HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Takayuki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-12-26, 17:54
Lokalizacja: Nowa Sól

HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Takayuki »

Witam,

Mieszkam w takim ciekawym miejscu, gdzie jestem skazany na internet przez GSM.
Najbliższe przekaźniki w Nowej Soli, jak na obrazku z tego linka:

Obrazek

Modem Huawei E220 w stodole, podłączony przedłużkami USB, ok 3-4m nad ziemią, jescze 1m do dachu brakuje.
Punkt A to ja, aktualnie łapię EDGE ze słupa B - Lac:31065, CID:3114, -85dBm, 14dBi, 20% wg Topnetinfo. Zdarza się obierać EDGE ze słupa C, jest wtedy -87dBm, 13dBi, 15%. Sygnał spada do 10-15% przy deszczu, w dzień [obciążenie przekaźników?] itp.
Słup D to HDSPA, testowane w samochodzie z laptopem. Kilka razy Topnetinfo ze wsi pokazał mi ten przekaźnik - -103dBm, 5dBi, 0%, ale nie nawiąże połączenia :)

Problemów mam kilka... zasadniczy jest taki, czy mam szansę złapać z takiej odległości HDSPA. Jeżeli tak, to z jaką anteną? W polecanym przez forum sklepie bestpartner są panele o zysku 20dBi i 15dBi, różniące się kolosalnie ceną - jeżeli mógłbym 'złapać' zasięg HDSPA mogę dołożyć te 300zł na lepszą - ale pewnie nie sprawdzę tego bez kupna anteny :(
Antenę moge wywalić na dach stodoły, wyjdzie to ok 5 może 6m nad ziemią, poniżej linii lasu. Maszt póki co odpada - kilka metrów rury nie problem, ale na razie nie zrobię instalacji odgromowej [czytałem temat kolegi który postawił 20m maszt i odbierał HDSPA z kilkunastu km].

Teraz problemy pomniejsze:

Połącznie EDGE jest tak samo wrażliwe na las i inne przeszkody, czy mniej od UMTS/HDSPA? Jeśli tak to duża różnica? Z tego co tu wyczytałem, przy 7km z tego połowa las nie powinno mi w ogóle nic działać, a tu miła niespodzianka ^^

Póki co kupię antene do EDGE, żeby ustabilizować parametry - mam transfer od 0 do 10 kb/s, pingi google.com od 250 do 1500 - tutaj antena panel 15dBi powinna wystarczyć?

W tej chwili mam modem na 2 przedłużkach USB, w sumie 10m, powieszony na belce stodoly :). Kabelek z zestawu miał 2 wtyczki USB, ja mam wpiętą jedną - 2 są po to, żeby nie przeciążyć gniazdka USB? [max 500mA na jedno o ile dobrze pamiętam, ile pobiera nadający modem?] Na jednym działa, ale... może mieć to wpływ na parametry połączenia, czy gdyby zabrakło modemowi prądu by w ogóle połączenia nie zestawił? Nie wiem czy dokupywać przedłużek USB i puścić 2 równolegle czy zostawić jak jest.

Z anteny na dachu wystarczy 5m przewodu do połączenia się z modemem - nie da to strat sygnału przesądzajacych o działaniu, prawda?

Modem Huwaei mogę rozdłubać i przylutować bezpośrednio antenę. Tu pytanie o modemy - wszystkie mają podobne parametry wbudowanych odbiorników, czy może mogę kupić coś znacznie skuteczniejszego od E220?

Tyle na razie :) Dziękuję za ew. pomoc i ciekawe forum z wieloma pożytecznymi informacjami ^_^

Takayuki
szmitz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 888
Rejestracja: 2008-12-08, 17:10
Lokalizacja: DE:Uhingen

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: szmitz »

Ja mam podobny problem łapię GPRS 3 kreki 5 metrów kabla USB , bts GPRS jest odemnie 1 km a EDGE 7 km + las pomiędzy nadajnikiem a moim domem , a w dodatku dach mojego domu to u sąsiadów 1 parter . i nie wiem czy warto na 1 rok do końca umowy kupowa antenę ??
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26161
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: wojteks »

szmitz pisze:1 rok do końca umowy kupowa antenę
Za 60zł można chyba zaryzykować. (Dipol ATK20 na 900MHz)
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Patryk »

Takayuki pisze:Kilka razy Topnetinfo ze wsi pokazał mi ten przekaźnik - -103dBm, 5dBi, 0%, ale nie nawiąże połączenia :)
Kluczową sprawą jest to,czy w domu w miejscu przyszłego montażu anteny telefon/modem bez anteny łapie beacon 3G (czyli pokazuje się w trybie wyszukiwania sieć 3G Plusa).
Jeśli nie,to raczej zapomnij o HSDPA.

