Wieś skazana na EDGE?

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ

Czy mieszkając na wsi, z daleka od większego miasta masz dostęp do 3G?

Tak
15
24%
Tak, ale łącze jest bardzo niestabilne
11
18%
Nie
36
58%
 
Liczba głosów: 62

zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Wieś skazana na EDGE?

Post autor: zimplusowany »

Jako mieszkaniec wsi zastanawiam się czasem, czy doczekam takiej chwili, że będę w zasięgu 3G. Co jakiś czas, udając się na zakupy do pobliskiej wioski gminnej z nadzieją spoglądam w stronę swojego BTSa, czy czasem nie pojawiły się na nim jakieś nowe anteny zwiastujące przyspieszenie. Podobno operatorów (w tym mojego iMinusa) nie martwi konkurencja w postaci Play. Twierdzą, że zamierzają konkurować jakością. Wszystko pięknie, tylko kiedy 3G trafi pod strzechy? Zresztą wielka trójka i tak na wsi nie ma konkurencji, bo Play na razie raczkuje. Iskierką nadziei jest Orange i jego CDMA. Mieszkam w zasięgu CDMA, ale po przykrych doświadczeniach z Orange Free, nic ani nikt mnie nie zmusi do podpisania umowy z tym operatorem. A może są wśród Was szczęśliwcy, którzy mieszkają w dalszej odległości od większych miast, a cieszą się prędkością 3G? Niestety, większość wsi skazana jest (w najlepszym przypadku) na EDGE. Chyba dopiero następne pokolenie będzie miało szybciej...
Ostatnio zmieniony 2009-06-28, 08:15 przez zimplusowany, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: Tomek7 »

A daleko masz do jakiegoś miasta powyżej 15 tysięcy ludzi ??.Dużo ludzi ze wsi ma zasięg 3g bo ciągną go od miasta oddalonego maksymalnie 10 Km ;)
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: MAREKMAREK »

Różnie z tym bywa, ja na swojej wiosce łapię 3G plusa, bo mieszkam 9 km od miasta, i tu jest właśnie szansa bo jak masz blisko siebie miasteczko kilkudziesięciotysięczne to jest szansa że operator postawi tam 3G i ten zasięg na twoją wioskę po prostu dojdzie, co do stawiania stacji 3G w centrum wiosek, to to raczej nie opłacalne :( . Na takie coś jest właśnie CDMA itp., które ma po prostu większe pokrycie. W sumie 3G pojawia się już w coraz mniejszych miasteczkach :ok:
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: Patryk »

Sorry,ale nikt nie będzie stawiał stacji UMTS2100 na wsiach na wschodzie,gdzie gęstość zaludnienia jest symboliczna...operatorzy chcą zarabiać na tym,a nie tracić.
Kiedyś (z resztą jest to ujęte w specyfikacji 3GPP) mówiło się o UMTSie w takich miejscach z platform stratosferycznych,ale chyba nigdzie na świecie tego nie wdrożono z uwagi na koszty i niską pojemność.

Na takie tereny stworzone jest właśnie 3G w postaci CDMA-EVDO na niskich częstotliwościach (Orange Freedom Pro czy Nordisk),no i trzeba wybierać dobrych gospodarzy w wyborach samorządowych,którzy będą chcieli pomóc w rozwoju sieci szerokopasmowych na terenach wiejskich.
Inicjatywa mieszkańców+wsparcie gminy = internet,w kilku małych wioskach właśnie we wschodniej Polsce,gdzie nie było komercyjnych dostawców,już takie sieci z powodzeniem funkcjonują.
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: zimplusowany »

Tomek7 pisze:A daleko masz do jakiegoś miasta powyżej 15 tysięcy ludzi ??
Do 40-tysięcznego miasta mam, podobnie jak MAREKMAREK, 9 km. Problem w tym, że po drodze są duże kompleksy leśne oraz pagórkowaty teren. Sprawdzałem, łapię na panelu 3G, ale opóźnienia są tak duże, że zrezygnowałem z dalszych testów. Wróciłem zatem do poczciwego BTS'a 900, do którego mam ok. 3 km. Myślałem już nawet, aby napisać pismo do wójta z prośbą, aby ten ze swojej pozycji wystąpił do Polkomtela o przekształcenie obecnej wieży w nodeB, ale to chyba walka z wiatrakami.

