Sieć w małym domku

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

Witam!

Chciałbym zrobić sieć wifi w domku, w którym mieszka 10 rodzin. Jest to typowy jednopiętrowiec z 3ma klatkami 50m x 25m. Jaki sprzęt wybrać na router wifi (obsługa neostrady), oraz jaką antenę (mamy zamontowany masz). Ściany z cegły. Czy w ogóle potrzebna jest antena i jak ta czy mogłaby to być dookólna (jaka?).
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Sieć w małym domku

Post autor: Patryk »

Zapomnij o WLAN - tylko kabel,a wifi to już indywidualnie w kazdym mieszkaniu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:Jest to typowy jednopiętrowiec z 3ma klatkami 50m x 25m.
Najlepiej by było kabel położyć (i najtaniej chyba).
deevee pisze:Jaki sprzęt wybrać na router wifi (obsługa neostrady)
Regulamin neo na to nie pozwala ale.... może lepiej przejść na usługę DSL która na to pozwala.

Kupić modem ADSL (do neo bo do DSLa daje tepsa) i do tego Linksys WRT54GL z softem tomato albo inny podobny router. Inna opcja to jakiś router z www.draytek.pl . Obydwa rozwiązania pozwalają na zarządzanie pasmem bez którego taka sieć nie ma sensu.
deevee pisze:oraz jaką antenę
Sugeruję jednak kabel. Przez ściany z cegły to musiałoby być kilka AP połączonych kablem albo każdy odbiorca musiałby mieć antenę za oknem a Twoja antena nadawcza musiałaby nadawać w kierunku ich anten (np. anteny panelowe 8dBi połączone z kartami WiFi albo AP Clientami.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sieć w małym domku

Post autor: Jo_gurt »

W takiej sytuacji zdecydowanie kabel. :]
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

Nie mogę zrobić po kablu, bo jest zrobiona nowa elewacja :/ Moja propozycja wygląda tak:

Router: http://allegro.pl/item634939195_neostra ... i_qos.html lub http://allegro.pl/item633367853_3com_ro ... 0a_75.html do tego antena dookólna: http://allegro.pl/item633396275_antena_ ... gw_fv.html i w każdym kompie antenka pod USB: 4) http://allegro.pl/item626953678_kab0030 ... 0_ohm.html (ewentualnie coś tańszego). Jeżeli chodzi o podłączenie internetu, to będzie to DSL, źle napisałem za pierwszym razem.

TUTAJ http://pokazywarka.pl/0d7kwh/ widok bloku, o którym piszę z proponowanym rozmieszczeniem sprzętu.

Pytanie: Czy to będzie wszystko należycie działać? Czy muszę korzystać z modemu DSL'a tpsa? Jakie macie propozycje.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:Nie mogę zrobić po kablu, bo jest zrobiona nowa elewacja
A kto pisał że po zewnątrz trzeba robić. Jeżeli to ten budynek co widać na zdjęciu to może strychami albo dachem i kominami w dół zejść.
deevee pisze:Jeżeli chodzi o podłączenie internetu, to będzie to DSL,
Ale routery uparcie dla neostrady wskazujesz więc coś mi tu nie pasuje.
deevee pisze:do tego antena dookólna
To pomyłka chyba jakaś na 100m pomijam fakt że to ładny kawałek aluminium i jakieś dodatki mosiądzu. Anten nie kupuje się na allegro.
A to do czego? AP powinien być umieszczony przy antenie w puszce a wtedy wystarcza 0.5m kabla h155.
deevee pisze:widok bloku,
Na moje oko to kiepsko wygląda.
deevee pisze:Czy to będzie wszystko należycie działać?
Nie.
deevee pisze:Czy muszę korzystać z modemu DSL'a tpsa?
Tak.
deevee pisze:Jakie macie propozycje.
Jako router minimum to Linksys WRT54GL z softem tomato albo podobny. Inna opcja to PC z linuksem albo MikroTik.