[ Dodano: 2008-12-26, 20:04 ]
Takayuki pisze:Połącznie EDGE jest tak samo wrażliwe na las i inne przeszkody, czy mniej od UMTS/HDSPA? Jeśli tak to duża różnica?
Przy tym samym poziomie sygnału połączenie HSDPA do 1.8 Mbit/s ma podobną wrażliwość na przeszkody jak EDGE (używa modulacji zbliżonej do edgowej).
Tylko najpierw ten poziom sygnału trzeba osiągnąć :] ,a jak wiadomo różnica w propagacji 900 MHz a 2 GHz jest olbrzymia.
U mnie wygląda to tak: GSM900 z anteną 16,5 dBd i 10m kabla = -65 dBm
3G z anteną 15 dBi i 5m kabla = -91 dBm
Odległość 3450 m,trochę przeszkód jest,ale to nie las,tylko kilka domów na początku,a potem już jest LOS.

Anteny w tym samym miejscu,lokalizacja stacji ta sama.
IMHO będziesz miał ciężko.

Przedłużacze USB trzeba sobie darować i kupić router niestety.
W trudnych warunkach transmisji,szczególnie 3G,modemy słabo zasilane lubią się wieszać.
Takayuki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-12-26, 17:54
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Takayuki »

Patryk_ pisze:Kluczową sprawą jest to,czy w domu w miejscu przyszłego montażu anteny telefon/modem bez anteny łapie beacon 3G (czyli pokazuje się w trybie wyszukiwania sieć 3G Plusa).
Jeśli nie,to raczej zapomnij o HSDPA.
To jutro wdrapię się na dach z laptopem i sprawdzę :) Dzięki za wyjasnienia!
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Ufo atakuje »

Ja bym darował sobie EDGE w tej sytuacji. 7 km dla UMTS to naprawde nie jest dużu. Osobiście korzystam z dwóch stacji Playa z samego telefonu, bez żadnych anten. Sygnał odbieram z domu przez dwie ściany. Przy dobrym ustawieniu telefony zasięg prawie pełny. Transfer czasem maksymalny (dla UMTS) czasem mniej. Odległość 7 km. Ostatnio uruchomili stacje UMTS Orange z tego samego miasta i też mam zasięg wewnątrz domu.

Lepiej więc sprawdz co jest z tą stacją, że ma taki słaby zasięg. Weź telefon i karte tego operatora i zbadaj jak jest zbudowany ten NodeB, gdzie się kończy sygnał i czy coś nie zasłania. Spróbuj wymusić tryb tylko 3G na modemie i zobacz czy to działa, ale na dachu. Według mnie z 7km powinieneś mieć dobry sygnał o ile coś nie zasłania.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Patryk »

Ufo atakuje pisze:7 km dla UMTS to naprawde nie jest dużu.
Przez las 7 km to dużo nawet dla 450 MHz :]

[ Dodano: 2008-12-27, 19:31 ]
Ufo atakuje pisze:Lepiej więc sprawdz co jest z tą stacją, że ma taki słaby zasięg.
U Plusa (Ery i Orange zresztą też,ale nie zawsze) słaby zasięg 3G to norma - taki setup mają nody po prostu,żeby zapewnić przyzwoity QoS na najbliższym terenie.
U mnie z 5 km przy pełnej widoczności noda Orange i sektora wycelowanego praktycznie w miejsce testowe bez anteny zewnętrznej sygnał jest na poziomie poniżej -90.
Play w podobnych warunkach powyżej -75.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Ufo atakuje »

Patryk_ pisze:Przez las 7 km to dużo nawet dla 450 MHz :]
Przepraszam bardzo, ale ja też mam las po drodze i to wcale nie mało. Inna sprawa, że stacje są na kominach dwóch elektrociepłowni, które wystają sporo ponad ten las. :P
Playa i Orange odbieram bez problemów w domu. Plusa jak mi włączyli na jeden dzień też odbierałem.
Patryk_ pisze:miejsce testowe bez anteny zewnętrznej sygnał jest na poziomie poniżej -90.
Play w podobnych warunkach powyżej -75.
Z tymi porównaniami też bym nie przesadzał, chyba że wiesz gdzie są stacje i testujesz na jednym urządzeniu. Ostatnio miałem okazje porównać zasięg na mojej nokii6630 i na HTC Diamond. Wskazania różniły się krańcowo (na korzyść nokii, która miała pełny zasięg, gdy HTC miał 1 kreseczkę. Ten sam operator, ta sama stacja.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Patryk »

Ufo atakuje pisze:Z tymi porównaniami też bym nie przesadzał, chyba że wiesz gdzie są stacje i testujesz na jednym urządzeniu.
Oczywiście że wiem,gdzie są stacje i testuję na tym samym urządzeniu :]