Nie wiem, na ile mapa BTS jest rzetelna, ale mam w pobliżu jeszcze jednego BTSa (miejscowość Grzebowilk), który w opisie na mapie UKE ma... UMTS. Jednak jak wyszukałem w bts search tą lokalizację, jest tylko GSM 900. Może to jakiś błąd...

Zapodaję link do widoku: http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/52.10816 ... 01566/z/12
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: krystianb »

zimplusowany pisze:Nie wiem, na ile mapa BTS jest rzetelna,
Mapa jest bardzo rzetelna, tyle że na mapie są pozwolenia a nie stacje, ta o ktorej piszesz pewnie jeszcze nie uruchomiona i może się tak zdarzyć, że i przez kolejny rok nie ruszy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: ja.michal »

W tym miejscu co podałeś (Pogorzel i okolice) niestety nie działają nodeB. Na mapie plusa jest tam szczątkowy zasięg, który leci z Mińska Maz.
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: zimplusowany »

Dziwi mnie tylko, dlaczego BTS Plusa, który znajduje się w Grzebowilku (patrz link do mapki we wcześniejszym poście) ma pozwolenie na UMTS, a nie ma go BTS w dużo większej miejscowości jaką jest Siennica. Co więcej, BTS w Siennicy jest na stosunkowo sporym wzgórzu, więc miałby dużo większe pokrycie. Skoro mają pozwolenie na UMTS, to może kiedyś się doczekam. Na mapce UKE jest jeszcze jeden "wirtualny" BTS z UMTSem w miejscowości Mikanów. W rzeczywistości niestety nie ma tam jeszcze stacji. Zresztą znam takie miejsca, że do najbliższego BTSa jest co najmniej kilkanaście km i jest to np. jeden BTS Ery. Szkoda, że operatorzy nie inwestują w rozwój stacji bazowych właśnie na terenach wiejskich.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: ja.michal »

zimplusowany pisze:Szkoda, że operatorzy nie inwestują w rozwój stacji bazowych właśnie na terenach wiejskich.
Jeśli chodzi o 3G to się zwyczajnie teraz nie opłaca. Miasta są kiepsko niekiedy pokryte, ale pokryte za rzadko i chodzi to jak chce.
Może jakby było u nas 3G na 900MHz to jakoś szybciej by to szło. Niższa częstotliwość, większe pokrycie, ale za cenę pojemności.
Awatar użytkownika
djlusiak
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2009-04-11, 14:26
Lokalizacja: St. Sielc (rzewnie)

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: djlusiak »

Ja myślę, że są tereny wiejskie, gdzie zapotrzebowanie na 3G jest spore. Sam z pewnością bym się ucieszył na taki fakt, ale tu pieniądze odgrywają główną rolę i jak nie trudno się domyśleć, chodzi o dość duże kwoty i choćby dlatego nie ma na co liczyć w tej sprawie. Chyba że główna trójka operatorów postępowała na wzór Playa (stawianie na UMTSy)... No cóż, jeśli realnie byłyby szanse na 3G z małych miejscowości, gorąco jestem za.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: ja.michal »

Plus wstrzymał inwestowanie w 2G. Skupia się na 3G tylko. Miało być to i to, ale z racji cięcia kosztów zrezygnowali z 2G.
Awatar użytkownika
djlusiak
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2009-04-11, 14:26
Lokalizacja: St. Sielc (rzewnie)

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: djlusiak »

No to fajnie że chociaż Plus posŧepuje w taki sposób. A gdyby nie kryzys gospodarczy, kto wie co by było. Wprawdzie nie odczuwamy tego zbyt mocno, ale cóż, szkoda czasu na gdybanie, osobiście czekam na Orange z takim postępowaniem w sprawie 3G, choć oni CDMA mają więc jak dla nich to raczej nie warto.
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: marens »

ja.michal pisze:Miało być to i to, ale z racji cięcia kosztów zrezygnowali z 2G.
Dalej aktualizują niektóre lokalizacje. Tylko pewnie jak stacja się posypie i trzeba coś z tym zrobić.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: bob »

