Problem z anteną UMTS

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: SQ08 »

W Austrii mobilkom (A1) wprowadził HSPA+ z prędkością do 21 Mbps 24. Marca 2009.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: ja.michal »

Czyli jednak ktoś jest szybszy w Europie. ;)
W Baltimore (USA) działa 4G już. Plan taryfowy jest kombinowany 3G/4G. Jeśli się łączymy w 3G limit wynosi 5GB, jeśli w 4G bez limitów.
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: przemox.1 »

ja.michal pisze:4G bez limitów.
Żeby tak w Polsce było :]
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: bob »

przemox.1 pisze:Żeby tak w Polsce było :]
I w pozostałych 25 krajach UE.

[ Dodano: 2009-06-11, 11:47 ]
ja.michal pisze:W Europie wychodzi, że Plus to wprowadzi jako pierwszy.
Przy HSDPA też takie były zapowiedzi kiedy śmigałem w Orange po 3,5G. :]
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: SQ08 »

To by dużo wyjaśniło...otóż;

Zaczełem szukać na ten temat dużo po internecie i forach bo było mi to po prostu za dziwne, i znalazłem około 5 tematów, napisanych przez ludzi z końca różnych częsci świata w różnych językach, oni mieli inne wersję firmware i inne sieci, owe tematy dotyczyły dokładnie tego same fenomenu - E160 i problemy z logowaniem się do 3G, przczym 2G funkcjonuję bez problemu. Obojętnie, czy z anteną czy nie, taka jego natura albo po prostu jakaś wadliwa seria - z taką opinia się spotkałem.
Wygląda na to, że ten problem występuję ze starszymi E160 z początku jesieni 2008, i ja właśnie jestem posiadaczem takiego E160. :zdziwko:

Więc tak jak się obawiałem, czeka mnie zakup nowego modemu z wejściem na antenę zewnętrzna. :dobani:

Nawet jak sobie dobrze przypominam, podobne problemy miałem już wcześniej z tamtym konektorem, tylko jakoś nie wziąłem tego do uwagi bo stało się to dwa może trzy razy. E160 był stale w routerze no jak musiałem go przenieść i wszystko rozłączyć, wyszło, że coś jest nie tak.

Wymieniłem już kabel i konektor, a anteną jest na 100% dobra bo przecież zysk daje.
Po przeczytaniu owych tematów oraz przeanalizowaniu wszystkiego pozostaje stwierdzić, że modem jest temu winny.

Eh Made In China... :x :cenzura: :strzela:
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: Jo_gurt »

SQ08 pisze:Eh Made In China...
Bardzo słuszne, wszystko mówiące słowa :P
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:Mi goście powiedzieli w sklepie gdzie sprzedają złącza i ogólnie się siecią zajmują, że różnie z konektorami jest. Np. wtyk N się nie nadaje raczej do 3G bo ma za duże tłumienie na 2100MHz. Lepszy jest SMA.
To bardzo ciekawa teoria jest. Złacze zaprojektowane jako do 1GHz (w tamtych czasach raczej więcej nie potrafili wytworzyć do celów urzytecznych) dziś wykorzystywane do 11GHz nagle by miało dziure w charakterystyce częstotliwościowej przy 2,1GHz, dziwne, ale cuda też się czasem zdarzają... ( :rotfl: )
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:W Baltimore (USA) działa 4G już.
Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - to jest takie 4G nie 4G...o wiele bliżej tej technologii do zwykłego UMTS,niż do LTE.

[ Dodano: 2009-06-13, 17:46 ]
krystianb pisze:( :rotfl: )
Dokładnie,nic dodać,nic ująć.

