Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
qwertyuiop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-14, 12:14

Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: qwertyuiop »

Sytuacja:
Aktualnie mam Huawei E5180, postawiony na dachu daje mi prędkość nawet ponad 20Mb/s przy 5 kreskach 3G. LTE łapie 0 kresek i prędkość to 1Mb/s, bardzo niestabilny. Postawiony w domu daje 2Mb/s. Router działa w porządku, jedyny problem jaki zauważyłem to znaczne spowolnienie prędkości pobierania przy włączeniu dwóch torrentów, przy jednym jest ok. Nie wiem czy to wina sieci czy routera. Na nowym sprzęcie fajnie byłoby móc normalnie pracować, powinien obsłużyć setki torrentów, z limitami połączeń np. 200 (teraz jest 50, ale w rzeczywistości raczej 5-10).

Chcę zakupić sprzęt do którego podłączę zewnętrzną antenę o dużej mocy. Myślałem o Huawei B593 czy D-Linku DWR-921. Teraz wpadł mi jeszcze pod oko Dovado Pro. Warto dopłacać do Dovado i dokładać sobie dodatkową rzecz do martwienia się (zewnętrzny modem)? Funkcje jakie ma Dovado to praktycznie to samo co reszta z wyjątkiem kilku dodatków, nic nadzwyczajnego, użytych podzespołów doszukać się nie mogę, pewnie takiej samej klasy, jedynie dwie rzeczy są na papierze lepsze: switch gigabitowy (nie taki wielki koszt, kupić go oddzielnie), dwie anteny 3dbi WiFi (może obejmie mój dom jednorodzinny na odludziu, a może będzie tak jak mój D-Link DIR-615 kupiony za 30zł, ale nie powinno być gorzej, Huawei E5180 jest trochę gorszy jednak).

A może jest coś jeszcze innego? Proszę o propozycje.

Ogólne wymagania/priorytety:
Liczy się dla mnie przede wszystkim stabilność, bezproblemowa praca, bezpieczeństwo, zasięg i szybkość. Nie należę do osób, które lubią bądź używają nowych super bajerów czy innych wodotrysków, więc np. takiego wbudowanego NASa nawet nie będę tykał, postawię sobie serwer. A no właśnie, mam na pewno większe wymagania niż przeciętny użytkownik, mam serwer, komputer, kilka urządzeń mobilnych, szybkość po LANie ma być zawsze gigabitowa (ok. 100MB/s), a nie poniżej, WiFi stabilne i wystarczające do streamowania czego bym nie chciał sobie streamować, a jak wrzucę 100 torrentów (na domyślnych ustawieniach) mam nadal być w stanie włączyć googla czy obejrzeć coś na yt (nie musi być w fullhd).


Konkrety:
Jaki modem zakupić jeśli zdecyduję się na Dovado Pro? Chcę mieć najszybsze LTE jakie aktualnie jest (na przyszłość się przyda), a jednocześnie wszelkie technologie 3G jakie są obsługiwane (bo na razie używam 3G i chcę wycisnąć co się da), największą wydajność, stabilność i bezpieczeństwo.
Z tego co wyczytałem najlepszy jest Huawei E398, ale dobre są też E3372 i E3276. Czym się one różnią, dlaczego jeden jest lepszy od drugiego? Jaką konkretnie wersję brać? Znalazłem tutaj np. ciekawą rzecz: http://forums.whirlpool.net.au/forum-rep...&p=6&#r104
Huawei E3276 (Regular version): 150Mbps
Huawei E3276 (Hi-Link version): 103.9Mbps
Z tego wynika, że Hi-Link, który miał być szybszy jest wolniejszy. Na dodatek to ponoć najgorszy z tych 3 modemów, a wyciąga 150Mb/s i jest tym, który testuje sam team Dovado. Widziałem też w jednym temaciu tutaj na forum, ktoś miał problem z E398 i Dovado Pro, a inni nie mieli.Jestem w kropce.

Co do anten, jakie będą najlepsze? Chcę by miały jak największą moc, choć 1000zł to za nie nie dam Smile Poza tym chcę móc je podłączyć i do Dovado z jakimś modemem i do Huawei B593 czy D-Link DWR-921 (gdybym zdecydował się przejść na nie z Dovado).

Mieszkam między miejscowością Bałtów, a Ostrowiec Świętokrzyski, w tych dwóch miejscach są właśnie BTS-y. Z moich informacji wynika, że w Ostrowcu jest LTE (i jak powiedziałem 0 kresek na E5180), a w Bałtowie 3G (20Mb/s osiąga i 5/5 kresek). Wspominam o tym, bo nie zaszkodziło by spróbować połączyć się z tym LTE, a jednocześnie chcę mieć anteny, które będą wspierać wszystko co oferują mi tutejsze BTS-y (lub więcej). Myślałem oczywiście o kierunkowych, ale może lepiej dookólne?

Czy do modemu USB też podłącza się dwie anteny, takie same jak do zintegrowanych rozwiązań? Wystarczy jakaś przejściówka z SMA itp. za kilka złotych?

Czy sa jakiekolwiek wady użycia modemu USB zamiast zintegrowanego rozwiązania? Tj. słabsza moc, słabszy sygnał/zasięg, słabsza wydajność (niewystarczająca do obsługi wielu rządań do sieci itp.), brak możliwości użycia standardowych anten (jakieś inne, albo na jedna zamiast dwóch)?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: wojteks »

Tego E5180 masz z jakiej sieci?