Robić wszystko żeby po kablu się dało.
Nie pomagam na PW!
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

1) jaką antenę wybrać? Dom ma max 50metrów)
2) opis routera z allegro: Idealny router do NEOSTRADY, zawiera port ADSL2/2+ (z modemem
3) Nie eksperymentowałem jeszcze z tomato.
Ostatnio zmieniony 2009-05-24, 18:56 przez deevee, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:jaką antenę wybrać? Dom ma max 50metrów)
8-10dBi dookólną np. Senao czy podobną zwartą dla prądu stałego. Ale to i tak nie zagwarantuje zasięgu w mieszkaniach. Żeby był zasięg w mieszkaniach to trzeba by z każdego wyprowadzić antenę na zewnątrz budynku (np. za okno) i bazową umieścić tak aby anteny klienckie ją widziały.
deevee pisze:Idealny router do NEOSTRADY, zawiera port ADSL2/2+ (z modemem
A pisałeś że będzie DSL a nie neostrada więc taki router się nie nadaje. Zdecyduj się jakie to będzie łącze.
deevee pisze:Nie eksperymentowałem jeszcze z tomato.
Firmware jak każde inne, podobnie się konfiguruje przez www.
Nie pomagam na PW!
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

No ok, powiedzmy że spróbowałbym całą inwestycję zrobić 'po kablu'. Jaki sprzęt proponujecie na DSL (10 rodzin) powiedzmy tak do 1.000zł. Chciałbym zaznaczyć, że potrzebuję w tym sprzęcie QoS, chciałbym przyznawać niezależnie pasma poszczególnym użytkownikom.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:Jaki sprzęt proponujecie na DSL
Jaki ten DSL ma być 4Mbps czy więcej?
Na początek starczy Linksys wrt54gl z tomato albo jakiś serwer na PC i Linuxie ewentualnie MikroTik (też może być na PC)

Należy również rozróżnić QoS od zarządzania pasmem bo to nie to samo.
Nie pomagam na PW!
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

Żaden komputer itd nie wchodzi w grę. Rodzin jest 10 a łącze 2mbit, dlatego tak bardzo zależy mi na możliwości przydziału pasma. Jeżeli zdecydowałbym się na tego linksysa z tomato, to co jeszcze do tego, żeby podłączyć 10 osób?
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Sieć w małym domku

Post autor: Sundance_kid »

deevee łącze 2 mbit na 10 osób? To chyba nie jest dobry pomysł.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:Rodzin jest 10 a łącze 2mbit
I dla każdego wyjdzie 200kbps? to strasznie mało. Oczywiście jest możliwość dynamicznego dzielenia transferu ale i tak wieczorem nic nie będzie działać jak wszyscy siądą do internetu a założę się że jeszcze część będzie chciała więcej niż jeden komputer (laptop).

deevee pisze:to co jeszcze do tego, żeby podłączyć 10 osób
Linksys ma 4 porty ethernet więc musisz dokupić jakiś switch 8 portowy. Razem da to 10 portów dla klientów. Może się też okazać że lepiej będzie dokupić 2 switche niż ciągnąć bardzo długie kable. Przykładowo Linksys na środku, do niego 2 switche i do nich klienci.

Do tego kabel ethernet Cat 5e, wtyki RJ45 i zaciskarka do nich. Jakieś mocowanie do kabli.
Nie pomagam na PW!
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

To jest wiocha i cudem jest to że jest w ogóle 2mbit (rzadko będzie korzystało więcej niż 5 osób, p2p chcę docelowo zablokować, ewentualnie w nocy włączać). Z tego co wiem tpsa planuje rozbudowę tej sieci, w sumie to coś tam już robią i wtedy zarządca budynku na pewno wystąpi o wzmocnienie pasma. Ludzie, pomóżcie mi dobrać sprzęt, bo to jest dla mnie priorytet, o resztę będziemy się potem martwić =]
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sieć w małym domku

Post autor: ja.michal »

Robienie "drzewka" ze switchy i routerów nie jest dobrym rozwiązaniem. Po sieci poleci na danym switchu większy plik i sieć siada reszcie w tej części "drzewka".

Jeśli chce się wyciąć P2P to samym routerem chyba za specjalnie się tego nie zrobi. Wydajność takiej sieci będzie marna.

