Huawei E3276 + Linux x64

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Voodek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2013-08-13, 01:43
Lokalizacja: Sosnowiec

Huawei E3276 + Linux x64

Post autor: Voodek »

Cześć i czołem wszystkim.
Pragnę się przywitać zważywszy że post ten jest pierwszymi moimi wypocinami na tym forum :) Zatem do rzeczy:

Posiadam modem Huawei E3276 od Plusa, zakupiony niecałe pół roku temu wraz z LTE od owego operatora. Modemik działa elegancko pod Windowsem jak i routerem z wgranym Gargoyle, niemniej jednak ni cholery nie jestem w stanie postawić go do życia pod desktopowym GNU/Linuksem. Normalnie pracowałem na Windowsie, ale po ostatniej premierze ElementaryOS zapragnąłem wrócić do tego środowiska na dłużej. Ostatnim problemem pozostał internet mobilny z tym ustrojstwem. Pokrótce:

-Modem działa domyślnie w trybie NDIS
-Za nic w świecie nie moge zainstalować Mobile Partner'a ze strony Huawei (ver v23 jak i starszych). Sterowniki poprawnie skompilowane, ale znowu przy uruchamianiu MP wywala sie błąd:
error while loading shared libraries: libcore.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory
Jakieś pomysły jak to rozwiązać? Zainstalowałem pakiet "ugene" w którym te biblioteki sie zawierają, jednakże dalej nic :(



Jeśli nie MobilePartner i tryb NDIS, zostaje mi tryb RAS. Za pomocą SCREEN i komenda AT jestem w stanie uruchomić ten tryb z powodzeniem ale i tutaj pojawia się pewien zgrzyt.
Z niewiadomych powodów modem pod NetworkManagerem pracuje w trybie HSPA+, nie LTE co jest irytujące. Komendy AT do ustawienia LTE są długie i klepanie ich z palca jest zbyt mozolne, w dodatku często modem musi lądować w routerze, więc tutaj znowu musze klepać komende do przełączenia modemu w tryb NDIS. Chciałbym ten proces zautomatyzować, napisać gotowe komendy które wystarczyłoby uruchomić myszą. Da rade zrobić to w bashu? ewentualnie jak?

Dziękuję za wysłuchanie i wszelaką pomoc ;)[/quote]

[ Dodano: 2013-08-13, 03:55 ]
Mały EDIT ;)

Po skompilowaniu sterowników NDIS przez instalator Mobile Partner, modem został wykryty jako karta sieciowa, następnie dzięki poleceniom AT udało mi się ustanowić połączenie ("kabel sieciowy podłączony"). Komendy brzmiały:
screen /dev/ttyUSB0

ATZ
ATQ0 V1 E1 S0=0
AT^NDISDUP=1,1,"internet"
prawdopodobnie dodanie do tych komend jeszcze jednej komendy:
AT^SYSCFGEX="03",3FFFFFFF,1,2,7FFFFFFFFFFFFFFF
Wymusi LTE, ja natomiast wymuszenie LTE wykonałem w MobilePartner na Windows7.

Niemniej ciągle proszę o pomoc z Mobile Partnerem (odczyt SMS jest ważny ;) ) oraz automatyzacją poleceń AT
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3276 + Linux x64

Post autor: berni »

Voodek pisze:Za nic w świecie nie moge zainstalować Mobile Partner'a ze strony Huawei (ver v23 jak i starszych)
Czytałeś temat "Mobile Partner dla Linuksa" ?
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=25244
Sprawdzona instalacja w openSUSE 12.2 32-bit, Debian 6 32-bit i Mint 14 32-bit. Jest opis jakie są wymagane pakiety aby zainstalował się ndis driver, jak uaktywnić kody USSD, wyłączyć ten MP z autostartu i łączyć się z netem przez np. wvdial. Sprawdzone osobiście przeze mnie z Huaweiami E367 i E3131.
Voodek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2013-08-13, 01:43
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Huawei E3276 + Linux x64

Post autor: Voodek »

Czytałem, ale nie znalazłem tego co by mi pomogło.

W dodatku, jeszcze wczoraj udało mi się skompilować MP, wystarczyło dociągnąć biblioteki 32bit do uruchamiania apek 32bitowych (<font color="#FF00BB"><b>»»nie obrażamy innych!!!««</b></font> ze mnie że o tym zapomniałem ;) )

Teraz borykam się z innym problemem, MP odczytuje poprawnie stan sieci ale nie jest w stanie wysłać polecenia inicjującego połączenie. MP wywala komunikat "połączenie zakończone" a terminal sypie:
Failed to Send AT: <AT^NDISSTATQry?
nadmienie że MP odpalany jest w terminalu z uprawnieniami roota i bez. W przypadku braku uprawnień jest zwyczajny brak dostępu dla portu /dev/ttyUSB_utps_pcui


W dodatku ciągle szukam odpowiedzi na pytanie jak zautomatyzować komendy AT w skrypcie, Mobile Partner nie byłby mi wtedy potrzebny non-stop.
sudo echo "ATZ" > /dev/ttyUSB_utps_pcui
niestety ciągle dostaje "brak dostępu"

Pomocy :(
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3276 + Linux x64

Post autor: berni »

Voodek pisze:W dodatku ciągle szukam odpowiedzi na pytanie jak zautomatyzować komendy AT w skrypcie, Mobile Partner nie byłby mi wtedy potrzebny non-stop.