Jak chcesz mieć spokój i sprzet włacz i zapomnij to kup Huawei B315 z Plusa/CP, zapomnij o protezach typu modem USB + router (nawet najlepszy).
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19191
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: matek451 »

Jak zawsze brak jednego ale najważniejszego czyli dokładnej lokalizacji a tutaj jeszcze operatora. Podejrzewam, że E5180 bez złącz anten zewnętrznych czyli T-Mobile a w drugiej kolejności Play. Kolejna rzecz to nie kwestą sprzętu jest możliwość 100 połączeń P2P i jednocześnie komfortowe korzystanie z internetu. Tu problemem jest ewentualne działanie LTE w tej lokalizacji. Z praktyki wiem, ze trzeba coś wybrać i dlatego pliki P2P pobieram w nocy( to też kwestia braku limitu w tych godzinach). Teraz dobór sprzętu. Mam ale nie korzystam już z Dovado 4GR( to poprzednik PR) oraz E3276s-153 wersja zwykła. Najpierw zmieniłem na B593s-22 a od wiosny na B315s-22 i też polecam to rozwiązanie. Sam korzystam podobnie jak ty, czyli NAS,2xTV, BD, player, dekodery TV Sat, laptopy, urządzenia mobilne. Tam gdzie trzeba spięte po Gigabit LAN, gdzie brak kabla transmitery PLC a mobilne po WiFI. Zasięg wiFi rozszerzony dodatkowym AP. Póki co B315 daje radę, rozwiązanie typu włącz i korzystaj. Jak ktoś lubi zabawę w alternatywne FW , potrzebuje zaawansowanych funkcji sieciowych, lubi rozwiązywać problemy itp to z reguły wybiera zestaw Router+modem. Jest kilka routerów , które w takim układzie działają OK. Co do PRO to drogi sprzęt a Dovado na bieżąco aktualizuje FW i dodaje obsługę nowych modemów. Ale cena około 550 zł za router bez AC czy 5GHz ale bez modemu LTE to na dzień dzisiejszy przesada. Jeśli masz duży budżet to mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję czyli E5186 , do kupienia w dobrej cenie http://www.ebay.pl/itm/Huawei-E5186s-22 ... SwT5tWIL1y A co do anteny to bez lokalizacji i operatora trzeba się wstrzymać. Na koniec napisz jaki dom chcesz pokryć WiFi, jak wygląda sieć kablowa w domu ( o ile jest) itp. Rozumiem, że swoje centrum multimedialne chcesz oprzeć o LTE i router do niego.
qwertyuiop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-14, 12:14

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: qwertyuiop »

wojteks, z T-mobile. Ma simlock czy nie?
Do tego co o nim napisałem, raz się zresetował w nocy po jakichś 120-130h działania i teraz ma na liczniku 40 bez resetów. Czasem też zwolni internet z jakiejś przyczyny.

Sam nie wiem z tym Huaweiem. To taka masówka, typowo konsumencka marka, patrząc na ich telefony to nie jest nadzwyczajnie. A Dovado z kolei wydaje się robić porządny sprzęt nastawiony na stabilność i zdaje się też bezpieczeństwo (a z tym cudów nie ma w takich D-Linkach czy Huawei, ale to nadal nie Linux/BSD itp.). Zanim przeszedłem na mobilny planowałem robić własny router na pfsense (albo kupić coś porządnego Mikrotika/Ubiquiti/ może Asusa) i nawet użyć UniFi (ale jednak trochę drogi), bo to ponoć jedyne urządzenie, które daje porządny zasięg WiFi. Teraz jednak ma to średni sens.

Jedna fajna rzecz w sofcie Huawei to automatyczne sprawdzanie dostępności uaktualnień, przydałoby się, żeby to był standard.

Ten B315 chyba ma gigabitowy LAN i tą samą cenę co B593 i DWR-921 co by deklasowało całą konsumencką konkurencję.

Co dokładnie masz na myśli mówiąc, że modem + router to złe rozwiązanie?


Co z ostatnimi czterema paragrafami - pytaniami co do złącz antenowych modemu i anteny? To najważniejsze, bo jeśli byłyby problemy z tym to Dovado sporo by stracił.

matek451, to T-Mobile bez jakichkolwiek limitów, brak złącz antenowych, stąd decyzja o wymianie.
A czego dokładnie kwestią jest działanie 100 połączeń P2P? Wcześniej miałem radiówkę z D-Linkiem DIR-615 i TP-Linkiem TL-WA5210G i nic się nie dało w takim przypadku zrobić (kompletnie internet siadał), albo działało szalenie wolno. Limit prędkości pobierania na połowę łącza lub mniej prawie nic nie dawał (jakby overhead wynosił 1/4 łącza, a to niemożliwe). Zmniejszanie ilości połączeń do 50 a nawet mniej w programie znacznie poprawiało komfort. Seedowanie kompletnie było niemożliwe mimo braku żadnego wysyłu, wystarczyło trochę ciągłych połączeń i już przeglądarka mówi, że internetu nie ma. Były też takie przypadki, że jedna strona działała, a reszta nie. Nadal nie wiem co dokładnie jest przyczyną. Podejrzewam, że router mógł mieć z tym wiele wspólnego, bo reset często wiele pomagał z takimi i innymi problemami. Mobilnego na razie tak nie stresowałem. Zasięg 3G na zewnątrz jest świetny, tak jak wspomniałem stabilne 15-20Mb/s z tą malutką antenką na dachu.

Dovado Pro z modemem kosztuje 100-200zł więcej niż reszta moich opcji, nie jest tak drogo, no chyba, że się porówna z routerami bez wbudowanych modemów, wtedy już 400zł.

Dom dwukondygnacyjny, żadnej sieci WiFi u sąsiadów, D-Link DIR-615, postawiony na piętrze pod oknem (czyli w kiepskim miejscu, ale w tym też ten będzie stać, tak najprościej dostać się do dachu, PC i serwera) daje zasięg na cały dom, tylko, że już słabszy na dole (500kB/s to nie są marzenia).

Tak, mobilny internet jako główny i jedyny. Pracuję przez internet, stąd wyższe wymagania.

