D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pawel_hp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-29, 23:15
Lokalizacja: Poniatowa

D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: pawel_hp »

Witam serdecznie... Nie potrafię sobie poradzić z konfiguracją tego rutera. Dlatego proszę o pomoc...

W chwili obecnej w komputerze PC mam zainstalowaną kartę sieciową Wi-Fi, do której podłączona jest zewnętrzna antena kierunkowa umieszczona poza budynkiem. I w ten sposób jestem w sieci z której mam internet w moim PC. Mam dostęp do konfiguracji rutera, który dzieli to łącze internetowe.

Teraz kupiłem sobie laptopa i chcę mieć internet również w laptopie w całym budynku, przy WŁączonym PC.

Kupiłem ruter D-Link DI-524, który połączyłem skrętką z przewodową kartą sieciową w PC. Ruter ten ma łączyć się bezprzewodowo z laptopem, aby udostępniać mu połączenie internetowe. Tylko nie wiem jak muszę skonfigurować ruter, kartę sieciową w PC i kartę sieciową w laptopie żeby to działało. Próbowałem, ale nie wychodziło, nie umiem poradzić sobie z tymi adresami. Proszę o pomoc...
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: Jo_gurt »

Napisz jaki masz adres od swojego dostawcy internetowego.
Generalnie to powinno wygladac mniej wiecej tak:

Kod: Zaznacz cały

             NET_ISP 
               >>
               <<
               >>
               << 
        (np 84.24.43.45
 sieciowka bezprzewodowa w kompie)
               PC
        (192.168.0.1/24
  sieciowka przewodowa w kompie)
                |
                |
                |
                |
        (192.168.0.2/24 - WAN)
             D-Link
        (10.0.0.1/8 - (W)LAN)
                >>
                <<
                >>
                <<
           (10.0.0.2/8)
              Laptop
Na sieciowce bezprzewodowej kompa musi byc wlaczone udostepnianie neta.
Nie poruszam tutaj kwestii zabezpieczania WiFi, sprobuj ustawic na razie bez zabezpieczen - malymi krokami.
Generalnie chodzi o to, zeby nie mieszac zakresow sieciowych na zadnym etapie.
pawel_hp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-29, 23:15
Lokalizacja: Poniatowa

Re: D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: pawel_hp »

Poradziłem sobie zanim przeczytałem Twoją odpowiedź, ale dzięki bardzo za pomoc :) Utwierdziłem się tylko w tym, że zrobiłem to poprawnie, net śmiga jak trzeba :D

Nie wiem tylko jak teraz mogę np. z laptopa przeglądać zawartość dysku komputera PC. Póki komputery nie łączyły się przez ruter, wiedziałem jak to zrobić, a teraz mam przeszkodę... Pomoże ktoś?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: Jo_gurt »

Powiem ci, ze moga byc z tym problemy. Sytuacja ta jest dosc nietypowa - udostepnianie MS srednio wspiera udostepnianie zasobow do innej grupy roboczej, czesto nawet wtedy "nie chce" dzialac, a co dopiero z innea siecia.
Znalazlem taki tutorial:
http://www.homenethelp.com/web/howto/net.asp
nie mam pojecia czy dziala - przetestuj.
Ostatnio zmieniony 2008-03-01, 07:30 przez Jo_gurt, łącznie zmieniany 1 raz.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: zDaleKi »

pawel_hp pisze:Nie wiem tylko jak teraz mogę np. z laptopa przeglądać zawartość dysku komputera PC
Niestety obawiam się, że nie będzie to możliwe lub będzie z tym pewien problem. Zauważ, że komputery te są obecnie w dwóch różnych podsieciach: 192.168.0.1/24 10.0.0.2/8
Lepiej w tym przypadku gdybyś zamiast routera uzył samego Access Pointa. Wtedy kompy byłyby w tej samej podsieci.

Możesz spróbować jeszcze w tym routerze dla IP notebooka ustawić odpowiednie przekierowanie portów a najlepiej to umieść go w DMZ, wtedy teoretycznie powinno to działać.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: Jo_gurt »

Wlaczenie DMZ tez bedzie dobrym pomyslem.
pawel_hp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-29, 23:15
Lokalizacja: Poniatowa

Re: D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: pawel_hp »

Czyli zgodnie z tym schematem, który przedstawił powyżej Jo_gurt jako adres DMZ powinienem wpisać 192.168.0.1 czy 10.0.0.2?

