Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lpala106
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2007-12-21, 12:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: lpala106 »

Witam wszystkich forumowiczów, aktywnym uczestnikiem forum jestem od dzisiaj, jednakże z forum zapoznałem się wcześniej i śledziłem od dłuższego czasu interesujące mnie wątki. Wracając do tematu postanowiłem opisać moje zmagania z antenami do modemu Merlin XU-870, gdyż myślę, że są to cenne doświadczenia i użytkownicy mogą skorzystać zapoznając się z nimi.
Użytkownikiem bezprzewodowego internetu jestem od ponad 4 lat, mam więc już trochę wprawy i jestem elektronikiem z wykształcenia i zamiłowania. Pierwsze boje z internetem via gsm miałem w Erze przy wykorzystaniu Siemensa ME 45 i Irdy, jak na tamte czasy rezultat był taki, że mogłem mieć w domu na wsi internet w komputerze, bo TPSA dopiero była na etapie telefonizacji tej części lubuskiego. Następnie był Internet w PC przez różne telefony Nokia 6100, 6610, 6310, 6510, 6310i, 6230, 6230i, 6020, Sony Ericsson T610, T630, T68i, K700i, Motorola V3, SPV M3000. Połączenie telefonu jako modem przez Bluetooth, USB, Irdę, jednym słowem każda możliwa kombinacja. Co do podsumowania to najlepiej jako modem USB służył SPV M3000 na którym transfer dało radę osiągnąć ok 20kB/s.
Dwa lata temu miałem pierwsze doświadczenia z kartami PCMCIA jako modemami, zakupiłem Sony Ericssona GC75E w Orange i była to......... porażka. Modem oferował transfer GPRS, jednak w rzeczywistości korzystanie z internetu było męczarnią, ciągłe rozłączanie, zwieszanie, braki sygnału doprowadzały do szewskiej pasji, zakupiłem do niego szereg anten na allegro i praktycznie nie dało to żadnego rezultatu, poza podniesieniem zasięgu o jedną kreskę, ostatecznie po miesiącu męczarni zrezygnowałem z tego modemu na rzecz sprawdzonego rozwiązania - Nokia 6230i jako modem Bluetooth, a następnie E50. Od niedawna jestem użytkownikiem Blueconnecta w Erze, gdyż Era oferuje UMTS w Zielonej Górze, no i mam korzystniejsze warunki niż w Orange. Zakupiłem modem Merlin XU-870 i przyszedł czas na testy, w ZG udało mi się uzyskać transfer ponad 300kbps, więc całkiem nieźle. Przyszedł jednak świąteczny czas i wyjechałem na wieś i wziąłem Blueconnecta ze sobą - tutaj jednak niemiła niespodzianka - zasięg 1-2 kreski a transfer o ile można to nazwać transferem 2-4kB/s w porywach, jednym słowem jakiekolwiek korzystanie było męczarnią, ponieważ internet był mi potrzebny postanowiłem coś z tym zrobić, pierwszą rzeczą było pożyczenie antenki od znajomego z salonu Ery - oryginalnej do Merlina - antenka o kształcie bacika stercząca do góry miała radykalnie poprawić zasięg, jednak nie zmieniła go ani trochę, nie odczułem efektu, więc tych anten nie polecam nikomu!! Na allegro znalazłem szereg anten, jednak potrzebowałem mieć coś na szybko, a w przedświątecznym okresie czekanie na wysyłkę nie bardzo mi się uśmiechało, postanowiłem więc sam wykonać i przetestować antenę. Merlin posiada wyjście na antenę zewnętrzną, więc przystąpiłem do prób. Już pierwsze próby z najprostszą antenką z kawałka drutu dały satysfakcjonujące rezultaty. Jako