[ Dodano: 2008-12-27, 20:16 ]
Ufo atakuje pisze:Inna sprawa, że stacje są na kominach dwóch elektrociepłowni, które wystają sporo ponad ten las.
Ano właśnie :]
Bo jak wiązka idzie ponad lasem to zupełnie inna sprawa jest.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Ufo atakuje »

Patryk_ pisze:Oczywiście że wiem,gdzie są stacje
To ja z własnego doświadczenia powiem, że dopóki nie sprawdze osobiście netmonitorem, to mówie , że nie wiem. :]
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Patryk »

Ufo atakuje pisze:Wskazania różniły się krańcowo (na korzyść nokii, która miała pełny zasięg, gdy HTC miał 1 kreseczkę.
Nie od dziś wiadomo,że kreseczkami w telefonach nie ma co się sugerować,szczególnie jeśli chodzi o połączanie data.
A w nokiach to już w ogóle - Nokia pokaże Ci "pełny zasięg" 3G przy -95 dBm :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

[ Dodano: 2008-12-27, 20:20 ]
Ufo atakuje pisze:To ja z własnego doświadczenia powiem, że dopóki nie sprawdze osobiście netmonitorem, to mówie , że nie wiem.
Sprawdzane netmonitorem dookoła stacji :cfaniak:
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Ufo atakuje »

Patryk_ pisze:Nie od dziś wiadomo,że kreseczkami w telefonach nie ma co się sugerować,szczególnie jeśli chodzi o połączanie data.
Owszem, ale na Nokii6630 miałem odpalony netmonitor+Celltrack a na HTC Field test. Za umts nie mogę zaręczyć, bo netmonitor nie mierzy sygnału w dBm a CellTrackowi jakoś też nie ufam w tej kwestii. Ale porównałem telefony w trybie GSM i tu też była różnica spora +~10dBm dla najsilniejszego sygnału na korzyść Nokii, a to chyba najdokładniejszy pomiar. Tak więc pomijając kreseczki, bo to sprawa w sumie oprogramowania to telefony inaczej odczytywały siłe sygnału. Dlatego wszelkie pomiary porównawcze dla sieci powinno się robić na jednym urządzeniu i to w takim samym położeniu i najlepiej, żeby stacje były na tym samym maszcie. Dlatego ja bym był ostrożny, przed takimi wyrokami, że Play ma wyjątkowo silny sygnał wszędzie. U mnie nie widze wielkiej różnicy, a wiem że tak się składa, że Orange i jedna stacja Play nadaje z tego samego komina. Jak będę miał troche czasu to pomierze dokładnie, ale wielkiej różnicy w sile sygnału na pewno miedzy nimi nie ma.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Patryk »

Ufo atakuje pisze:Dlatego ja bym był ostrożny, przed takimi wyrokami, że Play ma wyjątkowo silny sygnał wszędzie.
Nikt nie twierdzi,że wszędzie tak jest,podobnie jak nie wszędzie Plus czy inny Orange ogranicza zasięg.
Czytaj uważnie posty...zaznaczyłem,że "nie zawsze" :]

[ Dodano: 2008-12-27, 20:38 ]
Ufo atakuje pisze:a CellTrackowi jakoś też nie ufam w tej kwestii.
Też nie ufam tej aplikacji,ale po porównaniach z kilkoma innymi terminalami wydaje mi się,że siłę sygnału UMTS pokazuje względnie dokładnie,w przeciwieństwie niestety do 2G :dobani:
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Ufo atakuje »

Patryk_ pisze:U mnie z 5 km przy pełnej widoczności noda Orange i sektora wycelowanego praktycznie w miejsce testowe bez anteny zewnętrznej sygnał jest na poziomie poniżej -90.
Play w podobnych warunkach powyżej -75.
Niemniej trudno mi uwierzyć, że z tej samej odległości są aż takie różnice. Chyba, że mówimy o stacjach położonych w różnych miejscach i w różnych odległościach. Wtedy trudno to porównywać. Wtedy nawet jak sektory będą inaczej ustawione to już będziesz miał inny wynik. Jeśli te stacje nie są na jednym maszcie, to takie porównanie jest błędne.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Patryk »

Ufo atakuje pisze:Chyba, że mówimy o stacjach położonych w różnych miejscach i
Ale to prawda.
Położenie stacji różni się o ok.110m w linii prostej,wysokość zawieszenia anten praktycznie ta sama,kąt (względem obserwatora) sektorów też taki sam.

