[Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

[Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: Blido »

[center]Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS w systemie Windows XP Professional[/center]
System Windows XP domyślnie rezerwuje dla różnych procesów systemowych 20% przepustowości łącza. W wersji Professional mamy możliwość własnoręcznego manipulowania tymi ustawieniami, dlatego też w możliwie najprostszy sposób zaprezentuję w jaki sposób wyłączyć rezerwację przepustowości łącza przez Windows i przynajmniej teoretycznie wykorzystywać całe pasmo.

[center]***[/center]
[center]Klikamy Menu Start, a następnie Uruchom[/center]
[center]Obrazek[/center]


[center]Wpisujemy polecenie gpedit.msc i wciskamy Enter.[/center]
[center]***[/center]
[center]Otworzy się nam tak wyglądające okienko Zasady grupy:[/center]
[center]Obrazek[/center]


[center]Następnie otwieramy kolejno katalogi Konfiguracja komputera >>> Szablony administracyjne >>> Sieć >>> Harmonogram pakietów QoS[/center]

[center]***[/center]
[center]W tym ostatnim otwieramy opcję Ogranicz rezerwowalną przepustowość[/center]
[center]Obrazek[/center]


[center]***[/center]
[center]Otworzy się tak wyglądające okienko właściwości:[/center]
[center]Obrazek[/center]


Zmieniamy pole z domyślnie zaznaczonego Nie skonfigurowano na Włączone.
Uaktywni się pole Limit przepustowości (%), w którym zmieniamy wartość z 20 na 0.. Na koniec naturalnie należy zamknąć okienko właściwości klikając OK, aby zapisać zmiany.
[center]***[/center]
Po tym zabiegu można zwykle zaobserwować symboliczny kilkuprocentowy wzrost prędkości transferu, choć pod tym względem nadal daleko Windowsowi do Linuksa, na którym maksymalne transfery są zdecydowanie wyższe ;) .


Uwaga: Każdy obrazek można powiększyć poprzez kliknięcie na niego.
Ostatnio zmieniony 2009-03-15, 21:36 przez Blido, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Tomi 25
Stały użytkownik forum
Posty: 120
Rejestracja: 2009-01-02, 12:09
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: Tomi 25 »

Blido a jak sprawa się ma w XP home? Słyszałem że wystarczy w rejestrze stworzyć dodatkową wartość DWORD i też będzie to chodzić?Co o tym myślisz?
Regedit-HKLM/System/CurrentControlSet/Services/Psched/Parameters/Adapters bądz AdaptersGuid i utworzyć wartość Dword NonBestEffortLimit i wpisać wartość 0.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: Blido »

Tomi 25 pisze:Słyszałem że wystarczy w rejestrze stworzyć dodatkową wartość DWORD i też będzie to chodzić?Co o tym myślisz?
Tak, i to jedyna możliwość, bo w wersji Home nie ma opcji Zasady grupy. Dzięki za podpowiedź.
Awatar użytkownika
Tomi 25
Stały użytkownik forum
Posty: 120
Rejestracja: 2009-01-02, 12:09
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: Tomi 25 »

Blido pisze:Dzięki za podpowiedź.
Nie ma sprawy.Wygrzebałem co nieco z neta :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: Jo_gurt »

Blido pisze:System Windows XP domyślnie rezerwuje dla różnych procesów systemowych 20% przepustowości łącza.
Nie do końca jest to prawda. Te 20% nie jest zarezerwowane na stałe a tylko jak dane procesy zażądają pasma i pasmo jest zajęte w 100%. A taka sytuacja jest rzadka. Jak dla mnie mity związane z QoSem przerosły już dawno sam mechanizm ;)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: Blido »

Dlatego tez napisałem, że manipulowanie ich ustawieniami pozwoli przynajmniej teoretycznie wykorzystać całe pasmo. Coś jednak jest na rzeczy z tym Windowsem, bo dziwnym trafem na Linuksie transfery są o wiele wyższe niż na windzie, choćby nie wiem co się z nim kombinowało ;)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: Jo_gurt »

Fakt, to jest pewna zagadka, jednak nie przyczepiałbym tego do QoSa.
Awatar użytkownika
michal0404-93
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-01-24, 12:07
Lokalizacja: Adamów koło Chełma

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: michal0404-93 »

Zastosowałem to i sie zobaczy ale ameryki nie bedzie ;)
AMD Althlon 64 X2 Core Processor 3600+,
512 RAM /1GB ,
NVIDIA GeForce 7100 GS GA-M61SME-S2
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: krystianb »

Blido pisze:Coś jednak jest na rzeczy z tym Windowsem, bo dziwnym trafem na Linuksie transfery są o wiele wyższe niż na windzie, choćby nie wiem co się z nim kombinowało
A to zostało jakiś czas temu rozwiązane (choć pewności nie mam) Koleś upgedował merlina ux870 (być może jakieś inny to był) i doił btsa na 7Mb/s pod windowsem, zdaję się ze to sprawa jakiegoś kwasu w sterownikach większośći firm.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
pluskwa_skarzysko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 326
Rejestracja: 2006-05-11, 00:37
Lokalizacja: Pogorzałe