Lepiej zrobić sieć porządnie na wyższe prędkości od razu a nie 2x wydawać kasę, marnować czas i mieć kupę roboty.

[ Dodano: 2009-05-25, 18:02 ]
Wystarczy desktop z prockiem 1GHz byłby już bardo porządny i do tego 1GB ramu i wyjdzie w sumie taniej a dużo bardziej funkcjonalnie. Do tego jakiś pingwinek.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sieć w małym domku

Post autor: Jo_gurt »

ja.michal pisze:Robienie "drzewka" ze switchy i routerów nie jest dobrym rozwiązaniem. Po sieci poleci na danym switchu większy plik i sieć siada reszcie w tej części "drzewka".
Nie no, jeśli switche będą odpowiedniej jakości to będzie ok.
ja.michal pisze:Jeśli chce się wyciąć P2P to samym routerem chyba za specjalnie się tego nie zrobi.
Na Tomato bez problemu. Albo L7 albo portami albo ogólnie co tam komu do głowy przyjdzie :) Zresztą z dobrze ustawionym QoSem nie ma co blokować p2p, wystarczy zlimitować.

Na moje na 10 osób taki WRT54GL lub Asus WL-500GP v1 się sprawdzi. Szczególnie ten drugi ze względu na mocniejszy procek.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sieć w małym domku

Post autor: ja.michal »

Jo_gurt pisze:Nie no, jeśli switche będą odpowiedniej jakości to będzie ok.
No, ale nie dlinki za 50zł. Taki cyrk mają na WATcie. :] Ale to na oddzielne opowiadanie jest. Powiem tylko, że wchodzi do akademika światłowód a jest to zmieniane na Ethernet 100Mb/s i dalej na 350 osób. :]

[ Dodano: 2009-05-25, 19:09 ]
Jo_gurt pisze:Asus WL-500GP v1 się sprawdzi.
Ale strasznie ciężko go dostać. :(
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Sieć w małym domku

Post autor: bob »

ja.michal pisze:Ale strasznie ciężko go dostać. :(
Piszesz i masz. ;)
http://www.x1.pl/net/products3.php?id_products=2203
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sieć w małym domku

Post autor: Jo_gurt »

ja.michal pisze:No, ale nie dlinki za 50zł.
No właśnie o to chodzi :) Tak to jest jak się oszczędza nie tam gdzie trzeba.
bob pisze:Piszesz i masz. ;)
Prawie 4 stówy :zdziwko: Ja wziąłem w stacjonarnym sklepie za 250zł. Stare dobre kursy walut...
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Sieć w małym domku

Post autor: bob »

Jo_gurt pisze:Stare dobre kursy walut...
Były ale się nie załapaliśmy na dobrą walutę ze strachu przed podwyżkami. :rotfl:
Jo_gurt pisze:Prawie 4 stówy
Widziałem droższe na necie. :/
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sieć w małym domku

Post autor: Jo_gurt »

bob pisze:Były ale się nie załapaliśmy na dobrą walutę ze strachu przed podwyżkami. :rotfl:
Mówisz o umierającej walucie ojro?
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Sieć w małym domku

Post autor: bob »

Jo_gurt, innym razem... :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sieć w małym domku

Post autor: Jo_gurt »

Ok :rotfl:
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

Jo_gurt pisze:Na Tomato bez problemu. Albo L7 albo portami albo ogólnie co tam komu do głowy przyjdzie :) Zresztą z dobrze ustawionym QoSem nie ma co blokować p2p, wystarczy zlimitować.

Na moje na 10 osób taki WRT54GL lub Asus WL-500GP v1 się sprawdzi. Szczególnie ten drugi ze względu na mocniejszy procek.
Czy do obu da radę wgrać tomato?
Czy w obu da radę ustawić limity po 200kb/s ?
Jaki switch dobrać do tych routerków?

