Blokowanie dzielenia łącza przez operatora

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Artur_prezes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 257
Rejestracja: 2006-12-17, 23:10
Lokalizacja: Ireland

Blokowanie dzielenia łącza przez operatora

Post autor: Artur_prezes »

Jak sprawdzić czy mój dostawca internetu nie blokuje dzielenia łącza na parę komputerów i czy naprawdę jest taka możliwość? Mój Clearwire chcę podzielić routerem na więcej kompów, ale jest problem z sygnałem który sie gubi. Mój problem nie byłby ciężki ale jestem w innym kraju, a tu oni mają głęboko w nosie że ty sobie chcesz łącze podzielić, oni powiedzą ci że masz sobie kupić dodatkową skrzynkę i podwójny abonament płacić. Proszę o radę jeśli ktoś się w tym orientuje. PS: dzięki za małe naświetlenie sprawy prze kolegę BliSki każda rada na wagę złota.

[ Komentarz dodany przez: Jaco: 2008-01-01, 23:52 ]
Edycja wulgaryzmów.
Ostatnio zmieniony 2008-01-01, 23:51 przez Artur_prezes, łącznie zmieniany 1 raz.
CLEARW'RE
Broadband
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Blokowanie dzielenia łącza przez operatora

Post autor: Jaco »

Nie ładnie jak chcesz kraść neta :nienie:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Blokowanie dzielenia łącza przez operatora

Post autor: Jo_gurt »

W zasadzie mozliwosci sa dwie (takie podstawowe, pewnie daloby sie i cos grubszego, ale na tyle sie nie znam):
1. Filtr adresu <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=119030#119030" target="_blank">»MAC«</a> - bardzo latwo obejsc klonujac na urzadzenie podlaczone zamiast kompa
2. Limit <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=119029#119029" target="_blank">»TTL«</a> - tez dosc latwo obejsc jesli to urzadzenie (router) ma taka mozliwosc

Przy pierwszym ograniczeniu mozna by bylo poznac po tym, ze router bez specjalnych zabiegow (czyt. klonowania MAC) po prostu nie nawiazuje polaczenia.

Jesli chodzi o drugie to przy dzialajacym podlaczeniu nalezy z linii komend wpisac:
ping www.google.com
i zobaczyc z jaka wartoscia TTL beda skakac pingi. Jesli 1 to znaczy, ze dostawca stosuje takie zabezpieczenie.

PS. Ja bym tego kradzieza nie nazwal. Tzn zalezy od sytuacji. Ja np. mam w domu stacjonarke i lapka (oba moje), wiec uwazam ze mam prawo sobie co nieco ulatwic zycie. Oczywiscie wszystko zgodne z regulaminem!
Ostatnio zmieniony 2008-10-02, 12:40 przez Jo_gurt, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Artur_prezes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 257
Rejestracja: 2006-12-17, 23:10
Lokalizacja: Ireland

Re: Blokowanie dzielenia łącza przez operatora

Post autor: Artur_prezes »

Ja powiem ci tak: prosiłbym o wytłumaczenie dla prostego chłopa najlepiej obrazkowe :D,a tak na powaznie to napisz mi jak to zrobić po kolei. A te klonowanie możesz mi bardziej wyjaśnić?
CLEARW'RE
Broadband
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Blokowanie dzielenia łącza przez operatora

Post autor: Jo_gurt »

Filtr MAC - dostawca identyfikuje twoj komputer po jego adresie MAC (adres MAC to sprzetowy identyfikator karty sieciowej, "wbudowany" juz przez producenta sprzetu). Czy jest stosowane takie zabezpeczenie sprawdzic mozna w sumie na dwa sposoby
- podlaczyc jakies inne urzadzenie (zamiast tego zwykle uzywanego, np komputera) - w tym przypadku router
- zmienic za pomoca ktoregos z wielu programow na inny dowolny adres MAC (zmiana polega w sumie na "udawaniu" innego MACa, bo fizycznie zmienic go sie nie da)
poczym sprawdzic czy otrzymal adresy IP (zwykle w routerach jest jakas zakladka status czy cos takiego) oraz czy po prostu net dziala.

