Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: zDaleKi »

Darecky pisze:I jak duże to urządzenie?
Może takie http://www.huawei.com/mobileweb/en/prod ... .do?id=300 (co już u nas na forum się pojawiło).
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Darecky »

A wiesz może czy będzie mozna przedłużyć umowę na OrangeFree w ten sposób, że przejdę na CDMA z jakimiś profitami?
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Adamusek xD »

O Jezu... mobilne te CDMA :dobani: <masakra>, a już takie nadzieje wiązałem :dobani:
3DroN
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-04, 11:07
Lokalizacja: malapolska

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: 3DroN »

Fazzi pisze:Maksymalnie do 1Mbit/s. Żadna rewelacja ale liczą na dużą sprzedaż i popularność. Podobno sygnał jest na tyle silny, że u klienta nie będą potrzebne żadne anteny ! ! !

Samo urządzenie jest podobne bardzo do routera z WiFi.
Nie 1Mbit/s a teoretycznie w EVDO RevA 3,1M downlink 1,8 uplink (realnie dla jednego usera ok 2 dol i 1 gora)

Sygnal oczywiscie zalezec bedzie od odleglosci - jesli stacja bedzie dalej to pewnie lepiej i stabilniej bedzie dac antenke zewnetrzna

a wspomniany przez Ciebie routerek z 4'ma antenami to Axesstel

http://www.axesstel.com/fixed/3G_broadb ... s.php?id=1
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: bob »

Adamusek xD, nie szalej. Poczekasz zobaczysz jak będzie. ;)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Patryk »

Fazzi pisze:Dodatkowo robią z tego bezprzewodówkę (bo urządzenie odbiorcze będzie działać w całym kraju) i myślą nad wersją do lapków.
Albo ten rep Orange Cię okłamał,albo Centertel ma w nosie warunki rezerwacji częstotliwości :dobani: - w tychże warunkach jest jasno określone,że w paśmie 450 MHz moga świadczyc usługi CDMA tylko w służbie stałej,a NMT w służbie stałej i ruchomej.
Poza tym,po kiego wtedy podstawowym terminalem ma być stacjonarny router ?

Jesli jednak to prawda,to wyrośnie nam kolejna kaszana,a nie powszechny Internet dla obszarów słabo zurbanizowanych.

[ Dodano: 2008-11-15, 10:26 ]
3DroN pisze:Nie 1Mbit/s
Przytną do 1 Mbit/s,tak jak Play :)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: bob »

Patryk_ pisze:Poza tym,po kiego wtedy podstawowym terminalem ma być stacjonarny router ?
Bo większość potraktuje to jako stacjonarny internet. :)
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Darecky »

A ja bym wolał, jakby było mobilne CDMA. Albo np. można było się przemieszczać z urządzeniem i płacić dodatkowo za zalogowanie do innej strefy ( czy tak nie jest w telefonii Sferia? ).
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Patryk »

Pożyjemy,zobaczymy.
W poniedziałek ma być opublikowana oferta i cennik,mam nadzieję,że także rzuca informację o zasięgu :)
Awatar użytkownika
darx667
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 230
Rejestracja: 2008-07-06, 15:35
Lokalizacja: Warmia

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: darx667 »

Tez jestem ciekaw co z tego wyjdzie :P
Play LTE Unlimited + AirRouter HP + Huawei E3272s-153
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: bob »

Pożyjemy,zobaczymy
Dokładnie. Tylko praktyka i to forum odpowie na wszystkie pytania. :cwaniak:
Patryk_ pisze:W poniedziałek ma być opublikowana oferta i cennik,mam nadzieję,że także rzuca informację o zasięgu :)
Patryk_, prosimy zatem o zlinkowanie i Twój komentarz w poniedziałek. :)
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Darecky »

Chyba będę jednym z pierwszych użytkowników CDMA, jeśli tylko będzie mobilne... :)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: bob »

Darecky pisze:Chyba będę jednym z pierwszych użytkowników CDMA, jeśli tylko będzie mobilne... :)
Pewnie wielu będzie liczyć również na to, że jedyny taki mobilny. ;)
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Darecky »

To może zaczekam z wypowiedzeniem OrangeFree :D ?
Skoro wszyscy się rzucą? Swoją drogą ma być 5 masztów w moim powiecie, wydaje mi się, że całkiem sporo w porównaniu do innych... Mieszkam w tak słabo zaludnionym miejscu, że raczej się nie obawiam o zapchanie, tylko o siłę sygnału. Wszyscy znajomi mają jeszcze na rok umowę na OF, a mi się na szczęście już kończy :) :rotfl: :rotfl:
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: krystianb »