Co do lokalizacji to wspomniałem, że tylko te dwa BTS-y tu są (Ostrowiec i Bałtów), mieszkam między nimi (droga z Ostrowca na Sienno), ale bliżej do Bałtowa i stamtąd właśnie jest lepszy zasięg. Na mapce T-mobile zasięg 3G jest, a LTE nie, dopiero kilkaset metrów dalej jest plamka.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19191
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: matek451 »

To, że masz E5180 bez złącz to wiedziałem od razu , podobnie jak T-Mobile . Jak bez limitu to pewnie dla Firm i tu popełniłeś duży błąd, bo w T-Mobile był do wyboru B593s-12 lub teraz DWR-921, choć w starej wersji. Co do Huawei to masz słabe wyobrażenie o tej firmie. Na dzień dzisiejszy to numer jeden jeśli chodzi o sprzęt LTE. Żaden producent nie posiada takiej oferty modemów, routerów mobilnych MiFi czy stacjonarnych jak oni. Myślałeś o Mikrotiku to pewnie wiesz, że w tej opcji i tak potrzebowałbyś modemu LTE ale na PCIe i co byś musiał kupić? Oczywiście Huawei ME909u-521 bo wyboru nie ma za dużego. Sierra to dziś Netgear i od tego czasu z modemami u nich kiepsko.Asusy, z nimi bywa róznie. RT-N18 działa z modemami LTE nie HiLink na OFW. Ma dual WAN, loadbalance i są użytkownicy, którzy je chwalą. Z innymi modelami Asusa bywa różnie, z reguły lepiej obsługują modemy LTE na alternatywnym FW. UnFi zawsze możesz użyć i podłączyć jako dodatkowy AP po kablu do routera. Tym bardziej, że na dole raczej AP konieczny( może być nawet ten DIR-615 ustawiony jako AP). Jak chcesz to bierz Dovado, choć dla mnie z modemem 700 zł za taki sprzęt to przesada. Za 900 zł podlinkowałem ci E5186, który w porównaniu z tym zestawem to kosmos. Lokalizacja jeśli chodzi o LTE bardzo trudna. Najbliższy BTS LTE1800 NetWorks w centrum Ostrowca. Dlatego szedłbym raczej w kierunku UMTS2100 z HSPA+DC z BTS-a Bałtów.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

matek451 pisze:Sierra to dziś Netgear i od tego czasu z modemami u nich kiepsko.
Sierra sprzedała dział sprzętu konsumenckiego Netgearowi. Moduły M2M, routery przemysłowe są nadal Sierry. Niestety sprzęt trochę kosztuje.
qwertyuiop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-14, 12:14

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: qwertyuiop »

Monopol nie równa się jakości.
Najbardziej pasowałoby mi jakieś rozwiązanie SOHO, mały, tani sprzęt, ale zbudowany dla korporacji - jakość, funkcje. Niestety takich rzeczy nigdzie nie widzę.
O Mikrotiku myślałem przed przejściem na mobilny internet. Teraz też niby można coś takiego zrobić z modemem na USB, ale na pewno teraz nie mam na to czasu, muszę kupić coś gotowego.

Czy dodatkowy AP = druga sieć WiFi? Jeśli tak to jest to bardzo kłopotliwe rozwiązanie.


W ogóle warto próbować LTE w takim wypadku? Kupować antenę 1800-2100MHz czy coś węższego? A jeśli coś węższego i 3G z Bałtowa to nie wiem czy w ogóle jest sens kupować router LTE, jak nawet anteny LTE nie będzie, Taki Dovado 3GR jest taniutki, tak samo jak różne Huaweie itp.
Sygnał jaki mam na 3G na E5180s-22 umieszczonym w miejscu gdzie będzie antena (ale trochę wyżej):
RSSI: -90dBm
RSCP: -94dBm
ECIO: -4dBm
inny moment:
RSSI: -89dBm
RSCP: -92dBm
ECIO: -3dBm
inny moment:
RSSI: -91dBm
RSCP: -97dBm
ECIO: -6dBm
inny moment:
RSSI: -86dBm
RSCP: -89dBm
ECIO: -3dBm
inny moment:
RSSI: -92dBm
RSCP: -98dBm
ECIO: -6dBm

I w tej chwili na LTE:
RSRQ: -16dB/-17dB
RSRP: -128dBm
RSSI: -93dBm/-95dBm
SINR: -7dBm/-8dBm
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

qwertyuiop pisze:tani sprzęt, ale zbudowany dla korporacji
Takiego czegoś nigdy nie znajdziesz. Rozwiązania liczone w tysiącach. Mam rażenie, że oczekujesz sprzętu korporacyjnego za cenę sprzętu konsumenckiego. Może i byś znalazł używany sprzęt, ale nie LTE.

W twoim wypadku chyba najlepiej byłoby skorzystać z rozwiązania Ubiquiti i Mikrotik.
Ubiquiti Security Gateway + EdgeRouter ER-X-SFP + UniFi AP
Ewentualnie EdgeRouter ER-X-SFP + UniFi AP (ogólny link, jest kilka modeli)
Jako bramę, zasilaną z PoE, Mikrotik RouterBOARD RB912UAG-5HPnD (lub RB912UAG-2HPnD) + moduł np. Sierra Wireless MC7710 (sprawdzony, że działa).

RB912UAG z modułem montujesz gdzieś przy antenie i zasilasz PoE, wyłączasz tam WiFi. Jeśli korzystasz z Ubiquiti Security Gateway wyłączasz w RB912UAG również firewall i robisz bridge z modułu na ethernet, a resztą zajmie się właśnie USG. W przypadku EdgeRouter prawdopodobnie RB912UAG będzie musiało robić za główny router więc firewall, DHCP będą musiały zostać. Dla Ubiquiti i Mikrotik są instrukcje więc możesz dokładniej popatrzeć co i jak.

Moduły mPCIe i RouterBOARD RB912UAG mają przemysłowe zakresy temperatury pracy - jakieś -40°C - +70°C.


