Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: Szadzik »

No właśnie, ostatnio trochę miałem małą przeprowadzkę i pozmieniałem położenie kabli. Trochę się dużo ich zrobiło blisko siebie (mimo że mam laptopa). Nagle zaczął mi zasięg szaleć i traansfery się zmniejszyły.

Teraz pytanie, jak bardzo może bliskość kabli i wytwarzanego przez nie PEM wpływać na siłę sygnału.
Zaznaczam, że wśród kabli znajdował się kabel od antenki dookólnej. Jak wszystkie te kable uporządkowałem i kabel od anteny nie sąsiaduje z żadnym innym to zasięg jest lepszy. TRansfery też wróciły do normy.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: DADA »

Szadzik pisze:jak bardzo może bliskość kabli i wytwarzanego przez nie PEM wpływać na siłę sygnału.
Witam Szadzik.
Moze zacznijmy od poczatku czyli od podstaw.
Podstawa magnetostatyki jest oddzialywanie na poruszajace sie w tym polu naladowane ciala,jak i na znajdujace sie w polu nieruchome przewodniki z pradem.Pole magnetyczne ma okreslony kierunek jak wiec ,podobnie jak pole elektrostatyczne jest polem wektorowym.
Wielkoscia charakteryzujaca pole magnetyczne w kazdym jego punkcie jest wektor indukcji magnetycznej.
Po chlopsku mowiac sila z jaka pole magnetyczne dziala na przewodnik z pradem.
Zatem zblizajac przewody WCZ do przewodow MCZ oraz komputerowych falowodow transmisyjnych wystepowalo zjawisko mieszania.sumowania sie pol co powodowalo bledy pakietow lub ich utracenie w transmisji cyfrowej.

Domniemane przyczyny:
Slabej jakosci przewod zasilajacy antene.(Slabe ekranowanie)
Brak prawidlowego uziemienia.
Zbyt duzy wspolczynnik WFS po zmianie lokalizacji kabli lub anteny.
Brak pierscieni ferrytowych na przewodach.


W praktyce podczas projektowania oraz budowy systemow radiokomunikacyjnych stosyje sie separacje obwodow WCZ od MCZ,filtracje oraz dlawiki eliminujace tego typu zjawiska .


Mam nadzieje ze nie namieszalem w glowach. :wink:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: raptou »

Mówiąc po ludzku - zwinięte kable potrafią zachowywać się jak cewka, a WFS i tak się nie da zmierzyć w amatorskich warunkach. Co gorsza nawet producenci anten go nie mierzą.
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: Szadzik »

OK, wszytko bardzo jasne. Dzięki. Moje przypuszczenia jednak były bardzo słuszne.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: DADA »

Szadzik pisze: Moje przypuszczenia jednak były bardzo słuszne
Tak Twoje przypuszczenia byly 100% sluszne :wink:
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: DADA »

raptou pisze:Mówiąc po ludzku - zwinięte kable potrafią zachowywać się jak cewka, a WFS i tak się nie da zmierzyć w amatorskich warunkach. Co gorsza nawet producenci anten go nie mierzą.
Nie tylko zwiniete kable :!:
Tylko producenci GARAZOWI anten tego nie robia.
Wszystkie firmy renomowane,produkujace anteny dla radiokomunikacji sprawdzaja swoje produkty elektrycznie, jakosciowo i pod katem bezpieczenstwa.
Bynajmniej wyrywkowo ale sprawdzaja.
Ostatnio zmieniony 2006-06-06, 23:34 przez DADA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: raptou »

To prawda, jednak swego czasu szukałem producenta tanich anten dwupasmowych 900/1800 do masowego zastosowania dla pewnego urządzenia i pytanie zaczynałem od tego, jaki jest WFS w obu pasmach. Jak już pisałem wcześniej tylko jedna firma w Polsce wiedziała o co pytam. Pannorama Antennas z Londynu :lol:

Matematycznie wyliczyć antenę to żadna filozofia. Wystarczy - od biedy - <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> podręcznik od fizyki. Problem w tym, że jak doskonale wiesz z doświadczenia fala elektromagnetyczna nie zawsze chce sie słuchać i matematyka bierze w łeb, gdyż nie <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> pod uwagę właśnie zmiennej impedancji fidera z powodu np. głupiego przygniecenia kabla oknem, jakości wykonania, różnych właściwości materiałów itp.
A potem jest płacz. Mam antenę i jest gorzej a nie lepiej. Masz rację, że szanujący się producent anten nie sprzeda badziewia. Problem w tym, że my - użytkownicy (uogólniam) nie chcemy dobrych anten a te dobre nie kosztują 50 zł.

