czy da sie zrobić sieć z internetem....

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
PAN_X

czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: PAN_X »

Witam mam troche dziwne pytanie. Będe mieszkał w miejscy gdzie dostępu do kablowego neta brak więc pozostaje jedynie jakaś bezprzewodówka zastanawiam sie nad BLUE CONNECT i mam pytanie czy da sie zrobić sieć domową z internetem jeżeli załużmy podepne modem Siemens SPEED ES 75 do serwera a od niego wyprowadzenie na haba do któego będzie podpięta sieć lokalna czy da sie jakoś udostępnić taki internet w takiej sieci?? czy da sie go jakoś podzielić na poszczegulne kompy w domu. Prosze o pomoc bo nie wiem co zrobić. i <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> czy da sie?
adams

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: adams »

masz kilka wyjść
1 kupujesz router gprs, w polsce mało dostępny i drogi
2 taki do którego można podłączyć modem poprzez RS-232. Poszukaj na allegro - stare zyxele i wiele innych.
3 podłączasz pod jeden komputer i udostępniasz pozostałym
4 jako przyspieszenie wykupujesz skydsl, podłączasz do jednego kompa i udostępniasz wi-fi, sieć energetyczna albo kablami
PAN_X

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: PAN_X »

Hmm gdybym jeszcze to wszystko zrozumiał hehe:D A tak serio to może opisze całą sytułacje w domu mam położoną instalację pod sieć tzn w każdym pokoju gniazdo do neta no i na strychu schodzą sie wszystkie kable chciałem kupić jakiegoś haba i je spiąć razem do haba podłączyć kompa a do niego ten modem z netem i udostępnić net w sieci czy jest takie wyjście co potrzebuje żeby coś takiego zrobić? albo jak zrobić żeby przynajmniej kompy działały w 2 pomieszczeniach tzn żeby jeden udostępniał neta na drugi i jakim programem mogę to zrobić do podłączenia laptop i PC. Prosze o pomoc:)
damis
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2005-10-20, 08:51
Lokalizacja: Stolyca

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: damis »

Jezeli pracujesz na Windzie, to musisz sobie komputer, do którego jest podlaczony modem skonfigurować poprzez kreator konfiguracji sieci, jako brame, gateway lub cos co brzmi podobnie :wink:

Jesli masz linuksa - to musiz go skofigurowac jako router

That's all folks 8)
adams

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: adams »

postępuj zgodnie z kreatorem sieci uda się <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font>
PAN_X

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: PAN_X »

Tylko wtedy musze ciągnąc osobno kabel od komputera do komputera a rozchodzi mi sie o wykorzystanie istniejącego szkieletu sieci no tylko na razie kable są do niczego nie podłączone czy podłączyć je jakoś razem i do tego wszystkiego podłączyć tego neta czy mogę tylko między dwoma kompami chciałbym stworzyć jakaś prowizoryczną sieć tzn do serwera podpinam tego neta i wówczas w cąłym domu to będzie działać np do serwa net przez te usb od serwa sieciówką do haba o od haba kablami do poszczególnych kompów nie wiem czy to jest w ogóle realne da się coś takiego zrobić? no a jeżeli nie da się nic takiego zrobić to pozostaje połączenie między dwoma kompai i wtedy nie ma różnicy jaki modem wezmę bo w erze jest kilka modeli czy ten z zewnętrzną anteną będzie lepszy oczywiście dokupię jaką lepszą antenę. no i czy będę mógł wykorzystać położone już kable do podłączenia między sobą?

Dzięki za to co już napisaliście pomoga mi to pomału zrozumieć sprawę:)
Proszę o dalsze wskazówki:)
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: kemott1 »

Kup jakeigos taniego laptopa , podlacz do niego es75e (zainwestuj w konektor i w antene zewnetrzna) , system win2000. kup switcha , troche kabli, poustawiaj ip ,bramki podsieci, bramy domyslne (dla odbiorcow) i masz net w sieci. i mozesz zainstalowax specjany program pod windowsa ktory bedzie dzieli łacze by ktos nie bral calej mocy łacza (zapomnialem nazwe tego programu) to jest w wielkim skrocie. :D pozdrawiam
PAN_X

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: PAN_X »

o własnie cos takiego chciałęm zrobić kemott1 a moge prosić tak bardziej dla amatora pomału i obrazkowo tzn co do czego podłaczyć i co musze kupic na serwa moze posłużyc np jakis stary komp 500hz no i on potem działą jak serwer w sieci będzie wszystkim użytkownikom udostępniał neta ma sie rozumieć? no i jak podłączyć switcha żeby to wsyztsko działało i co to jest konektor?
adams

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: adams »

ja mam tak komputer 1000mhz 256 ram (400 pln używany) do niego podłączony router wi-fi (AP) połączenie udostępnione z poziomu windowsa i wszystko działa, nadaj kartom adresy ip 192.168.0.x

postaw taki komp na strychu razem z routerem, switchem i powinno działałać
co to jest konektor?
do es 75 nie potrzebujesz konektora tylko anteny z końcówką sma
Ostatnio zmieniony 2006-03-01, 23:15 przez adams, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: kemott1 »

proponuje starego laptopa, mniejsze zapotrzebowanie na prąd :)

pozniej napisze dokłądniej co i jak , jak będę miał wiecej czasu :)
Ostatnio zmieniony 2006-03-01, 23:21 przez kemott1, łącznie zmieniany 2 razy.
adams