[ Dodano: 2009-06-13, 17:48 ]
Jo_gurt pisze:wszystko mówiące słowa
W Chinach produkują też dobre rzeczy - wszystko zależy od kontroli jakości i samej fabryki.
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: SQ08 »

Zastanawiam się czy nie kupić E176, ma dobre parametry i wejście na antenę zewnętrzną, mogę mieć go za 70 Euro i to chyba dobra cena, bo nie jestem w stanie wydać teraz 160 Euro na iCon 401.
O E176 naczytałem się dużo dobrego i myslę, że chyba warto jeszcze raz Huawei zaufać, mam też E220 i z nim nie mam żadnych problemów.
Wiele osób piszę, że E176 ma doskonały zasięg i pracuję stabilnie i myślę, że go wybiorę, bo nic ciekawego niema w tej konfiguracji od innych firm.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: Jo_gurt »

Patryk_ pisze:W Chinach produkują też dobre rzeczy - wszystko zależy od kontroli jakości i samej fabryki.
Zgadza się. Ale patrząc na proporcje to jednak podejrzewam (nie mam danych), że tych produktów dobrych jakościowo będzie raczej niedużo :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: ja.michal »

Patryk_ pisze:Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - to jest takie 4G nie 4G...o wiele bliżej tej technologii do zwykłego UMTS,niż do LTE.
Raczej HSPA+ v1. do 10Mbs.
Tylko, że 4G tutaj to co innego.
Ja bym tego jednak nie porównywał.

SQ08, żeś się tych huawei uczepił. :rotfl:
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:Raczej HSPA+ v1. do 10Mbs.
Mam na myśli interfejs radiowy i możliwości przesyłowe,a nie nomenklaturę rozszerzeń :)
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: SQ08 »

A mam inne wyjście? :hyhy:
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: ja.michal »

SQ08, wywal to ustrojstwo. :hyhy:
A poważnie to sprzedaj tego D100 i co tam masz huawei i kup WRT54G3G a lepiej WRT54G3G V2 i jakąś Sierrę.
WRT545G3G już tanieje bo wszedł V2. Kosztuje już po 350zł więc 100€ gdzieś jak nie mniej. Do tego Sierra AC881 + antena i wio. Trzeba tylko firmware wersję od WRT54G3G-AT wgrać.
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: SQ08 »

Ja nie mam D100.
Posiadam Wl 500 gP V1.


Nie jestem w stanie zakupić teraz znów nowego routera i karty.
W następnych dniach muszę zamówić MacBook'a a to wydadek przynajmniej 1200 Euro no i mam zamiar jeszcze do Hiszpanii lub Grecji się wybrać i z wiązku z tym nie mam takiego dużego budżetu.


Ja jestem dalej na zakup E176 nastwiony, dotychczas nie znalazłem ani jeden negatywnej opini na jego temat, wszyscy go zachwalają i chyba jego zakupie. HSDPA 7.2 i HSUPA 5.76 robią swoję no i te wejście na antenę zewnętrzna, takie same jak w E160. Kupując E176 jestem wciąż mobilny bo to przecież stick USB i kompatybilny z Mac a nowe MacBook'i Pro nie mają Express Card.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: ja.michal »

SQ08, Sierry są jeszcze bardziej kompatybilne z MAC. :cfaniak: Przecież to firma kanadyjska i produkuje głównie na USA modemy CDMA i GSM/WCDMA. :cfaniak:
Chyba bardziej kompatybilnego sprzętu nie znajdziesz. :cwaniak:
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: Patryk »

SQ08 pisze:Posiadam Wl 500 gP V1.
I tego się trzymaj...WRT54G3G to cofanie się epokę do tyłu :]
Zainstaluj Openwrt (+wymiana karty wifi na Atherosa za 8 euro) ,to nawet modemy HSO zadziałają :)
Ostatnio zmieniony 2009-06-13, 21:27 przez Patryk, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: ja.michal »

Patryk_, byłe przekonany, że ma D100 dlatego napisałem o WRT bo tańszy i łatwiej dostępny od WL500.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: bob »

Patryk_, ale chyba nie przed epoką hspa? ;)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: Patryk »

bob pisze:ale chyba nie przed epoką hspa?
To na pewno nie ;)

[ Dodano: 2009-06-13, 22:30 ]
ja.michal, jeszcze jest opcja taka: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=190230#190230

Trochę pobawić się trzeba,żeby wgrać Openwrt,ale działa śpiewająco,nawet więcej prądu daje na USB niż Asus :)
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: SQ08 »

Patryk_ O jakiej karcie piszesz? Będzie ona obsługiwała Draft N? Możesz podać jaka to karta i jak ją wymienić?

