Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
alfamixi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-03-25, 19:49
Lokalizacja: okolice otwocka

Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: alfamixi »

Witam wszystkich i proszę o pomoc . Posiadam na komputerze dwie sieci radiowe w których wieczorem nie mogę otworzyć strony WWW. Padła propozycja od znajomego że nam udostępni łącze kablowe na którym możemy budować sieć ( my nie mamy szans na TPSA)
Jestem laikiem i prosił bym o pomoc w sposób zrozumiały .Sieś na 5-7 osób .Wymyśliłem sobie to tak :
1. DSL 2Mbit
2.Serwer myślałem o jakimś LMS( są w miarę tanie )
I co dalej potrzeba podłączyć do serwera żeby mieć łączność i w jakiej kolejności :zawstydzony: (Anteny się widzieć pewnie będą 2 km max w linii prostej)
Cała sieć chciałbym żeby pracowała na 5GHz.
Czy ten DSL nie będzie za mało na 7 osób.
Jakie urządzenia trzeba kupić na stacje nadawczą a jakie na odbiorczą .
Na forum nie znalazłem nic pasującego do tematu a może źle szukałem liczę na Was i pozdrawiam wszystkich którzy to czytają :papa:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: ja.michal »

Na 7 osób 2Mb/s to 292kb/s (36KB/s) na osobę. Trochę mało jak dla mnie. Dochodzi jeszcze odległość na jaką trzeba wysłać sygnał. Jeśli na jednym końcu tylko serwer lub serwer i komputer a na drugim końcu 6-7 osób to nie wiem czy sieć z taką prędkością w komfortowy sposób będzie chodzić. Nie zajmowałem się nigdy siecią wifi na 5GHz. Z tego co wiem można zamontować wzmocnienie do 1W bez zezwoleń.

[ Dodano: 2008-03-25, 22:23 ]
Tak czytam teraz, że co do obsłużenia większej ilości klientów to 5GHz jest ok. Sorry :P
Gajdzi
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2008-01-28, 23:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: Gajdzi »

alfamixi a moge zapytac dlaczego akurat na 5GHz...? Co przemawia bardziej na 5GHz niz na 2,4GHz?
A205-S4777
yellowfox
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2008-03-07, 07:49
Lokalizacja: Ruda Slaska

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: yellowfox »

ja mam instalacje na 2,4ghz na odleglosc ok 3km lub ciut wiecej i mam spore problemy, moj provider ma sprzet sredniej klasy i coś go "po drodze" osłabia, w dodatku na tym samym osiedlu jest stacja bazowa innej sieci gdzie koles rozsyła sygnał na wszystkich 3 kanałach w trybie "turbo" co przypuszczam tez wpływa na moje problemy, dzis mam spotkanie w sprawie wymiany na 5ghz i zobaczymy czy bedzie juz dobrze
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: morion »

Nie no, co jeden doradca to lepszy;)))
alfamixi: ad.1 DSL2000 spokojnie starczy na 5-7 osób jeśli oczywiście postawisz router na linuxie z przyzwoitym kolejkowaniem:)
ad.2 nie wiem jak wygląda serwer LMS ale jesli masz na myśli to co ja mam to nie rozpędzałbym sie tak;) jesli masz jakiegoś PC z pII lub lepszym to postaw linuxa (polecam PLD) po normalnej instalacji uruchom na tym skrypty ze stronki www.inet.one.pl i będziesz zadowolony... do serwera podłaczasz skrętką AP i do AP oczywiście antenke... jesli masz rozrzut klientów to zastanów się nad antenkami bo ten klient na 2km to raczej na jakiejś kierunkowej musisz zrobic, co automatycznie wyeliminuje Ci podłaczenie innych klientów położonych w innych kierunkach od bazy, no i oczywiście zastanów się czy lepiej dookólna czy sektor...
jeśli będziesz musiał postawić baze z więcej niż jedną antenką to rozważ Mikrotika na platformie RB333 bo to jedno z bardziej wydajnych rozwiązań dla Ciebie akurat:)

ja.michal nie słyszałem jeszcze o takiej sieci która dzieli łącze arytmetycznie na ilość użytkowników;)) więc takie wyliczenia możesz sobie darować...

