Chwale sie anteną UMTS :)

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lkmc
Stały użytkownik forum
Posty: 145
Rejestracja: 2005-11-27, 21:33
Lokalizacja: Łódź

Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: lkmc »

Witam!
Musze sie z wami podzielic moja radoscia ! :)
Gdzies tu na forum juz pisalem o moich problemach z zasiegiem UMTS (a wlasciwie z jego brakiem).
Wlasnie wykonalem wlasnorecznie antene typu double biquad, przeliczona na czestotliwosci UMTSu i w miejscu gdzie wedlug mapy nie ma zasiegu mam trzy kreski i transfery 45-55 kB/s !!
Kosztowalo mnie to niecale 10 zl !
Jutro rano wrzuce opis i zdjecia aby kazdy forumowicz mogl sobie taka wykonac i cieszyc sie naprawde szybkim internetem :D :D
N6220 & moto c975
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chwale sie UMTSem:)

Post autor: zDaleKi »

lkmc pisze:Jutro rano wrzuce opis i zdjecia
To czekamy na opis.
lkmc pisze:aby kazdy forumowicz mogl sobie taka wykonac i cieszyc sie naprawde szybkim internetem :D :D
Wykonać można :) lecz niestety nie w każdym mieście jeszcze jest UMTS :(
Ale na przyszłość będzie jak znalazł :D
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Demon
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 427
Rejestracja: 2006-02-24, 16:32
Lokalizacja: RACIBÓRZ

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: Demon »

Jesli naprawde to uczyniłes to moje wielkie gratulacje.
AAAAA może zaczniesz je produkować ,a ja będę te anteny sprzedawał?
Pomyśl nad tym-to żart!
Jak ktos ma pecha to nawet palec w pupie zlamie...
Ludzie na poziomie zawsze chodzą w pionie.
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: Tomekłódź »

Wielkie gratulacje. :D
Awatar użytkownika
Kuna
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2005-12-28, 21:44

wow

Post autor: Kuna »

wow

fajnie. Jak czasem złapię zaisęg EDGE i mam 15KB to jest super. A 55KB...
wawjack
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2006-03-28, 00:43
Lokalizacja: Wroclaw/Leszno

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: wawjack »

Ciagle czekam az pojawi sie ten schemat budowy tej antenki. Sam tez chcialbym polepszyc sobie zasieg. :twisted:
Awatar użytkownika
lkmc
Stały użytkownik forum
Posty: 145
Rejestracja: 2005-11-27, 21:33
Lokalizacja: Łódź

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: lkmc »

pamietam, pamietam, nie mam aparatu moge dac tylko takie dziadoskie zdjecie zrobione telefonem i to jeszcze w nocy :)
Obrazek
jest to antena dokladnie taka jak ta:
Obrazek

Glowny element stanowi promiennik w ksztalcie czterech kwadratow, dlugosc boku kwadratu rowna jest 1/4 dlugosci fali, dla czestotliwosci 2000MHz (zastosowalem 2000 jako posrednia czestotliwosc miedzy 2100 a 1900 bo w niej pracuje kanal upload) jest 37mm.
Kwadraty nie lacza sie w miejscu mocowania ich do deflektora :
Obrazek
Obrazek
lutujemy tam tez ekran koncentryka.
Przewod antenowy wychodzi przez metalowa rurke, ktora jest przylutowana do deflektora a do niej przylutowany jest nasz promiennik. "Goracy" przewod lutujemy do drugiej wolnej krawedzi promiennika.
Deflektor to zwykly kawalek blachy, jego wymiary nie maja wiekszego znaczenia.
Promiennik to drut miedziany o srednicy 1.5 - 2 mm.
Nalezy uwazac zeby ekran nie dotykal nigdzie goracego kabla.
Kupujac koncentryk trzeba zaznaczyc ze do wysokich czestotliwosci, w przeciwnym wypadku dostaniemy telewizyjny ktory sie nie nadaje.

Wizualnie antena nie jest rewelacyjna, ale efekt jej dzialania przeszedl moje najsmielsze oczekiwania :)

Powodzenia w konstruowaniu wlasnych anten

:D :D
N6220 & moto c975
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: raptou »

Zapomiałeś ostrzec co się stanie (może się stać), gdy nie zachowa się odpowiednich proporcji. To jest antena zwarta. Klasyczny dipol, więc niedokładne wykonanie może narobić sporych szkód.