Wszystko to głośne myślenie i pomysł, który, niestety, jest kosztowny.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19191
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: matek451 »

Rozwiązanie SOHO to właśnie Huawei i on nie ma monopolu ale po prostu zostawił konkurencję daleko z tyłu. Inni jak ZTE, D-Link, TP-Link czy nawet Asus lub FritzBox nie dorównują Huawei w temacie LTE ,a Sierra to już teraz tak jak pisał sprzęt profesjonalny. Są oczywiście routery LTE, profesjonalne mało znanych Firm za około 2 tysiące ale to inna bajka. Na dzień dzisiejszy B315s-22 to najlepszy wybór w relacji możliwości /cena. Podobnie jak E5186, który właściwie nie ma konkurencji. Próbuje im dorównywać D-Link z DWR-956 ale tego trudno kupić, szczególnie nowego. Przez pewien czas były używki po około 500 zł. Widać , że nie znasz tematu bo porównujesz zabytkowy Dovado3GN z Huawei, których jest cała masa. Czy to ci się podoba czy nie to na dzień dzisiejszy chiński Huawei jest liderem sprzętu SOHO LTE a za nim długo, długo nic. Zakup sprzętu bez LTE w obecnej sytuacji to wielkie nieporozumienie. Parametry sygnału na 3G z Bałtowa niewiele mówią bo nie wiemy czy E5180 korzysta z UMTS900 czy UMTS2100 z HSPA+DC z tej lokalizacji. Poziom w domu wskazuje raczej na UMTS900 z wolnym HSPA+. Tak jak pisałem dobór anteny zależny od wyboru częstotliwości, tu nie ma sensu kupować anteny do wszystkiego czyli do niczego( szerokopasmowej).UMTS900 czyli antena na 900MHz ale osiągi w sieci NetWorks na tej częstotliwości w praktyce słabe a latem czy zimą jak w Bałtowie przybędzie turystów może być lipa. Lepiej z UMTS2100 z HSPA+DC, tu większe prędkości i większa pojemność sieci. Antena panelowa na 2100MHz. Na koniec LTE, parametry właściwie wykluczające działanie , dla porównania http://tplink-forum.pl/faq-sieci-komput ... gnalu-lte/ Antena Dual LTE1800MHz o dużym 15-17dBi i krótkim w celu uniknięcia strat powinna je poprawić o około 20-25dBm( zysk anteny+ zysk z tytułu przeniesienia poboru sygnału na zewnątrz).Trzeba kupić i zrobić testy LTE, w razie czego zwrócisz. Bez anteny to nawet o stabilnym 3G z UMTS900 zapomnij. Dodatkowy AP pracuje oczywiście w tej samej sieci co router główny, DIR-615 łączysz z nim ale LAN-LAN. Nadajesz mu adres z zakresu routera ale spoza jego DHCP. Na DIR wyłączasz jego DHCP, ustawiasz sieć WiFi na inny kanał niż router główny, wpisujesz te same zabezpieczenia i korzystasz. Sieć w całym domu tworzy router główny, urządzenia z niego korzystające i te z AP są w jednej i się wzajemnie widza. Udzieliłem ci pełnego wsparcia, właściwie wyczerpującego temat. Ewentualne rady mogą dotyczyć jeszcze tylko wyboru i konfiguracji zestawu router+modem LTE jrśli na taki się zdecydujesz oraz doboru konkretnej anteny. Twoją sprawą jest jak je wykorzystasz i jaka podejmiesz decyzję. Rozwiązania Michała to inna półka cenowa i technologiczna a przede wszystkim właściwie nie możliwa do wykonania i konfiguracji przez laika.
qwertyuiop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-14, 12:14

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: qwertyuiop »

Nie będę na razie myślał o Mikrotikach i Ubiquiti (tak, to miałem na myśli mówiąc tani sprzęt korporacyjny), jestem bez internetu i muszę coś szybko postawić, więc gotowca, a jak wystarczy to super.

Jeśli bym miał nieużywać LTE to po co dopłacać. Wszystkie parametry sygnału, które podałem są z routerem na dachu (te LTE też). Czy to możliwe, żeby to był UMTS900 z HSPA+, gdy mam transfery nawet i 23Mb/s (2.7MB/s pobór gry na steam)? HSPA+ ma z tego co wiem 21Mb/s max teoretyczną szybkość, a teoretycznych szybkości się nie osiąga..

Ten link do tplink-forum.pl nie działa.

Ten zysk 20-25dBm chyba będzie mniejszy, bo jak mówiłem te parametry to z dachu, a nie z domu. Jak rozumiem LTE stabilnie u mnie nie podziała nawet przy dobrej antenie i jedyna sensowna opcja to 2100MHz? W takim wypadku jaką antenę zakupić?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

matek451 pisze:Rozwiązania Michała to inna półka cenowa i technologiczna a przede wszystkim właściwie nie możliwa do wykonania i konfiguracji przez laika.
O ile przy Mikrotik + moduł trzeba trochę rzeźbić tak jeśli chodzi o Ubiquiti to pociskać wtyczki i wyklinać wszystko w aplikacji. Tak czy inaczej, fakt, inna półka. ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19191
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: matek451 »

Widzę, że chcesz oszczędzać na tym na czym nie warto. Więc powtórzę jeszcze raz , nie kupuje się nic co nie obsługuje LTE 4 kategorii (150Mb/s). Do tego musi obsługiwać FDD LTE1800, LTE800, LTE2100 i LTE2600 oraz TDD2600. Po prostu to częstotliwości obecne i przyszłe polskich operatorów. Zakup innego sprzętu to kasa w błoto, dotyczy to modemów i routerów z wbudowanymi modemami. Te wymagania spełnia B315s-22, który obsługuje też HSPA+DC na UMTS2100. Ten test sygnału wygląda właśnie na DC ale tak jak piszesz na zewnątrz na kominie to możliwe. Antena na 2100MHz da jeszcze około 12-15dBi realnego zysku( zależnie od dł. kabla). Polecany panel http://www.cybertech.com.pl/p84,antena- ... s2100.html Na Dual LTE1800 MHz 15-17dBi z krótkim kablem możliwy zysk 12-15dBi w stosunku do tego osiągniętego. Trudno powiedzieć czy to wystarczy do stabilnego połączenia i jakie będą osiągi. Tylko test może to pokazać.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: jarek7714 »