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: adams »

i nie trzeba monitora
Gość

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: Gość »

Wielkie thx za pomoc jak co to prosze o jakieś dokłądne wyjasnienie tego jak to wystzsko zorbic co z czym połączyć :) zapewno skusze sie na tego neta i moze jakos sobie poradze. A kemott1 z góry wielkie thx:)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: zDaleKi »

Anonymous pisze:Wielkie thx za pomoc jak co to prosze o jakieś dokłądne wyjasnienie tego jak to wystzsko zorbic co z czym połączyć :)
Co do samej konfiguracji Windowsa, to wszystko za Ciebie załatwią kreatory,
więc nie ma się tu za bardzo o czym rozpisywać ;)
A co do połączeń kablowych, to jak pisałeś masz szkielet sieci, więc wszystko
co potrzeba :) Wpinasz te "kable" dochodzące z pokojów do Switcha lub Huba
a tego z kolei łączysz z kartą sieciową w kompie, na której masz ustawione
udostępnianie połączenia internetowego. Jeżeli ustawisz tam DHCP, to adresy
na kompach przydzieli Ci samo, ale różnie z tym bywa i często ustawia się
te adresy na sztywno :)
Czyli np. 192.168.1.1 na kompie, który udostępnia neta, a na pozostałych
kolejne adresy czyli: 192.168.1.2, itd.....
Ostatnio zmieniony 2006-03-02, 11:21 przez zDaleKi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: kemott1 »

jesli juz piszemy o adresach ip , to serwer 192.168.1.1 a reszta 192.168.1.2-244 przy masce sieci 255.255.255.0 i przy bramie domyślnej u reszty 192.168.1.1 bo przy ip 192.168.0.1 moze dzialac tylko polaczenie lan a internet nie bedzie udostepniany :wink:
Awatar użytkownika
MaciekAdv
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2006-02-19, 12:58
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: MaciekAdv »

Witam
Ja zastanowił bym sie nad puszczaniem tego na siec, zważywszszy na to ze nie masz mozliwosci załozenia neostradki to <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> nie mozesz tez miec UMTS. W najlepszym przypadku zostaje Ci EDGE. Proponuje najpierw sprawdzic ktora siec w twoim zasiegu ma EDGA(pare razy szybszy GPRS)
bo jesli masz zamiar rozpiac to na siec to w przypadku GPRS to sobie posiedzicie chyba tylko na gg bo o przegladaniu stronek mozecie zapomniec.
Druga sprawa to limity sciagania danych, w chwili obecnej tylko w iPlusie nie obcinaja transferow(wiem bo mam jak nie wierzysz to poczytaj na formu o tym). Ja dziele EDGA na 2 kompy i jak obydwaj siedzimy na necie to naprawde "muli" wiec pomysl jak wezniesz np. GPRS i podzielisz to na kilka kompow hmmmm.
Ja bym sie naprawde zastanowil, bo umowe podpsiujesz na 2 lata, ewentualnie na rok.
Pozdrawiam
MaciekAdv:iPlus EDGE na Comander
Kom. Nokia 6021
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: zDaleKi »

kemott1 pisze: przy bramie domyślnej u reszty 192.168.1.1 bo przy ip 192.168.0.1 moze dzialac tylko polaczenie lan a internet nie bedzie udostepniany :wink:
Święta racja, już zmieniamy ;)
To jest lepsza podsieć, chociaż na tamtej też się da jak się musi ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: Szadzik »

MaciekAdv pisze:Witam
Ja zastanowił bym sie nad puszczaniem tego na siec, zważywszszy na to ze nie masz mozliwosci załozenia neostradki to <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> nie mozesz tez miec UMTS. W najlepszym przypadku zostaje Ci EDGE. Proponuje najpierw sprawdzic ktora siec w twoim zasiegu ma EDGA(pare razy szybszy GPRS)
bo jesli masz zamiar rozpiac to na siec to w przypadku GPRS to sobie posiedzicie chyba tylko na gg bo o przegladaniu stronek mozecie zapomniec.
Druga sprawa to limity sciagania danych, w chwili obecnej tylko w iPlusie nie obcinaja transferow(wiem bo mam jak nie wierzysz to poczytaj na formu o tym). Ja dziele EDGA na 2 kompy i jak obydwaj siedzimy na necie to naprawde "muli" wiec pomysl jak wezniesz np. GPRS i podzielisz to na kilka kompow hmmmm.
Ja bym sie naprawde zastanowil, bo umowe podpsiujesz na 2 lata, ewentualnie na rok.
Pozdrawiam
Chyba wyciągasz zbyt daleko idące wnioski z wypowiedzi autoa wątku. Może jemu po prostu chodzi o to, żeby mieć internet na wzystkich kompach, ale niekoniecznie na raz z nich korzystać.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: kemott1 »

Taj jak obiecałem :) :

1 .musisz kupić jakiegoś taniego laptopa: tu masz linka gdzie mozesz kupic: http://www.allegro.pl/491_komputery_przenosne.html . Sprzedawce koniecznie sie zapytaj jaka jest dostępna całkowite zasilanie na port USB, jeśli jest 500mA to modem es75e nie będzie działać. Musi być wiecej, ile to nie wiem (najlepiej zobaczyć ile jest na pudełku czy w instrukcji modemu napisane zapotrzebowanie na na " mA ". Po zakupieniu tego taniego laptopa :wink: nadszedł czas na reszte.