Cytat:
sudo echo "ATZ" > /dev/ttyUSB_utps_pcui


niestety ciągle dostaje "brak dostępu"
Z Huaweiem E367 mam dwa sposoby aby nie używać picocomu
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=458805#458805
1) po zalogowaniu na roota

Kod: Zaznacz cały

new-n new # echo -e 'at^ndisdup=1,1,"internet"\r' > /dev/ttyUSB1
2) lub ze swojego konta

Kod: Zaznacz cały

new@new-n ~ $ su -c "echo -e 'at^ndisdup=1,1,"internet"\r' > /dev/ttyUSB1"
Password:
Voodek pisze:Teraz borykam się z innym problemem, MP odczytuje poprawnie stan sieci ale nie jest w stanie wysłać polecenia inicjującego połączenie. MP wywala komunikat "połączenie zakończone" a terminal sypie:

Cytat:
Failed to Send AT: <AT^NDISSTATQry?
Linuksowy MP z E3131 w połączeniu NDIS zostawia wpisy logach:

Kod: Zaznacz cały

Aug 15 13:11:53 new-n MobilePartner.bin: Received AT response: <AT^NDISCONN=1,1,"internet",,,2#015#012>
Aug 15 13:11:53 new-n MobilePartner.bin: end wait!
Aug 15 13:11:53 new-n MobilePartner.bin: send_at_request exit
Aug 15 13:11:53 new-n MobilePartner.bin: jungo_ndis_connect: Send AT success! 
Aug 15 13:11:53 new-n MobilePartner.bin: ndis_connect() exit.
Aug 15 13:11:53 new-n MobilePartner.bin: Now send AT: <AT^NDISSTATQry?#015#012>
Aug 15 13:11:53 new-n MobilePartner.bin: Succeed send AT: <AT^NDISSTATQry?#015#012>
Aug 15 13:11:53 new-n MobilePartner.bin: begin wait**************
Aug 15 13:11:53 new-n MobilePartner.bin: Process at result : <^NDISSTATQRY: 0,,,"IPV4">

Kod: Zaznacz cały

Aug 15 13:12:15 new-n MobilePartner.bin: Received AT response: <AT^NDISCONN=1,0#015#012>
Aug 15 13:12:15 new-n MobilePartner.bin: end wait!
Aug 15 13:12:15 new-n MobilePartner.bin: send_at_request exit
Aug 15 13:12:15 new-n MobilePartner.bin: jungo_ndis_disconnect: send AT success!
z E367 w połączeniu w NDIS brak jest podobnych wpisów z komendami AT.
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3276 + Linux x64

Post autor: berni »

Voodek pisze:W dodatku, jeszcze wczoraj udało mi się skompilować MP, wystarczyło dociągnąć biblioteki 32bit do uruchamiania apek 32bitowych
Sprawdziłem, jak przebiega instalacja tego MP w Mincie 14 64-bitowym i tutaj doinstalowałem oprócz tych wymaganych pakietów dodatkowo pakiet ia32-libs wraz z zależnościami

Kod: Zaznacz cały

new-n new # apt-get install ia32-libs
(...)
0 aktualizowanych, 244 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 10 nieaktualizowanych.
Konieczne pobranie 77,0 MB archiwów.
Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 260 MB miejsca na dysku.
(...)
dzięki czemu zainstalował się ndis driver. MP jednak nie łączy w NDIS (w RAS jest OK) a w logach takie komunikaty, to z E3131

Kod: Zaznacz cały

Aug 20 20:25:47 new-n MobilePartner.bin: Now send AT: <AT^NDISSTATQry?#015#012>
Aug 20 20:25:47 new-n MobilePartner.bin: reqest IOCTL failed
Aug 20 20:25:47 new-n MobilePartner.bin: send_at_request exit
Aug 20 20:25:47 new-n MobilePartner.bin: ndis_get_status() exit.
Aug 20 20:25:47 new-n kernel: [  103.585248] eth0: hw_cdc_ioctl: The request is not supported.
Aug 20 20:25:47 new-n MobilePartner.bin: reqest IOCTL failed
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E3276 + Linux x64

Post autor: mcore »

Voodek pisze:Posiadam modem Huawei E3276 od Plusa, zakupiony niecałe pół roku temu wraz z LTE od owego operatora. Modemik działa elegancko pod Windowsem jak i routerem z wgranym Gargoyle, niemniej jednak ni cholery nie jestem w stanie postawić go do życia pod desktopowym GNU/Linuksem.
Czesc. Miałem podobny problem i dzisiaj wgrałem do modemu E3276S-150 z Plusa soft z chomika lesiolo : E3276_Update_21.260.05.00.609 B710.rar
Firmware do Huawei E3276
firmware modemu od estońskiego operatora Elisa
http://chomikuj.pl/lesiolo/Modemy+GSM/F ... 168542.rar

Oczywiscie najpierw trzeba wygenerowac kod aby móc zupgrejdować ten modem soft "Universal Mastercode 0.4" mozna sciągnąć tu :
http://chomikuj.pl/f.r.e.d/Huawei+Firmw ... 993295.rar


Ku mojemu zaskoczeniu modem działa teraz na Linuxie jak marzenie (oczywiscie na swieżym linuxie bez żadnych kombinacji ustawien itd)

testowałem na UBUNTU 12.04 LTS i386
oraz na wersji UBUNTU 12.04 LTS x64

widzi pasmo Plusa LTE 1800 bez problemu

polecam !
ODPOWIEDZ