Zielona Góra-wimax

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kaz

Zielona Góra-wimax

Post autor: kaz »

W okolicach Zielonej Góry reklamuje się firma która ma udostepniać internet w technologi WiMax.Wygląda to wszystko bardzo korzystnie.Czy może ktoś wie coś więcej na ten temat??
http://www.ccnet.pl/
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: zDaleKi »

kaz pisze:W okolicach Zielonej Góry reklamuje się firma która ma udostepniać internet w technologi WiMax.
Jakaś straszna bieda na tej ich stronie :(
Gdzie wyczytałeś, że to ma być WiMAX? Ja jakoś tego się nie doszukałem. :)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
kaz

wimax

Post autor: kaz »

W zakładce INFo jest krótka informacja

"Jakiego rodzaju łącze jest stosowane?
Szerokopasmowe, symetryczne w najnowszej technologii WiMax "
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: wimax

Post autor: zDaleKi »

Skoro jest to wiMax, to nie rozumiem tego:

Cytat:
"Od czego zależy koszt instalacji?
Koszt instalacji uzależniony jest w głównej mierze od ilości chętnych w
okolicy oraz od tego czy jest on montowany w bloku czy w domku jednorodzinnym."


Co za różnica ile jest chętnych? A tym bardziej co za różnica czy w bloku
czy w domku? Jeśli jest zasięg a podają, że jest w około 20 miastach w
okolicy ZG, to jaki problem postawić odbiornik wiMaxa?
Ale czytając dale j wszystko się chyba wyjaśnia...

Chyba, oni dają 1 odbiornik na 20 osób ;)

Bo dalej czytamy:
"Dlaczego koszt instalacji w domku jednorodzinnych jest taki wysoki?
Ze względu na to, że oferowany przez nas Internet jest instalowany
bezprzewodowo i dodatkowo dochodzi koszt urządzenia Wi Fi."


No to w końcu jak? wiMax czy WiFi? :) :lol:

Bo raz piszą wiMax raz WiFi, potem znowu:
"Czy to jest Internet radiowy?
Tak, ale infrastruktura naszej sieci nie jest realizowana w technologii
Wi-Fi, którą ogranicza tzw. "wąskie gardło"."


Jakoś to wszystko pokręcone ;)


Swoją drogą, ciekawy tekst:
"Oferowany przez nas Internet działa bezprzewodowo, jako łącze
szerokopasmowe, zapewniającej szeroki dostęp do Internetu."
:lol: :lol:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
kaz

Zielona Góra-wimax

Post autor: kaz »

Też mam wątpliwości co do wiarygodności tej firmy, dlatego na razie będę czekała jak potoczą się sprawy .Z rozmowy telefonicznej dowiedziałem się ze jeszcze nie podłączali nigdzie internetu, ale planują uruchomić usługę do końca roku.
Troszeczkę obawiam się takiego układu:
"Jaki jest okres oczekiwania na podłączenie Internetu?
Termin realizacji wynosi 21 dni od momentu podpisania umowy i wpłacenia należności za instalację Internetu."
Ciekawe czy będzie można przetestować działanie przed wydaniem kasy?
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: zDaleKi »

kaz pisze:Też mam wątpliwości co do wiarygodności tej firmy,
Mi o wiarygodności dużo mówi jakość samej strony ;) :lol:
A oceniam ją na 2 z 10pkt.
kaz pisze:Z rozmowy telefonicznej dowiedziałem się ze jeszcze nie podłączali nigdzie internetu,
No proszę, to też o czymś świadczy.
kaz pisze:Ciekawe czy będzie można przetestować działanie przed wydaniem kasy?
Pewnikiem nie. Jak jest tak jak myślę, to na początku muszą zakupić sprzęt
do odbioru WiMaxa dla powiedzmy 20 chętnych i to podłączyć do WiFi.
Pewnie cała operacja będzie finansowana przez klientów. Ale to tylko
takie moja gdybanie.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ZACIEKAWIONY

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: ZACIEKAWIONY »

A CZY KTOŚ W OGÓLE Z TEGO KORZYSTA
ZACIEKAWIONY

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: ZACIEKAWIONY »

BO JA MAM ZAMIAR TO ZALOŻYĆ ALE MAM ZEBRAC 15osub i od osoby 370zł za założenie i niby mam sie zgłosic w stycznu u mnie to jedyni erozwiązanie na stałego neta
Gość

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: Gość »

Mialem okazję przetestować ich łącze i jestem mile zaskoczony. Wpłaciłem kasę za instalację 499Zł Czekam teraz na montaż anteny na stałe.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: zDaleKi »

To proszę o jakieś szczegóły jak już będzie działało. Chodzi mi o stabilność sygnału, transfery itd.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Gość

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: Gość »

Wiem ,że ich sieć jest już zainstalowana na batorego za auchanem. Można zadzwonic do nich i umówic sie na testy przed podpisaniem umowy. Ja testowałem osobiscie i całkiem nieźleśmiga, tylko teraz czekam aż mi umowa w tepsie wygaśnie, wtedy się podłącze.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: zDaleKi »

