Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
thorre
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-06-25, 23:18
Lokalizacja: hiszpania

Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: thorre »

Witam wszystkich.
Jestem kompletnym laikiem w temacie i do tego mieszkam za granicą,przypuszczam więc że moje pytanie będzie dość lamerskie.Na forum znalazłem niewiele na temat wzmacniaczy,poruszany jest raczej (bardzo szczegółowo z resztą) temat anten.
Postanowiłem zrezygnować z telefonu stacjonarnego i przerzucić się na sieć komórkową z internetem włącznie.Mieszkam na wsi i sygnał mam dość słaby wewnątrz,na zewnątrz jednak bezproblemowo mogę rozmawiać czy sprawdzić pocztę za pomocą komórki(sieć Vodafone 900 Mhz.)
Postanowiłem zainwestować we wzmacniacz GSM i nie jestem pewien czy takie ustrojstwo wzmocni też sygnał internetowy, czy może internet wymaga inego typu wzmacniacza? Inwestycja jest niebagatelna i chciałbym się upewnić czy nie wyrzucam pieniędzy w błoto.
pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2008-06-26, 12:26 ]
Zmodyfikowałem nieco temat.
Ostatnio zmieniony 2008-06-26, 11:26 przez thorre, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: ja.michal »

thorre pisze:Postanowiłem zainwestować we wzmacniacz GSM i nie jestem pewien czy takie ustrojstwo wzmocni też sygnał internetowy,
To jest wzmacniacz na zasadzie elektroniki? Łapie sygnał i przekazuje go dalej?
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: zDaleKi »

thorre pisze:Postanowiłem zainwestować we wzmacniacz GSM i nie jestem pewien czy takie ustrojstwo wzmocni też sygnał internetowy
Na jakie pasmo jest ten wzmacniacz?
Rozumiem, że na 900 MHz?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zDaleKi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: Patryk »

thorre pisze:sieć Vodafone 900 Mhz.)
Potrzebujesz aktywnego repeatera na to pasmo.
Takie urządzenie wzmocni też "sygnał internetowy",jeżeli korzystasz z internetu poprzez tą sieć komórkową
thorre
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-06-25, 23:18
Lokalizacja: hiszpania

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: thorre »

Pasmo 900MHz,chodzi o wzmocnienie sygnału internetowego.Myślałem nad czymś takim:

http://cellantenna.co.uk/PolishPages/cae50_polish.htm

Tu jest tego więcej i taniej:
http://www.google.com/products?q=gsm+am ... ts&show=dd

A ten aż podejrzanie tanio:
http://cgi.ebay.com/GSM-Cell-Phone-Wire ... dZViewItem

W zasadzie to czym się różni amplifier od repeatera?
pozdrawiam
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: zDaleKi »

thorre pisze:W zasadzie to czym się różni amplifier od repeatera?
Wzmacniacz (amplifier) wzmacnia zazwyczaj sygnał na kablu, czyli podłączasz do niego z jednej strony antenę a z drugiej specjalnym konektorem komórkę lub modem.
Natomiast repeater odbiera sygnał, wzmacnia go i ponownie wysyła w eter. W takim przypadku komórka czy modem korzystają z własnej anteny.
W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że repeater, to wzmacniacz z podłączonymi dwiema antenami ;)

Tak jak tu:

Obrazek

Albo tu:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zDaleKi, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
thorre
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-06-25, 23:18
Lokalizacja: hiszpania

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: thorre »

Tzn. chodziło mi o to czy amplifier nie jest po prostu rodzajem repeatera,tyle że wzmacniającym sygnał?

[ Dodano: 2008-06-26, 09:54 ]
Rozumiem,tzn. jak najbardziej repeater jak na moje potrzeby
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: zDaleKi »

thorre pisze:czy amplifier nie jest po prostu rodzajem repeatera
Ja bym to nazwał odwrotnie ;) repeater jest rodzajem wzmacniacza z przeznaczeniem do podłączenia dwóch anten nadawczo/odbiorczych. Zatem można też zrobić ze wzmacniacza repeater ale czasami bez odpowiedniej wiedzy może to być trudniejsze (IMHO) chodzi o poziomy sygnałów itd.
Reasumując w wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że repeater, to wzmacniacz z podłączonymi dwiema antenami ;) i umiejscowionymi w odpowiedniej odległości od siebie.
thorre pisze:Rozumiem,tzn. jak najbardziej repeater jak na moje potrzeby
I tak i nie. Jeżeli chcesz używać także komórki a właściwie kilu urządzeń GSM, to repeater wydaje się być właściwszy. Ale jeżeli chcesz tego używać tylko i wyłącznie do modemu i posiada on złącze antenowe, to moim skromnym zdaniem lepiej chyba użyć zwykłego wzmacniacza i konektora antenowego do modemu. Wtedy wszystko masz po 'kablu' i nie masz problemu, który opisany jest na tej stronie: http://cellantenna.co.uk/PolishPages/cae50_polish.htm
Czyli cytuję: "Ponieważ zbyt mała odległość między anteną zewnętrzną a wewnętrzną może być przyczyną nieprawidłowego działania systemu przed przystąpieniem do montażu na stałe, najlepiej umieścić urządzenia w miejscach planowanego montażu "
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
thorre
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-06-25, 23:18
Lokalizacja: hiszpania