antena posłużył srebrzony drucik o średnicy 0,7mm wygięty w kształt litery L i wetknięty bezpośrednio w złącze antenowe. Wyglądało to jak dumnie sterczący bacik. Oczywiście długość drutu ma tu kolosalne znaczenie jak w przypadku każdej anteny, najlepszy wynik był w granicach 16,7 cm co odpowiada połowie długości fali. Zasięg pokazywany w oprogramowaniu wzrósł z jednej do trzech kresek, podobnie wzrósł transfer możliwy do uzyskania, o ile na wbudowanej antenie max transferu wahało się 3-4kB/s to po takiej prostej antenie było już 9kB/s a stabilność była bez porównania lepsza. Rozwiązanie proste, dało rezultat, ale satysfakcjonowało mnie tylko przez krótki okres czasu. Zasięg był lepszy, ale nadal zdarzały się dziury i opóźnienia w transmisji. Zachęcony próbami postanowiłem zbudować antenę z prawdziwego zdarzenia – dającą policzalny zysk i konkretne parametry. Ponieważ miałem pod ręką ograniczone możliwości i niewielki wybór materiałów postanowiłem skonstruować antenę typu YAGA o prostej budowie - 3 elementową, konstrukcja była poparta odpowiednimi wyliczeniami dopasowana do odbioru sygnałów w zakresie 900MHz. Jako materiał do budowy anteny posłużył metrowej długości odcinek drutu DY4 z którego ściągałem izolację i zmontowałem prostą konstrukcję. Niewielka antenka dała obiecujące rezultaty, zasięg już nie pływał, transfer był stabilny, momentami przekraczał 10kB/s. Zachęcony próbami postanowiłem zbudować antenę o jeszcze lepszych parametrach – jako konstrukcję docelową wybrałem antenę typu YAGI podobną do poprzedniej, jednak o większej ilości elementów, a co za tym idzie o większym zysku energetycznym. Antena przybrała konkretne rozmiary (50x20cm), ale efekt był tego wart, zasięg w oprogramowaniu pozostał na poziomie 3 kresek, ale czas odpowiedzi serwera spadł dwukrotnie, transfer zaś przekroczył 20kB/s, co wydaje mi się wielce satysfakcjonującym rezultatem, zwłaszcza, że uzyskany niewielkim kosztem. Jednak to wciąż za mało i dzisiaj wykonałem i przetestowałem kolejną antenę - 8 elementową typu YAGI wykonaną z rurek o średnicy 6 mm i jako boom płaskownik aluminiowy 12mm. Antena ma wymiary 90cmx16cmx6cm. Rezultat jeszcze lepszy niż poprzednio, zasięg stoi w miejscu, strony ładują się wiele szybciej, upload wzrósł do 65kbps a download przekroczył 210kb/s, najbliższy nadajnik mam 4,5 km i dostęp do niego jest zasłonięty lasem, zabudową i z powodu różnej wysokości terenu korzystam z innego nadajnika odległego o ok 10km w linii prostej także za lasem. Antena jest silnie kierunkowa, lecz dzięki temu łapię nadajniki umieszczone w promieniu 15-20km i z każdym mam stabilną transmisję. Obecnie testuję antenę Bi-Quad i o wynikach zamierzam poinformować. Póki co wrzucam zdjęcia i czekam na komentarze. Jeśli ktoś jest zainteresowany wykonaniem takiej dobrej anteny, proszę o kontakt, to mogę zaprojektować, obliczyć i wykonać taką antenę w rozsądnych kosztach, dysponuję odpowiednim warsztatem i narzędziami, więc wykonanie będzie wysokiej jakości nie ustępujące a często przewyższające rozwiązania fabryczne.
Pozdrawiam forumowiczów i życzę Wesołych Świąt!!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: wojteks »