Dobra antena to nie taka, której producent ma 300 pozytywnych komentaży na Allegro tylko taki, który wie, że jego antena ma współczynik FS np. 1.5 dla pasma 900 MHz.
eclipse
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-03-07, 11:17
Lokalizacja: bierzwnik

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: eclipse »

Ja miałem taki śmieszny przypadek: zaięg miałem 2-3 kresk, a jak przysunąłem modem i kompa do ściany to 4-5 kresek, a i kabli mam niemało. 8) peace 8)
SE GC79, iPlus
Prawie jak internet...

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
seboo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 247
Rejestracja: 2006-03-19, 14:41
Lokalizacja: prawie Wawa

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: seboo »

Tez potwierdzam ten fakt emiprycznie - skretka a nawet koncentryk promieniuje na boki - robilem doswiadczenia ze szpula skretki - transfer byl o wiele lepszy przy nawinietym kablu niz przy kablu rozwinietym ale w wiekszym peku - jak widac liczy sie nie tylko dlugosc styku kabli ale i ich ilosc i byc moze "roznica faz" miedzy nimi - nie wiem jak to nazwac :)
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: raptou »

Zwinięcie kabla może "przez przypadek" dostroić antenę, gdy jest niezestrojona - czyli właśnie dopasować WFS. Antenę można dopasować fizycznie - wydłużając ją lub skracając albo elektrycznie układem LC. Zwinięty, "siejący" przewód może przez przypadek zachować się właśnie jak cewka i "niechcący" dopasować antenę lub ją totalnie rozstroić.
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: DADA »

raptou pisze:Jak już pisałem wcześniej tylko jedna firma w Polsce wiedziała o co pytam. Pannorama Antennas z Londynu
Zatem widac trafiles tylko na jednego kompetentnego czlowieka ktory potrafil odnalezc w folderze interesujace cie parametry.
A parametrow dla anteny przydatnych podczas uzytkowania jest kilka.
Powiem ci tez z doswiadczenia ze nie ma idealnego producenta anten.
Kazdy producent ma te dobre produkty i te mniej udane.
Produkt,produktowi nie jest rowny. :wink:
Podczas montarzu stacji bazowej BTS wszystko jest sprawdzane czasem kilka razy zanim ostatecznie zostanie dopuszczone do transmisji a i tak z czasem wychodza problemy ktore trzeba korygowac.
Transmisje radiowe sa dlatego interesujace bo czasem roba psikusy. :wink:
Chyba wykroczylem poza temat dyskusji. :?
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: DADA »

raptou pisze:Antenę można dopasować fizycznie - wydłużając ją lub skracając albo elektrycznie układem LC.
Widze "raptou" ze chyba mamy doczynienia z kolega radioamatorem :wink:
Fachowa wiedza w zakresie fal krotkich i UKF jest przez ciebie czesto eksponowana. :wink:
Co do ukladow LC to nie sa one polecane i stosowane w antenowych systemach mikrofalowych.
Nie bede pisal dlaczego bo sadze ze swietnie znasz to cale zagadnienie.
Zwyklemu uzytnikowi anteny nie bedziemy moncic w glowie bajkami technicznymi :)
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: raptou »

Trafiłeś w 10.
Chodziło mi o wyjaśnienie zjawiska dziwnego zachowania sygnału przy zwiniętym w kłębek kablu.
Wiedza szczegółowa o mikrofalach nie jest moją mocną stroną, gdyż nie bardzo mam na czym "ćwiczyć". Jednak cechy fizyczne są wspólne dla różnych zakresów fal a różnią się (w uproszczeniu) proporcje, podobnie, jak stosowane przeze mnie amatorsko emisje cyfrowe są bardzo podobne do stosowanych profesjonalnie oczywiście na pewnym gruncie i do pewnego momentu, jednak podstawowe zasady są niezmienne.

P.S. I tak kiedyś postawię bramkę do internetu na radiu CB w oparciu o protokół AX 25 i jakiś TNC. Obiecuję to sobie od dawna ale nie ma kiedy (trzeba sie jeszcze podszkolić w zagadnieniu). Próby przesyłania plików za pomocą karty muzycznej były zadowalające. 2,4 kbps w FM przy RS4-7 także przez digipitery w szczelinach, między innymi transmisjami.
Na razie mam spore zaległości i nie ma kiedy nadrobić. Coż takie czasy.