yellowfox podłaczanie klienta w 2.4 na 3km to masakra, zwłaszcza przy zakłóceniach ze strony konkurencji, jedynym wyjsciem jest wlasnie przejście na 5GHz w którym pracuje jeszcze dość niewielka liczba sieci.
Ogolnie odchodzi się od sieci rozległych pracujących zwłaszcza w 2.4, podstawą jest tworzenie małych komórek zbierających po 20-40 końcówek na odpowiednio dookólnej-sektorach z małej okolicy (powiedzmy w promieniu 500m) i komórki te łaczy się wydajnymi mostami w 5GHz...
jutro to dzis... tyle że jutro :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: Jo_gurt »

morion pisze:jesli masz jakiegoś PC z pII lub lepszym to postaw linuxa (polecam PLD)
Ja ze swojej strony polece Ubuntu Server, tez fajna sprawa o niskich wymaganiach sprzetowych. Ale to zalezy co bys tam chcial miec na nim - czy tylko jako brama (wtedy ubuntu serwer raczej nie, troche przerost formy nad trescia, moze wtedy warto sie zainteresowac minidystrybucjami stworzonymi specjalnie na internet gateway) czy jeszcze jako faktyczny serwer uslug - wtedy wspomniane ubuntu sprawdzi sie jak znalazl. No i zawsze do takiego kompka mozna podpiac wiecej sieciowek na PCI i tak zalatwic sprawe roznych kierunkow. Moje 3 grosze, chociaz morion zalatwil sprawe :)
Awatar użytkownika
DJ1910
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 486
Rejestracja: 2007-07-01, 21:23
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: DJ1910 »

a moze jakis mikroTik ?;)


Tanio, łatwo i przyjemnie...no i rzecz jasna, wydajnie :)
alfamixi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-03-25, 19:49
Lokalizacja: okolice otwocka

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: alfamixi »

witam ponownie
Gajdzi pisze:alfamixi a moge zapytac dlaczego akurat na 5GHz...? Co przemawia bardziej na 5GHz niz na 2,4GHz?
dużo sieci w okolicy na 2,4 GHz boję się że kanałów w końcu zabraknie ;)
Serwer Pentium III 2 X HDD 20GB 512 RAM
LMS tak strzeliłem sobie u nas w jednej sieci pracuje tutaj jest demo http://www.lms.org.pl/demo.php
też to jest pod Linuxa
Antena najlepsza chyba by była sektorowa
morion pisze:Mikrotika na platformie RB333
ale nie wiem czy aż taka dobra :szok: 1800zł młodzi ludzie nie dostają tyle kieszonkowego :cry: a sieć nie będzie dochodowa sami znajomi :hyhy: ale poważnie odbiorcy są w jednym kierunku ok 180* rozrzut jak będzie więcej odbiorców to może by jakoś dostawił antenkę następną :niepewny:
A co potrzeba do instalacji u odbiorcy chciałbym żeby sieć była zamknięta z automatycznym logowaniem. Jaki potrzebny jest AP jaki polecacie na 5GHz na terenie pomiędzy odbiorcami widać sporadycznie jakieś drzewa czy to nie będzie barierą dla sygnału (nie jest to las) Dziękuje i pozdrawiam :papa:
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: morion »