To są bezcenne doświadczenia jak się ma wiedzę i duuuuuużo czasu.

Wiele osób jest zainteresowane gotowymi antenami o powtarzalnych parametrach (nie piszę że z allegro bo to często pomyłka i antena zrobiona samodzielnie będzie znacznie lepsza).

duży wybór anten GSM/GPRS/UMTS to: http://www.dipol.com.pl/eshop/items.php ... &group=980
Nie pomagam na PW!
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: Ufo atakuje »

Sam transfer nie może być miernikiem jakości anteny, bo zależy on od wielu innych czynników (obciążenie sieci, BTS-a itd.)?Najwłaściwsze jest porównanie działania z innymi antenami na zewnątrz i pomiary porównawcze przy minimalnym obciązeniu sieci (np. w nocy).
PS. Było zrobić 13 lub 16 elementową. :hyhy: Spróbuj też porównać efekty tych anten z biquadem na 900Mhz. Yagi to porządne anteny, ale ich wykonanie jest znacznie trudniejsze niż biquada.
Awatar użytkownika
lpala106
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2007-12-21, 12:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: lpala106 »

Biquad już w testach, co do wykonania, to biquad jest mniej czaso i pracochłonny od Yagi i nie ma tyle zabawy, co do jakości sygnału i poziomu, to biquad do yagi ma wady i zalety. Do wad zaliczyłbym mniejszy zasięg, tzn nie łapię na południe nic mam dziurę - na Yagi łapię 2-3 kreski EDGE. Z kolei biQuad przy ustawieniu na nadajniki z północy i północnego zachodu łapie sygnał dobrze i praca jest stabilna, nie ma też takiej zabawy z ustawianiem, gdyż jest mniej kierunkowy. Z powodu mrozu testów nie chce mi sie robić na zewnątrz, ale wszystkie robię w tym samym miejscu, tzn w pokoju na poddaszu. YAGI planuje teraz skonstruować konkretną ok 20 elementów, zamontowaną i obracaną na obrotnicy.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: zDaleKi »

lpala106 pisze:aktywnym uczestnikiem forum jestem od dzisiaj, jednakże z forum zapoznałem się wcześniej i śledziłem od dłuższego czasu interesujące mnie wątki.
Witaj.
lpala106 pisze:Wracając do tematu postanowiłem opisać moje zmagania z antenami do modemu Merlin XU-870, gdyż myślę, że są to cenne doświadczenia i użytkownicy mogą skorzystać zapoznając się z nimi
Masz całkowitą rację, są to bardzo cenne doświadczenia.
lpala106 pisze:Następnie był Internet w PC przez różne telefony Nokia 6100, 6610, 6310, 6510, 6310i, 6230, 6230i, 6020, Sony Ericsson T610, T630, T68i, K700i, Motorola V3, SPV M3000. Połączenie telefonu jako modem przez Bluetooth, USB, Irdę
Niezły zbiór :szok: :ok: szacuneczek :]
lpala106 pisze:Obecnie testuję antenę Bi-Quad i o wynikach zamierzam poinformować
Czekamy zatem na wyniki. :ok: głównie te porównawcze do innych anten.
lpala106 pisze:Jeśli ktoś jest zainteresowany wykonaniem takiej dobrej anteny, proszę o kontakt, to mogę zaprojektować, obliczyć i wykonać taką antenę w rozsądnych kosztach
A może pokusisz się o zrobienie jakiegoś manuala jak to zrobić samemu jakąś antenkę? Może jakąś w miarę prostą Yagi? Wiem, że jest tego trochę w sieci ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby było także tu na forum. Możesz dodamy to wtedy do "recenzje, testy, opisy" :) A wtedy będzie to brało udział w następnym konkursie na recenzję. :ok:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: Ufo atakuje »

lpala106 pisze:Z kolei biQuad przy ustawieniu na nadajniki z północy i północnego zachodu
Mam nadzieję, że patrzysz do hyperterminala z czym się łączysz (CID, CSQ). Jak skierujesz antenę na nadajnik to wcale nie znaczy, że akurat z nim się połączysz. :cwaniak:
Awatar użytkownika
lpala106
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2007-12-21, 12:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: lpala106 »