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: pluskwa_skarzysko »

Ja uzywam zarowno Windowsa jak i Linuxa oraz Macosa...
Co prawda mam wolne lacze bo nie potrzebuje cudow..ale najwolnije to na Windowsie chodzi,niby transfer taki sam a jednak cos "zamula" lacze..
Instrukcja została napisana tylko dla systemu Windows, bo użytkownicy Linuksa sami sobie poradzą, a użytkownicy Mac'ów przyzwyczajeni są, że ich wszyscy olewają ;)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: Blido »

krystianb pisze:zdaję się ze to sprawa jakiegoś kwasu w sterownikach większośći firm.
I przez to na Windowsie byłyby niższe transfery niż na Linuksie?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: krystianb »

Takie tylko podejrzenia były, jeśli na tym merlinie się w sprzyających warunkach dało maxa osiągnąć... (bo na linuxa to chyba jacys zapaleńcy piersze sterowniki modemów napisali, ostatnio się dopiero pojawił na stronie program i sterowniki chyba też pod linuxa) już nie pamiętam jak to dokładnie było może mi się i coś pomerdało...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: MAREKMAREK »

Ja to całe QoS w Viscie odinstalowałem, i internet tak zwolnił że zainstalowałem to szybciej niż odinstalowałem. Co do linuxa, to zainstalowałbym go sobie tylko z limitem nie można sobie pozwolić na ściąganie programów/pakietów z sieci niestety, chociaż system fajny
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: Blido »

MAREKMAREK pisze:Ja to całe QoS w Viscie odinstalowałem
Że co zrobiłeś? :zdziwko:

W sumie dobry pomysł, ja sobie natomiast odinstaluję pulpit bo tylko zjada zasoby komputera :hyhy:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: ja.michal »

Blido pisze:W sumie dobry pomysł, ja sobie odinstaluję pulpit bo tylko zjada zasoby :hyhy:
Vista w trybie tekstowym. :rotfl:
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: MAREKMAREK »

Procka w kompie od tego nie rozerwie, więc spróbowałem, jak odinstalowałem to się zaczął net zawieszać, więc zainstalowałem to od nowa. Kombinować zawsze trzeba, najwyżej zainstaluje system od nowa , a co mi tam.. Zaskoczył mnie IE 8, stronki ładują mi się w nim szybciej niż w Firefoxie z fasterfoxem
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: Blido »

MAREKMAREK pisze:Procka w kompie od tego nie rozerwie, więc spróbowałem
MAREKMAREK, nie chwyciłeś mojej ironii z poprzedniego postu? Harmonogram QoS to podstawowy element systemu, nie mozna go odinstalować, mało tego, lamerzy nawet nie zdają sobie sprawy z jego istnienia :] . Piszesz o czyms zupełnie innym niż traktuje tutorial. Może zaraz jeszcze przeczytam że odinstalowałeś rejestr?

[ Dodano: 2009-03-15, 17:50 ]
Chyba że Ty po prostu odszukałeś klucz rejestru odpowiadający za harmonogram QoS i go szkaradnie usunąłeś, a teraz nazywasz to "deinstalacją" :rotfl:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: Jo_gurt »

MAREKMAREK pisze:Co do linuxa, to zainstalowałbym go sobie tylko z limitem nie można sobie pozwolić na ściąganie programów/pakietów z sieci niestety, chociaż system fajny
To prawda, Linux bez sieci jest upośledzony :/
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: MAREKMAREK »

Blido pisze:Chyba że Ty po prostu odszukałeś klucz rejestru odpowiadający za harmonogram QoS i go szkaradnie usunąłeś, a teraz nazywasz to "deinstalacją" :rotfl:
We właściwościach połączenia odinstalowałem QoS, po tej jakże ryzykownej operacji prędkość łącza sięgnęła zadziwiająco wysokiej wartości - 30 kbps , ale zainstalowałem Qo
S od nowa i mam te 200 kbps. Jutro instaluje ubuntu, tam chyba nie da się tak namieszać.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-03-15, 21:44 ]
Wycięcie zbędnego autocytowania. Nie cytujemy całych postów.
Ostatnio zmieniony 2009-03-15, 21:43 przez MAREKMAREK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: [Tutorial] Optymalizacja harmonogramu pakietów QoS

Post autor: Blido »

MAREKMAREK pisze:We właściwościach połączenia odinstalowałem QoS
Nie rozumiem po co, skoro QoS dla danego połączenia można zwyczajnie wyłączyć :] . A tak nawiasem ta "deinstalacja QoS" jest tylko dla picu, co wnioskuję po nadal istniejącym i niezmienionym wpisie rejestru po odinstalowaniu QoS. Zapewne usunięcie tego klucza skutkowałoby całkowitym usunięciem usługi QoS, ale nie zamierzam się z tym bawić. Zwłaszcza że QoS jest potrzebny i w sumie przydatny, zwłaszcza kiedy udostępnia się połączenie na inny komputer.
ODPOWIEDZ