do tak małej sieci LMS to kobyła...zresztą ja mam LMSa tylko do prowadzenia bazy klientów, nic innego nim nie załatwiam;) serwerek spokojnie spełni swoje zadanie, conajwyzej dołóż mu RAM do 1GB i postawisz jakieś proxy na www:)
Nie wiem skąd wygrzebałeś to 1800zł bo RB + karta wlan to wydatek max 600zł :) do tego i tak musisz kupić antene i kabel, więc raczej oszczędzisz na innym sprzęcie ok 200-300zł ale za to wydajność i elastyczność będziesz miał o wiele większą z tym RB333 na mikrotiku;) zwłaszcza że w cenie sprzętu dostajesz już licencję na soft:) no i oczywiście od razu na tym mikrotiku odpalisz serwer PPPoE pozwalający na bezpieczną autoryzację klientów. Co do drzew to jesli to pojedyncze na małych odległościach to nie powinno być problemu ale przy dłuższych linkach na 5GHz to raczej odradzałbym stawianie tego przez drzewa :) teraz bedzie działać ale przyjdzie wiosna no i moze byc różnie ;)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
alfamixi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-03-25, 19:49
Lokalizacja: okolice otwocka

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: alfamixi »

morion, może to nie to ,mówiłem że się nie znam takie coś znalazłem w Google
http://www.cyberbajt.pl/cyber.php?get=produkt,2251 i byłem zszokowany :szok: czy nie o tym pisałeś :niepewny:
yellowfox
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2008-03-07, 07:49
Lokalizacja: Ruda Slaska

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: yellowfox »

morion z tymi 3 km chyba przesadziłem, własnie sprawdzałem odległość na mapach i jest 1,5km :D
alfamixi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-03-25, 19:49
Lokalizacja: okolice otwocka

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: alfamixi »

Witam .
Jako laikowi wolno mi chyba też palnąć głupotę zadając takie pytanie a czy do samego AP z oprogramowaniem linuxowym ,cyt opis:

"Access Point 802.11a/b/g 54 Mbps, 5x port ethernet, 2.4/5GHz zbudowany w oparciu o nowy układ Realteka RTL8651B, układem radiowym jest wykorzystany jeden z najnowszych chipsetów firmy Ralink - Ra2561, procesor taktowany zegarem 200 MHz i wykonany w technologi BGA (Ball Grid Array) co zmniejsza ilość wydzielanego przez układ ciepła.

Urządzenie wspiera także tryb WISP, dzięki któremu urządzenie może pracować w trybie AP Client z włączonym Routerem (port WAN na interfejsie radiowym – NAT od strony radia do ethernetu). Wszystkie 5-portów LAN pracują jako switch i umożliwiają przyłączenie komputerów klienckich. Funkcjonalność ta jest szczególnie przydatna dla WISP. Adres IP może być przydzielony jako :: Adres statyczny, PPPoE, DHCP i PPTP klient.

System Access Pointa bazuje na systemie Linuxie co zapewnia stabilną pracę i pozwala na stosowanie alternatywnych systemów (jak w przypadku TornadoAP Xtreme). "
jak dołączę antenę zewnętrzną uzyskam łączność na odległość .czy taki AP podzielił by sygnał na 5 stacji działając podobnie jak z serwerem( odpowiednim kolejkowaniem) .Może to jakieś zastępcze rozwiązanie . i tańsze na początek :zawstydzony: a może jest lepszy jakiś AP
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: morion »

alfamixi pisze: http://www.cyberbajt.pl/cyber.php?get=produkt,2251 i byłem zszokowany :szok: czy nie o tym pisałeś :niepewny:
po pierwsze CB ma drogo, po drugie tu masz 3xSektor a tobie na razie potrzebna jest jedna antena, po trzecie masz też tam 3xkarta wifi a tobie na razie potrzebna jedna... i tak lekko licząc zjechaliśmy ponad 1000zł w dół;)))

a co do Twojego drugiego posta to oczywiście można to zrobic za pomoca innego AP, a jeśli ma na pokładzie linuxa to tym lepiej... nie napisałeś jednak co to za AP
jutro to dzis... tyle że jutro :)
alfamixi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-03-25, 19:49
Lokalizacja: okolice otwocka