Moim zdaniem kupowanie modemo-routera B593s-22, B315s-22 na wolnym rynku za "grubą" kasę to czyste wyrzucanie pieniędzy w błoto (co innego jak kupujemy ten sprzęt za grosze razem z usługą dostępu do internetu), zwłaszcza gdy oczekujemy dodatkowych funkcji, których ten sprzęt nie obsługuje i obsługiwać nie będzie. Teraz co do przewagi stabilności modemo-routera w stosunku do prawidłowo zasilanego modemu USB-nie ma żadnej różnicy (poza HiLinkami, które w okresie letnim wymagają rozebrania obudowy-bez tego lubią się restartować, pewnie że jak się chce udowodnić że jest inaczej to wystarczy podłączyć takowy modem do niskobudżetowych routerów MR3020/3220/3420, które nie spełniają wymagań dla modemów LTE nie tylko w kwestii zasilania). Wiele osób ma mylne wyobrażenia o modemach LTE USB (możliwości obliczeniowe zastosowanego w nich chipu-CPU/RAM przewyższają mocą obliczeniową wiele routerów domowych-taki MR3420 z 32MB RAM wypada śmiesznie z E3276 z 256MB RAM). Teraz w szczegółach-od początku korzystania z modemów LTE USB (E398-ten model wymaga wyjątkowo wydajnego zasilania, także nie polecam do "pierwszego lepszego routera", lecz do dziś mi działa z LTE RBM na DIR-505), nie miałem z nimi problemów-1,5 roku temu nabyłem od Plusa B593s-22 przy kolejnym kontrakcie, wówczas postanowiłem sprawdzić okrzykniętą jego "doskonałość" i niestety poległ po 40 dniach połączenia (zerwał połączenie z siecią i nie potrafił nawiązać bez resetu zasilania), wcześniej działające modemy E398/E3276/E3372 miały dłuższe statusy pracy i nie były zrywane zawieszeniem połączenia (aktualizacje firmware w routerach), teraz life

Kod: Zaznacz cały

 Status:PołączonyCzas połączenia:16d, 00:02:14 CSQ:26RSSI:-61 dBmMCC MNC:260 01LAC:- (-)CID:- (-)RSCP:-145 dBmEc/IO:-32 dBRSRP:-83 dBmRSRQ:-14 dB  Urządzenie:huawei E3276 HiLink 
-tutaj akurat używam wersji HiLink ze względu że na WDR3600 mam zainstalowane Gargoyle 1.6.2.2 i jest serwerem OpenVPN, a ta wersja softu nie obsługuje nowych sterowników dostępnych pod OpenWRT dla połączenia NDIS E3372 (ten mam w wersji zwykły modem i testuje go teraz na pakiecie Aero2/LTE pod Tomato z nowym sterownikiem na staruszku Asusie WL500gp). Jeżeli ktoś chce full opcję z bdb WiFi +modem LTE, to Mikrotik i HiLink, jeżeli opcję full z dostatecznym WiFi to OpenWRT i dowolna wersja modemu E3372 lub opcja jeszcze inna, rozwiązanie budżetowe ale z doskonałym skutkiem http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=9974&p=5 i do tego dowolny wydajny z rozbudowanymi możliwościami router/AP (np. UniFi Ubiquiti Networks). Sam też nie pozbywam się B593s-22, gdyż użyję go ze względu na możliwość zasilenia po ethernecie (przy zastosowaniu adaptera), w innej lokalizacji-jak zmienię dostawcę. Nie jest to jednak żaden High-End w stosunku do modemu USB LTE. :)
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

jarek7714 pisze:Moim zdaniem kupowanie modemo-routera B593s-22, B315s-22 na wolnym rynku za "grubą" kasę to czyste wyrzucanie pieniędzy w błoto (co innego jak kupujemy ten sprzęt za grosze razem z usługą dostępu do internetu)
Prawda leży gdzieś w połowie drogi. Trzeba przeliczyć czy taki sam kontrakt bez sprzętu i ze sprzętem to różnica zakupu sprzętu na wolnym rynku czy nie i dopiero wtedy mówić co się bardziej opłaca.

Z hilinkami, przynajmniej z E3276s-151, jest jeden problem - sprzęt nie pamięta PINu karty. Niby zwraca ok, ale po ponownym podłączeniu i tak trzeba go podawać. Problem przy kartach Orange.

Że nie ma jeszcze na rynku małego modemu zewnętrznego zasilanego po PoE.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19191
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: matek451 »