Wieś skazana na EDGE?
Niestety ale tak jest a jak już będzie skazana na HSPA to marzenia skierują się na "miastowe" LTE. To już taki odwieczny problem. :|
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: MAREKMAREK »

A skoro już być skazanym na EDGE, to chociaż porządne ( 200 Kb/s ), patrząc na mapy trzech operatorów łatwo się domyśleć jak z tym EDGEm jest, gdzieś pisano że plus miał stawiać na EDGE 1 Mb/s , ale z tego co można przeczytać, to raczej nie będzie się w to bawił, a szkoda, bo dużo jest miejsc gdzie ma GPRS 53,6 Kb/s :dobani: . Dla wiosek i tak jak na razie dobre jest CDMA, tam gdzie nie ma porządnego internetu, chociaż ostatnio patrzałem na mapy pokrycia WiMax'a , i można powiedzieć że jak pojawia się on w mieście, to swoim zasięgiem pokrywa też kilkanaście wiosek obok ( większy zasięg ) , tak więc trzeba trochę poczekać, bo wszystko się rozwija po prostu :)
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: zimplusowany »

Gdybym był naiwny, liczyłbym na jakieś zauważalne i odczuwalne (np. w prędkości transmisji danych) zmiany w Plusie po przejęciu większego pakietu akcji Polkomtela przez Vodafone. Kryzys robi swoje, ale chyba brytyjski gigant nie chciałby pozostawać w tyle za swoim francuskim konkurentem na polskim rynku. Na wsi zaczyna rządzić pomarańczowe CDMA i na razie żaden z pozostałych operatorów nie może zaproponować jakieś sensownej alternatywy. Gdyby Plus zaczął inwestować, tak jak zapowiada w rozbudowę 3G, mógłby nawiązać jakąś walkę z Orange o klienta ze wsi. Nie wiem, jak będzie z CenterNetem, bo z tego, co wiem oni też "wejdą" w CDMA. Jeśli wywiąże się jakaś "jatka" pomiędzy Orange a CenterNetem na polu CDMA, to na pewno uderzy to po kieszeniach Plusa i Erę. Dotychczasowy klient Plusa lub Ery, który "cieszy" się obecnie internetem GPRS lub lichym EDGE, nie przedłuży umowy i pójdzie do konkurencji, która zaproponuje zdecydowanie więcej.
4 mln zł zapłaci w lipcu NFI Midas (czyt. CenterNet) za 80 proc. udziałów w spółce Nordisk Polska, do której należy koncesja na świadczenie usług telekomunikacyjnych w technologii CDMA. Inwestor postanowił tym samym zainwestować w technologię CDMA i zostać największym konkurentem Telekomunikacji Polskiej na tym rynku.

Nordisk Polska jest operatorem telekomunikacyjnym, wykorzystującym na częstotliwości 410MHz technologię CDMA, która dominuje w Azji i obydwu Amerykach, a obecnie wkracza do Europy. Podobne częstotliwości posiadają grupa Telekomunikacji Polskiej i Sferia, kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka. Operator świadczy usługi dostępu do Internetu szerokopasmowego oraz usługi głosowe. Nordisk jest właścicielem nadajników BTS obejmujących zasięgiem 42 proc. powierzchni Polski.

(ź)NFI MIDAS
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: przemox.1 »

Wiesz ja tam mieszkam na wsi i złapałem 3G oraz się połączyłem z siecią :)
zimplusowany pisze:GPRS
Z ery łapie u siebie GPRS ale nie przełącza mi się z EDGE :)
zimplusowany pisze:ichym EDGE
Lichego EDGE to nie mam więc nie narzekam :)
Era jest dla mnie nawet dobra, ale myślę przejść to Orange na CDMA tylko czy będzie u mnie dziać ;)
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Odpowiedź z iPlusa

Post autor: zimplusowany »

Dziś otrzymałem odpowiedź w sprawie 3G na dwóch BTSach w mojej okolicy:
iPlus pisze:Uprzejmie Pana informuję, że żadna z wymienionych stacji nie ma zainstalowanego 3G. Planowana poprawa po roku 2010.
Dalej wiem, że nic nie wiem. Po roku 2010 równie dobrze może oznaczać, że w 2020. Wtedy to już standardem będzie pewnie jakieś LTE Evo 2 lub coś w tym stylu. Cóż, trzeba będzie za tych parę miesięcy jakie mi pozostały do końca umowy podziękować Plusowi i wypróbować CDMA.

