Wiatrak pompa / pompa wiatrowa

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Wiatrak pompa / pompa wiatrowa

Post autor: ja.michal »

Potrzeba mi zrobić mały wiatrak do pompowania wody z bajorka.
Ogólnie poszperałem po sieci, ale jako takich planów nie ma. Głównie chodzi mi o pompę. Wysokość nie będzie specjalna jakaś. Może 5m.
Chodzi o najprostsze działanie i niezawodność.

Jak może ktoś z Was coś podpowiedzieć, rzucić jakieś pomysły to będzie wdzięczny. :ok:
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Wiatrak pompa / pompa wiatrowa

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:Wysokość nie będzie specjalna jakaś. Może 5m.
To jest specjalna wysokość, potrzebujesz pół atmosfery nadciśnienia, więc konstrukcja musi być solidna i nie będzie łatwo coś takiego wykonać.

Ile tej wody ma być (i jakiej - czysta, brudna), jaka wydajność Cię interesuje ?
Czy ma także ssać czy tylko tłoczyć ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wiatrak pompa / pompa wiatrowa

Post autor: ja.michal »

Patryk pisze:To jest specjalna wysokość, potrzebujesz pół atmosfery nadciśnienia, więc konstrukcja musi być solidna i nie będzie łatwo coś takiego wykonać.
Teoretycznie można użyć pompy od hydroforu, która wyciąga wodę z 8m.
Patryk pisze:Ile tej wody ma być (i jakiej - czysta, brudna), jaka wydajność Cię interesuje ?
Woda ze sporego oczka wodnego. Jaka będzie to się okaże. Ile ma lecieć wody to nie wiem, ale ma lecieć non stop. Z wiatrem nie ma problemu. Tam gdzie to ma być zawsze dmucha.
Patryk pisze:Czy ma także ssać czy tylko tłoczyć ?
Spod wody do góry. Na ile metrów jeszcze nie wiem.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Wiatrak pompa / pompa wiatrowa

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:Teoretycznie można użyć pompy od hydroforu, która wyciąga wodę z 8m.
Zaraz - to miało być na wiatr, nie na prąd - no chyba, że chcesz z przemianą energii.
Wiatrak, który przy dobrym wietrze zasili pompę wirową o mocy 250 W wraz z osprzętem to koszt powyżej 1500 zł - oczywiście samoróbka.
Co do wysokości ssania - pamiętaj, że 8m to maksymalna teoretyczna wysokość, od tego trzeba odjąć opory rurociągu ssawnego, itp.
Jak przedobrzysz choćby niewiele, to będzie kawitować i zajedziesz sobie pompę błyskawicznie.

[ Dodano: 2010-06-06, 19:59 ]
ja.michal pisze:ale ma lecieć non stop.
Jak woda będzie czysta, będzie wykonania odpowiedniego spadku celem "rozpędzenia" wody i nie trzeba liczyć się z jej dużymi stratami, to proponuję taran hydrauliczny :)

O wietrze w takich zastosowaniach zapomnij, jeśli ma być tanio :]
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wiatrak pompa / pompa wiatrowa

Post autor: ja.michal »

No i inna koncepcja będzie. Rury odpadają. W zimie pozwali się wszystko.
Będzie koncepcja coś jak odwrócony taśmociąg z kubłami z mechanicznym przełożeniem z wiatraka. Coś jak młyn wodny.
Chyba wiesz o co mi chodzi. :)
Będzie chyba najprościej. To na się lać nie koniecznie z określonymi parametrami.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiatrak pompa / pompa wiatrowa

Post autor: zDaleKi »

ja.michal pisze:Potrzeba mi zrobić mały wiatrak do pompowania wody z bajorka.
Ostatnio widziałem taką przystawkę do wiertarki ;) chyba w Tesco za jakieś 30zł.
Może zatem to wykorzystać i jeden wiatrak do zasilania drugiego silnika, który napędza pompę.. Chyba, że nie zrozumiałem idei, bo miałem kolejny ciężko dzień. Wiec pewie o kant 4 liter to rozbić.
Patryk pisze:To jest specjalna wysokość, potrzebujesz pół atmosfery nadciśnienia, więc konstrukcja musi być solidna i nie będzie łatwo coś takiego wykonać.
Co do samego wiatraka - a właściwie eketrowni wiatroiwej to fakt, łatwo nie będzie.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wiatrak pompa / pompa wiatrowa

Post autor: ja.michal »

Ma być to proste do bólu. Wszystko mechaniczne. Bez hi tech i jakichś kosmicznych wydajności. Ma to chodzić samo 24h.
W każdym razie rozwiązanie już jest i w sumie nie potrzebnie głowę na forum zawracałem, ale dzięki za pomoc. :ok:
ODPOWIEDZ