Edge class 6 a Edge class 10

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Wiesiu79
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-05-12, 21:43
Lokalizacja: pomorskie

Edge class 6 a Edge class 10

Post autor: Wiesiu79 »

Witam!
Obecnie używam nokii 6021 która ma edge class 6 i zastanawiam się nad innym telefonem.
Przy ściąganiu osiągam mniej więcej 13-15KB a z tego co się orientuję to maksimum na tym telefonie to 22KB.
Czy jak w tych samych warunkach przy tym samym obciążeniu sieci użyję jakiś telefon z edge 10 to będę osiągał jakieś lepsze wyniki np 20KB? Czy skoro nie osiągam maksimum na tej nokii to wymiana telefonu nic nie da?
Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Edge class 6 a Edge class 10

Post autor: Jo_gurt »

Z tego co ja wiem (mialem ten telefon) to posiada on EDGE Class 10.
Wiesiu79
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-05-12, 21:43
Lokalizacja: pomorskie

Re: Edge class 6 a Edge class 10

Post autor: Wiesiu79 »

Jo_gurt pisze:Z tego co ja wiem (mialem ten telefon) to posiada on EDGE Class 10.
No niestety ma tylko 6. Dla pewności sprawdziłem na gsmonline.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Edge class 6 a Edge class 10

Post autor: Jo_gurt »

Wiesiu79 pisze:No niestety ma tylko 6. Dla pewności sprawdziłem na gsmonline.
Faktycznie - masz racje. Zle spojrzalem, GPRS jest Class 10 :) Wybacz wprowadzanie w blad.
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Edge class 6 a Edge class 10

Post autor: Sundance_kid »

Wiesiu79 pisze:Czy skoro nie osiągam maksimum na tej nokii to wymiana telefonu nic nie da?
Zainwestuj w Nokie 6230. Tania i ma już wyższą klasę. A zmiana telefonu da Ci lepszą prędkość.
Wiesiu79
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-05-12, 21:43
Lokalizacja: pomorskie

Re: Edge class 6 a Edge class 10

Post autor: Wiesiu79 »

OK. A ile mniej więcej mogę osiągnąć na edge 10 w sytuacji gdy na edge 6 osiągam powiedzmy 15KB?
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Edge class 6 a Edge class 10

Post autor: Jaco »

Wiesiu79 pisze:A ile mniej więcej mogę osiągnąć na edge 10 w sytuacji gdy na edge 6 osiągam powiedzmy 15KB?
Popatrz: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=32598#32598
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Edge class 6 a Edge class 10

Post autor: mar_kow »

Z nowszych modeli polecam Nokię 3110c. Solidnie wykonany, bateria długo "trzyma" modem class 10, BT + sporo dodatków. I kosztuje 330-400 zł na Allegro.
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: Edge class 6 a Edge class 10

Post autor: Digitall »

Testowałem E51 class 32 zamiast 6020 class 6 i w tych samych warunkach na konektorze antenowym do ATK20...

- 6020 -> transfer w porywach dochodził do 16KB/sek
- E51 -> transfer w porywach dochodził do 22KB/sek

Przy czym na E51 super stabilność, bo na 6020 sypie się (zwis i szybki restart z takim dźwiękiem tryknięciem + zerwanie połączenia) np podczas testowania sesji tightVNC czy przy otwieraniu wielu stron na raz.. i w odczuciu E51 szybciej ładuje..

Myślę teraz nad 6230 z class 10 - warto?.. ew. 3110c jak tylko przetestuję, bo wieczorem będę miał taką w domu to napiszę co i jak się z nią dzieje, ewentualnie dodam zrzuty z NetMetera dla każdego telefonu przy pobieraniu jakiegoś określonego pliku, bo strony to już różnie, a jak jest cache to wiadomo.. w każdym razie w odczuciu E51 wymiata!

Obrazek

Oraz 6020:

Obrazek


AKTUALIZACJA: 2008-06-05

Kupiłem Nokię 6230i wraz z oryginalnym CA-53 i jest... absolutnie fajnie ;-)
Nie wiem dokładnie jaki mam poziom sygnału - połączenie jest podobne, bo przez konektor antenowy indukcyjny, z którego usunąłem całkowicie obudowę dla dużo lepszego efektu - (na E51 był nawet -87dB), ale teraz fajnie śmiga, jak widać na załączonym obrazku.. Warto kupić 6230i, jako modem na kablu USB -> POLECAM! Jeszcze mi się ani razu nie rozłączył samoczynnie! 6021 nagminnie rwała połączenia, a ten jak skała, stabilnie i jakoś szybszy jest ogólnie, podobnie śmiga jak mój E51..

Wkrótce będę miał kolejnego BTSa z EDGE bliżej, więc liczę na jeszcze lepsze transfery..


Obrazek
6230i @ CA53 @ konektor indukcyjny rozebrany z obudowy @ ATK20 @ iPlus EDGE około 7km w kiepskich warunkach terenowych

AKTUALIZACJA DO TEMATU

Załączam zdjęcia ukazujące rozebrany konektor antenowy (nie polecam używania go w obudowie! szkoda nerwów - bo może w ogóle nie działać - za duża odległość od anteny wewnętrznej telefonu (im bliżej tym lepiej).. jego koszt to 8zł chyba, a obudowa poszła do kosza..):

Obrazek



Oraz poprawne przyłożenie dla telefonu NOKIA 6230i - u mnie po prostu telefon na nim leży bez dodatkowych zabiegów, ważne jest aby zdjąć obudowę z telefonu oraz przyłożyć go w ten sposób (może nie dokładnie tak jak na zdjęciu, ale można się sugerować - u mnie tak właśnie najlepiej działa - praktycznie na górnej krawędzi telefonu troszkę spod niego wystaje) aby zasięg był najlepszy i tym najszybszy transfer. Ustawiać najlepiej przy dobrych warunkach pogodowych i w czasie gdy BTS nie jest przeciążony...

Obrazek



I jeszcze jedno info, kontektor współpracuje z anteną ATK20 na 10 metrowym kablu.
Jak widać, bez niego brak jest zasięgu, a po ODPOWIEDNIM przyłożeniu mam już kilka kresek co daje mi w dobrych warunkach nawet 23KB/sek.

Pozdrawiam!

FTP
Ostatnio zmieniony 2008-09-17, 21:53 przez Digitall, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Edge class 6 a Edge class 10

Post autor: Jaco »

Digitall pisze:Myślę teraz nad 6230 z class 10 - warto?..
Jeśli nie ma się innego wyjścia aby mieć internet np: drogą radiową.
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: Edge class 6 a Edge class 10

Post autor: Digitall »

Jaco, Dzięki za info.. Niestety nie da rady WiFi, bo drzewa i czynnik ludzki...
Aktualnie: bez limitu! [6Mbps ADSL] (((WiFi))) [Domowy LAN + (((WiFi)))]
Było: CSD, GPRS, EDGE, CDMA... same limity..
ODPOWIEDZ