BliSki pisze:A może pokusisz się o zrobienie jakiegoś manuala jak to zrobić samemu jakąś antenkę? Może jakąś w miarę prostą Yagi? Wiem, że jest tego trochę w sieci ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby było także tu na forum. Możesz dodamy to wtedy do "recenzje, testy, opisy" :) A wtedy będzie to brało udział w następnym konkursie na recenzję. :ok:
poradnik postaram się zrobić po ukończeniu testów, jest trochę tego rzeczywiście w sieci, ale sugerując się tym można znaleźć często bardzo sprzeczne informacje, ja do obliczeń korzystałem z fachowej literatury i trochę te obliczenia czasochłonne były :D
Ufo atakuje pisze:Mam nadzieję, że patrzysz do hyperterminala z czym się łączysz (CID, CSQ). Jak skierujesz antenę na nadajnik to wcale nie znaczy, że akurat z nim się połączysz. :cwaniak:
nie korzystałem z terminala, bo w viscie go nie znalazłem :D jeśli możesz podać w jaki sposób to zrobić pod vista to zaraz to przetestuje i zobaczymy z jakimi bts-ami mam łączność
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: zDaleKi »

lpala106 pisze:jest trochę tego rzeczywiście w sieci, ale sugerując się tym można znaleźć często bardzo sprzeczne informacje
Dokładnie to samo miałem na myśli.
Dlatego Twoje rozwiązanie jako sprawdzone byłoby bardzo interesujące.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
lpala106
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2007-12-21, 12:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: lpala106 »

Dzisiaj zabrałem się za konstrukcję 16 elementowej YAGI :D , wyliczony max zysk to 16,9 dBi przy długości niecałe 2m więc myślę, że trochę zabawy i będzie hulać, pobawię się z konstrukcją reflektora i zamontuję czaszę wyprofilowaną w jego miejsce, zobaczymy jaki teraz uda się osiągnąć rezultat. Antena ze względu na wymiary będzie umieszczona na strychu i jak uda mi się wykombinować to zrobię prostą obrotnicę. :)
Dell Inspiron 6400 / MSI Wind U100 / Option Globesurfer II 7,2 / Nokia E51
Awatar użytkownika
lpala106
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2007-12-21, 12:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: lpala106 »

Wczoraj zapowiedziałem konstrukcję 16 el. YAGI, a dzisiaj wyniki :) :) :)
Jestem wielce usatysfakcjonowany rezultatem, tym bardziej, że koszt budowy anteny to niewiele. Antenę potestowałem z dwoma modemami Merlin i Globetrotter i znajomy z Globetrotterem był zszokowany rezultatem - mieszka pod lasem i ma jeszcze dalej od nadajnika ode mnie, bo używa Orange Free i do tej pory miał transfery do 10kB/s - po podłączeniu YAGI 24kB/s u niego. U mnie dzisiaj nowy rekord - co na załączonym obrazku, dodatkowo obrazek z pingami do porównania, dzisiaj byłem w szoku, bo :
gadałem na Skype przez EDGE!!
Dell Inspiron 6400 / MSI Wind U100 / Option Globesurfer II 7,2 / Nokia E51
Awatar użytkownika
compile
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-09-19, 11:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: compile »

czekamy więc na dokładny opis konstrukcji:)
u mnie jest tak, że jak położe tel na balkonie to śmiga 25kB/s a w domu bez anteny ok 4-5, na antenie od radia: 15kB/s :)
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: Ufo atakuje »

To chyba żart z tymi PING-ami. :szok: W tej technologii to niemożliwe. Ktoś widział takie pingi na EDGE ????
Awatar użytkownika
lpala106
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2007-12-21, 12:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: lpala106 »

Ufo atakuje pisze:To chyba żart z tymi PING-ami. :szok: W tej technologii to niemożliwe. Ktoś widział takie pingi na EDGE ????
ja widziałem i widzę - bo używam jak widać nie ma rzeczy niemożliwych............. :super:
Dell Inspiron 6400 / MSI Wind U100 / Option Globesurfer II 7,2 / Nokia E51
Awatar użytkownika
Grupens
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 183
Rejestracja: 2006-11-22, 23:32
Lokalizacja: Wlkp

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: Grupens »

Mam blueconnect; antenę ATK-20 i osiągnięcia bardzo podobne: download oraz pingi w edge. upload powyżej 100 kb/s.
Ostatnio zmieniony 2007-12-27, 16:16 przez Grupens, łącznie zmieniany 1 raz.
Deformują nas formuły.
Awatar użytkownika
lpala106
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2007-12-21, 12:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: lpala106 »