Jak nie ma jak jest, to o czym tutaj pisaliśmy tylko zamiast Sierry modem Huawei i do tego antena Dual LTE1800MHz i masz zew. modem LTE z zasilaniem POE . Tanio nie jest http://www.technologic.pl/p468,easybrid ... 5hpnd.html
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: jarek7714 »

ja.michal pisze: Prawda leży gdzieś w połowie drogi. Trzeba przeliczyć czy taki sam kontrakt bez sprzętu i ze sprzętem to różnica zakupu sprzętu na wolnym rynku czy nie i dopiero wtedy mówić co się bardziej opłaca.
W praktyce od kilku lat w Plus i Orange ten sprzęt jest oferowany przy niewygórowanych abonamentach (a przy ofertach z DUK to już bonusowo-licząc średnią cenę rynkową to przy kontrakcie na 2 lata w Plusie, rok abonamentu jest za free). Gdy zależy nam na ofercie econo, bez sprzętu, którego również nie mamy-to zakup modemu LTE/USB może być dobrym wyborem (bo już za cenę ok. 100zł możemy nabyć E3372). Ja widzę tylko jeden czynnik przemawiający za modemo-routerem np. B593/B315-większe wzmocnienie sygnału z wbudowanych anten (niestety w 8/10 przypadków wskazane jest użycie anteny zewnętrznej, które daje bardziej wymierny efekt-jak porównam użycie B593 na wbudowanych z E398/E3276/E3372, to modemo-router osiąga wyższe transfery, gdy jednak podłączę antenę zewnętrzną to w transferach nie ma żadnej różnicy).
ja.michal pisze: Z hilinkami, przynajmniej z E3276s-151, jest jeden problem - sprzęt nie pamięta PINu karty. Niby zwraca ok, ale po ponownym podłączeniu i tak trzeba go podawać. Problem przy kartach Orange.
Tak, ale można zrezygnować z wersji HiLink, gdyż na nowych sterownikach od Huawei pod OpenWRT-CC/Tomato E3276/E3372 działają świetnie (pin mamy konfigurowalny).
ja.michal pisze: Że nie ma jeszcze na rynku małego modemu zewnętrznego zasilanego po PoE.
Jest inny Mikrotik http://openrouter.info/forum/viewtopic.php?f=39&t=3639 -problemem jest CPU AR9331-w którym obsługa USB kuleje, lecz pojawiły się już nowe produkty http://www.gl-inet.com/download/product ... 150930.pdf - GL- MT300N wygląda całkiem ciekawie (problemem jest dostępność na polskim rynku), propozycja @ matek451 ma na celu jedynie drenaż kieszeni konsumenta (zwykły zewnętrzny punkt dostępu LTE, B593s-22 przy pomocy dodatkowego adaptera, spokojnie możemy zasilić po dobrej jakości skrętce na odcinku 10m-12V).
jareq
qwertyuiop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-14, 12:14

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: qwertyuiop »

Czy ja jestem ślepy czy B315 naprawdę nie ma opcji przypisywania adresom MAC stałych adresów IP w sieci lokalnej? Nawet nie ma opcji by podejrzeć jakie urządzenia mają IP. Jak w takim wypadku mam ustawić przekierowywanie portów (wymagane podanie IP)? Przecież nie będę przekonfigurowywał routera za każdym razem jak wyłączę komputer, albo prądu nie będzie...

Mam wersję z Plusa.

Przy okazji, zasięg na nim był 3 kreski DC-HSPA+, po aktualizacji 5 kresek (jakieś 20dB więcej), współczuję ludziom, którzy kupują takie rzeczy przy premierze...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

jarek7714 pisze:W praktyce od kilku lat w Plus i Orange ten sprzęt jest oferowany przy niewygórowanych abonamentach (a przy ofertach z DUK to już bonusowo-licząc średnią cenę rynkową to przy kontrakcie na 2 lata w Plusie, rok abonamentu jest za free).
Fakt, w Orange i Plusie od dawna nie bardzo opłaca się brać umowy bez sprzętu. Czyli to o czym napisałem wyżej - należy przeliczyć.
jarek7714 pisze:Jest inny http://openrouter.info/forum/viewtopic.php?f=39&t=3639 -problemem jest CPU AR9331-w którym obsługa USB kuleje, lecz pojawiły się już nowe produkty http://www.gl-inet.com/download/product ... 150930.pdf - GL- MT300N wygląda całkiem ciekawie (problemem jest dostępność na polskim rynku)
Miałem na myśli bardziej coś jak GL- MIFI. Taki modem LTE zasilany przez PoE, dokładniej to mała płyta z zasilaniem PoE, slotem SIM i mPCIE. Coś jak RB912UAG-5HPnD/RB912UAG-2HPnD, ale bez WiFi i w gotowej mini-obudowie. W przypadku RB912UAG trzeba wszystko niezależnie kompletować.
qwertyuiop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-14, 12:14

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: qwertyuiop »

No i już przed chwilą musiałem resetować tego Huawei B315, wytrzymał trzy dni, trzeba będzie kupić coś innego. Panel kontrolny routera nie odpowiada na żądania, cały internet nie działą oprócz jednej witryny. Reset i działa znowu. Na dodatek serwer i jeden z telefonów nie są nawet jeszcze podłączone, a internetu używam dosyć nieobciążająco, w torrencie np. tylko 2 połączenia aktywne, zero kB/s transferu. Port forwarding nie da się w ogóle zrobić, bo to zdaje się, że jest zmienne IP. Stałych IP w LANie chyba się też nie zrobi.

Najlepsze wyniki jakie udało mi się zrobić (6 rano): 24Mb/s download, 3,86Mb/s upload, 42ms ping. DC-HSPA+ oczywiście. Spada do 12-16Mb/s, ale raczej trzyma się okolic 20Mb/s. Czasem też jest dłuższy lag przy włączaniu jakiejś strony, niekoniecznie z winy sieci, może to i router.