Darecky pisze:To może zaczekam z wypowiedzeniem OrangeFree
Wypowiedzenie to jest minimum 30 dni (a w plusie to jest do końca okresu i potem dopiero 30 dni) nie wiem jak w orange, ja żałuje że wcześniej sie na temat cen usług w plusie nie "wypowiedzałem" bym pare zł zaoszczędził a tak musze jeszcze im zabulić za jeden miesiąc za dużo.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: zDaleKi »

Darecky pisze:Chyba będę jednym z pierwszych użytkowników CDMA, jeśli tylko będzie mobilne
Myślę, że takich chętnych na tym forum będzie więcej. :cwaniak:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Darecky »

Mi umowa kończy się 20 XII, czyli muszę złożyć wypowiedzenie do 20 XI, tak?
Druga sprawa, czy jakbym potem chciał wrócić, to też jest na to czas do 3 msc jak przy abo na rozmowy i normalnie można skorzystać z propozycji, czy przy OF tego nie ma?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: krystianb »

Darecky pisze:Mi umowa kończy się 20 XII, czyli muszę złożyć wypowiedzenie do 20 XI, tak?
Wypowiedziec możesz umowe kiedy chcesz, byle termin wypowiedzenia wypadał po okresie zastrzezonym ja juz jestem na czasie nieokreślonym(jak dobrze że na ten s... sie 2 miesiące temu nie dałem namówić), tak mi sie wydaje. Do drugiej częsci wypowiedzi, to nie za bardzo wiem o czym mowisz.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Darecky »

Kiedyś ( nie wiem jak teraz ) było w Orange coś takiego, ze jak nie przedlużyłeś umowy i wysłałeś wypowiedzenie, to nr z abonamentu przechodził na prepaid i jeżeli utrzymałeś nr doładowując konto, to do 3 msc po wygaśnięciu umowy można było skorzystać z propozycji. Nie wiem czy teraz to funkcjonuje...
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: bob »

krystianb pisze:Wypowiedzenie to jest minimum 30 dni (a w plusie to jest do końca okresu i potem dopiero 30 dni) nie wiem jak w orange
Jest tak samo. :(
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Patryk »

bob pisze:Patryk_, prosimy zatem o zlinkowanie i Twój komentarz w poniedziałek.
Zrobi się,naturalnie ;)

[ Dodano: 2008-11-16, 09:04 ]
Darecky pisze:Mieszkam w tak słabo zaludnionym miejscu, że raczej się nie obawiam o zapchanie, tylko o siłę sygnału.
O siłę sygnału też się nie obawiaj - o ile dobrze pamiętam z Twoich wcześniejszych postów,to jesteś z okolic Mławy,a tam płasko i pusto jest,lasów też niewiele (doskonale znam te okolice - mam tam rodzinę :) ).
W Czechach CDMA450 potrafi działać na 25 km bardzo przyzwoicie :)

P.S. - zaraz wybieram się na niedzielną wycieczkę po obiektach Orange/TP/TP Emitel w mojej okolicy - śladami CDMA :D
Awatar użytkownika
darx667
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 230
Rejestracja: 2008-07-06, 15:35
Lokalizacja: Warmia

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: darx667 »

Mam rozumieć,że już 1 grudnia mogę nabyć tę ofertę?
Play LTE Unlimited + AirRouter HP + Huawei E3272s-153
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Patryk »

darx667 pisze:Mam rozumieć,że już 1 grudnia mogę nabyć tę ofertę?
jasne jak slonsce podczas burzyt słonecznej :)
broken
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-16, 23:16
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: broken »