Po prostu ten nod Orange jest sztucznie przytłumiony,a P4 rozkręcony na maksa.
Takayuki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-12-26, 17:54
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Takayuki »

Ufo atakuje pisze:Lepiej więc sprawdz co jest z tą stacją, że ma taki słaby zasięg. Weź telefon i karte tego operatora i zbadaj jak jest zbudowany ten NodeB, gdzie się kończy sygnał i czy coś nie zasłania.
Właśnie las zasłania :) Zdrowa sosna ponad 10 metrów ma... modem na 4m jest. Gdybym miał optyczną widoczność anten nie zawracałbym wam głowy na forum tylko od razu kupił antenę do UMTS. Jutro napiszę co z zasięgiem UMTS z czubka dachu ^_^
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: krystianb »

Ufo atakuje pisze:Niemniej trudno mi uwierzyć, że z tej samej odległości są aż takie różnice. Chyba, że mówimy o stacjach położonych w różnych miejscach i w różnych odległościach. Wtedy trudno to porównywać.
A ja wierze, mam podobną sytuację, plus i play 1km do stacji, Play csq koło 11-12, plus 2. Gdzie dokładnie sie które anteny znajdują nie dojdę, szpital ustojony antenami jak porządna choinka :rotfl: jeszcze parę wisi na kominie od kotłowni, prawdopodobnie właśnie plusa są wyżej. Jedyne wytłumaczenie, że plus jeszcze w wersji beta, bo nie dłużej niż 3 tyg pracuje. A play ma zasięg 8-10 km bez anteny zewnętrznej, testowany empirycznie w autobusie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
yagi
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 811
Rejestracja: 2007-05-05, 21:33
Lokalizacja: PL

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: yagi »

krystianb pisze:Gdzie dokładnie sie które anteny znajdują nie dojdę, szpital ustojony antenami jak porządna choinka :rotfl:
Daj w miare dokladne zdjecie to jakos sobie poradzmy ;)
:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010) :!:

www.btsy.eu - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: krystianb »

yagi pisze:Daj w miare dokladne zdjecie to jakos sobie poradzmy
Pewnie jak bym się sam dobrze przyjrzał to też bym rozpoznał, niestety nie po drodze mi, a fotki nawet nie miał bym czym zrobić, ekwalent 140mm to troche za mało, do tego został w wawie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Takayuki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-12-26, 17:54
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: Takayuki »

Przeprowadziłem testy z laptopem na dachu, jakieś 6m nad ziemią, brak optycznej widoczoności z kominami.

Znajdowało 2 pzekaźniki UMTS, znany mi z Nowej Soli i jakiś inny - przypuszalnie Kożuchów:

Nowa Sól
LAC:45031; CID:20451798; 9 zachód
-99 dBm; 7 dBi, 0%

Kożuchów?? [?? - na to by wskazywał kierunek, jest na południu]
LAC:33; CID:206581; 1 pn pn-ws
-93 dBm, 10 dBi, 0%


Przy próbie połączenia z wymuszonym UMTS pojawia się błąd 619, oryginalny program iPlusa nie łaczy w ogóle. W mieście pod samym przekaźnikiem nie ma problemów - pewnie kwestia słabego sygnału. Może tutaj coś pomóc panel 15 dBi?

EDGE - łączyło się z 2 przekaźnikami tymi co zawsze, wzrost sygnału z 10-15% do 50-60% ^__^

Planuję kupić panel 15 dBi, na dach z nim i cieszyć się dobrym EDGE, i taki sam panel UMTS... a nuż sie uda, jak nie to odsprzedam komuś i zostanę przy EDGE.
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: HDSPA w iPlus przez las + kilka pytań

Post autor: szalony »

krystianb pisze:
Ufo atakuje pisze:[...]
A ja wierze, mam podobną sytuację, plus i play 1km do stacji, Play csq koło 11-12, plus 2. Gdzie dokładnie sie które anteny znajdują nie dojdę, szpital ustojony antenami jak porządna choinka :rotfl: jeszcze parę wisi na kominie od kotłowni, prawdopodobnie właśnie plusa są wyżej. Jedyne wytłumaczenie, że plus jeszcze w wersji beta, bo nie dłużej niż 3 tyg pracuje. A play ma zasięg 8-10 km bez anteny zewnętrznej, testowany empirycznie w autobusie.
Niestety to prawda ze z jednej lokalizacji operatorzy moga miec w 3G bardzo rozne zasiegi- u mnie w aleksandrowie tak jest z Orange i Plusem i znow Plus ma bardzo maly zasieg stacji... ( wyglada chyba na to ze nodeB Plusa sa ustawiane na jak najmniejszy zasieg) i 700metrow po lini prostej wewnatrz budynkow juz nie ma sladu Plusa(csq 1-2) a Orange jest na poziomie csq 9-12 !!! Zeby bylo ciekawie to sygnal gsm z tej stacji Orange ma gorsze od Plusa !!! Moim zdaniem za przeproszeniem Plus u mnie "zrabal" tego nodeB... i w przyszlosci jak tak zle zostanie to zrezygnuje z niego...

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2008-12-31, 11:46 ]
Wycinam zbędny cytat, proszę ciąć cytaty.
Ostatnio zmieniony 2008-12-31, 11:46 przez szalony, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