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: thorre »

W moim przypadku ma działać komórka i internet.Mam dużo wolnego miejsca i nie będzie problemów z antenami.
W tym opisie
http://cellantenna.co.uk/...ae50_polish.htm

niestety nie ma słowa na temat internetu,za to tutaj
http://cgi.ebay.com/GSM-Cell-Phone-Wire ... dZViewItem

wyraźnie jest napisane że
* Supports multiple phones/data cards
* Significantly improves voice and data signal quality
* Increases data communication rates
(prawdę mówiąc mogłem to sobie wcześnie porządnie przeczytać)
Wygląda więc na to że tego typu urządzenia (repeatiery) w pełni spełnią moje oczekiwania.Może zaryzykuję i zamówię tego HongKonga,cena jest kusząca.
dziekuję za odpowiedzi :papa:
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: zDaleKi »

thorre pisze:W tym opisie
[...]
niestety nie ma słowa na temat internetu
Zadzwoń do tej firmy lub napisz maila i się upewnij. W rozwiązaniach w których ja się spotkałem działała transmisja danych.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
azadroga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-12-29, 02:18
Lokalizacja: Bieru?

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: azadroga »

Posiadam wspomniany wyżej repeater (AT-400). Z przeprowadzonych przeze mnie prób wynika, że daje on podobne efekty co duża 20-to elementowa antena GSM 16,5 dB. Internet oczywiście również działa tyle tylko, że na EDGE 900Mhz. Widziałem gdzieś repeatery na pasmo UMTS, ale są one naturalnie droższe
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: ja.michal »

A ja znalazłem ciekawą firmę bo zacząłem się zastanawiać nad repeatorami.
www.gsm.tpe.pl
azadroga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-12-29, 02:18
Lokalizacja: Bieru?

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: azadroga »

Natomiast ja szukając dla matuli wzmacniacza gsm (chyba z powodu instalacji CO brak dobrego sygnału) , znalazłem inną stronkę www: www.wzmacniacze-gsm.info
Jednak skorzystałem z allegro. Różnica to antenka zewnętrzna. Na allegro dookólna natomiast ze sklepu internetowego kierunkowa. :cwaniak:

[ Komentarz dodany przez: Jaco: 2008-12-31, 14:34 ]
Zmieniłem linka na klikanego.
Ostatnio zmieniony 2008-12-31, 14:33 przez azadroga, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: ja.michal »

Ja się tak zastanawiam czy to wzmacnia pasmo czy tylko jakby dane kanały z pasma czyli daną sieć. Przy antenie kierunkowej to sprawa jest raczej jasna, ale jak jest przy kierunkowej? Może ktoś na ten temat coś powiedzieć?
Ten repeater jest ciekawym rozwiązaniem, ale np. u mnie w domu są używane 3 sieci.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:Ja się tak zastanawiam czy to wzmacnia pasmo czy tylko jakby dane kanały z pasma czyli daną sieć.
Dane pasmo.
Repeatery kanałowe też istnieją - stosują je operatorzy,ale takie "zwyczajne" retramsmitują wszystko jak leci.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: ja.michal »

Patryk_ pisze:takie "zwyczajne" retramsmitują wszystko jak leci.
No to dobrze. ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: YaHooo »

Patryk_ pisze:takie "zwyczajne" retramsmitują wszystko jak leci.
Z tego co wiem to powinno tak być, że wzmacniają wszystko.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Adraneek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-10-27, 09:42

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: Adraneek »

Co do repeterów się nie wypowiem, ale samemu używam wzmacniacza (SPAM. - na swojej stronie mają też dobrze wyjaśnione zasady działania, jakby ktoś był ciekaw: SPAM- przy dowolnym produkcie z regały na dole strony) i jestem zadowolony. Zasięg jest w całym dużym domu. Tak naprawdę oba użądlenia są chyba dość podobne i pozostaje kwestia wyboru rozwiązania najlepszego do naszych własnych potrzeb. Do tego zostaje dobór odpowiedniej anteny, bo to też dużo robi.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: wojteks »

Adraneek pisze:ale samemu używam wzmacniacza
Urządzenie nielegalne w PL jeżeli nie zamontuje go operator.
Nie pomagam na PW!
hipnotyze

