Wybór bezprzewodowego modemu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kairo14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2012-07-01, 15:52
Lokalizacja: Malbork

Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: kairo14 »

Cześć,
pilnie potrzebuje zakupić modem/router bezprzewodowy. Czy będzie miał porty USB, czy wbudowany modem - nie ma znaczenia. Ważne żeby miał baterię. Możecie mi pomóc?
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: jakubd »

Zapomniałeś o takich drobiazgach, jak budżet i sieć w jakiej ma działać.
Ja wyskoczę jak filip z zabronione i powiem, że Sierra Wireles AC762S jest najlepszym routerem, jaki miałem w ręku. Wystarczy zapakować się do samochodu, pojechać na wycieczkę do Finlandii i masz :)
kairo14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2012-07-01, 15:52
Lokalizacja: Malbork

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: kairo14 »

budzet nieograniczony, siec to plus. mam abonament na LTE wiec fajnie jakby obslugiwalo to albo chociaz hsdpa+, ale nie jest to warunek konieczny
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: ja.michal »

To najlepiej pomyśleć o tym o czym napisał jakubd. Ma "nasze" LTE, HSPA+, GSM.
http://www.sierrawireless.com/en/produc ... d762S.aspx
Niestety z Finlandii nie wysyłają urządzeń z bateriami (podobno). W tym wątku znajdziesz więcej informacji.
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=34226

Mam osobiście od niedawna wersję 753S bez LTE, tylko z HSPA+ DC (do 42 Mb/s) na 2100 MHz. Chodzi super w T-Mobile. Prędkości po 12-17 Mb/s (w HSPA+ DC).

Uważaj na wersje 754S bo te modele mają LTE, ale na częstotliwościach północnoamerykańskich (u nas nie działa, jest samo HSPA+).
kairo14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2012-07-01, 15:52
Lokalizacja: Malbork

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: kairo14 »

I raczej nie da radę kupić poza Finlandią?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: ja.michal »

Teoretycznie ma ten model sklep w UK, który wysyła do Polski, ale w praktyce router widmo.
Niestety żaden operator poza DNA Finland nie używa tego modelu, a nie brandowane szukałem i nie znalazłem. Nie tylko ja.
kairo14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2012-07-01, 15:52
Lokalizacja: Malbork

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: kairo14 »

http://www.amazon.co.uk/AT-Wireless-Hot ... 198&sr=8-4

a takie coś?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: ja.michal »

Napisałem wyżej. To model na runek północnoamerykański.
LTE 700/1700 MHz (AWS)
UMTS (HSPA+) 850/1900/2100 MHz
EDGE/GPRS/GSM 850/900/1800/1900 MHz
Częstotliwości pogrubione to te w danej technologii, które są stosowane w Polsce.
kairo14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2012-07-01, 15:52
Lokalizacja: Malbork

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: kairo14 »

No bez LTE dam radę. Bardziej chodzi mi o to czy AT&T stosuje Sim locki
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: ja.michal »

Osobiście uważam za bezsens zakup 754S, który ma w praktyce tylko HSPA+ do 21 Mb/s na 2100 MHz. Jeśli i tak jest samo HSPA+ to lepiej wybrać 753S, który ma w prawdzie tylko HSPA+ DC na 2100 MHz (nie ma nawet GSM). Dzięki DC prędkość jest do 42 Mb/s. Cena to koło 250 zł na eBayu z przesyłką darmową.
No, ale to tylko moje zdanie.

Możesz też popatrzeć na coś z HSPA+ od ZTE lub Huawei. Nie wiem czy już czegoś z LTE nie ma od nich.

[ Dodano: 2013-01-20, 23:19 ]
kairo14 pisze:Bardziej chodzi mi o to czy AT&T stosuje Sim locki
Pewnie tak, ale na eBayu masz odblokowane modele.

[ Dodano: 2013-01-20, 23:20 ]
No i musisz się liczyć, że te routery mają dość słabe antenki GSM. Gdyby nie wejście antenowe to nie miałbym zasięgu sieci z prawie 2km.
kairo14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2012-07-01, 15:52
Lokalizacja: Malbork

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: kairo14 »

A jak nie te Sierry to co byś polecał? Bo o to tym ZTE MF60 to czytałem że się gubi. A potrzebuje coś naprawdę pewnego
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: ja.michal »

Gubi czyli co? Zasięg traci czy transmisja zamiera i trzeba resetować?
W sumie u nas poza ZTE i Huawei nie ma jako takiego wyboru. Może większe routery stacjonarne lub modem + router.
Jeśli to ma stać w jednym miejscu i działać non stop to lepszym rozwiązaniem będzie modem + router. Jaki modem i router to niech koledzy bardziej obeznani w temacie coś polecą bo nie miałem do czynienia z takimi zestawami, a przy LTE ważna jest możliwość routera do "przepchnięcia" tak dużej transmisji i do zaopatrzenia modemu w odpowiednią i stabilną ilość energii.
kairo14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2012-07-01, 15:52
Lokalizacja: Malbork