Zintegrowana antenka w Huawei LTE cube:
najlepiej:
RSSI (moc) -84
ECIO (jakość) -3
najgorzej:
-88
-6

Z anteną Cybertech 17dbi 2100MHz:
najlepiej:
-84
-2
najgorsza moc:
-85
-2
największa moc i najmniejsza jakość:
-77
-9

Antenę umieściłem jednak znacznie wyżej niż miałem zamiar, kilka metrów nad dachem. Różnic w działaniu internetu z anteną nie zauważyłem.
Ostatnio zmieniony 2015-11-24, 15:05 przez qwertyuiop, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: wojteks »

qwertyuiop pisze:Port forwarding nie da się w ogóle zrobić, bo to zdaje się, że jest zmienne IP. Stałych IP chyba się też nie zrobi.
Dostawcy blokują ruch przychodzący inicjowany z internetu więc bez wykupienia (o ile operator ma w ofercie) zewnętrznego IP (stałego lub zmiennego) nic na to nie poradzisz nawet jak będziesz miał inny router.
Nie pomagam na PW!
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: barek16 »

wojteks Jemu chodzi chyba o stałe IP dla klientów w Lanie. Tzn żeby np po MAC przypisać stały adres dla danego urządzenia.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: jarek7714 »

qwertyuiop pisze:No i już przed chwilą musiałem resetować tego Huawei B315, wytrzymał trzy dni, trzeba będzie kupić coś innego. Panel kontrolny routera nie odpowiada na żądania, cały internet nie działą oprócz jednej witryny. Reset i działa znowu. Na dodatek serwer i jeden z telefonów nie są nawet jeszcze podłączone, a internetu używam dosyć nieobciążająco, w torrencie np. tylko 2 połączenia aktywne, zero kB/s transferu.
W ogóle nie jestem zaskoczony, mnie też się zdarza że polecam komuś tego typu produkt-w dwóch przypadkach: 1-klient jest "blady i zielony" , zaczyna przygodę z produktami sieciowymi; 2-nie ma kasy, innego dostępnego modemu, routera obsługującego modem, sprzęt bierze razem z kontraktem u operatora na abonament "za grosze" i jest pewien że usługa będzie mu dzałąć w miejscu użycia bez dodatkowej anteny zewnętrznej. Podsumowując-w stosunku do modemu LTE/USB powstał pewnien syndrom "dużego…" (wywołany rzuceniem się klientów na tanie routery TL serii MR i wołaniem później pomocy na różnych forach). Cztery lata używam E398-działa świetnie, jest wyjątkowo prądorzerny w porównaniu do E3372, j.w. pisałem powstał mit na temat działania modemów USB/LTE-bo niemalże identycznej wielkości co wcześniejsze HSDPA/HSPA, które działały różnie, a dzieli je technologiczna przepaść (to tak jakby Toyotę Yaris porównać z fiatem 126p), u mnie nawet latem przy ekstremalnych temperaturach [ponad 40*] E3276HiLink nawet "nie miałknął"-poprostu go rozebrałem z plastikowej obudowy i przypiołem opaską radiator, gdyż HiLinki tworząc NAT są o wiele bardziej obciążone). Działa 24h/24h, rozłączany jest tylko przez PGE i mnie jak czasami potrzebuję go zabrać w inne miejsce

Kod: Zaznacz cały

 Status:PołączonyCzas połączenia:21d, 02:35:49 
.
qwertyuiop pisze:Port forwarding nie da się w ogóle zrobić, bo to zdaje się, że jest zmienne IP.
To akurat nie ma specjalnego znaczenia-bo musisz najpierw wykupić usługę (o ile operator udostępnia takową-dostępne w Plus/Orange/T-Mobile), j.w. pisał @wojteks i to zmienne IP nie jest aż tak często zmienne-o ile jest aktywna sesja (mnie się zmienia tak raz na 3 tygodnie). Wszystkie funkcje przekierowań i wiele innych funkcji sieciowych (mój oprócz obsługi modemu, jest print serwerem, serwerem OpenVPN, klientem sieci TOR, webcam serwerem) masz na routerach obsługujących modemy LTE pod OpenWRT (tutaj cena nowego routera zaczyna się już od 50zł i w zależności od konkretnego modemu wskazana jest znajomość obsługi Putty/SSH-nowy E3372, do wcześniejszych modeli konfiguracja sprowadza się do GUI routera) i Tomato (tutaj cała konfiguracja jest dostępna z GUI routera-niestety wydajne routery pod pomidorka to poprzeczka cenowa Dovado).
qwertyuiop pisze: -88
-6

Z anteną Cybertech 17dbi 2100MHz:
najlepiej:
-84
-2
najgorsza moc:
-85
-2
największa moc i najmniejsza jakość:
-77
-9

Antenę umieściłem jednak znacznie wyżej niż miałem zamiar, kilka metrów nad dachem. Różnic w działaniu internetu z anteną nie zauważyłem.
Coś z tą anteną masz "nie halo", albo montaż zawiódł, albo ustawiona nie dokłądnie (zbyt mały z niej zysk dB). P.S Wskazany poziom sygnału do HSPA to poniżej -80dB.
jareq
qwertyuiop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-14, 12:14

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: qwertyuiop »

Zamontowana jest bardzo wysoko, z racji tej wysokości, nie ruszałem anteny w pionie, została ustawiona równoległe do rury. Antena wycelowana odrobinę w bok od stacji nadawczej (która jest 6km stąd), bo tam był minimalnie gorszy sygnał, prawdopodobnie wina lasu na wzgórzu. Pomiary wykonane w nienajlepszej pogodzie, trochę deszcz kropił tamtego dnia. Teraz np. jest -80 i -3. -77 to też jest różnica, tyle, że wtedy ECIO rośnie i lepiej ten internet działa, jak ECIO jest mniejsze (wyższe transfery).
qwertyuiop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-14, 12:14

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: qwertyuiop »

Wszyscy proponują te Mikrotiki, a co stoi na przeszkodzie zrobić router z normalnych komputerowych części x86 i podłączyć do niego modem USB? To wydaje się i tańsze i szybsze i prostsze od Mikrotika.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