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: hipnotyze »

ale są wzmacniacze z homologacją, jeżeli poprawnie pracują i są dobrze zamontowane to nie stwarzają komplikacji. ( przynajmniej używamy urządzenia nadawczego zgodnie z wymogami emisji ) mi zamontowała firma z Warszawy wzmacniacz GSM firmy.......................................................html. Wszystko działa dobrze i stabilnie już trzy lata, zainteresowanym podaję namiary na firmę http://www...........................html

Na forum nie reklamujemy nielegalnych urządzeń
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: ja.michal »

Tego nie wiesz. Zgodnie z prawem tylko operator ma prawo montować takie urządzenia. To operator zapłacił za wykorzystanie konkretnych częstotliwości. UKE jeździ i namierza takie instalacje. Bodajże w 2014 r. ponad 1000 takich "złapali".
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: wojteks »

hipnotyze pisze:ale są wzmacniacze z homologacją,
To nie ma znaczenia, w PL są nielegalne jeżeli nie zamontuje ich operator.
Nie pomagam na PW!
hipnotyze

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: hipnotyze »

ale taki który ma homologację i faktycznie będzie przeszkadzał któremuś z operatorów można swobodnie wyłączyć dostając tylko ostrzeżenie od kontrolerów UKE. Przynajmniej używamy wzmacniacza z dokumentacją że spełnia normy a nie chińczyka ze zwykłą naklejką CE którą można przykleić na pomarańczę :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: krystianb »

A kto wydał dokument homologacji tych waszych wynalazków?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: matek451 »

Tak najlepiej kupić u nich za kilkanaście stówek nielegalne urządzenie a jak UKE pogrozi paluszkiem po prostu grzecznie wyłączyć. Sprzedawca swoją kasę weźmie a użytkownik ma ozdobę w domu. To w wersji optymistycznej, gorzej jak UKE nie będzie litościwy. A certyfikat wydają sobie sami, kupują u tego samego Chińczyka co siedzi i nalepia CE. To jak z antyradarami, mają "homologację", wolno sprzedawać ale użytkowanie jest zabronione a konsekwencje ponosi użytkownik a nie sprzedawca. No i kolega się chwali, że i do LTE mają. Tylko po co skoro modemy i routery posiadają zew. gniazda antenowe. Ale póki Janusze w Polsce będą chętni wydawać kasę na takie wynalazki to handlarze nie zważając na nic dostarczą im je, co ciekawe nawet na Forach będą naganiali do ich używania. Nie ponoszą żadnych konsekwencji a kasa płynie.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: ja.michal »

I tyle go widzieli na forum. ;)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: krystianb »

Nie wiem czego się gościu od tych repeaterów spodziewał, jakiegoś stada durnych owiec?

Jako, że go nie ma to dokończę za niego o homologacji, ich wydawania ówczesne ministerstwo łączności zaprzestało 30 kwietnia roku 2004, po tej dacie, dokumenty te zastąpiły deklaracje zgodności CE. Co nie zmienia faktu, że w Polsce, od chyba 2014 roku, urządzenia nadawcze pracujące w pasmach zastrzeżonych muszą posiadać zezwolenie od podmiotu posiadającego rezerwację.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: ja.michal »

Chyba wcześniej niż 2014 r. Tak czy inaczej w zeszłym roku 1000, albo 1500 takich "cudeniek" UKE wyłapało.
doman18
Stały użytkownik forum
Posty: 81
Rejestracja: 2011-08-28, 14:56
Lokalizacja: Lublin

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: doman18 »

Kurka wodna. A myślałem że zamontuje sobie takie coś na polu na pagórku i będzie mi przesyłało internet w dół do wioski :D
Awatar użytkownika
MobNotHeavyUser
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2015-07-01, 09:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Co lepsze? Wzmacniacz GSM czy repeater?

Post autor: MobNotHeavyUser »

Wybaczcie, że się wtrącę, ale niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego te urządzenia uznaje się za nielegalne. Wzmacniacze GSM nie "kradną" operatorowi częstotliwości, tylko zwiększają zasięg jego własnych BTS-ów. Zrozumiałbym nielegalność takiego rozwiązania, gdyby ktoś postawił sobie w polu własny słup i wykorzystał przydzieloną innemu operatorowi częstotliwość do rozsiewania sygnału własnej sieci komórkowej. Ale jeśli taka instalacja jest prawidłowo wykonana (nie powoduje zakłóceń w sieci macierzystej) i ma odpowiednie certyfikaty, to przedłużanie przy jej pomocy zasięgu sieci operatora nie przynosi mu strat, a może zapewnić dodatkowych klientów, bo dzięki niej zasięg obejmuje obszary niepokryte oficjalnie przez operatora.
Huawei E5186s-22a + Sorensen 17dB MIMO 1800MHz| RBM5
ODPOWIEDZ