Internet w Chorwacji - moje doświadczenia

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
regedit
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 357
Rejestracja: 2007-05-15, 15:16
Lokalizacja: Warszawa

Internet w Chorwacji - moje doświadczenia

Post autor: regedit »

Witam wszystkich forumowiczów i przesyłam gorące pozdrownienia z pobytu w Chorwacji. Pogoda jest piękna, morze krystalicznie czyste i ciepłe - polskie morze w porównaniu do tego to syf. Wszystko jest 2 albo 3 razy droższe niż w polsce. To samo tyczy się niestety mobilnego internetu i o tym chciałbym teraz napisać.

W Chorwacji jest trzech operatorów komórkowych: T-Mobile, VIP i Tele2. Najlepszą ofertę ma T-Mobile, o innych nie będe pisał bo ceny dostępu do internetu w VIPie i Tele2 są niewiele mniejsze niż w roamingu z polską kartą :P

Starter (Simpa)- tylko jeden do wyboru - można nabyć w salonach T-Mobile ale jest też w kioskach - kosztuje ok 120 kun chorwackich (kn) czyli ok 60-65zł ALE (i tutaj popełniłem straszną gafę bo nie doczytałem na stronie operatora) dostajesz tylko 20 kn :D i 10 kn przez pierwsze 8 miesięcy (LOL).

Cena pakietu 5MB - 15kn (ok 8zł) - można aktywować kilka (max 195) ALE (i tu kolejny zonk) aby zaktywować każdy jeden pakiet trzeba w sumie wysłać aż 3 smsy co jest strasznie upierdliwe i oczywiście płatne razem 1,41kn za te 3 smsy.

Najlepiej zaktywować pakietów za wszystkie środki dostępne na koncie bo każde 100KB poza pakietem to wydatek ponad 5kn czyli ok 2,5zł.

Można dokupić zdrapki o nominałach 50kn (90 dni na wych.) i 100kn oraz 200kn (180 dni na wych.). Najlepiej kupować mniejsze nominały bo nie ma żadnych bonusów za większe doładowania a niewykożystanych środków nie schowasz przecież do kieszeni ;)

Czyli:

Kupujac starter i zdrapkę za 50kn masz 4 pakiety po 5MB - 20MB za ok 90zł (170kn)
90zł / 20MB = ~4,50zł za MB

Przy tak wysokich stawkach warto pamiętać o zablokowaniu wszelkich automatycznych aktualizacji (będą bardzo drogo kosztowały) a najlepiej zablokowanie wszystkich portów firewallem oprócz 80 (http) i jeśli ktoś używa gg - 1550. Dobrym pomysłem jest też wyłączenie obrazków w przeglądarce

Stan megabajtowego konta można sprawdzić za pomocą szybkiego kodu *200*4#

Szczegóły na www.t-mobile.hr - Trzeba wejść (można wybrać język angielski) w zakładkę Simpa (oferta na kartę) i szukać usługi web'n'walk 5MB (podałbym linka ale kosztowałoby mnie to fortunę zanimbym znalazł :P )

Jeśli chodzi o zasięg, praktycznie cały kraj ma edge, umts tylko w stolicy i okolicach. Ja na swojej nokii 6310i mam bardzo stabilne połączenie gprs i wszystkie kreski zasięgu.

Podsumowując, jest to oferta adresowana tylko dla desperatów albo takich łosiów jak ja którzy nie doczytali zasad oferty i czym prędzej poglali do kiosku :P Trochę żałuje tego wydatku bo za 120kn + zdrapka 50kn czyli prawie 100zł nie mam prawie nic - co to jest 20MB na 2 tyg... W polsce miałbym simdaty do upojenia.

Wszystkim wyjeżdżającym radzę zakup dobrego zestawu do nurkowania i nie tracenia kasy na mobilny internet ;)
ZTE MF60 HSPA+ @ T-Mobile
Linksys WAG200G & Neostrada 10Mb/s
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Internet w Chorwacji - moje doświadczenia

Post autor: Jaco »

regedit pisze:Pogoda jest piękna, morze krystalicznie czyste i ciepłe
To mi się podoba :lol:
regedit pisze: W Chorwacji jest
Dziękujemy bardzo za super opis i również pozdrawiamy :lol:
Awatar użytkownika
Maciek
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 343
Rejestracja: 2006-12-02, 14:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet w Chorwacji - moje doświadczenia

Post autor: Maciek »

...kosztuje ok 120 kun chorwackich (kn)
W mojej okolicy kręci się dużo kun, także dawaj adres hotelu to upoluje coś dla ciebie i wyśle w zipie :P :wink: Miłego wypoczynku :)
Dawno mnie tutaj nie było :)
Awatar użytkownika
regedit
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 357
Rejestracja: 2007-05-15, 15:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet w Chorwacji - moje doświadczenia

Post autor: regedit »

Mały apdejt:

Aktywacja pakietu web'n'walk. Aby zaktywować każde 5MB trzeba wysłać 3 sms'y - wszystkie pod ten sam numer 3636

Krok 1 - Sms o treści A - otrzymujesz listę z instrukcjami
Krok 2 - Sms o treści 2 - otrzymujesz prośbę o potwierdzenie
Krok 3 - Sms o treści DA - potwierdzasz (DA = tak) i dostajesz kolejne potwierdzenie aktywacji pakietu

Wiem, że aktywacja np. 3 pakietów może okazać się czasochłonna - wysłanie 9 smsów za które na dodatek sie płaci (1,41kn za 3 smsy) ale nie ja to wymyśliłem ;)

P.S. tujboo - a gdzie teraz jesteś? :P
ZTE MF60 HSPA+ @ T-Mobile
Linksys WAG200G & Neostrada 10Mb/s
Awatar użytkownika
Maciek
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 343
Rejestracja: 2006-12-02, 14:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet w Chorwacji - moje doświadczenia

Post autor: Maciek »

W tej chwili jestem jeszcze w Łazach.M :lol: od 18 do 25-6 Turcja :) od 25-6 do 31 sierpnia ponownie Łazy.M od 1.Września Internat Wrocław. Myślę że wszędzie znajdzie się jakaś kuna :wink:
Dawno mnie tutaj nie było :)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet w Chorwacji - moje doświadczenia

Post autor: zDaleKi »

@regedit - dzięki za bardzo dobre zestawienie, myślę, że wielu osobom może się przydać. Dodam linka do tego wątku do FAQ.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ODPOWIEDZ