Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: ja.michal »

atri pisze:do www, poczty i komunikatorow starczy
Dokładnie.
faridrox
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 157
Rejestracja: 2008-02-08, 23:18
Lokalizacja: poz

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: faridrox »

ja.michal pisze:
atri pisze:do www, poczty i komunikatorow starczy
Dokładnie.
Ludzie z takim podejscie to dalej zyli bysmy w erze kamienia.
TP/orange zamast inwestowac w kable to daje połsrodek byle bylo.
Mamy XXI wiek a orage wymysla takie szopki, nie mowiac juz o tym ze teraz tp inwestuje tyle co nic w kable przez całe BSA, ktore de facto jest za tanie przez co nikt nie chce brac LLU.
Ehh zreszta nie ma co robic OT.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: ja.michal »

faridrox pisze:Ludzie z takim podejscie to dalej zyli bysmy w erze kamienia.
Ja patrzę na to trzeźwo. Taniej posłać sygnał radiowo na kilka KM niż kłaść kilka KM kabla lub światłowodu. Tym rządzi ekonomia. Nieopłacalne jest ciąganie kabli dla kilkunastu, kilkuset osób.
Lepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie sieci energetycznej. Był taki pomysł i działania (chyba we Wrocławiu), ale zainteresowanie było znikome i projekt zlikwidowano.
faridrox
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 157
Rejestracja: 2008-02-08, 23:18
Lokalizacja: poz

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: faridrox »

Nie mowie zeby od razu walic km swiatłowodu na jakies wiochy - bo ekonomi nie da sie przeskoczyć.
Ale mysle ze taki moloch mogłby uzyc ktoregos z BTSow i radiolinią dosłac do nastepnego btsa i potem puszczac na ostatnia mile wimaxem lub 5 ghz.
Ale nie, lepiej jakis syf cdma wykopac, dac ludziom limit w XXI i koniec problemu - w koncu internet jest, nie ?
A znajac zycie to i nawet z tym limitem zapchaja ten badziew i znowu bedzie kicha bo przeciez ciezko pomyslec i zrobic cos co zwróci sie po 5 latach :/
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: ja.michal »

faridrox pisze:Ale mysle ze taki moloch mogłby uzyc ktoregos z BTSow i radiolinią dosłac do nastepnego btsa i potem puszczac na ostatnia mile wimaxem lub 5 ghz.
To tak się robi tylko, ale z GSM. Na WiMax trzeba mieć koncesję na dany obszar i są terminy do którego ma być uruchomione. Kolejny koszt i mała opłacalność.

Radiolinia też się zapycha. 400Mb/s to nie jest dużo.
faridrox pisze:Ale nie, lepiej jakis syf cdma wykopac, dac ludziom limit w XXI i koniec problemu - w koncu internet jest, nie ?
W USA CDMA jest bardziej popularne i opłacalne. Duże obszary.
faridrox
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 157
Rejestracja: 2008-02-08, 23:18
Lokalizacja: poz

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: faridrox »

Zdajesz sobie sprawe ile osob mozesz wsadzic na 400 mb ?
Spokojnie miasteczko to obsłuży.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: krystianb »

faridrox pisze:Ale mysle ze taki moloch mogłby uzyc ktoregos z BTSow i radiolinią dosłac do nastepnego btsa i potem puszczac na ostatnia mile wimaxem lub 5 ghz.
Tu sie mylisz, najwiekszy problem to właśnie radiolinia, cdma to w gruncie rzeczy jest bardzo podobne do umtsu, a tu orange potrafi pokazać kto rządzi, nie wierzysz to bob'a zapytaj, do bts'a miał swiatełko i bardzo długo miał stałe łącze 7,2/2,0 dopóki czegoś nie sknocili zapominał że to nie kabel, same btsy mają dobrą przepustowość, gorzej zeby te gigabity dosłać.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: ja.michal »

Nie byłbym pewien. :) 400 osób przy założeniu, że łącze ma mieć 1Mb/s. Stosunkowo niewiele.
Dla porównania:
Właściwości światła w połączeniu z systemem działania światłowodów dają niewiarygodne efekty. Możliwa jest transmisja ogromnej ilości danych - nawet do 3 Tb/s, na dodatek brak emisji zewnętrznego pola elektromagnetycznego przez światłowód zapewnia zabezpieczenie danych przed podsłuchaniem.

