iPlus HSDPA w Zgierzu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pi
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2008-01-19, 19:51
Lokalizacja: okolice ?odzi

iPlus HSDPA w Zgierzu

Post autor: pi »

Witam!
Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma PRAKTYCZNE doświadczenia z HSDPA w Zgierzu? Wg danych z UKE Polkomtel otrzymal pozwolenie na 2 nadajniki 3G w tym miescie (Pl. JPII 1 i Parzeczewska 70). Rzut oka na mapke zasiegu Plusa pozwala sadzic, ze ten pierwszy powinien obslugiwac HSDPA. Nawet podjechalem pod obie te lokalizacje, ale anten nie widac (w obu przypadkach sa to koscioly, wiec prawdopodobnie sprzet zostal sprytnie "zamaskowany", aby nie szpecic elewacji i nie obrazac uczuc religijnych ;)). Poniewaz nie mam pod reka zadnego urzadzenia 3G ani tym bardziej HSDPA, a nie chce kupowac w ciemno czegos co przyda sie "kiedys", wiec chetnie sie dowiem jak to wyglada w praktyce? Faktycznie dziala?
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: iPlus HSDPA w Zgierzu

Post autor: bob »

Jeśli ma być to w praktyce jednak to musisz wyciągnąć kogoś z telefonem 3G aby to sprawdzić. Jest to jedyne pewne rozwiązanie. ;)
pi
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2008-01-19, 19:51
Lokalizacja: okolice ?odzi

Re: iPlus HSDPA w Zgierzu

Post autor: pi »

To prawda, niemniej jednak juz informacja, że ow nadajnik rzeczywiście "dmucha" HSDPA dużo mi pomoże. Wieżę kościoła widzę z okna (myślę, że w linii prostej nie dalej niż 1 km), więc pewnie średniej klasy antena kierunkowa załatwiłaby temat...
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: iPlus HSDPA w Zgierzu

Post autor: bob »

Teoretycznie nie powinno być problemu, wygląda ok może nawet bez anteny udałoby się.
Jednak przed zakupem sprzętu polecam wszystko sprawdzić "na własnej skórze". :)
pi
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2008-01-19, 19:51
Lokalizacja: okolice ?odzi

Re: iPlus HSDPA w Zgierzu

Post autor: pi »

No i dziala!
Po sprawdzeniu telefonem, ze jestem w zasiegu 3G zdecydowalem sie na zakup GT Max 7.2 ready.
Przyznam, ze efekt przeszedl moje oczekiwania. W mieszkaniu, na wbudowanym w modem "motylku" osiagam w porywach 2,6 Mb/s! Obserwujac mruganie diodki w modemie zauwazylem jednak, ze dosc czesto przelacza sie on miedzy "zwyklym" UMTS a HSDPA. Mysle, ze zakup dowolnej "allegrowej" anteny dookolnej i wystawienie jej za okno powinno rozwiazac kwestie transmisji na dluzej...

...no i podpisanie umowy z operatorem, bo Simdata topnieje w oczach... ;)
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: iPlus HSDPA w Zgierzu

Post autor: Ufo atakuje »

pi pisze:Obserwujac mruganie diodki w modemie zauwazylem jednak, ze dosc czesto przelacza sie on miedzy "zwyklym" UMTS a HSDPA.
To normalne. HSDPA działa tylko podczas transmisji- było o tym na forum. :]
pi
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2008-01-19, 19:51
Lokalizacja: okolice ?odzi

Re: iPlus HSDPA w Zgierzu

Post autor: pi »

Ufo atakuje pisze: To normalne. HSDPA działa tylko podczas transmisji- było o tym na forum. :]
Ot, cale zycie sie czlowiek uczy ;] A wszystkich postow na forum jeszcze nie zdazylem przeczytac... ;)
Dzieki serdeczne! Mialem takie podejrzenia (bo zauwazylem, ze HSDPA wskakuje zawsze chwile po zainicjowaniu transmisji a po jej zakonczeniu sie wylacza) - teraz mam pewnosc :ok:

Czyli antena nie jest konieczna...
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: iPlus HSDPA w Zgierzu

Post autor: bob »

pi pisze:Czyli antena nie jest konieczna...
Sprawdź pingiem ile tracisz pakietów przez dłuższy czas ( 10 min ) o różnych porach dnia.
ODPOWIEDZ