Idzie wiosna i burze - zabezpieczyliście sprzęty?

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ppoler
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2009-02-07, 14:58
Lokalizacja: obrze?a W-wy

Idzie wiosna i burze - zabezpieczyliście sprzęty?

Post autor: ppoler »

Antenka na zewnątrz to łakomy cel ładunków burzowych a kabel - cel indukowania się pól zwiaznych z wyładowaniami.

Jak uziemniliście antenę WiMax, ew. ekran skrętki, żeby spać spokojnie na wiosnę?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Idzie wiosna i burze - zabezpieczyliście sprzęty?

Post autor: Blido »

ppoler pisze:Jak uziemniliście antenę WiMax
Moja jest uziemiona z uchwytem murowym za pomocą pojedynczego przewodu. Poza tym jest zamontowana tuż pod okapem, więc raczej nie straszny jej ani deszcz, ani słońce, ani pioruny :cfaniak:
PS. Nikomu chyba nie strzeliło do głowy aby uziemiać ODU z piorunochronem? :]
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Idzie wiosna i burze - zabezpieczyliście sprzęty?

Post autor: krystianb »

Blido pisze:PS. Nikomu chyba nie strzeliło do głowy aby uziemiać ODU z piorunochronem?
Wiesz ja widziałem instalację wykonaną przez "profesjonalnych" elektryków, gdzie PE w całej szkolnej pracowni komputerowej było podłączone do piorunochronu. Bo kto będzie odrębny uziom robił...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Idzie wiosna i burze - zabezpieczyliście sprzęty?

Post autor: Patryk »

Blido pisze:Moja jest uziemiona z uchwytem murowym za pomocą pojedynczego przewodu.
A uchwyt murowy jest uziemiony do czego ?

[ Dodano: 2010-02-11, 19:27 ]
krystianb pisze:gdzie PE w całej szkolnej pracowni komputerowej było podłączone do piorunochronu.
Tragedia...ale cóz,nie takie rzeczy się widziało.

[ Dodano: 2010-02-11, 19:32 ]
ppoler pisze:Jak uziemniliście antenę WiMax, ew. ekran skrętki, żeby spać spokojnie na wiosnę?
Uziemiasz do sieci masy budynku lub ewentualnie do przewodu PE.
W żadnym wypadku do odrgomówki !
Na skrętkę możesz załozyć netprotektor - oczywiście też uziemiony.

Prawda jest taka,że porządne outdoorowe radyjka są zabezpieczone przed wpływem EMC odpiorunowego nawet bez uziemienia.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Idzie wiosna i burze - zabezpieczyliście sprzęty?

Post autor: Blido »

Patryk pisze:A uchwyt murowy jest uziemiony do czego ?
Do muru. Wiem że to kiepskie uziemienie ale prócz piorunochronu nic innego w pobliżu nie było. Zresztą to uziemienie jest prawdopodobnie tylko po to aby nie było zakłóceń z powodu wyładowań elektrostatycznych, bo od uderzenia pioruna ODU czy będzie miało dobre uziemienie czy nie i tak się stopi :]
ppoler
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2009-02-07, 14:58
Lokalizacja: obrze?a W-wy

Re: Idzie wiosna i burze - zabezpieczyliście sprzęty?

Post autor: ppoler »

Patryk pisze:Uziemiasz do sieci masy budynku lub ewentualnie do przewodu PE.
W żadnym wypadku do odrgomówki !
Na skrętkę możesz załozyć netprotektor - oczywiście też uziemiony.

Prawda jest taka,że porządne outdoorowe radyjka są zabezpieczone przed wpływem EMC odpiorunowego nawet bez uziemienia.
ODU do masy budynku?
Czy przy ODU zamonotowanych wyzej niz dach, podłączenie do PE nie jest najlepszym rozwiązaniem na uziemnienie ODU, wtedy podłączenie do odgromówki wydaje się byc lepsze?

Netprotektor uziemnić do PE wziętego z wnętrza budynku i zainstalować blisko IDU czy do masy budynku i zainstalować jak najbliżej wejścia skrętki do budynku?

Ekran skrętki między netprotektorem a IDU do PE (tego chyba nie trzeba robić jezeli IDU jest zasilane jak należy przez wtyczkę zawierającą PE)?

Napisałem herezje (prawe)dyletanta czy coś z tego ma sens?

Tak w ogóle to kto ponosi finansowe konsekwencje uszkodzenia sprzętu klienckiego Wimax Ery z powodu pioruna? Własciciel, od którego wynajmujemy, czy użytkownik?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Idzie wiosna i burze - zabezpieczyliście sprzęty?

Post autor: Blido »

ppoler pisze:Czy przy ODU zamonotowanych wyzej niz dach, podłączenie do PE nie jest najlepszym rozwiązaniem na uziemnienie ODU, wtedy podłączenie do odgromówki wydaje się byc lepsze?
A co jeśli w odgromówkę uderzy piorun?
ODPOWIEDZ