Problem z zasięgiem LTE (Solina)

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
k0d
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2015-07-02, 08:04
Lokalizacja: Solina

Problem z zasięgiem LTE (Solina)

Post autor: k0d »

Posiadam internet LTE od Plusa od ok. 1,5 roku. Modem USB Huawei E3276. Miejscowość Solina, Podkarpackie (adres 105A). Po wyprowadzeniu za okno zwykłej dookólnej anteny uzyskałem 2 kreski LTE co dawało transfer ok. 20Mb downloadu, ok 2Mb uploadu i pingi 30-40. Ten stan trwał nieprzerwanie do niedawna. Ostatnio instalowałem na swoim komputerze oprogramowanie ZTE i testowałem modem teścia. Jego modem jest prawdopodobnie uszkodzony. Jednak dzień po tych testach po odinstalowaniu oprogramowania ZTE pojawił się problem z zasięgiem. Skacze od dwóch kresek LTE po jedną EDGE. Praktycznie nie da się korzystać z internetu. Dzwoniłem na infolinię PLUSA, konsultant sugerował, że śmieci z oprogramowania innego modemu mogą powodować problemy. Wykonałem jednak testy na "czystym" laptopie. Podłączyłem swój modem (Huawei), zainstalowałem oprogramowanie i podpiąłem antenę tak jak wcześniej wystawioną za okno. I niestety było to samo. Więc nie jest to problem oprogramowania i sterowników. Tym bardziej, że dziś przywiozłem laptopa z moim modemem do Leska (miejscowość gdzie pracuję) i wszystko funkcjonuje świetnie. Transfer ok 20 Mb, z anteną za oknem ok 25Mb. Stabilny. Zadzwoniłem ponownie na infolinię i zgłosiłem problem techniczny. Konsultant jednak nie daje nadziei, twierdzi, że nadajniki działają i nie dostają w ostatnich dniach żadnych zgłoszeń od klientów.

Co mogło się więc stać? Przez półtora roku wszystko chodziło doskonale. Czy powinienm kombinować z inną anteną?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem LTE (Solina)

Post autor: matek451 »

Po pierwsze to wymuś na E3276 tylko LTE aby nie łączył z 3G i EDGE. Po drugie to od początku powinieneś kupić porządna antenę kierunkową Dual LTE 1800MHz. Zasięg masz prawdopodobnie z BTS-a LTE1800 Mobylandu ( G. Jawor TSR Solina) lub o ile działa z BTS-a TSR Solina - Góra Płasza . Możesz zrobić testy w pobliżu tych BTS-ów. Poziom sygnału podawaj w dBm a nie kreskach.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z zasięgiem LTE (Solina)

Post autor: ja.michal »

k0d, z tego co się orientuję to rejon jest uczęszczany turystycznie, a rozpoczęły się wakacje, jest ładna pogoda. W takim wypadku wszystko wskazuje na zwiększone obciążenie sieci. Dokładniej będziesz wiedział po wymuszeniu pracy w trybie tylko LTE.
k0d
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2015-07-02, 08:04
Lokalizacja: Solina

Re: Problem z zasięgiem LTE (Solina)

Post autor: k0d »

Dziękuję za odpowiedzi Panowie!

@matek451
Jeśli chodzi o nadajniki, to wydaje mi się że ten "Góra Płasza" był tym, z którego do tej pory łapałem zasięg bo okno mam ustawione właśnie na zachód. Ale zgodnie z sugestią podjadę i potestuję z laptopem. Napiszę co uzyskałem. No i będę się też rozglądał za anteną. Choć męczy mnie fakt, że na zwykłej antenie dookólnej za 20 zł miałem 20Mb, stabilnego, niezależnego od jakichkolwiek czynników transferu. A teraz nagle jakieś cuda...

@ja.michal
W tamtym roku przeżyłem sezon i nie miało to wpływu. Nawet moi goście w domkach korzystali z różnych "internetów". Rozumiem jakiś spadek transferu ale tutaj różnica jest drastyczna. Skoki zasięgu pokazują wielkie wahania a w sumie i tak nie mają znaczenia bo internet praktycznie nie działa, nawet jeśli w danej chwili pokazuje 2 kreski LTE.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z zasięgiem LTE (Solina)

Post autor: ja.michal »

k0d, jest drastyczna zmiana bo operatorzy dosyć mocno reklamują internet mobilny, szczególnie LTE.
Np. sam jestem w miejscowości gdzie w okresie lata zjeżdża drugie tyle mieszańców (dane z urzędu gminy). Akurat korzystam z Orange i w okolicy jest wyłącznie jedna stacja UMTS900 wspólna dla Orange i T-Mobile.
W zeszłym roku na antenie dookólnej miałem wyniki w okolicy 2,5-4 Mb/s, a teraz z ATK-20 tak:
http://www.speedtest.net/result/4475566933.png

Co ciekawe jeszcze miesiąc było tak:
http://www.speedtest.net/result/4422913200.png
ODPOWIEDZ