Antenka jest bardzo ładna i zrobiona z głową ale wiesz, nie każdy zrobi to tak dobrze i dokładnie a spalony stopień końcowy z powodu zwarcia (a taki sam efekt wystąpi przy dużym niedopasowaniu WFS) na bank nie jest objęty gwarancją, więc naprawa telefonu/modemu może być dość kosztowna.

Ludzie naprawdę czasem mają wyobraźnię.
Hitem z przed roku była antena do modemu GPRS zamurowana w tynku.

Mimo wszystko dobra robota !
Awatar użytkownika
ikinyw
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2006-04-23, 18:13
Lokalizacja: Lublin

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: ikinyw »

A ja jestem ciekaw czy promiennika nie dalo by sie zrobic wytrawionego na laminacie. Powstala by wtedy kompaktowa plasciutka antenka, ktora dalo by sie przykleic np. na szybie:) ciekawe tylko czy to <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> by zadzialalo, ale jesli tak to pomysl jest niezly;)
ikinyw
-------------------------------------------------------
iPlus-Option 3G/GPRS Toshiba Satellite Pro 4600
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: DADA »

ikinyw pisze:A ja jestem ciekaw czy promiennika nie dalo by sie zrobic wytrawionego na laminacie.
Cytat przycięty przez Moderatora Szadzik Panie i Panowie, tniemy zbędne cytaty!!!
Wibrator da sie warunkowo wykonac z laminatu jednostronnego przy zachowaniu przesuwników fazy i przeliczeniu odpowiedniej smuklosci materialu w tym przypadku sciezki laminatu.
Przypominam ze grubosc materialu użytego do konstrukcji anteny ma wplyw na jej szerokopasmowosc a wiec i WFS w calym zakresie jej pracy.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2006-04-25, 22:31 przez DADA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ikinyw
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2006-04-23, 18:13
Lokalizacja: Lublin

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: ikinyw »

rozumiem ze takie sciezki powinny byc odpowiednio grubsze, czy jest jakis wzor na ich przeliczenie? przymierzam sie do wykonania takiewj wlanie antety i jestem ciekaw czy wykonanie szerokosci sciezek "na oko" nie zaszkodzi calej konstrukcji, albo co gorasze karcie modemowej :?
ikinyw
-------------------------------------------------------
iPlus-Option 3G/GPRS Toshiba Satellite Pro 4600
KamilP?och
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-04-25, 20:07

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: KamilP?och »

Gdzieś już widziałem taką antenę, chyba w jakimś poradniku z allegro, można nią ściągać zasięg z kilkunastu kilometrów (w aukcji było to na przykładzie Internetu radiowego). Jak tylko znajdę ten opis zamieszczę go tutaj.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: raptou »

Można taką antenę zrobić. Ścieżki wytrawione na płytce powinny mieć kształt dipolu. Są nawet takie fabryczne i kosztują kilkadziesiąt zł. Do nadajnika da się dopasować nawet śróbokręt, tylko jaka jest skuteczność takiej anteny ? Mam nawet taką fabryczną - do naklejenia na szybę. Nie warto. Jedyną jej zaletą jest to, że jest daleko od modemu i komputera, przez co nie powoduje zakłóceń. Więcej zalet nie stwierdzono.
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: DADA »

Dla wymagajacych proponuje :wink:

http://www.kathrein.de/include/pdb_mca_cdma.cfm

Zero dziadostwa :!:
SPRAWDZONE
Pracuja w 100% i na codzien przez nie pracujecie. :wink:

Pozdrawiam.
jerk1
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2010-02-14, 16:32
Lokalizacja: z gór

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: jerk1 »