A na porządku dziennym to 10Gb/s.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Jo_gurt »

atri pisze:oferta dla Polski B jak najbardziej do www, poczty i komunikatorow starczy
Polska B? A cóż to takiego?

Ja myślę, że prędzej czy później limity i tak pójdą w górę.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: bob »

krystianb pisze:bob'a zapytaj, do bts'a miał swiatełko i bardzo długo miał stałe łącze 7,2/2,0 dopóki czegoś nie sknocili
Chodziło to szybko to prawda. Myślę też, że w mojej lokalizacji nikt nie korzystał z tego rodzaju neta a kablówek i Tpsa`y i Netii i Wimaxa i indywidualnych dostawców radiowych tu dużo. Pewnie stąd to w miarę dobre działanie.
Jo_gurt pisze:Polska B? A cóż to takiego?
Nie ma czegoś takiego fizycznie. To hasło jest w tych miejscach gdzie lokalne władze niczego nie robią. Są takie obszary nawet w najbardziej zurbanizowanych obszarach. Mieszkańcy tych obszarów w zachodniej części kraju mieliby mówić o Polsce A i 3/4? Jednocześnie są gminy we wschodniej części kraju bardzo dobrze zorganizowane.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:Blido, światełka między BTSami są.
Nie wszędzie.
Nawet w dużych miastach jak Katowice czy Bielsko są nody Orange podpięte po radyjku ;)
Awatar użytkownika
balbina1
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2008-09-24, 20:13
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: balbina1 »

atri pisze:oficjalnie start 1 grudnia, tu sie nic nie zmienia,
Dzwoniłem przed chwilą do paniusi z punktu Orange w swojej miejscowości i dalej ona mi uparcie twierdzi że start nowej oferty po 20 grudnia i o limitach i zasięgu jeszcze nic nie wiadomo. Więc jak to w końcu jest?
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Patryk »

to typowe dla grupy tp - nikt nic nie wie dokładnie :-)
broken
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-16, 23:16
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: broken »

Oj ludzie ludzie. Po pierwsze sam swiatlowod jest tylko medium i to bardzo pojemnym ale nie przesadzajmy. Nie tak dawno jeszcze w polowie lat 90. swiatlowody mialy przepustowosci rzedu 2 mbitów/s i w wielu miejscach nadal siec telekomunikacyjna leci na takich predkosciach (puszczony jest sygnal E1). 3Tb/s mozna osiagnac poprzez DWDM i nie na jednym wloknie, wiec nie przesadzajmy bo koszt DWDMa przekracza cene samego medium poki co. Co do przepustowosci radiolinii do BTSa - to tez nie przesadzajcie - tam w wiekszosci wypadkow sa radiolinie 10-30 mbitów i nie wiecej. Wiekszosc radiolinii tam dziala na niewielkich szerokosciach - wiec nie ma co sie ekscytowac 400 mbitów to nigdy nie widzialo a naprawde wiem co mowie bo te radiolinie smigaja na pasmie koncecjonowanym (12-36 GHZ) gdzie placi sie za szerokosc kanalu dosc ladne pieniadze. Poza tym siec GSM to nie jest siec Ethernet i obowiazuja standardy telekomunikacyjne.

Co do przesylu danych siecia energetyczna - we wroclawiu owsze,.. dziala EWro - ale tam nie ma mowy o transmisji kablami energetycznymi - do budynkow w wiekszosci wypadkow dochodzi swiatlowod a do klienta wszystko leci Ethernetem. Transmisja po prądzie tzw. PLC dziala i owszem nawet do 80 mbit/s ale tylko w obrebie jednego obiegu fazowego - czytaj. dziala w obrebie mieszkania.