Anonymous pisze:Wiem ,że ich sieć jest już zainstalowana na batorego za auchanem.
Rozumiem, że masz na myśli tamto osiedle?
Anonymous pisze: Można zadzwonic do nich i umówic sie na testy przed podpisaniem umowy.
I testy są gratisowe?
Anonymous pisze:Ja testowałem osobiscie i całkiem nieźleśmiga, tylko teraz czekam aż mi umowa w tepsie wygaśnie,
W tepsie czy Dialogu? ;)
Anonymous pisze:wtedy się podłącze.
To opisz wrażenia po np. miesięcznym używaniu, jeżeli będziesz mógł - prosiłbym bardzo.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Ryhuj

Alternatywa

Post autor: Ryhuj »

Jest jeszcze jedna sieć http://3net-tech.eu.org/siec/cennik.htm no i Cyfrowy Serfing ktorego jestem NIESTETY uzytkownikiem. Cyfrowy Serfing to Syf (jak widać przez duze "S")
:x
pam

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: pam »

Proponuję www.zgnet.pl jeśli ktoś jest w zasięgu. Łącze symetryczne i do tego w miarę przystępne ceny.
GARY
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-02-20, 12:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: GARY »

Obecnie Koszt przyłączenia do sieci wynosi 409PLN Netto - Cena jest wysoka ponieważ drogie są urządzenia do budowy radiolinii (główne radiolinie nie są budowane po WI-FI dzięki czemu nie są podatne na warunki atmosweryczne). Zasięg sieci to obecnie Zielona Góra z wyłączeniem osiedli Jędrzychów i Chynów, na potrzeby których muszą zostać postawione dodatkowe maszty.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: zDaleKi »

Czyli jak rozumiem lokalnie chodzi to wszystko po WiFi? Tylko sam "szkielet" jest WiMAxowy?
Czyli idąc z notebookiem na sąsiednie osiedle juz zasięgu nie będę miał?
Czy może jest tak, że mogę się podłączyć do każdego Acces pointa,
który wchodzi w skład Waszej sieci (w całym mieście)?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Go

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: Go »

tak sie zastanawiam skoro oni dzialaja na Wi Maxie to dlaczego u mnie nie ma zasiegu a mieszkam na Jedrzychowie w ZG!!!!!!! to jaki to jest Wi Max czy to jest tylko sciema czy to jest tylko zwyle WiFi???? z tego co sie dowiedzialem wimax ma zasieg ok.30 km!!!! wiec co to jest???? :lol:
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: zDaleKi »

Wygląda, że to jest ściema :lol: i jest to zwykłe WiFi (skoro nie ma zasięgu takiego jaki WiMAX powinien mieć). Połączyli parę punktów WiFi jakąś siecią szkieletową ;)
Poczekamy, może osoby z tej firmy nam tu odpowiedzą, bo widziałem, że tu zaglądali ale jakoś o dziwo nie chcą zabierać za dużo głosu :lol:

Zresztą o ile mi wiadomo koncesje na WiMaxa były przydzielane trochę później niż pojawiła się na ich stronie informacja, że maja WiMAXa...
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Gość

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: Gość »

Nie do końca :) Sieć budowana jest w standardzie IEEE802.16 czyli WIMAX ale niestety nie mamy jeszcze zezwolenia na użycie mocy powyżej 1W na nadajnik, więc to puki co ogranicza to dość mocno zasięg. Technologia oraz moc ustawiona aktualnie pozwala nam na dzień dzisiejszy zestawić stabilny nie podatny na warunki atmosweryczne link o efektywnej przepustowośći 8Mbit 4/4Mbit o bardzo niskiej latencji na odleglość do 4,5KM (więcej przy zachowaniu pełnej widoczonści optycznej anten) od stacji bazowej. Do każdego punktu abonenckiego który stawiamy staramy się w miarę możliwości dokladać AP Wifi, aby umożliwić naszym klientom posiadającym laptopy czy PDA dostęp do sieci w różnych częsciach miasta. Za jakiś czas na stronie wrzucimu mapkę na której umieszczone będą hotspoty WIFI.
Gość

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: Gość »

Aha jeszcze jeden problem, który ogranicza zasięg stonowi specyficzne ukształtowanie terenu na którym leży nasze miasto. Zauważcie jakie firmy biły się o koncesję na WIMAX na pasma licencjonowane :) Żadna firma z ZG raczej nie podjęła by się startu do takiego przetargu. My dzialąmy na tzw. Paśmie nielicencjonowanym 5,4Ghz i na dzień dzisiejszy walczymy w urtipie o możliwość przestawienia nadajników na większą moc. Dla ciekawskich i wtajemniczonych co ty się tak licznie wypowiadają proponuję zeskanować sobie widmo w zakresie 5,2-5,7GHz i spróbować wpiąć się do tej sieci za pomocą urządzeń WIFI 5Ghz - Osobiście stawiam takiej osobie tira wódki :)
Gość

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: Gość »

Apropo pytania w tepsie czy w dialogu zadanego parę postów temu: w TPSA co nie oznacza ze piszę posty na forum z domu :)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: zDaleKi »

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi.
Rozumiem, z tych trzech ostatnich wypowiedzi, że reprezentujesz (reprezentuje Pan) tę firmę?
Bo z poprzedniego posta, który zacytowałeś (o TPSA i Dialogu) wynikało, ze jesteś klientem firmy o której tu piszemy...

