Urządzenie do internetu LTE w domu.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zieloczek100
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-28, 11:36

Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: zieloczek100 »

Witam,
Zlikwidowaliśmy nasz internet stacjonarny w domu od tmobile (2Mbit/s na łączu maks bylo 6, może 10 moliwe) na rzecz LTE z Play.
Na chwilę obecną jako modem internetowy robi mój telefon Doogee X5 PRO. W ciągu dnia prędkości wahają się 3-5Mbit/s wieczorami do 10/20.

Musimy zakupić jakieś urządzenie do LTE. Myślałem o TP-link MR200 lub o Huawei B315 z allegro.
1 maksymalnie 2 komputery będą podłączone za pomocą kabla, i maksymalnie 3/4 przez WiFi (to w sytuacji kiedy będą wszyscy w domu).
Czy powyższy TP-link lub Huawei będzie dobrym rozwiązaniem? A może wybrać coś innego?

Kwota jaką chcielibyśmy przeznaczyć to 500-600zł. Z czasem dokupimy anteny.

Pozdrawiam
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: ja.michal »

Lepiej wypada tutaj Huawei bo ma Gigabitowe porty Ethernet. Jest również bardziej znany, są do niego narzędzia np. do wymuszania konkretnej częstotliwości pracy LTE. Z TP-Linkiem niewiadoma.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19191
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: matek451 »

No i dużo tańszy, na Allegro te zPlusa do kupienia już za 350 zł, zostanie kasa na antenę Dual LTE1800MHz jeśli okaże się konieczna.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: ja.michal »

W razie braku zadowolenia nawet łatwiej będzie go sprzedać.
zieloczek100
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-28, 11:36

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: zieloczek100 »

Czytałem opinię jednej osoby, w moim temacie na innych forum:
http://forum.pclab.pl/topic/1091721-Urz ... ry13810509
I według tej opinii lepsze osiągi miał na TP-linku, myślę co wybrać, ponieważ różnica w cenie to 200zł co nie jest małą sumą, ale czy możliwe jest, że wyniki są aż tak różne? Blisko 20Mbit/s na korzyść TPlinka?

Do nadajnika mam kilka kilometrów, telefon leży w domu na biurku to w lte mam 2/3 na 4 kreski więc anteny raczej konieczne.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19191
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: matek451 »

W internecie mobilnym pokazywanie speedtestów, na dodatek u różnych operatorów jako dowód wyższości jednego routera nad drugim jest pozbawione sensu. Prędkości są chwilowe, zależne od lokalizacji, operatora , obciążenia itd ,itp. Mogę pokazać test Play na B315 http://www.speedtest.net/my-result/4886255440 i co z tego ? Podobne osiągam na B593s-22 czy E5372. TP-link ma bogatsze możliwości konfiguracyjne ale z kolei nie ma Gigabit LAN co jak na router z AC jest pomyłką. B315 za 350 zł to optymalne rozwiązanie dla zwykłego Kowalskiego, który nie potrzebuje zaawansowanych ustawień. Rozwiązanie typu włącz i korzystaj. No i cena 250 zł mniejsza. Zostanie na antenę.Opinie użytkownika Orange, który goni za prędkościami i uważa że podstawą wyboru routera jest różnica kilku Mb/s nie warte uwagi. Dziś ma 75Mb/s w Orange a za pól roku będzie miał połowę to się będzie cieszył. To norma u wszystkich operatorów, przerabiane wcześniej na LTE w Plusie czy Play. Obciążenie sieci stale rośnie.
zieloczek100
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-28, 11:36

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: zieloczek100 »

To idę na allegro szukać B315.

Dziękuję !
Pozdrawiam
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: jarek7714 »

zieloczek100 pisze:Czytałem opinię jednej osoby, w moim temacie na innych forum:
http://forum.pclab.pl/topic/1091721-Urz ... ry13810509
I według tej opinii lepsze osiągi miał na TP-linku, myślę co wybrać, ponieważ różnica w cenie to 200zł co nie jest małą sumą, ale czy możliwe jest, że wyniki są aż tak różne? Blisko 20Mbit/s na korzyść TPlinka?