400 mbitów spokojnie wystarczy do obslugi conajmniej 2000 klientow z przeplywnosciami rzedu 1 mbit dla kazdego. U mnie w miescie np. 2500 klientow Neostrady smiga spokojnie na laczu o przeplywnosci symetrycznej 155 mbitów.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: ja.michal »

broken pisze:Nie tak dawno jeszcze w polowie lat 90. swiatlowody mialy przepustowosci rzedu 2 mbitów/s i w wielu miejscach nadal siec telekomunikacyjna leci na takich predkosciach (puszczony jest sygnal E1).
broken pisze:PLC dziala i owszem nawet do 80 mbit/s ale tylko w obrebie jednego obiegu fazowego - czytaj. dziala w obrebie mieszkania.
A dlaczego? Przez stare liczniki. Wymiana liczników na cyfrowe załatwiłaby ten problem, ale to kosztowna zabawa i zrezygnowano.
Czyli raczej chodzi tu o urządzenia nadawcze i odbiorcze bo aż tak strasznie konstrukcja to się nie zmieniła. Zastosować przytoczone przez Ciebie DWDM na istniejącym kablu jak to kiedyś firma NEC zrobiła.
Przecież zmiana sieci analogowej na cyfrową nie wiąże się z wymianą przewodów jako takich tylko urządzeń na ich końcach.
broken pisze:3Tb/s mozna osiagnac poprzez DWDM i nie na jednym wloknie,
To się zgadza z tym DWDM, ale czy nie na wielu wiązkach osiągnie się Tb/s. Chyba raczej nie skoro można osiągnąć 400 DWDM.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: bob »

ja.michal pisze:Wymiana liczników na cyfrowe załatwiłaby ten problem, ale to kosztowna zabawa i zrezygnowano.
I jeszcze chodzi o przejście przez transformatory chyba.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: ja.michal »

bob, z tym problemów niema tylko, że wszystko kosztuje. Za mało ludzi. Podobnie jak sieć nie będzie teraz stawiać BTSa z HSPA we wsi gdzie mieszka 20 osób z czego 2 które chciałby internet.
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Darecky »

ja.michal pisze:Podobnie jak sieć nie będzie teraz stawiać BTSa z HSPA we wsi gdzie mieszka 20 osób z czego 2 które chciałby internet.
A szkoda :(
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: ja.michal »

Ekonomia Darecky, ekonomia.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: zDaleKi »

broken pisze:Co do przesylu danych siecia energetyczna - we wroclawiu owsze,.. dziala EWro - ale tam nie ma mowy o transmisji kablami energetycznymi - do budynkow w wiekszosci wypadkow dochodzi swiatlowod a do klienta wszystko leci Ethernetem.
E-Wro powstało pierwotnie na sieci światłowodowej MPEC Wrocław (Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej). Ale była to firma od ogrzewania nie od "prądu: ;) . Obecnie chyba przejął to dialog. Ale z tego co wiem nigdy nie było tam "przesyłania sygnału" po kablach energetycznych tylko po światłowodach. Sam kiedyś korzystałem z ich usług.
Tu więcej o tym: http://www.e-wro.pl/faq.php?show=2224#pytanie2224
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: ja.michal »

No to mi chodzi po kablach energetycznych. Firma z USA to zaczęła robić, ale się po niecałym roku zwinęli (łapówy).
tukidydes
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-06-08, 04:18
Lokalizacja: Konin

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: tukidydes »

W okolicy znalazłem nadajnik (10km) - czy to może być cdma? :cfaniak:

Obrazek



Drugie foto:
http://zalogag.niop.pl/zdjecia/DSC00102.JPG

Sorry za jakość, ale zrobione na k608i :hyhy:
broken
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-16, 23:16
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: broken »

Ten maszt to zwykly GSM.
A dlaczego? Przez stare liczniki. Wymiana liczników na cyfrowe załatwiłaby ten problem, ale to kosztowna zabawa i zrezygnowano.
Zrezygnowano z kilku wzgledow - tak czy siak zasieg urzadzen byl niewielki - poza tym urzadzenia sie zaklocaly, i z calosci robila sie wielka antena ktora zagluszala prace normalnych urzadzen.
Zastosować przytoczone przez Ciebie DWDM na istniejącym kablu jak to kiedyś firma NEC zrobiła.
Multipleksery DWDM to nawet firma Planet zaczela robic. Ale realne urzadzenia w chwili obecnej nie sa w stanie puszczac wiecej jak 10GBit/s na odleglosci rzedu 40km bez wzmacniania.
Przecież zmiana sieci analogowej na cyfrową nie wiąże się z wymianą przewodów jako takich tylko urządzeń na ich końcach.
Ale zalezy w duzej mierze tez od mozliwosci transmisyjnych i wydajnosci na konkretnym pasmie. Zasadniczo to jakby sie uparł to na jednej parze drutów puścisz ADSLa, modem 56k i do tego jeszcze zapniesz jakies lacze FR. :)
maciekostrow
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2008-11-19, 12:50
Lokalizacja: ostrow

dostep CDMA Orange

Post autor: maciekostrow »