Grupens pisze:Mam blueconnect; antenę AK-20 i osiągnięcia bardzo podobne: download oraz pingi w edge. upload powyżej 100 kb/s.
jeśli masz ATK-20 to bardzo podobna konstrukcja do mojej, jak widać długie YAGI najlepsze do GSM modemów :)
Podsumowując doświadczenia to mogę stwierdzić, że samodzielnie wykonana antena dorównuje, a często przewyższa fabrykę, bardzo ważne jest dokładne zwymiarowanie i trzymanie się założeń konstrukcyjnych. Do samodzielnego wykonania anteny jeśli trzymamy się gotowego projektu i robimy wszystko według opisu nie jest wymagana żadna wiedza oprócz manualnych zdolności, jeśli chcemy się pobawić, dopasowując antenę do posiadanych materiałów, wymagane jest przeliczenie parametrów i można działać dalej.
Do budowy anteny koszt materiałów jest niewielki, jeśli ktoś majsterkuje, bez problemu znajdzie potrzebne materiały u siebie w domu, z narzędzi potrzebne są:
suwmiarka, lutownica, wiertarka,
materiały:
drut, rurka, blacha, kabel koncentryczny dobrej jakości 50Ohm.
Po nowym roku postaram się zamieścić poradnik, co i jak krok po kroku, bo teraz brakuje czasu, a po sylwestrze mam nadzieję, że sie znajdzie:)
Dell Inspiron 6400 / MSI Wind U100 / Option Globesurfer II 7,2 / Nokia E51
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: ja.michal »

Postanowiłem wznowić temat bo próbuję antenki sobie zrobić a jakoś krucho jeśli chodzi o jakieś dokładniejsze dane. ;)
lpala106 pisze:Po nowym roku postaram się zamieścić poradnik, co i jak krok po kroku,
Jest jakaś iskierka nadziei? :zawstydzony:

Pozdrawiam! ;)
Czarson18
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2007-12-10, 18:43
Lokalizacja: Guty

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: Czarson18 »

Guru od Anten nam się wyłamał :( i poradnika nie ma :dobani:

to straszne
Sprzęt:
Mpbo: Asus P5QPRO,C2Duo E8400, grafa Asus ATi Radeon HD4850 512MB (DDR3)
System Operacyjny: Windows XP SP3
Siec: Huawei E156G + ATK-16/2GHz Antena kierunkowa UMTS 16dBi+15m przewodu
Awatar użytkownika
lpala106
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2007-12-21, 12:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: lpala106 »

Czarson18 pisze:Guru od Anten nam się wyłamał :( i poradnika nie ma :dobani:
poradnik powoli piszę, ale po nowym roku taki nawał pracy, że ciężko cokolwiek sklecić, brakuje wolnego czasu ale obiecany poradnik będzie :faq:
Dell Inspiron 6400 / MSI Wind U100 / Option Globesurfer II 7,2 / Nokia E51
Czarson18
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2007-12-10, 18:43
Lokalizacja: Guty

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: Czarson18 »

mam pytanie, zrobiłem sobie antenkę, ale jak ją dobrze i trwale połączyć z modemem? mam modem zewnętrzny Comander 2 Edge.
Sprzęt:
Mpbo: Asus P5QPRO,C2Duo E8400, grafa Asus ATi Radeon HD4850 512MB (DDR3)
System Operacyjny: Windows XP SP3
Siec: Huawei E156G + ATK-16/2GHz Antena kierunkowa UMTS 16dBi+15m przewodu
Awatar użytkownika
lpala106
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2007-12-21, 12:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: lpala106 »

Czarson18 pisze:mam pytanie, zrobiłem sobie antenkę, ale jak ją dobrze i trwale połączyć z modemem? mam modem zewnętrzny Comander 2 Edge.
antenę montujesz poza modemem, a łączysz kabelkiem i wtykiem dedykowanym do modemu i masz dobre i trwałe połączenie
Dell Inspiron 6400 / MSI Wind U100 / Option Globesurfer II 7,2 / Nokia E51
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: ja.michal »

lpala106 zapytam, bo się poradnika nie mogę doczekać, jakie są wzory do wymierzenia parametrów yagi?
To o co mi chodzi w wątku -> tutaj