Powiem, że Draft N mnie coraz bardziej intresuję, bo mój nowy Mac będzie miał kartę WLAN z Draft N.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: ja.michal »

SQ08, co producent N to inne N. ;)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: Patryk »

SQ08 pisze:O jakiej karcie piszesz?
Ja kupiłem TP-Linka TL-WN560G (802.11b/g)
Zawsze możesz zastosować to: http://allegro.pl/item643890687_tp_link ... _gwar.html

To też Atheros,więc też na 99% zadziała z OpenWRT z jądrem 2.6.

W przypadku karty z N potrzebujesz chyba trzech anten,więc trzeba kupić pigtaile i wiercić w obudowie Asusa - dla chcącego nic trudnego :)

A karty wymienia się banalnie - otwierasz obudowę,wyciągasz starą kartę,odpinasz kabel antenowy,i wkładasz nową...
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: Jo_gurt »

Patryk_ pisze:W przypadku karty z N potrzebujesz chyba trzech anten
A nawet co najmniej trzech :) Ale zwykle producenci ograniczają się do trzech.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: Patryk »

Jo_gurt pisze:Ale zwykle producenci ograniczają się do trzech.
Ten TP-Link zaproponowany przeze mnie ma właśnie trzy złącza rf :)
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: SQ08 »

Interesujące, pomyślę nad zmianą karty. Wydaję mi się, że gdzieś czytałem, że karta wbudowana w Wl 500 gP jest beznadziejna, tylko nie wiem gdzie...

Ten E176 coraz bardziej mi się podoba... :zdziwko: dziwne bo to Huawei jest i w ogóle Made In China jesy :( A w ogóle to moja cała elektronika to Made In China, nawet iPod i iPhone :cry:
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: ja.michal »

SQ08 pisze:Wydaję mi się, że gdzieś czytałem, że karta wbudowana w Wl 500 gP jest beznadziejna, tylko nie wiem gdzie...
U nas na forum? :cfaniak:

[ Dodano: 2009-06-13, 22:47 ]
Patryk_ pisze:jeszcze jest opcja taka:
Widziałem. Ciekawe. Jakby jakoś pokombinował i wsadził modem do środka bo tam tyle miejsca. :hyhy:
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: SQ08 »

Dobry pomysł.


ty.michal pokaż nam jak to zrobić, stwórz instrukcję, narób zdjęć...i...będzie można takie Wl 500 gP na alledrogo lub ebujuU sprzedawać.

To byłby hit. :rotfl:
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: Patryk »

SQ08 pisze:Wydaję mi się, że gdzieś czytałem, że karta wbudowana w Wl 500 gP jest beznadziejna, tylko nie wiem gdzie...
Wszędzie Ci powiedzą,że jest do bani :)
I w dodatku producent nie udostępnia kodu zrodłowego driverów,albo nawet SDK...

W Wrt54G3G siedzi ten sam moduł,co gorsza jest zintegrowany i go nie wymienisz ;)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z anteną UMTS

Post autor: Jo_gurt »

SQ08 pisze:Wydaję mi się, że gdzieś czytałem, że karta wbudowana w Wl 500 gP jest beznadziejna, tylko nie wiem gdzie...
Nie tyle beznadziejna (bo działa całkiem znośnie) co można mieć lepszą ;) Ale to zależy jak wykorzystujesz sprzęt. Jeśli potrzebujesz jajka 2.6 to nie pozostaje nic innego tylko wymiana na atherosa. Jak interesuje cię Tomato to jednak lepiej zostać z broadcomem.
SQ08 pisze:dziwne bo to Huawei jest i w ogóle Made In China jesy
No tak, tu trzeba patrzeć raczej na stosunek jakość/cena a nie na samą jakość, bo wypadnie blado.
SQ08 pisze:A w ogóle to moja cała elektronika to Made In China, nawet iPod i iPhone
Trzeba się pocieszać tym o czym wspominał Patryk_ - tutaj będzie zewnętrzna kontrola jakości.
ODPOWIEDZ