2. Musisz zakupić switch. Zajdz do jakiegoś sklepu komputerowego i tam <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> doradzą, z doświadczenia, weś switcha który będzie wykrywał kable " zwykłe " i " skrosowane " . Tobie będą potrzebne " zwykłe ". koszt trakiego switcha to jakieś 45zł około :)

3. Okablowanie to jak pisałem wyżej to bedzie zwykły standard , nie pamiętam dokładnie tych nazw specjalistycznych. hehe . Ile będziesz podłaczał kompów to tyle bedzie trzeba kabli (na jeden komputer potrzebna ilosc kabla plus wtyczki za koncach (2), najlepiej by sprzedawca pozakładał te końcówki , nie zapomnij o kablu do laptopa) koszt jakies 90gr od metra i 50gr od koncowki około.

4. Karty sieciowe to też zakupisz w sklepie komuterowym :) koszt jakies 27zł około :wink: , z sieciówką do laptopa będzie troche trudniej,chyba ze bedzie wbudowana :) prezykłady tutaj: http://www.allegro.pl/9098_ethernet.htm ... view=gtext ,

- to sprzet mamy z głowy :D

5. podłaczamy modem instalujemy sterowniki i sprawdzamy czy w ogóle internet działa, z doświadczenia wiem ,żę nie warto żałować pieniędzy na konektor i na antene zewnetrzną (można samą antene z kablem który odrazu ma końcówke SMA i nie będziem mieli strat sygnału i nie będziem potrzebowali konektora) , dzięki temu będzie mieli stabilniejsze połączenie. przykłady:
anteny: http://www.allegro.pl/1120_anteny.html
konektory: http://www.allegro.pl/search.php?string ... &country=1

pamiętaj że antena do ery i plus-a może być 900 MHz (ale tego dokładnie nie wiem) a do orange najlepiej by była 900/1800 MHz.

-jak juz wszytko działa , chodzi o połączenie z internetem (na laptopie oczywiście) i z podłączonymi wszstkimi kablami sieciowymi , to bierzem się za konfiguracje:


6.
Na laltopie (polecam windows 2000):
wchodzimy w właściwości moje otoczenie sieciowe i we właściwości modemu: u stawiamy tak: Obrazek

pozniej w właściwosciach karty sieciowej wchodzimy w w własciwosci " TCP/IP " jak na rysunku : Obrazek
i we własciwociach dalej ustawiamy tak:
Obrazek


na komputerach reszty sieci by działał internet trzeba ustawić tak (ip 192.168.1.2-254), przykład:
Obrazek

7. Najlepiej zrobic restart laptopa i komputera (odbiorcy internetu) , włączyć połączenie internetowe na laptopie i powinnien byc internet na komputerze (odbiorcy),w razie co jak będzie motyw skad brac internet to zaznaczysz ze z sieci lan :)

pozdrawiam ,mam nadziej ze to pomoże, instrukcja była robiona na szybkiego to sory za błedy jeśli są :P

P.S: póżniej tutaj napisze jak ustawić pewien program by jeden uzytkownik nie zapychał łącza i tak wolnego :)
Awatar użytkownika
reilord
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 349
Rejestracja: 2007-02-24, 19:14
Lokalizacja: Kuj-pom.

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: reilord »

Moze to smieszne, ale jak na pierwszym screenie jest dzial "udostepnianie polaczenia internetowego" to ja tego w ogole nie mam! Jak przez konfigurator udostepnie lacze to jest ok, ale recznie nie ma takiej opcji! Dlaczego?
Tak samo zazwyczaj mialem cos takiego, ze jak udostepnialem katalog to wystarczylo wpisac nazwe i zaznaczyc box, ze zezwalam na modyfikacje, a teraz jakims cudem musze kliknac Uprawnienia, potem zaznaczyc prawa Odczyt, Zmiana, Pelna kontrola...
Dziwne :/
damis
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2005-10-20, 08:51
Lokalizacja: Stolyca

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: damis »

Na marzec - Plus zapowiedział router Globesurfer II, więc może warto poczekać. Jakieś wieści ?
damis
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2005-10-20, 08:51
Lokalizacja: Stolyca

Re: czy da sie zrobić sieć z internetem....

Post autor: damis »

No i jest : http://www.telepolis.pl/news.php?id=7949

Z tym , że z moich źródeł wiem, że jest to trefny model, który ma tendencje się zawieszać podczas transmisji i w trakcie wysyłania SMSów.
ODPOWIEDZ