Przyjąłem, że będę chciał podłączyć wszystko po kablu, a Ty wskazałeś mi na router z wifi, potrzebne to ?
Ostatnio zmieniony 2009-05-26, 09:25 przez deevee, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sieć w małym domku

Post autor: Jo_gurt »

deevee pisze:Czy do obu da radę wgrać tomato
Tak.
deevee pisze:Czy w obu da radę ustawić limity po 200kb/s ?
Tak, bo to zależy tylko od tego jaki mają soft. Jak wrzucasz Tomato na dwa różne sprzęty to ujednolicasz ich funkcjonalność.
Ja na Asus WL-500g Premium v1 korzystam z drobnego moda tomato: Tomato Firmware v1.23.8622 ND USB Ext, bo pozwala mi swobodnie z poziomu GUI skorzystać z USB (mam drukarkę podpiętą do routera i tym sposobem jest dostępna dla każdego kompa w sieci).
deevee pisze:Jaki switch dobrać do tych routerków?
Np coś takiego:
http://allegro.pl/item644095029_allied_ ... witch.html
(tylko propozycja).
Generalnie trzeba mieć świadomość, że nie ma idealnych switchy. Każdy będzie wymagał co jakiś czas restartu przy dużym obciążeniu (no może jakieś wyższe Catalysty Cisco by śmigały dłużej, ale to inny poziom cenowy).
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

Jo_gurt pisze:Tak, bo to zależy tylko od tego jaki mają soft. Jak wrzucasz Tomato na dwa różne sprzęty to ujednolicasz ich funkcjonalność.
Ja na Asus WL-500g Premium v1 korzystam z drobnego moda tomato: Tomato Firmware v1.23.8622 ND USB Ex.
Tzn, do switcha też musiałbym wgrywać tomato ?
Jo_gurt pisze:Np coś takiego:
http://allegro.pl/item644095029_allied_ ... witch.html
(tylko propozycja).
Powiedzmy, że zdecydowałbym się na linksysa + switch (jakiś lepszy), to nie będzie problemu z konfigruacją, tj. 8 kompów podłączonych do switcha a 4 do routera?

Zaproponuj mi jeszcze jakiś konkretny router z allegro ( z możliwością dogrania tomato) bez wifi + switch (Lepszy niż podałeś powiedzmy do 800zł)

Potrzebowałbym jeszcze gdzieś to sensownie upchać, jaką szafa czy coś? (docelowo klatka schodowa)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sieć w małym domku

Post autor: Jo_gurt »

deevee pisze:Tzn, do switcha też musiałbym wgrywać tomato ?
Nie nie :) Switch tej klasy to jest ogólnie urządzenie typu plug-and-forget, czyli podłączasz i już. Żadnej konfiguracji.
deevee pisze:Powiedzmy, że zdecydowałbym się na linksysa + switch (jakiś lepszy), to nie będzie problemu z konfigruacją, tj. 8 kompów podłączonych do switcha a 4 do routera?
3 kompy do routera. Jeden port zajmie switch.
deevee pisze:Potrzebowałbym jeszcze gdzieś to sensownie upchać, jaką szafa czy coś? (docelowo klatka schodowa)
Są specjalne szafki metalowe. Poszperaj w sklepach ze sprzętem sieciowym. I jeśli chcesz tam trzymać switch to pamiętaj o tym, że będzie z niej wyłazić kilkanaście kabli. Choć dziurę zawsze można dorobić, gorzej z odwrotną czynnością ;)
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

Czyli, żebyśmy mogli zakończyć na ta chwilę jakąś konkluzją, proszę Cię o konkretny zestaw, router z WAN z możliwością wgrania tomato (lepiej, żeby nie miał wifi), dobry switch. Proszę o konkretne modele z allegro, ponieważ z tego co tutaj w faq czytałem nie do każdego linksysa da radę wgrać ten soft. Dzisiaj jadę jeszcze raz oglądać możliwości tego domku pod kątem położenia kabli.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sieć w małym domku

Post autor: Jo_gurt »

deevee, ale to już było powiedziane. Na router Linksys WRT54GL lub Asus WL-500g Premium v1, na switcha coś z oferty Allied Telesis.
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

Jo_gurt pisze:deevee, ale to już było powiedziane. Na router Linksys WRT54GL lub Asus WL-500g Premium v1, na switcha coś z oferty Allied Telesis.
WRT54GL ma wifi, myślałem o jakimś modelu bez wifi.
ODPOWIEDZ