K3765-HV - problem z uzyskaniem LAC i CID

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
patak
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-06, 18:49
Lokalizacja: Wrocław

K3765-HV - problem z uzyskaniem LAC i CID

Post autor: patak »

Niedawno nabyłem modem K3765-HV. Wszystko działa jak powinno oprócz sprawdzania LAC i CID BTSa do którego jestem podłączony.

Komenda AT+CREG nie daje spodziewanego wyniku.

Kod: Zaznacz cały

AT+CREG?
+CREG: 2,0
Po przegrzebaniu Googli znalazłem informację o AT+CGREG. Niestety tu też coś jest nie tak.
Play - GSM

Kod: Zaznacz cały

AT+CGREG?
+CGREG: 2,1, B00D8, 8D78

OK
Play - UMTS

Kod: Zaznacz cały

AT+CGREG?
+CGREG: 2,1, 020, 79F0

OK
Orange - GSM

Kod: Zaznacz cały

AT+CGREG?
+CGREG: 2,1, B7009D, 731D

OK
Orange - UMTS

Kod: Zaznacz cały

AT+CGREG?
+CGREG: 2,1, B80062, 731A

OK
Wynika z tego, że modem dodaje w LACu 2 zera - AB00CD zamiast ABCD. Sprawia to, że wszystkie programy, które bazują na tych danych nie działają prawidłowo.

Ktoś spotkał się kiedyś z takim problemem? Jak to naprawić?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: K3765-HV - problem z uzyskaniem LAC i CID

Post autor: YaHooo »

patak pisze:Jak to naprawić?
Niestety z tego co wiem, to nie da się tego samemu naprawić. Musisz szukać uaktualnionego firmware do modemu.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
patak
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-06, 18:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: K3765-HV - problem z uzyskaniem LAC i CID

Post autor: patak »

Wydaje mi się, że przetestowałem wszystkie dostępne firmware, ale spróbuje jeszcze raz każde z kolei. Od Netmonitora jestem uzależniony. Potrafię się gapić na te dane godzinami i szukać uaktualnień do btsearch. Wiem, że producent nie przewiduje tej funkcjonalności oficjalnie, ale błędne odpowiedzi na komendy AT to wg mnie dno.

EDIT: Niestety żadne firmware nie dało rady. BTW Niemiecki Vodaphone wypuścił nową wersję - 11.126.03.09.00.B418
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: K3765-HV - problem z uzyskaniem LAC i CID

Post autor: YaHooo »

patak pisze:Wiem, że producent nie przewiduje tej funkcjonalności oficjalnie, ale błędne odpowiedzi na komendy AT to wg mnie dno.
Nie wiadomo czy są one błędne. Trzeba by sprawdzić jaką ma formę komenda w wydaniu Huawei. Bo oni lubią zrobić coś po swojemu...
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
patak
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-06, 18:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: K3765-HV - problem z uzyskaniem LAC i CID

Post autor: patak »

Hmmm... Jeżeli się nie mylę to CID i LAC to 4-znaki w HEXie. Huawei wypluwa LAC jako 6 znaków. MDMA przelicza to na milionowe liczby, które nijak się nie mają do tego co powinno być.
Jutro jeszcze zainstaluję 3ginfo na routerze i sprawdzę co ten "mówi" na ten temat.
Na co dzień: Neostrada 10Mbps / Speedstream 4100 / TP-Link TL-WR1043ND
Mobilnie: OFnK / Huawei K3765-HV oraz Play / Motorola Milestone
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: K3765-HV - problem z uzyskaniem LAC i CID

Post autor: YaHooo »

patak pisze:Jeżeli się nie mylę to CID i LAC to 4-znaki w HEXie.
Nie mylisz się.
patak pisze:Huawei wypluwa LAC jako 6 znaków.
Albo CID 6-cio znakowy. Nie wiadomo jak to zrobił Huawei, bo jak pisałem wcześniej, z tego co się domyślam to jest własny standard Huawei.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
patak
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-06, 18:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: K3765-HV - problem z uzyskaniem LAC i CID

Post autor: patak »

YaHooo pisze:Albo CID 6-cio znakowy.
CID na szczęście jest poprawny za każdym podejściem. Ośmioznakowym bym nie pogardził. Znajomość RNC czasami się przydaje :]
YaHooo pisze:to jest własny standard Huawei.
Tego się obawiam. Żaden z telefonów jakie leżą u mnie w domu, a jest ich chyba z 10, nie odpowiedział na komendę AT+CGREG w inny sposób niż error. Hjułałei za to robi mi problem na AT+CREG. Co za zrządzenie losu. To chyba jedyny model z taką przypadłością, bo Google nic nie mówi na ten temat.
Na razie sobie radzę minicomem pod Linuxem i próbuję tych zer nie widzieć ;)
patak pisze:Niemiecki Vodaphone wypuścił nową wersję - 11.126.03.09.00.B418
Chyba najgorszy firmware jaki świat widział. Modem dosłownie wariuje. Mimo silnego sygnału cyklicznie przeskakuje EDGE>UMTS>HSPA>EDGE... :dobani:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: K3765-HV - problem z uzyskaniem LAC i CID

Post autor: YaHooo »

patak pisze:CID na szczęście jest poprawny za każdym podejściem.
To już jakieś ułatwienie.
patak pisze:Żaden z telefonów jakie leżą u mnie w domu, a jest ich chyba z 10, nie odpowiedział na komendę AT+CGREG w inny sposób niż error.
U mnie modemy Huawei E630 oraz Sierra AC881 obsługują tą komendę. Mój Samsung co prawda nie wywala error, ale daje za każdym razem 0. Ale poprzedni E590 dawał poprawne rezultaty.
patak pisze:Mimo silnego sygnału cyklicznie przeskakuje EDGE>UMTS>HSPA>EDGE...
Rzeczywiście nie najlepiej.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