Udalo mi sie ustalic ze ruszaja 1 grudnia :)
Koszt dostepu do 1 Mbs ok 50 zl

[ Dodano: 2008-11-26, 12:50 ]
Juz gsmonline podal oficjalny cennik
http://www.gsmonline.pl/portal/news/new ... lny,cennik
Ostatnio zmieniony 2008-11-26, 12:55 przez maciekostrow, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Patryk »

maciekostrow pisze:Juz gsmonline podal oficjalny cennik
Jak na alternatywę dla EDGE może być :),zwłaszcza,że prędkość po limicie to 2x tyle,co w Plusie,i czterokrotna prędkość OF/BC.

Problemem jest tylko masakryczna cena routera przy krótszych umowach,i pewnie brak możliwości wzięcia samej aktywacji :( (dla mnie to by była idealne oferta - modem mogę sobie za grosze załatwić w firmie w której pracuję w Czechach - kilka starych anydat wala się po szufladach w biurze :) )

Jeśli warunki oferty na próbę będą dobre,i będzie u mnie zasięg,to wezmę na 30 dni :)
Lecz bardzo jestem zawiedziony brakiem oferty "premium" z abonamentem ok.100-140 zł i limitem 10-15 GB.
Bo bez tego jaki to internet "pro" ? Źle nazwę dobrali :rotfl:
tukidydes
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-06-08, 04:18
Lokalizacja: Konin

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: tukidydes »

Informacja techniczne:

* limit transferu 3 GB
* limit przesyłanych danych 3 GB

Tam brakuje zera :cry: A jest już może orientacyjna mapka zasięgu? I czy będzie można dokupić limit?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: Patryk »

tukidydes pisze:Tam brakuje zera
Nie oszukujmy się,na to nie ma pasma,eter nie jest z gumy,szczególnie w UHF.
Ale z 5-6 GB powinni dać za te 60 zł.

No i przede wszystkim tańszy terminal !

[ Dodano: 2008-11-26, 13:39 ]
tukidydes pisze:I czy będzie można dokupić limit?
Znając Orange to pewnie nie :(
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: zDaleKi »

Patryk_ pisze:No i przede wszystkim tańszy terminal !
Tak, bo to:
gsmonline.pl pisze:"W ramach oferty dostępny jest terminal MV 410 firmy Axesstel. Jego cena uzależniona jest od zawartej umowy lojalnościowej:

* bez umowy lojalnościowej – 999 zł
* umowa na 12 m-cy – 699zł "
To dużo za dużo. Zważywszy, że operatorzy np. kablowi użyczają modem kablowy gratis.

[ Dodano: 2008-11-26, 14:02 ]
tukidydes pisze:A jest już może orientacyjna mapka zasięgu?
Zastanawiam się, czy nie będzie ona podobna do tej: > NMT ??? <
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
temp333
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2008-03-22, 20:36
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: temp333 »

Płaczecie, ale dla wielu osób jedyne wyjscie to 1GB limitu i ogromne prędkości w postaci 2,8KB/s po limicie :zdziwko: Zawsze jest to krok do przodu, bo przy predkosci 8KB/s mozna juz mowic o w miare komfortowym uzywaniu WWW, a nie czekaniu w nieskończoność na załadowanie strony. Sam limit też podniesiony jest 3 razy i do tego cena o 10PLN w dół. Najlepsza oferta to nie jest, ale i tak dużo lepsze niż internet komorkowy w malych miejscowosciach, gdzie nie ma PLay.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia

Post autor: bob »

Jest jeszcze:
umowa 36 m-cy – 99 zł
I o to im chodzi. ;)
Zablokowany