Do nadajnika mam kilka kilometrów, telefon leży w domu na biurku to w lte mam 2/3 na 4 kreski więc anteny raczej konieczne.
Jeżeli nie zależy ci na konkretnej funkcjonalności, to ww komentarzy nie bierz nawet pod uwagę (na E3276 i routerze Nexx WT3020 od Chińczyka za 12-15$ wyciągnę 100Mbps o ile mi sieć operatora na to pozwoli-regułą jest że nie pozwala). Przy braku jakiś szczególnych wymagań, B315 w tym zestawieniu jest bezkonkurencyjny (lepiej wykorzystać środki z różnicy cenowej na zakup dobrego zestawu antenowego).
jareq
zieloczek100
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-28, 11:36

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: zieloczek100 »

Mówiąc o wymaganiach: podłączyć, ustawić, zapomnieć ;)
Tak do rzeczy, nie mam jakiś specjalnych wymagań, widziałem, że B315 ma port USB, jeżeli będę mógł podłączyć jakiegoś pendrive żeby robił za dysk wirtualny w całej sieci w domu, fajnie, czy moja drukarkę bez WiFi, nigdy czegoś takiego nie miałem (od zawsze używałem najtańszych routerów, ostatnio TP-link na ADSL2 za 70zł). Porty Gigabitowe, fajnie, ale w sumie po co? Do czego ja to wykorzystam? ;)

Mieszkam na uboczu, gdzie o dziwo jest zasięg LTE, co mnie bardzo cieszy, stąd tez przejście z zawrotnych 2Mbit/s po kablu w Tmobile na LTE Play "bez limitu" w pakiecie formuła rodzina dostaje się dodatkowa kartę internetową, podobno lejek do 1Mbit/s jest po przekroczeniu 100GB, mam nadzieje, że nie wcześniej.

Wybór routera to nie wybór auta (chociaż i tutaj moje zdanie to stare, proste = lepsze i wygodniejsze), ma to działać, nie zawieszać się itp, po komentarzach widzę, że i te Huaweie działają u Was po kilka miesięcy bez żadnych problemów.
Przyszedłem tutaj na forum założyć temat, ponieważ po tym co napisał mi jeden z użytkowników pclaba, nie mogłem sobie darować, aby nie skonfrontować tego z użytkownikami forum typowo o tej tematyce.
Ja tez nie chce wydawać 200zł więcej na byc może to samo albo i gorsze. Mam nadzieję, że TP-link nie ma lepszego modemu niż ten Huawei, albo, że Huawei nie jest gorszy od TP-linka ;)

No nic, kupie Huaweia, mam nadzieję, że "będzie Pan zadowolony".

Pozdrawiam
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: ja.michal »

Wszystko zależy od lokalnych warunków i u ciebie może być inny wynik. Ze speedtestami jest jeszcze taka sprawa, przynajmniej tak w Orange mam, że np. pliki z Google Drive pobierają się kilka Mbps szybciej niż pokazana prędkość w speedtesście.
zieloczek100
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-28, 11:36

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: zieloczek100 »

Od zawsze uważałem, że jeżeli coś jest lepsze to po prostu w każdych warunkach musi działać lepiej ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19191
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: matek451 »

W Formule Rodzina w pakiecie internetowym jest 5OGb z pełną prędkością na 3G w roamingu i sieci własnej lub na LTE sieci własnej. Potem 1Mb/s.
zieloczek100
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-28, 11:36

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: zieloczek100 »

Dzwoniąc do nich zapewniali, że lejek jest po 100GB, zobaczymy jak to będzie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19191
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: matek451 »

Zapewnienia niewiele warte, liczy się regulamin i III 2.6 a tam stoi 50GB http://www.play.pl/resources/pdf/2015/R ... 122015.pdf
zieloczek100
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-28, 11:36

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: zieloczek100 »

Czyli daliśmy się zrobić w... eh ;[
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: jarek7714 »

zieloczek100 pisze:Mówiąc o wymaganiach: podłączyć, ustawić, zapomnieć ;)
Tak do rzeczy, nie mam jakiś specjalnych wymagań, widziałem, że B315 ma port USB, jeżeli będę mógł podłączyć jakiegoś pendrive żeby robił za dysk wirtualny w całej sieci w domu, fajnie, czy moja drukarkę bez WiFi, nigdy czegoś takiego nie miałem (od zawsze używałem najtańszych routerów, ostatnio TP-link na ADSL2 za 70zł). Porty Gigabitowe, fajnie, ale w sumie po co? Do czego ja to wykorzystam? ;)
No nic, kupie Huaweia, mam nadzieję, że "będzie Pan zadowolony".
Jako modem LTE jak najbardziej dobry wybór, ale widzę że się "rozkręcamy"-co do pozostałych funkcjonalności to nie wiele z tego da się osiągnąć i nie można liczyć że będzie to działać tak jak powinno-także do tego podchodź z dystansem, bo skończy się rozczarowaniem (przejrzyj sobie cały ten wątek http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=11&t=43737 ). ;)
jareq
zieloczek100
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-28, 11:36

Re: Urządzenie do internetu LTE w domu.

Post autor: zieloczek100 »

Nie zależy mi na porcie USB, jeżeli będzie miał za słabe WiFi wykorzystam swojego TPlinka i mam nadzieję, że nie będzie problemów ;)
ODPOWIEDZ