Ale skoro reprezentujesz firmę, to proszę o jeszcze kilka odpowiedzi, które się już tu pojawiły, ale nie było odpowiedzi na nie:

- czy można umówić się na jakieś testy takiego łącza?
- czy takie ewentualne testy są darmowe?
- czy we wszystkich tych miejscach w których jak to nazwałeś są hotspoty można się zalogować Wasz użytkownik? Mam tu na myśli sytuację tego typu - zabieram swojego notebooka do kolegi, który mieszka na innym końcu miasta i osobiście on nie ma (zakładamy) Waszego "łącza" ale jest tam zasięg, czy ja mogę się wtedy zalogować do sieci?
- kiedy można liczyć na ww. mapkę z tymi punktami.

To chyba wszystkie pytania, które w tej chwili mi przychodzą do głowy.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Gość

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: Gość »

Tak każdy klient naszej sieci będzie miał możliwość korzystania ze wszystkich hotspotów które postawimy. Problemy z laptopem jedynie są takie, że musi być zachowana widdoczność optyczna anten lub bliskość hotspota jeżeli chce się korzystać w budynku.

Testy łącza polegają na sprawdzeniu zasięgu oraz przetestowaniu stabilności łącza w trakcie trwania pomiarów.
Gość

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: Gość »

Jeszcze jedno :) Mapkę umieścimy w przyszłym miesiącu. Obecnie jesteśmy w trakcie negocjacji możliwośći montażu hotspotów w najbadrziej optymalnych lokalizacjach ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Oczywiście staramy się to rozwiązać wmiarę szybko.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: zDaleKi »

Anonymous pisze:Jeszcze jedno :) Mapkę umieścimy w przyszłym miesiącu.
To czekamy na info :)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Gość

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: Gość »

Mapki coprawda jeszcze nie ma ale juz dzialają 2 hotspoty dla klientów a mianowicie Wzdłuż ul batorego od wysokości hermesu do skrzyzowania na tesco oraz kierunek dworcowa-lisia a także na osiedlu malarzy (osiedle domków nad bylą WSP) Oczywiście klienci muszą posiadać kartę wifi zarejestrowaną w naszym systemie po MAC'U.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: zDaleKi »

Dzięki za informacje.
Chętnie bym potestował jak to chodzi.....

Szkoda, że nie zarejestrował się Pan na forum, bo mam jeszcze kilka pytań
ale szkoda chyba zaśmiecać forum i wolę pogadać o tym na priva.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Gopher

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: Gopher »

> Nie do końca Sieć budowana jest w standardzie IEEE802.16 czyli WIMAX

> My dzialąmy na tzw. Paśmie nielicencjonowanym 5,4Ghz i na dzień
> dzisiejszy walczymy w urtipie o możliwość przestawienia nadajników na > większą moc.

Jakie brednie!

To jakaś ściema bo nie ma jeszcze żadnych urządzeń WiMAX na 5.4GHz a są tylko na 3.5GHz czyli licencjonowane.
Nie ma też czegoś takiego jak zezwolenie na przekroczenie mocy powyżej 1W w paśmie 5.4GHz, bo przepisy zezwalają na używanie urządzeń tylko do 1W, i URTIP nie wydaje żadnych zezwoleń na zwiększenie mocy.
Większa moc dostępna jest w pasmach licencjonowanych.

Panowie! Napiszcie jakiego sprzętu używacie! :)
Gość

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: Gość »

do tej osoby u gory
skopiowane z benchmark.pl:

W styczniu 2003 roku zatwierdzona została ulepszona wersja standardu WiMAX, oznaczona symbolem IEEE 802.16a. Standardowi temu nadano już inne pasmo częstotliwości, od 2 do 11 GHz. Dużym atutem tej wersji jest to, iż nie jest już wymagana bezpośrednia widoczność (non line of sight, NLOS). Oznacza to, że przeszkody stojące na drodze pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem (drzewa lub budynki) nie stanowią już takiego problemu, jak to miało miejsce w przypadku podstawowego standardu 802.16. Ponadto nowe pasmo obejmuje zarówno częstotliwości licencjonowane jak i nielicencjonowane (czyli zwolnione z wszelkich opłat).

link do calosci:
http://www.benchmark.pl/artykuly/techni ... ona-1.html
juur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-01-03, 19:31

Re: Zielona Góra-wimax

Post autor: juur »

wspolczuje :wink:
tak szybko jak sie napalacie na to badziewie bedziecie z niego rezygnowac :D
a niema jakiejs alternatywy typu np. dialog :idea: :?:
ODPOWIEDZ