A tak się pięknie zapowiadało jeszcze w 2008 roku...
Telepolis pisze:Oprócz rozbudowy sieci 3G, operator (Plus) wprowadzi technologię EDGE Evolution, która umożliwi uzyskanie transferów rzędu nawet 1 Mb/s przy użyciu sieci 2G.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: Jaco »

zimplusowany pisze:Dziś otrzymałem odpowiedź w sprawie 3G na dwóch BTSach w mojej okolicy:
Powiem ci z własnego doświadczenia. W mojej miejscowości Era postawiła nadajnik z EDGE. Jak go stawiali to sami nie wiedzieli że go stawiają. Mam pisma z okresu kiedy już stał maszt a oni Era twierdziła że w mojej miejscowości nie zamierzają powiększać sieć poprzez budowę nadajnika. Dopiero kiedy zrobiłem foty i im wysłałem przyznali mi rację. Na chwilę obecną cieszę się z niego bo nie muszę biegać z komórką po mieszkaniu i szukać zasięgu. Niestety mieszkam w ,,trójkącie Bermudzkim,, gdzie w pewnych miejscach jest zasięg Orange w 95% a w innym miejscu Plusa w 95% . Teraz Ery jest w 100% na całej miejscowości.
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: zimplusowany »

Jaco, może tego typu informacje, o które pytałeś Ty lub ja w mailu do Plusa są w jakiś tam sposób "zastrzeżone" przez operatorów. Konkurencja nie śpi, jak to mówią, prawda? Boją się ujawniania swoich planów, aby konkurencja nie wykonała kroku na przód. To są oczywiście moje subiektywne przypuszczenia. Wcześniej cytowałem wypowiedź Bauca z Polkomtela w sprawie EDGE EVO. Gdyby Plus się nie wycofał z tych planów, byłaby to jakaś konkretna odpowiedź na CDMA Orange na wsi, nie wspominając o Erze, która zostałaby w tyle. Nie wiem jak wygląda kwestia kosztów przystosowania BTS i jego osprzętu do EDGE EVO, ale wydaje mi się, że wyszłoby taniej niż instalacja 3G.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: Patryk »

zimplusowany pisze:Gdyby Plus się nie wycofał z tych planów
Plus się wycofał z EDGE Evolution,gdyż ta technologia z powodu ograniczeń zwiazanych z systemem GSM umarła,zanim się na dobre narodziła :]
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: Jaco »

zimplusowany pisze:Jaco, może tego typu informacje, o które pytałeś Ty lub ja w mailu do Plusa są w jakiś tam sposób "zastrzeżone" przez operatorów.
Chodzi oto że Era chciała postawić nadajnik tylko był problem z lokalizacją. Na samym początku była lokalizacja u osoby prywatnej czyli jak może zrozumiesz chodziło o pieniądze. A jak się rodzina dowiedziała to reszty nie muszę pisać. Plan postawienia nadajnika odszedł w zapomnienie. Ale nie minął może z rok i już zaczynają budowę. Dość sporo reklamacji z mojego regionu do Ery poszło. Znalazła się super lokalizacja na terenie z własnością gminy. Era za sponsorowała pewien obiekt i nadajnik w ten sposób powstał.
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: ryba825 »

U mnie w miejscowości Leoncin stoją już 4 maszty, Orange, Ery, Plusa i Sferii z czego Era i Plus mają już UMTS na nich. Orange postawił kilka dobrych lat temu maszt 900MHz i tak stoi. Maszt jest dużo niższy od pozostałych (oprócz Sferii) i przez to ma mniejsze pokrycie. Jedynie co było zrobione od czasu postawienia to w zeszłym roku jakieś zmiany administracyjne czy software (coś było w gazecie napisane). Teren jest zalesiony, ale w skanowaniu sieci telefonem UMTS Ery się pojawia. Pisałem do Orange, bo na wykazie pozwoleń widnieje Leoncin, ale oni odpisują, że nie ma nic w planach. Ja mieszkając 4 kilometry od nadajnika Orange "łapie" zasięg -87 dBm w niektórych miejscach (wystarczy przestawić 5 cm laptopa i brak zasięgu). A transfer to masakra. Od kwietnia piszę do nich czy będą coś robić i może coś zaczną.
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: przemox.1 »