Witam zainteresowanych tematem zrobienia anteny. Dzięki pomysłowi wawjack z wcześniejszych postów, obecnie testując internet z Plusa, postanowiłem sam zrobić podobną dla poprawy sygnału- i udało się - moc sygnału od razu po podpięciu antenki zwiększyła się z -95dBm do -77, z 29% do 58 i z 9 CSQ do 18. Stoi na razie za oknem na parterze ale jeszcze posprawdzam z piętra i z dachu - powinno być jeszcze lepiej. A do zrobienia samemu zmusiła mnie styucja bo za 3 dni muszę podjąć decyzję czy zostawić plusa czy zwrócić, mam modem E 156G a nadajnik działa ma HSDPA, jestem w odległości ok. 1 km. ale dzieli mnie wysoki las i sygnał był jednak słaby choć prędkość trzyma się ok 1,5 - 1,8 Mb/s. Zyczę powodzenia w własnych inspiracjach. Pozdrawiam jerk1
sokoleokoo2
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2010-08-15, 07:47
Lokalizacja: kraków

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: sokoleokoo2 »

Chciałem się zapytać czy: centralną żyłę przewodu lutijemy do promiennika (bezwzględnie) a wielożył ekranu do deflektora przez tą aluminiową rurkę ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: ja.michal »

sokoleokoo2 pisze:centralną żyłę przewodu lutijemy do promiennika (bezwzględnie)
Do końcówek promiennika. Tzn. jak masz powyginaną antenę z kawałka drutu to do końcówek tego drutu. To miejsce nie może się stykać ze środkiem promiennika, który to jest przylutowany do rurki (czy co tam masz), która trzyma dystans od deflektora.
sokoleokoo2 pisze:wielożył ekranu do deflektora przez tą aluminiową rurkę ?
Właściwie tak. Kabel od ekranu ma być przylutowany do deflektora złączonego w środku rurką z promiennikiem.

W tym wątku są zdjęcia (często wchodząc w linki do kalkulatorów) na których powinno być widać o co chodzi.
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=10088
sokoleokoo2
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2010-08-15, 07:47
Lokalizacja: kraków

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: sokoleokoo2 »

Więc ku woli ścisłości:

1. Panel lutujemy z rurką którą lutujemy z promiennikiem
2. do promiennika lutujemy żyłę centralną a do rurki lutujemy ekran (więc de facto się łączą tylko w innym miejscu - bo fakt faktem materiał jest przewodzący)
3. Popraw mnie ale na angielskich forach znalazłem że promiennik ma 2 luźne końce 1 litujemy do żyły centralnej a 2-gi zostawiamy luzem w odl. 1-2 mm ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: ja.michal »

sokoleokoo2 pisze:3. Popraw mnie ale na angielskich forach znalazłem że promiennik ma 2 luźne końce 1 litujemy do żyły centralnej a 2-gi zostawiamy luzem w odl. 1-2 mm ?
Ja to lutowałem razem. Zawsze można spróbować nie lutować, a najwyżej później przylutować jak nie będzie działać jak trzeba.

Łączy się wszystko razem, ale dopiero później. Po drodze właśnie odpowiednia długość i kształt drutu działa jak promiennik na odpowiednią częstotliwość.
sokoleokoo2
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2010-08-15, 07:47
Lokalizacja: kraków

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: sokoleokoo2 »

Dzięki Kolego.

Mam jeszcze pytko - z tych mniej ciężkich.
Chodzi o wtyczki H e122 ma CRC9 - lepiej kupić konektor czy samą wtyczkę, jeżeli konektor to na jaka wtyczkę wyjściową najlepiej bo w necie jest kupę wynalazków chodzi mi oto abym antenę połączył z tym konektorem przez najprostszą z możliwych metod.

Aha czy w ten sposób możemy uszkodzić modem, np. przy zwarciu ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: ja.michal »

Najlepiej to mieć jak najmniej złącz po drodze i jak najmniej kabla. Wtedy zysk jest większy.

Z drogiej strony wtyczki do modemu się wyrabiają czasem (jak się ciągle odłącza i podłącza) i wtedy lepiej mieć konektor do modemu z końcówką FME do anteny.