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: alfamixi »

morion, znalazłem przypadkowo go
http://www.wirelesslan.com.pl/urzadz.ph ... 26&idx=838
ale nie musi być akurat ten może znasz jakiś lepszy do tego pomysłu :papa:
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: morion »

na 5Ghz nie używam nic innego poza mikrotikiem, więc nie mogę polecać nic sprawdzonego, ale ten: http://www.wirelesslan.com.pl/urzadz.ph ... 26&idx=664 jest używany w sieciach i jako AP w 5GHz działa ok... od razu jednak zaznaczam że tylko w 5GHz albo tylko w 2.4GHz... puszczanie go na dwa pasma jednoczesnie konczy sie masakrą;) poza tym jesli stawiasz serwer dostępowy na linuxie to qos na Access Pointach mija sie z celem:)... ale jeśli zdecydujesz się na mikrotika to w standardzie masz soft którym zarówno obsłużysz sieć radiową jak i router z qos, a co za tym idzie nie będziesz potrzebował kompa na brame do internetu...Jeśli masz możliwość postawienia kompa gdzieś na poddaszu, co pozwoli Ci na użycie krótkiego kabla antenowego to zastanów się nad postawieniem kompa jako bazy, wtedy odpadną Ci koszty RB333, a będziesz musiał jedynie kupić licencję mikrotika level4 na CF lub DoM-ie za ok 180zł i karty wifi z przejściówkami PCI-miniPCI :) i wtedy pusisz tylko skrętkę od kompa do modemu DSLa :)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
alfamixi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-03-25, 19:49
Lokalizacja: okolice otwocka

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: alfamixi »

Witaj morion,i wszyscy czytający to . Ciężko jest wszystko wyobrazić sobie jak się nie miało z tym nigdy odczynienia. więc ta układanka będzie wyglądała tak :dsl -->skrętka--> RB333 w puszce hermetycznej blisko anteny -->kabel antenowy--> antenka sektorowa
i tak rozumie że trzeba podłączyć a rozsyłanie internetu można zrobić na 2 sposób kablowo i radiowo:
(komputer administratora <-- skrętka) <-- RB333-->antena sektorowa ->-->droga radiowa -->(antena kierunkowa odbiorcy --> jakiś AP --> skrętka ->komputer odbiorcy)
jeżeli żle to wykombinowałem proszę popraw :niepewny:
i jeszcze kilka pytań (proszę się nie śmiać)
1. w jaki sposób łączę się z panelem sterowania w RB333 po uruchomieniu go (Czy mogę poprzez skrętkę połączoną do komputera administratora)
2. czy przy rozruchu mogę podłączyć zwykłą Neostradę lub Netię na próbę zanim dostanę wszystko pod DSL-a czy to może w ogóle pracować pod Neostradą
pozdrawiam :papa:
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: morion »

Sposób podłaczenia jak najbardziej prawidłowy;) ze stronki www.mikrotik.com sciągasz sobie program neigborwiever.exe po odpaleniu znajdzie podłaczonego do sieci mikrotika z IP 0.0.0.0... łaczysz się po mac-telnecie i za pomocą funkcji setup konfigurujesz IP i brame, przypisując numer do interfejsu ethernetowego którym łaczysz sie po skrętce... jak to zrobisz możesz przez przeglądarkę wejść na stronke tego mikrotika i pobrać aplikację "winbox"... wpisując nadane mu wlasnie IP i login admin, bez hasła wejdziesz już normalnie do mikrotika....
polecam strone http://wiki.mikrotik.com/ bo są tam opisane wszystkie potrzebne Ci rzeczy :)
Ad.2 przy odrobinie checi skonfigurujesz mikrotika do współpracy z każdą usługą...

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2008-04-01, 10:41 ]
Poprawiłem drugiego linka na klikalny.
Ostatnio zmieniony 2008-04-01, 09:39 przez morion, łącznie zmieniany 1 raz.
jutro to dzis... tyle że jutro :)
alfamixi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-03-25, 19:49
Lokalizacja: okolice otwocka

Re: Budowa sieci radiowej na 5 GHz

Post autor: alfamixi »

Na razie wszystkim dziękuje a szczególnie Tobie morion,robie mały kosztorys i wielką naradę ze znajomymi i do dzieła :)
ODPOWIEDZ