Moim zdaniem nie ma co się napalać na to że CDMA (nomen omen nie żadne CDMA tylko CDMA2000 - formalnie CDMA2000-1X) ma być szybsze i lepsze. Jak działa HSDPA w godzinach szczytu każdy widzi i nie ma co tutaj ukrywać. Wysokie transfery i ogolna "radość" jest tylko wtedy dopóki nie dosiądą się się inni użytkownicy do BTSa. O zgrozo nawet jeśli Centertel wystawi nadajniki które sieją na 20-30km to i tak zasięg realny będzie wyjątkowo niewielki - zwykle CDMA skończy się na granicy 5-9km bez widoczności optycznej pod warnkiem że urządzena są w miarę otwartym terenie - terminale zresztą nie będą mogły przecież nadawać z wielką mocą więc kompletną bzdurą jest pisanie że terminal CDMA będzie miał zasięg 25km zwazywszy ze moc maksymalna (chwilowa) dla terminala to dokładnie 30dBm - czyli dokładnie 1W - w porównaniu do maksymalnej mocy nadajnika GSM (50W) robi różnice. Podobnie jak inne technologie CDMA jest bardzo wrażliwe na zajętość pasma - sumaryczna prędkość (symbol rate) dla niewielkich kanałów powinna wynieść ok. 3,4 mbit/s dla kanału o szerokości 1,25MHZ. Więc pozostaje teraz pytanie. Skoro kazdy kanał o szerokości 1,25 MHZ pozwala na transmisję z predkością 3,4 mbit/s (w idealnych warunkach i propagacji) to w przypadku BTS u o 6 sektorach maksymalnie uzyskamy jakieś 20 mbitów/s i zużyjemy 7,5 MHZ pasma. Pozostaje pytanie - jaką szerokość w przetargu dostał Centertel. Bo jeśli tylko 10MHZ to nie dużo. Zwazywży że jeszcze musimy uchronić nadajniki żeby same się nie zakłócały (propagacja w paśmie 450MHZ i moc rzędu 25W będzie słyszana nawet 120KM dalej).

Jeśli w ten sposób postawimy sytuację, to raczej nie wróże CDMA większego szczęścia - podobnie jak zresztą moja teoria z WiMAXem sprawdziła się w 100%. Wiele osób mało nie narobiło w pory ze szczęścia i możliwościami a okazało się to jedna wielką klapą. Po pierwsze pasmo w chwili obecnej CDMA2000-1X uzależniona jest podobnie jak inne technologie czy GPRS, Edge itd. od ilości użytkowników podlaczonych do sektora - przy założeniu, że sektor jest w stanie pokryć nawet promień o szerokości 25km to współdzielone pasmo 3,1 mbita wydaje się być smiesznie małe. Wystarczy że sprzedadzą pakiety a'la neostrada z prędkością 1 mbit i tak na chłopski rozum licząc 3 osoby ciągnące z taką prędkością zabiją BTSa. Na pewno więc oferta będzie miała limity transferu, żeby ewentualnych ssaczy wyeliminować. Poza tym z tym co udało mi się znależć to to, że CDMA używa różnych modulacji w zależności od odległości od stacji bazowej. Jeśli tak, to pojawi się problem przełączania modulacji. Jeśli terminal klienta będzie daleko od nadajnika to nadajnik będzie musiał w interwale czasowym przejść na inna modulację pod kątem oddalonego terminala. Czyli mówiąc w skróce pojawi się problem oddalonego węzła co odbije się na przepływności dla wszystkich terminali podlaczonych do wezła. To tyle mojej dygresji. Aha.. CDMA nadaje się dobrze do telefonów. 3,1 mbita na szerokości 1,25 MHZ daje pojemność dla prawie 300 terminali/telefonów. Zasięg i jakość bije na głowe GSM.
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Darecky »

Czy już ktoś coś może wie? :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: ja.michal »

broken, to ja dodam, że na sferi która też używa cdma wychodziło tylko 700-800kb/s. A częstotliwość wyższa.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: bob »

broken, to ja dodam, że na sferi która też używa cdma wychodziło tylko 700-800kb/s
Bo nie miałeś anteny.
Awatar użytkownika
balbina1
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2008-09-24, 20:13
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: balbina1 »

Witam. Byłem dzisiaj w Orange w swojej miejscowości i tyle dowiedziałem się, że coś im się przedłużyło. Oferta będzie dostępna po 20 grudnia. Druga wiadomość lepsza, Łapski nadajnik ma cdma.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez balbina1, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: krystianb »

balbina1 pisze:i oferta będzie dostępna po 20 grudnia.
Wiadomo, można było przewidziec - telekomuna :rotfl:
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Patryk »

broken pisze:(nomen omen nie żadne CDMA tylko CDMA2000 - formalnie CDMA2000-1X)
A uściślając to CDMA2000 1x EV-DO Rev.A :cfaniak:
W przypadku HSDPA też wszyscy mają pisać WCDMA/UMTS w/HSDPA ? :)
Zablokowany