73,
QRT
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: Jaco »

Ktoś już napisał że to nie ma prawa działać.Mam antenę dookólna na dachu i 20 m kabla RG58/U.Pomimo że mieszkam na skraju kilku nadajników i częstemu tak myślę przelogowywaniu modemu to i tak w miarę śmiga.Zasięg jedynie 3 kreski na modemie 58-61% zasiegu w GTMM.A co do kabla idącego z dachu to jest razem z innymi kablami od anten TV.
Eryc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-22, 13:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: Eryc »

Korzystam z Blueconnect'a i bywają okresy kilkudniowe kiedy spada prędkość z 30-40 KBayt do ok 10-15 KBayt. Czy może to być wina zasięgu lub interferencji fali? Czy jest sens inwestować w antene kierunkową lub inną?
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: raptou »

Antena zewnętrzna - zawsze. Jaka ? To już nie jest takie oczywiste. Jeżeli jesteś w dobrym zasięgu to dookólna, możliwie wysoko i na zewnatrz.
Eryc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-22, 13:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: Eryc »

Czy antena kierunkowa jest w jakiś sposób lepsza czy silniejsza od dookólnej? Jeśli już zdecyduje się na zakup anteny to chcę by była najlepsza z możliwych, bezkompromisowa. Do btsa mam w lini prostej ok 1 km, widze go fizycznie z okna natomiast nie wiem czy on sieje umts'em.
Wegłu pani z Boa jestem jeszcze w zasięgu umts'u a wg. mapki zasięgu jestem na granicy. Bts jest umieszczony w dolinie a ja mieszkam na górce.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: raptou »

Problem w tym, że o jakości sygnału GSM nie decyduje sama antena. Anteny kierunkowe w ogóle nie są tu wskazane. Stosuje się je, gdyż czasem nie ma innej możliwości odebrania sygnału z dalekiego BTS lub z bliskiego jest tylko GPRS a z dalszego EDGE. Zbyt czuła antena, w dodatku kierunkowa zamiast poprawić może, wręcz pogorszyć parametry. GPRS/EDGE jest tak skonstruowany, ze terminal może (a nawet powinien) współpracować z kilkoma BTSami na obu pasmach ale w obrębie jednej komórki. Najgorsze jest to, że skuteczność anteny powinna być dobierana indywidualnie do miejsca, w którym ma być zainstalowana.
Przy transmisji analogowej decydującym czynnikiem jest siła sygnału. Przy cyfrowej to parametr wtórny.

Ja bym był za dobrą anteną dookólną, lecz też nie z maks. zyskiem tylko z zerowym. Dopiero, gdy masz pewność, ze to za mało w kolejnosci powinna być dookólna z zyskiem np. 3 dB a do piero potem w kolejności rozpatruj "kierunek".

Stosując antenę kierunkową niemal pozbawiasz się możliwości dologowania do sąsiedniego BTSa. W dodatku powinny być dwie anteny. Jedna na 1800 a druga na 900.
Sieć GSM "żyje" i wciąż są zmany w konfiguracjach. Dziś jesteś skazany na jeden nadajnik w paśmie 900 a jutro mogą dostawić obok drugi. Mając antenę kierunkową, jednopasmową pozbawiasz się możliwości skorzystania z rozwoju infrastruktury.
Eryc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-22, 13:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: Eryc »

Muszę lepiej scharakteryzować miejsce mojego odbioru.
Więc mieszkam poza miastem, na obrzeżach Łodzi jej wschodnia część, do najbliższego nadajnika jak już wspominałem mam ok 1 km a do następnego ok 6 km. Obydwa są po drodze antenie. Myśle więc, że póki co odpada współpraca z kilkoma nadajnikami nadających z różnych kierónków. Ten dalszy bts mniej więcej pokrywa się w lini prostej z rzekomym btsem umts'u w samym centrum. Nie jestem z tej branży ale wydawało mi się jak taką kierunkową się da w kierunku miasta to sobie złapie co najlepsze.Właśnie się zorientowałem, jeśli wierzyć mapą zamieszczonym na forum, że w Łodzi na umts'ie nadają tylko dwie anteny.
A to oznacza, że nie mogę brać pod uwagę tej pod oknem. Proszę o jakieś bliższe sugestie dotyczące anten. Myślałem o dipoloskiej:http://www.dipol.com.pl/sklep/a7035.php ... 924f20d658, ale w obecnej sytuacji nie wiem co by mogło pomóc.

EDIT: Dodam jeszcze, że do tych 2 najbliższych nadajników mam otwartą przestrzeń bez wysokich zabudowań i innych konstrukcji.


Nie piszemy dwóch postów jeden pod drugim, tylko używamy opcji "zmień". Szadzik
ODPOWIEDZ