Limit TTL - Time-To-Live, czyli przez ile urzadzen moze przejsc pakiet zanim umrze ze starosci. Ustawiajac TTL=1 operator osiaga tyle, ze np. podlaczony router "zuzyje" jedno dozwolone przeskoczenie (tzw. hop) i pakiety do kompow podlaczonych dalej juz nie dotra.
jak sprawdzic: podlaczasz sie tak, zeby necik dzialal (bez routera, sam komp),
1. Start->Uruchom->wpisujesz "cmd" [enter]
2. Wpisujesz: ping www.google.com [enter]
3. Patrzysz na wartosc TTL przy odpowiedziach, np:
Reply from 64.233.183.147: bytes=32 time=77ms TTL=242
Reply from 64.233.183.147: bytes=32 time=69ms TTL=242
Reply from 64.233.183.147: bytes=32 time=58ms TTL=242
Reply from 64.233.183.147: bytes=32 time=60ms TTL=242
U mnie jest TTL=242, wiec nie ma limitu. Jesli TTL=1 to mamy do czynienia z ograniczeniem.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Blokowanie dzielenia łącza przez operatora

Post autor: zDaleKi »

Artur_prezes pisze:dzięki za małe naświetlenie sprawy prze kolegę BliSki każda rada na wagę złota
Na PW sądziłem, że problem jest troszkę inny. Czyli ogólny problem z połączeniem a nie z podzieleniem. Jeżeli jest problem z podzieleniem, to tak jak pisał Jo_gurt, są w zasadzie dwie możliwości.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Artur_prezes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 257
Rejestracja: 2006-12-17, 23:10
Lokalizacja: Ireland

Re: Blokowanie dzielenia łącza przez operatora

Post autor: Artur_prezes »

[img=http://img408.imageshack.us/img408/8421/pingittlxn0.th.png]

Ja mam coś takiego.

A ja nie mam problemu ogólnego z połączeniem, ja rozdzieliłem łącze przez router na 3 laptopy i internet działa, ale że to tak określę przerywa, komputery co 2-3 minuty przestają odbierać pakiety (zaraz GG daje się na niedostępny, radio internetowe sie wyłącza i stronki się przestają otwierać).
CLEARW'RE
Broadband
Awatar użytkownika
Borg
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2007-05-15, 13:43
Lokalizacja: Stolica sadownictwa

Re: Blokowanie dzielenia łącza przez operatora

Post autor: Borg »

Z tego screenu wygląda że nie masz zablokowanego po TTL - zrobiłeś klonowanie MAC na routerze ?
Artur_prezes pisze: A ja nie mam problemu ogólnego z połączeniem, ja rozdzieliłem łącze przez router na 3 laptopy i internet działa, ale że to tak określę przerywa, komputery co 2-3 minuty przestają odbierać pakiety (zaraz GG daje się na niedostępny, radio internetowe sie wyłącza i stronki się przestają otwierać).
Czy wszystkie laptopy są połączone przez wifi czy przez kabel ?
Możesz coś więcej napisać o urządzeniu - jaki model itp ? Ja znalazłem tylko coś takiego : http://www.clearwire.com/support/networking.php tam są 3 warianty podłączenia :
za pomocą sieci energetycznej - ClearPlug
za pomocą routera ethernetowego - Ethernet router
za pomocą routera bezprzewodowego - wireless router.

Którego wariantu używasz ?
Awatar użytkownika
Artur_prezes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 257
Rejestracja: 2006-12-17, 23:10
Lokalizacja: Ireland

Re: Blokowanie dzielenia łącza przez operatora

Post autor: Artur_prezes »

Ja łącze się przez wireless router. Pisałem do firmy Clearwire i odpisali mi że mój internet jest całkowicie kompayblny z routerem G Router Belkin.
Ja mam takiego routera: G Router BELKIN

Nie robiłem klonowania MAC Adresu bo musi mi to ktoś znów wytłumaczyć :).
CLEARW'RE
Broadband
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Blokowanie dzielenia łącza przez operatora

Post autor: zDaleKi »

Artur_prezes pisze:Nie robiłem klonowania MAC Adresu bo musi mi to ktoś znów wytłumaczyć
Masz opcję klonowania MACa w tym routerku?
Możesz to zrobić tak jako opisano np. tu > Konfiguracja routerów do podziału łącza internetowego - tutorial z obrazkami by Jo_gurt <
W szukajce też jest zapewne trochę o tym.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Borg
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2007-05-15, 13:43
Lokalizacja: Stolica sadownictwa

Re: Blokowanie dzielenia łącza przez operatora

Post autor: Borg »

Artur_prezes, czy próbowałeś podłączyć któregoś laptopa za pomocą lanu po zwykłym kablu utp z końcówkami rj45 ?


ps. swoją drogą kto Ci polecił router takiej firmy wynalazek ?
ODPOWIEDZ