Jeśli tego jest tyle, że poradnik wychodzi z tego to poczekam cierpliwie :)

Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
lpala106
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2007-12-21, 12:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: lpala106 »

ja.michal pisze:Jeśli tego jest tyle, że poradnik wychodzi z tego to poczekam cierpliwie :)
ogólnie wzorów do wyznaczania YAGI wg podręczników jest sporo, prościej jest użyć dedykowanego programu np według krótkofalowca DL6WU, jednego z góru na temat anten YAGA polecam stronę bogato ilustrowaną zdjęciami które też są bardzo dobrym poradnikiem, zwłaszcza, że można na nich zauważyć kilka istotnych szczegółów i bardzo ciekawych i istotnych sposobów wykonania mechanicznego anteny.

Kod: Zaznacz cały

http://www.w6pql.com/antennas.htm
Dell Inspiron 6400 / MSI Wind U100 / Option Globesurfer II 7,2 / Nokia E51
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: ja.michal »

Dzięki! Myślę, że sobie jakoś już poradzę ;)
Na poradnik i tak czekamy ;)

Pozdrawiam ;)
Czarson18
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2007-12-10, 18:43
Lokalizacja: Guty

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: Czarson18 »

Można prosić jakiś link z polską stroną o elementach wymiarach itp?
Sprzęt:
Mpbo: Asus P5QPRO,C2Duo E8400, grafa Asus ATi Radeon HD4850 512MB (DDR3)
System Operacyjny: Windows XP SP3
Siec: Huawei E156G + ATK-16/2GHz Antena kierunkowa UMTS 16dBi+15m przewodu
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: ja.michal »

Ja jako takiej polskiej strony z wymiarami nie znalazłem, ale tu masz temat który powinien Ci pomóc. :)
Jest kalkulator do anten (łatwo się połapać) i stronka zagraniczna, ale też idzie się połapać.

Jakie parametry przy budowie Yagi ? / budowa anteny Yagi

Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
lpala106
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2007-12-21, 12:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: lpala106 »

Czarson18 pisze:Można prosić jakiś link z polską stroną o elementach wymiarach itp?
generalnie wymiary anteny są ściśle powiązane z rodzajem i grubością materiału jakiego użyjemy do wykonania antenki, proponuje pobawić się z ustawieniami w programie Yagi calculator, poustawiać różne grubości, boom izolowany itp, poradnik powstaje powoli w żółwim tempie, ale jak tu czas znaleźć jak od 6 do 22 poza domem w trasie, przy okazji pytanie ma ktoś lub może polecić jakiś prosty program do rysowania CAD - żeby było wymiarowanie, to by mi pomogło w robieniu rysunków, bo trochę trzeba porysować, a w paincie to nie jest zabawa
Dell Inspiron 6400 / MSI Wind U100 / Option Globesurfer II 7,2 / Nokia E51
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: ja.michal »

lpala106 pisze:ma ktoś lub może polecić jakiś prosty program do rysowania CAD
Nadałem temat do kolegów na wat-cie i politechnice. ;) Powinno się coś znaleźć. :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: ja.michal »

Dostałem informacje co i jak na temat programu CAD. :)

"Prostym programem jest AutoCAD. Jest też jakiś, który nazywa się Microstation PowerDraft i jest podobno lepszy.
http://www.bentley.com/pl-PL/Products/MicroStation/

AutoCADa można poznać dobrze już po kilku godzinach."

To jest to co na chwilę obecną dostałem. Sam nie korzystałem z żadnego programu do cad-a.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: zDaleKi »

ja.michal pisze:Prostym programem jest AutoCAD
Tylko, że on nie jest darmowy. A mam jakieś takie przeczucie, że stwierdzenie prosty miało znaczyć także poza prostota obsługi także freeware. :]
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Moje boje z antenami i osiągniete rezultaty

Post autor: ja.michal »

Wiem, że darmowe potrzebne, ale się nie znam na tych programach więc daje co mi załatwili ;)
ODPOWIEDZ