Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
neotps
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-08-07, 12:59
Lokalizacja: Internet

Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: neotps »

Witam, potrzebuję modemu w rozsądnej cenie, w którym można na sztywno ustawić częstotliwość pracy. Do tego antena. wydaje mi się że najlepsza będzie kierunkowa. Miejscem odbioru jest wioska niedaleko starego dzierzgonia, a nadajniki w Elblągu (około 40km odległości). Potrzebuje zatem modem (z opcją rutera wifi mile widziany, ale nie jest to piorytetem) oraz anteny kierunkowej z kablem dobrej jakości około 5m. Co konkretnego polecacie, czy jakieś dodatkowe informacje są potrzebne, aby lepiej dobrać sprzęt?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: ja.michal »

Jaka częstotliwość pracy ci potrzebna? Rozumiem, że chodzi o 3G?
Na pewno da się na sztywno ustawić częstotliwość i technologię pracy w modemach i routerach Sierry, tzn. tutaj najszybciej wszystkie dane dostaniesz.
neotps
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-08-07, 12:59
Lokalizacja: Internet

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: neotps »

Na chwilę obecną na pożyczonym modemie wygląda to tak:
http://prntscr.com/1jw3cl

Do modemu jest podłączona mała antena dodawana do bluconnecta. Zależy mi na stabilnym połączeniu. W tej chwili działa to z prędkością do 1mbita, ale rozłącza co 15-60minut. Szukam czegoś do kupienia co będzie działało z 3g/hspda na konkretnym nadajniku. Możliwe że będzie to orange ale także play. W zależności od promocji:)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: matek451 »

W jakiej sieci chcesz korzystać z netu. Dziwne, że piszesz o BTS-ie w Elblągu. W okolicy są BTS-y wielu operatorów. Podaj dokładną nazwę wioski i sieć. Pozwoli to sprawdzić na jakiej częstotliwości ma pracować modem. Od tego zależy jego dobór i antena. Konkretne częstotliwości można wymuszać na modemach Huawei za pomocą TNI.
neotps
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-08-07, 12:59
Lokalizacja: Internet

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: neotps »

Przezmark – wieś w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń
Faktycznie, lepiej napisać konkretnie niż robić założenia. Ostatnio czytałem że Orange ma nowe nadajniki między innymi w Elblągu, stąd pojawiło się to miasto.

MODEM: jeżeli mogę wymusić konkretną częstotliwość i tu chciałbym HSPA to mogę kupić Huawei.. Jeżeli tak, to jaki konkretnie model? Nie zależy mi na szybszym internecie niż 1-2mbity, ale na dobrym stabilnym połączeniu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: wojteks »

neotps pisze:ale na dobrym stabilnym połączeniu.
Szukaj łącza kablowego albo dobrej "radiówki".
Nie pomagam na PW!
neotps
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-08-07, 12:59
Lokalizacja: Internet

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: neotps »

To lokalizacja tylko na urlopie, stąd internet mobilny jest jedyną opcją. A ten rejon to strefa bez wifi:) W żadnym kierunku używając anteny panelowej nie wykrywa mi sieci wifi.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: matek451 »

To rejon gdzie trudno o dostawcę " radiówki". Pozostaje tylko 3G. Na tym terenie zakończono prace NetWorks T-Mobile i Orange. Teraz uruchamiają tam UMTS900 tych sieci. Być może znalazłeś się w ich zasięgu. Kupując E-3131 np. w Play( na katę ze starterem kosztuje 109 zł) będziesz mógł ustawić za pomocą programu TNI: W900 ( UMTS900) lub W2100( UMTS2100) i sprawdzić jak chodzi. W zależności od tego możesz kupić antenę zewnętrzną kierunkową na określone pasmo. To rozłączanie w Orange to w te wakacje norma, pewnie masz na kartę, przeczytaj http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=458432#458432
neotps
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-08-07, 12:59
Lokalizacja: Internet

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: neotps »

Jest na abonament. Ok, modem już wiem, nawet myślałem o tym modelu. Druga sprawa to antena. Jaka na 2100? Jest tego tyle, że zdaje się na doświadczenie innych w tej kwestii.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: matek451 »

Musisz sprawdzić czy nie łączysz się z UMTS900. W okolicach Elbląga są prowadzone takie prace w ramach NetWorks. Pozwoli to sprawdzić zasięg Orange na tej częstotliwości( W programie TNI z tego forum wymuszasz W900 i modem pracuje tylko na UMTS900). Jeśli się nie połączy to ustawiasz W2100( UMTS2100) i sprawdzasz zasięg. To pozwala dobrać antenę. Dobry panel kierunkowy UMTS2100 kupisz tutaj http://www.cybertech.com.pl/p104,antena ... 17dbi.html
neotps
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-08-07, 12:59
Lokalizacja: Internet

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: neotps »

W tej chwili używam Huawei E122 i przy próbie ustawienia pracy umts900 wystepuje komunikat
---------------------------
Uwaga!

Błąd, prawdopodobnie modem nie obsługuje tej komendy.
---------------------------
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: matek451 »

Ten e-122 nie obsługuje UMTS900. Rozumiem, że na nim łączysz się na UMTS2100. Jeśli Cię zadowala to pozostań z nim tylko dokup antenę na 2100 jaką Ci poleciłem.
neotps
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-08-07, 12:59
Lokalizacja: Internet

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: neotps »

A czy jest jakaś uniwersalna antena na UTMS900 i 2100? Tak, w tej chwili jestem zadowolony tylko zasięg słaby i rozłącza.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: matek451 »

Anteny wielozakresowe nie są tak skuteczne jak na konkretne pasmo. Ich zysk jest niewielki. W tej chwili potrzebujesz tej na 2100MHz.
neotps
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-08-07, 12:59
Lokalizacja: Internet

Re: Modem z opcją ustawienia na sztywno częstotliwości + antena

Post autor: neotps »

Ok, dziękuję za wszystkie odpowiedzi na moje pytania. W pełni mnie one satysfakcjonują i wiem już co mam kupić. Dziękuję serdecznie za cierpliwość i podzielenie się wiedzą.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