Zobaczcie tutaj:
http://support.dlink.com/emulators/di524/adv_dmz.html
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: Jo_gurt »

pawel_hp pisze:Czyli zgodnie z tym schematem, który przedstawił powyżej Jo_gurt jako adres DMZ powinienem wpisać 192.168.0.1 czy 10.0.0.2?
10.0.0.2, czyli kompa za routerem

Wlaczenie DMZ moze nie wystarczyc, sprobuj tez (z wlaczana DMZ) z tym NetBIOSem po TCP/IP
pawel_hp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-29, 23:15
Lokalizacja: Poniatowa

Re: D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: pawel_hp »

Samo ustawienie adresu 10.0.0.2 w DMZ nie rozwiązało problemu. Brałem się także za konfigurację jaką podpowiedział Jo_gurt - jednak nic to nie dało. Albo źle zrozumiałem tą instrukcję, albo to nic nie daje.

Mam pytanie - jakim prawidłowo kablem w moim przypadku powinien być podłączony ruter DI-524 z kartą sieciową Ethernet w PC? Zwykłym, czy skrosowanym, czy to bez różnicy?

Moja cała sieć na chwilę obecną wygląda tak ja zamieszczonych rysunkach (bez uwzględniania innych userów sieci). Chciałem zapytać czy takie adresy ip na poszczególnych urządzeniach jakie są w niej zastosowane są poprawne. Działać działa, ale nie wiem czy tak powinno być zgodnie z zasadami.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: zDaleKi »

pawel_hp, ktoś kiedyś piał o problemie korzystania z drukarki, która była za NATem. Nie pamiętam rozwiązania tego problemu ale poszukaj na forum, może nawet jest to dodane w FAQ. Może w ten sposób wpadniesz na jakiś trop?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
wolfus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2012-09-09, 08:47
Lokalizacja: śląsk

Re: D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: wolfus »

WITAM
Jestem nowy i słaby w te klocki i powyższy opis jest za mało szczegółowy i nie dokończony
Przeszukałem internet w dokładnie takim temacie tzn albo
1.internet radiowy z anteny na dachu do sieciówki wifi w komputerze, chcę przez router (jeden), a mam TechnicLan WAR-54GS połączony kablem z karty sieciowej w komputerze rozsyłąć bezprzewodowo po domu. Rozumiem że komputer musi być załączony.
2. Lub internet radiowy z anteny na dachu do routera, kablem do sieciówki w komputerze, przez kartę wifi po domu
Proszę rozwińcie to np do jakiego portu routera WAN czy LAN, kabel zwykły czy cross, może jakaś konfiguracja w/w routera itp...
Pozdrawiam - to forum w tych tematach i tak jest najmocniejsze
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: Jo_gurt »

wolfus, a nie wolałbyś Ovislink GDuo i jedno urządzenie bez konieczności włączania komputera?
wolfus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2012-09-09, 08:47
Lokalizacja: śląsk

Re: D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: wolfus »

wolałbym, ale teraz to raczej dokupię drugi router (tego typu opisów jest sporo i u WAS też). Myslę że to nie żadne cuda połączyć się w opisanej przeze mnie konfiguracji? Ludziska tez by skorzystali, a jakie walory poznawczo naukowe. A tak na marginesie- jak człowiek konkretnie pyta to odpowiedzi typu "lepiej to czy tamto "... (bez obrazy wiem że Chcesz dobrze) nic nie dają. Jak już pytamy na forum to z desperacji. HEJ
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: D-Link DI-524 - konfiguracja, problem

Post autor: wojteks »

wolfus pisze:ale teraz to raczej dokupię drugi router
No cóż Twoje pieniądze, drugiego routera nie potrzebujesz, wystarczy AP z trybem Client za pomocą którego połączysz się z siecią dostawcy.
Potem kablem do WAN WAR54GS i z niego kablem do PC i WiFi wokół.

Druga opcja to WAR54GS jako WISP (antena do WAR54GS), kablem do PC i drugim kablem podłącz AP do rozsiewania WiFi.

To wszystko też zależy od zabezpieczeń stosowanych przez dostawcę <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=119029#119029" target="_blank">»TTL«</a> <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=119030#119030" target="_blank">»MAC«</a>

Poczytaj w :faq: o konfiguracji routerów i wtedy zadaj jakieś konkretniejsze pytania.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