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: kairo14 »

Przede wszystkim ma to być mobilne, czyli mieć niezależne zasilanie. Poczytałem o tym ZTE, nie jest zły, pomieszało mi się z Samsungiem o którym czytałem złe rzeczy
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: ja.michal »

To zostaję ci rozwiązania jak wspomniana Sierra, ZTE czy Huawei.
Jak napisałem wyżej, nie wiem jak się spisuje ZTE i Huawei. Sierra ma nieco słabe anteny wewnętrzne, ale czego można się spodziewać po tak małym urządzeniu, które ma tak dużo w sobie. Jeśli chodzi o Huawei (modelu nie pamiętam, chyba E587) to ma znajoma i nie narzeka więc chyba chodzi ok, a to jej podstawowe łącze. Mogę się podpytać jakoś... już dzisiaj. ;)
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: jakubd »

Mam E587 - na prawdę kawał fajnego i stabilnego urządzenia i bateria na 6-8 godzin. Jak chcesz mieć skrajnie długi czas na baterii, to można jeszcze kupić E5331 i dużą baterię - dociągam do 14 godzin na Aero2.

A MF60 działa całkiem fajnie (ja sobie chwalę), choć to budżetowy sprzęt. Dobre egzemplarze działają świetnie i mają bardzo dobrą czułość. Niestety trochę się pojawia niestabilnych i padliwych egzemplarzy. No i ma wyświetlacz oraz... gniazdo antenowe. Wersje z Tmobile dopiero po aktualizacji firmware mają tak podstawowe funkcje, jak czas do wyłączenia/uśpienia.
kairo14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2012-07-01, 15:52
Lokalizacja: Malbork

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: kairo14 »

Zamówiłem MF60, mam nadzieję że da radę.
Dziękuje wszystkim za pomoc
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: ja.michal »

Daj znać. :) Każda opinia mile widziana.
kairo14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2012-07-01, 15:52
Lokalizacja: Malbork

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: kairo14 »

ZTE MF60 doszedł. Mieszkam w centrum Warszawy, na modemie LTE miałem około 20Mb/s. Na tym MF60 osiągam maksymalnie 2,5Mb/s. Tak ma być czy coś nie tak?
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: darekka »

Witaj sądzę, że te 20Mb na modemie osiągałeś w LTE a nie w HSPA+. Pamiętaj że ZTE MF60 wspiera tylko HSPA+(teoretycznie do 21Mb). Sprawdź osiągi na modemie w HSPA+ to będziesz wiedział czy ZTE działa normalnie. W sieci m.in.na stronie T-mobile jest nowy soft do tego routera poprawiający między innymi problem z wyłączaniem się WiFi po dłuższym nieużywaniu(pomagał dopiero restart).
darekka
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: ja.michal »

kairo14 pisze:Na tym MF60 osiągam maksymalnie 2,5Mb/s. Tak ma być czy coś nie tak?
Obciążenie sieci. Może tak być. Zwłaszcza CP/Plus.
W T-Mobile w Warszawie (i większości innych miejsc) mają HSPA+ DC. Ostatnio w godzinach szczytu tak to działało: http://speedtest.net/result/2454462367.png

darekka, na modemie HSPA+ da się osiągnąć powyżej 20 Mb/s. Dokładniej to na modemie HSPA+ DC.
http://speedtest.net/result/2451835933.png

[ Dodano: 2013-01-24, 15:11 ]
kairo14, zobacz jak będzie działał ci router w innej lokalizacji i w innej sieci (T-Mobile lub Orange).
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: darekka »

Oczywiście, że z Dual Carrier osiągnąć można do teoretycznych 42Mb ale jak na razie to Plus nie świadczy i nie planuje takiej oferty(sam modem bez sieci wspierającej nic tu nie pomoże) i dodatkowo ZTE MF60 również jest bez HSPA+DC. Sam testuję ofertę konkurencji posiadającej DC i udaje mi się dobić do ponad 25Mb na HUAWEI E398 wspierającym DC i to jeszcze nie na Networks).
darekka
kairo14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2012-07-01, 15:52
Lokalizacja: Malbork

Re: Wybór bezprzewodowego modemu

Post autor: kairo14 »

Niestety modemu bez LTE nie mam, ale ten MF60 w Poznaniu właśnie wyciągnął 6,8 Mb/s więc jest dobrze. W Warszawie mieszkam w bloku z wielkiej płyty, grube ściany i zbrojenia robią swoje:)
ODPOWIEDZ