Jak się zrobi zwarcie w antenie to może się skopać modem przez uszkodzenie końcówki mocy.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:Z drogiej strony wtyczki do modemu się wyrabiają czasem (jak się ciągle odłącza i podłącza)
Wg moich doświadczeń wyrabia się zazwyczaj gniazdo w modemie (no chyba, że by wtyk był bardzo badziewny albo pin środkowy się ułamał/wykrzywił).
sokoleokoo2
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2010-08-15, 07:47
Lokalizacja: kraków

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: sokoleokoo2 »

Koledzy jeszcze pytania techniczne, ale bardziej praktyczne :

1. koledzy jaki przewód polecacie na Alledrogo pełno jest RG174 - może być, ew. jaki inny

2. w prasie zagranicznej doczytałem że kabel powinien mieć co najmniej 5m aby stłumił ew. zakłócenia - zawsze myślałem że im mniej tym lepiej.

3. z czego zrobić separator - znalazłem w castoramie 2 cm rurę miedzianą (ciepłowniczą)- mniejszej nie było pojeżdżę na pewno gdzieś trafię - czy miedź się nadaje ew. czy jest coś innego lepszego ?

4. czy ekran z separatorem należy koniecznie zalać cały cyną w koło czy można "pochewtać"

5. dlaczego wszędzie pisze że musi to być sama cyna bez kalafonii ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: wojteks »

sokoleokoo2 pisze:koledzy jaki przewód polecacie na Alledrogo pełno jest RG174 - może być
RG174 to tylko na pigtaile się nadaje. Do 2.1GHz to polecam minimum h155, rf5 czy lepsze.
sokoleokoo2 pisze:w prasie zagranicznej doczytałem że kabel powinien mieć co najmniej 5m aby stłumił ew. zakłócenia - zawsze myślałem że im mniej tym lepiej.
Bzdura jakaś.
sokoleokoo2 pisze:dlaczego wszędzie pisze że musi to być sama cyna bez kalafonii
Też bzdura jakaś, kalafonia to topnik i on pozwala zrobić ładny lut, po zakończeniu lutowania można zmyć resztki kalafonii spirytusem.
Nie pomagam na PW!
sokoleokoo2
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2010-08-15, 07:47
Lokalizacja: kraków

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: sokoleokoo2 »

1. Chłop na "Alledrogo" doradził przewód RG58 - mówi że najlepszy

A z czego zrobić najlepiej ten separator ? czy ta rurka miedziana do wody się zda - niby w oryginale-tutorialu jest dokładnie taka ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: wojteks »

sokoleokoo2 pisze:Chłop na "Alledrogo" doradził przewód RG58 - mówi że najlepszy
Do CB najlepszy ale nie do 2100MHz.
sokoleokoo2 pisze:czy ta rurka miedziana do wody się zda
Oczywiście.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: Patryk »

sokoleokoo2 pisze:Chłop na "Alledrogo" doradził przewód RG58 - mówi że najlepszy
Chłop doradził to, co do telefonu radiowego w PGR pewnie kiedyś używał.
Proponuję co najmniej markowy kabel w rodzaju H155.
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: Tomek7 »

Witam
No i ja muszę pochwalić się swoją antenką UMTS :) Jest do do Double BiQuad.Kabel hmm ucięty od antenki dookólej w wtyczką pasującą od razu do modemu Option, kabla jest w sumie 5m.Oto wyniki: na antence dookólnej niby do 3g kupionej rok temu za 60 zł modem lapał resztki zasięgu ok -109dBm antenka była na samym szczycie domu(wiatrownicy) dobre 9m nad ziemią, w tym samym miejscu stoi przykręcony do masztu 30cm mój Double Biquad i zasięg wynosi od -89 do -93 dBm :hyhy: odległość od NodeB jakieś 15 Km i necik śmiga aż miło u siostry, transfer ok 200 KB/s wiec ładnie.Całość nie kosztowała mnie nic :) Szkoda że nie zrobiłem zdjęć ale postaram się je niedługo zrobić.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Chwale sie anteną UMTS :)

Post autor: krystianb »

Tomek7 pisze:niby do 3g kupionej rok temu za 60 zł modem lapał resztki zasięgu ok -109dBm antenka była na samym szczycie domu(wiatrownicy) dobre 9m nad ziemią, w tym samym miejscu stoi przykręcony do masztu 30cm mój Double Biquad i zasięg wynosi od -89 do -93 dBm
To masz porównanie ile warty jest badyl... Double biquad ma zysk z tego co pamiętam 8dBi, wychodzi na to, że Twój badyl miał tłumienie koło -10 do -12dBi :rotfl:
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