parametry w GPRS/EDGE/SAT mają wpływ jedynie na ilość przerw między paczkami, co jest istotne przy dużych opóźnieniach. Różnice jakie da się zauważyć będą jedynie na stronach, które mają wiele elementów (duża ilość obrazków i elementów wczytywanych z zewnętrznych odnośników, typu Gemiusy itp. No i może połączenie będzie ciut stabilniejsze. Prędkości i fizycznych ograniczeń sieci nie da się obejść. Jak pisałem wcześniej u niektórzych wręcz pogorszy parametry, gdyż korekcja polega na powtórnym wysyłaniu ramek, które pozostały utracone lub niekompletne. Wtedy ponownie wysyłana jest duża paczka a nie mniejsza i realna prędkosć spada. Jak są duże zakłócenia i silna korekcja błędów to duze paczki wręcz nie są wskazane za to warto zwiększyć parametr TTL. Gdy są zajęte wszystkie timesloty to też żadne tuningi nie pomogą. Warto jednak poeksperymentować. Coś tam zawsze da się zawsze "wycisnąć". Tu zyskamy trochę w rejestrze, trochę w ustawieniach przeglądarki.

Programy optymalizujące połączenia zwykle "mieszają" jednocześnie w trzech parametrach: TTL - Time to live, MTU - Maximum Transmision Unit oraz właśnie w wielkosci ramek jednocześnie. Tu wyrwiemy 5%, tam 10 i jakieś tam osiągnięcia będą. Nie pomoże to jednak bardzo istotnie. Poprawią nieco jakość ale nie wpłyną znacząco na prędkość oraz wcale na obłożenie sieci. Bądźmy realistami. Ten typ tak ma (GPRS/EDGE. O UMTS się nie wypowiadam), że nie jest stabilny, ma duże pingi, dziala dość kapryśnie i ma niską pojemność użytkowników. Taka już jest konstrukcja tej platformy. Cudów nie będzie. Ja już to wszystko przerabiałem i coś tam można pokombinować, lecz zawsze pozostanie wrażenie, że jeszcze nie jest tak jak trzeba. Z prywatnych doświadczeń natomiast wiem, że prawdziwego "kopa" w porównaniu do telefonu na biurku, czy oknie daje tak naprawdę antena na dachu (u mnie ok. 15m. nad ziemią) + w niewielkim stopniu kombinacje w ustawieniach. Cieszę się jednak, że obecnie z mobilnego internetu nie muszę korzystać stale, bo nerwicy czasem można dostać. Okazuje się, że jak jest dobre łącze to nic nie trzeba robić i działa.

Jeszcze trochę przydatnej makulatury z google o optymalizacji połączeń.

http://www.tweaks.pl/drukuj,artykul-154.html
http://pomoc.x.pl/modules.php?name=Revi ... ntent&id=2
http://www.staff.amu.edu.pl/~psi/inform ... agment.htm

Pogramy, które za nas "odwalają" całą robotę w rejestrze to MSI ISpeeder, Speed Optimizer firmy Speedbit (twórcy Download Acceleratora), Tweak XP (i pochodne). Jest tego "na wagę". Wystarczy wybrać rodzaj łącza, zaakceptować, zrestartować system i gotowe.
Wszystkie robią, jednak mniej więcej to samo.
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Jak zmniejszyć PING?

Post autor: Szadzik »

@raptou - kiedyś się pobawiłem jednym z programów do optymalizacji każąc mu ustawić optymalne ustawienia dla mojego systemu to potem musiałem format dysku robić i nową windę stawiać, bo tak mi namieszał. Moja opinia jest taka, że te programy są dobre, tyle że nie mają odpowiednich profili ustawień dla tak dziwnego połączenia jak EDGE/GPRS/UMTS.
Back to the Future ;)
ODPOWIEDZ