Szybsze ok, ale czy tańsze? Porównaj zużycie energii przez sprzęt z x86 na pokładzie. Chyba już lepiej użyć Raspberry Pi, Banan Pi czy Andruino jeżeli chcemy kombinować.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: wojteks »

qwertyuiop pisze:To wydaje się i tańsze i szybsze i prostsze od Mikrotika.
Jest większe, bierze więcej prądu (obie cechy czasami są krytyczne), nie ma dedykowanych gniazd mPCI używanych dla kart WiFi. Czy łatwiejsze to można dyskutować, Linux na PC (przecież nikt nie robi routera na Windows) a Mikrotik OS to też Linux więc gdzie róznica.
Nie pomagam na PW!
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: jarek7714 »

qwertyuiop pisze:Wszyscy proponują te Mikrotiki, a co stoi na przeszkodzie zrobić router z normalnych komputerowych części x86 i podłączyć do niego modem USB? To wydaje się i tańsze i szybsze i prostsze od Mikrotika.
Mikrotik to oprogramowanie uniwersalne (taki "prawie" OpenWRT premium z licencją), jednakże do użytku z modemami USB/LTE jest więcej niż cienki. Jest stabilny lecz mało wydajny (gdybyś potrzebował wydajnego sprzętu na Mikrotiku to wówczas wskazane jest użycie platformy x86), na identycznych routerach-CPU/RAM, routery pod OpenWRT/DD-WRT osiągają o wiele większą wydajność. Na plus Mikrotika można zapisać wydajność WiFi (różne opcje tej łączności, zwiększające wydajność-oczywiście z innymi Mikrotikami). Do użytku domowego, na tak zmiennych łączach (również na bardzo wydajnych łączach z podstawowych zalet-czyli wyrafinowanego QoS nie ma potrzeby korzystać), QoS się nie sprawdza. Support tego systemu jest kiepski (jak na YT nie znajdziesz, to na forach więcej będzie wymądrzeń niż rzeczowych podpowiedzi). OpenWRT z obsługą modemów 3/4G wyprzedza go "2 kroki do przodu" i działa bardzo stabilnie (to nie era routerów z 16/32MB RAM)

Kod: Zaznacz cały

 Nazwa urządzenia:Gargoyle
Wersja Gargoyle:1.6.2.2 (r42647), by obsy
Model:TP-Link TL-WDR3600 v1
Konfiguracja urządzenia:Brama sieciowa
Zajętość pamięci RAM:42.9MB / 123.6MB (34.7%)
Połączenia:30/4096
Średnie obciążenie CPU:0.00 / 0.06 / 0.11  (1/5/15 min.)
Czas pracy:24 dni, 5 godz., 3 min.
Bieżąca data i czas:2015-11-26 00:34 CET
Adres IP WAN:192.168.1.100
Maska podsieci WAN:255.255.255.0
Adres MAC WAN:58:2C:80:...
Adres bramy WAN:192.168.1.1
Serwer(y) DNS WAN:208.67.220.220 
208.67.222.222 
.
qwertyuiop pisze:Zamontowana jest bardzo wysoko, z racji tej wysokości, nie ruszałem anteny w pionie, została ustawiona równoległe do rury. Antena wycelowana odrobinę w bok od stacji nadawczej (która jest 6km stąd), bo tam był minimalnie gorszy sygnał, prawdopodobnie wina lasu na wzgórzu. Pomiary wykonane w nienajlepszej pogodzie, trochę deszcz kropił tamtego dnia. Teraz np. jest -80 i -3. -77 to też jest różnica, tyle, że wtedy ECIO rośnie i lepiej ten internet działa, jak ECIO jest mniejsze (wyższe transfery).
Zysk z anteny jest nieodpowiedni w stosunku do podanych wartości na antenach wbudowanych (nie wiem-być może masz zbyt długi kabel?)
jareq
qwertyuiop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-14, 12:14

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: qwertyuiop »

A na czym opieracie te swoje twierdzenia o energożerności x86? Jakieś źródła? Zwykłe routerki zużywają często 15W, tania płytka z procesorem i pendrive nie zużyje wiele więcej.

Mikrotik jest raczej trudniejszy niż gotowe routerowe systemy typu OpenWRT, a takie systemy można instalować na normalnym x86, czysty linux to raczej mnóstwo roboty jak na zwykły router, przecież to trzeba samodzielnie zabezpieczyć, skonfigurować, a najlepiej jeszcze zrobić mikro dystrybucję.

Kabel antenowy ma 10 metrów.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

Sprawdź parametry procesora, płyty, i całej reszty podzespołów.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: jarek7714 »

qwertyuiop pisze:A na czym opieracie te swoje twierdzenia o energożerności x86? Jakieś źródła? Zwykłe routerki zużywają często 15W, tania płytka z procesorem i pendrive nie zużyje wiele więcej.

Mikrotik jest raczej trudniejszy niż gotowe routerowe systemy typu OpenWRT, a takie systemy można instalować na normalnym x86, czysty linux to raczej mnóstwo roboty jak na zwykły router, przecież to trzeba samodzielnie zabezpieczyć, skonfigurować, a najlepiej jeszcze zrobić mikro dystrybucję.
Aż tyle routery nie zużywają energii (pomijając wersje z "ac" i oparte na Broadcom), taki WDR3600 coś ok. 6-7W, WDR3500 ok. 3W. Są bardzo dobre rozwiązania dla x86 http://pcengines.ch/apu2b4.htm, niestety nie są tanie i wymagają dodatkowych komponentów, instalacji oprogramowania, a te nowe routery Netgera/TL są tanie/wystarczająco wydajne/stabilne i gotowe do pracy po rozpakowaniu. Taki wydajny składak to wydatek ok. 1000, który też trzeba zabezpieczyć latem przed przepięciami w trakcie burz, a np. taki Nexx WT3020 kosztuje 50zł, kupujesz do tego E3372 za 100-zestaw ma o wiele większe możliwości od B315, a jak się uszkodzi to bez żalu wyrzucasz i kupujesz 2 zestaw (zamierzam sobie taki zestaw z kompletować na działkę, muszę poszukać adaptera zasilania na microusb).
qwertyuiop pisze: Kabel antenowy ma 10 metrów.
To źle antena współpracuje z tym modemo-routerem, zbyt mały zysk.
jareq
ODPOWIEDZ