Niedawno 3 dni temu Orange uruchomiło u mnie 3G :ok:
Nie miałem jeszcze okazji testować ;), ale nie jest teraz tak źle Era ma 3G ale nie działa. iPlus działa skacze UMTS>>HSDPA słaby sygnał jest. PLAY też w miarę dobrze działa też skacze UMTS>>HSDPA :)
|Nie jest tak źle u mnie już :ok:
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: Tomek7 »

To że skacze między UMTS-HSDPA to normalne zachowanie modemów Huwei ;)
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: przemox.1 »

Tomek7, o tym to ja wiem, ale to nie podczas nie używania neta tylko jak go używałem ;)
Tak jak pisałem to chyba przez to że sygnał za słaby :)
DagerPL
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2009-07-21, 20:22
Lokalizacja: ########

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: DagerPL »

Nie tak dawno temu posiadałem internet z orange free :cfaniak: miałem go całe 3 lata ;) i przeszedłem na Orange freedom pro CDMA. Ten internet jest bardzo dobry dla ludzi mieszkających w małych wioskach tak jak ja, prędkość jako zakłada operator to 1mb's a upload 225kbit's w rzeczywistości jest więcej ale przez ostatni tydzień użytkowników cdma spotyka problem z jakością połączenia (pobieranie przerywa co 30sec na jakieś 5sec xE). To wszystko wina tego że usługa jest wciąż w fazie testu a operator nigdy nie gwarantował że wszystko będzie ładnie chodziło :cry:
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: zimplusowany »

Obecnie jadę na EDGE z następującymi parametrami:
Obrazek

W wolnym czasie eksperymentuję trochę z panelem do UMTS (firmy Cyber-Tech, nie wiem czy to jest jakaś porządna firma produkująca anteny). Niestety fajka antenowa (wys. 70 cm) nie jest umieszczona w szczycie budynku (brakuję mi jakieś 2 metry drabiny). Łapię 3G z odległości ok 10 km (po drodze duże kompleksy leśne), ale jakość niestety mierna z minusem. W porywach wygląda to tak: DL 0,36Mb/s UL 0,06 PING 1078.

Nie wiem czy to normalne, ale modem (e156g) po kilkunastu minutach pracy w 3G dosyć mocno się nagrzał. Nie ściągałem przy tym niczego, a jedynie próbowałem przeglądać strony, co oczywiście trwało dużo dłużej niż na 2G.

Przy okazji mam pytanie do lepiej zorientowanych. Na "moim" BTSie Plusa są dwa rodzaje anten: wydłużone, pionowe panele i coś w tym rodzaju:
Obrazek

Czy ktoś wie jaka jest różnica/do czego są wykorzystywane te rodzaje anten. Na maszcie wiszą takie dwie, przy czym jedna jest zdecydowanie mniejsza od drugiej. Czy tu chodzi o to, że te pionowe panele mają mniejsze pokrycie, rozsiewają sygnał, a ten drugi rodzaj anten to coś w stylu radiolinii?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: Jo_gurt »

zimplusowany pisze:Nie wiem czy to normalne, ale modem (e156g) po kilkunastu minutach pracy w 3G dosyć mocno się nagrzał.
Tak, to normalne, szczególnie przy słabym sygnale.
zimplusowany pisze:ten drugi rodzaj anten to coś w stylu radiolinii?
Nie coś w stylu tylko właśnie radiolinia ;)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: zDaleKi »

zimplusowany pisze:Przy okazji mam pytanie do lepiej zorientowanych. Na "moim" BTSie Plusa są dwa rodzaje anten: wydłużone, pionowe panele i coś w tym rodzaju: [...]
Czy ktoś wie jaka jest różnica/do czego są wykorzystywane te rodzaje anten.
Bylo na forum o tym kilka dni temu. To sa radiolinie.

[ Dodano: 2009-07-30, 23:45 ]
Jo_gurt wyprzedzil mnie kilka sekund.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ODPOWIEDZ