Dobór anteny pod lte

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sylwu
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-20, 12:07

Dobór anteny pod lte

Post autor: sylwu »

Witam forumowiczów.
W końcu postanowiłem poszukać jakiejś alternatywy do neostrady 1mbs :)
Zdecydowałem się na internet mobily. Bez limitów LTE. Rozważałem abonament plusa ale trafiłem na RBM bez limitu (ta z allegro).
Kupiłem ruter TP-Link TL-MR3420 v2 + modem usb huawei e3372.
Wszystko działa dobrze, prawie dobrze bo ruter ma problemy z wifi gdy działa na modemie, ale nie o tym tutaj.
Mieszkam w opolskim, w miejscowości Wysoka (koło Góry Św. Anny). Na mapce zaznaczyłem zielonym punktem.
Obrazek
wg mapy są
nadajniki sferii lte800, play lte1800, tmobile lte1800 w odległosci ok 1km mam kontakt wzrokowy
nadajniki sferi lte800, orange lte1800 w odległosci 7-9km mam kontakt wzrokowy
dużo nadajników lte1800 w strzelcach opolskich odległosc ok 11-13km

Zasięgu lte z playa mam w domu 2-3 kreski.
Chciałbym dokupić jakąś dobrą antenę lte pod modem podany wyżej. Co polecacie?
Czy długość kabla anteny ma wpływ na sygnał? Umieściłbym antene na dachu więc kabel by miał ok 10-20m.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19191
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: matek451 »

Do BTS-a LTE1800 w Wysokiej, strzelecka masz około 1 km . Jakie masz parametry sygnału LTE tylko nie w kreskach, modem HiLink czy wersja zwykła? Przy tej odległości i widoczności BTS-a powinna wystarczyć antena Dual LTE1800 Cybertecha o zysku 10dBi. Oczywiście kabel maks 10m. Każdy metr kabla H-155 stosowanego z reguły przez producentów na 1800MHz to strata 0,5dB sygnału.
sylwu
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-20, 12:07

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: sylwu »

Modem mam hilink, sygnał RSSI:-83dBm
Speedtest pokazuje ok 13-15mb dl i 3-4mb ul
Gdy wyjdę na balkon z laptopem prędkość wzrasta do ok 18-20mb dl i 6-7mb ul
Chciałbym wyciągnąć maksymalne prędkości.
Jeśli potrzeba więcej parametrów prosze napisać jakim programem mogę je sprawdzić to dostarczę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19191
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: matek451 »

HiLink powinien mieć szerszą diagnostykę sygnału LTE( Informacja o urządzeniu). Działa z nim też LTEWatchH http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/c ... ltewatch_h ze strony http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php Poziom sygnału na tyle niski, że nawet antena 15dBi Dual LTE1800MHz go nie przesteruje. Warto też sprawdzić prędkości w pobliżu BTS-a aby sprawdzić jak internet działa przy wysokich parametrach sygnału LTE i na ile antena oprócz poprawy sygnału wpłynie na prędkości. Te zależą nie tylko od sygnału ale od obciążenia BTS-a i dosyłu do niego.
sylwu
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-20, 12:07

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: sylwu »

A więc tak zrobiłem szerszą diagnostykę programem ltewatch. Zrobiłem pomiar w 5 miejscach, laptopem z podłączonym modemem. Speedtest z serwerów z Berlina. Godzina pomiarów ok 16-17.

1. Lokalizacja - przy nadajniku

Obrazek

Obrazek

2. Lokalizacja - w połowie odległosci nadajnika do domu.

Obrazek

Obrazek

3. Lokalizacja - balkon nr1

Obrazek

Obrazek

4. Lokalizacja - balkon nr2

Obrazek

Obrazek

5. Lokalizacja - przy routerze (obecna lokalizacja)

Obrazek

dl. ok 6-7 ul ok 1,5


Co o tym sądzicie?
Myslałem już nad miejscem montażu anteny i jest opcja na balkonie nr2 (ok 6-8m kabla) lub nad balkonem nr2, na dachu (ok 10m).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19191
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: matek451 »

Prędkości w pobliżu BTS-a warte zastosowania anteny zewnętrznej. Widać, że jej użycie radykalnie poprawi wyniki. Sprawdzone anteny Dual LTE z Cybertecha http://www.cybertech.com.pl/p130,antena ... -mimo.html kabel do 10M9 możesz zamówić na wymiar) lub http://allegro.pl/antena-sorensen-lte-1 ... 81421.html
sylwu
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-20, 12:07

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: sylwu »

Dzięki kolego za pomocy. Kupię zatem coś z podanych przez Ciebie. Czy w razie czego jest możliwość skrócenia kabla anteny samemu?
Przy okazji zapytam o ruter. Mam wspomnianego wcześniej TL-MR3420 v2. Jak pisałem, z modemem działa prawie dobrze. Prawie bo problemem jest zasięg wifi. Jeśli modem jest odłączony i internet idzie po kablu, wtedy zasię wifi jest spory (na całym domu) i jest stabilny, nie zrywa.
Po podłączeniu modemu zasięg już nie jest taki duży i przy próbie pobrania danych, wifi się gubi i zrywa.
Firmware najnowszy, próbowałem aktywnego huba ale bez zmian. Jedynie przedłużacz usb nieco poprawił sytuację.
I tu moje pytanie. Czy jeżeli zmienię oprogramowanie na gorgoyle jest szansa że to rozwiąże problem? Czy po takiej zmianie jest możliwość powrotu do fabrycznego firmware?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: wojteks »

sylwu pisze:Czy jeżeli zmienię oprogramowanie na gorgoyle jest szansa że to rozwiąże problem?
Nie, to słabiutki tani routerek, ledwie działa jak widzisz na własnym przykładzie.
sylwu pisze:Czy po takiej zmianie jest możliwość powrotu do fabrycznego firmware?
Tak.
Nie pomagam na PW!
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: jarek7714 »

sylwu pisze: Mam wspomnianego wcześniej TL-MR3420 v2. Jak pisałem, z modemem działa prawie dobrze. Prawie bo problemem jest zasięg wifi. Jeśli modem jest odłączony i internet idzie po kablu, wtedy zasię wifi jest spory (na całym domu) i jest stabilny, nie zrywa.
Po podłączeniu modemu zasięg już nie jest taki duży i przy próbie pobrania danych, wifi się gubi i zrywa.
Firmware najnowszy, próbowałem aktywnego huba ale bez zmian. Jedynie przedłużacz usb nieco poprawił sytuację.
I tu moje pytanie. Czy jeżeli zmienię oprogramowanie na gorgoyle jest szansa że to rozwiąże problem? Czy po takiej zmianie jest możliwość powrotu do fabrycznego firmware?
To słaby router, jeżeli zależy ci na dobrze działającym na nim WiFi to lepiej zamiast HUB-a USB kupić sobie Nexx WT-3020 i na nim uruchomić modem LTE a MR-3420v2 na fabrycznym sofcie ustawić tylko jako AP. http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=9974&p=4. :ok:
jareq
dawidb3
Stały użytkownik forum
Posty: 120
Rejestracja: 2014-10-20, 20:00
Lokalizacja: Kielce

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: dawidb3 »

Podłączę się pod pytanie, czy jest możliwe samemu skrócić kabel?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: Hermogenes »

Tak da się skrócić kabel samemu jeśli ma się trochę zdolności manualnych,a jak nie to do gościa od anten satelitarnych.poz .Hermogenes
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: wojteks »

Hermogenes pisze:a jak nie to do gościa od anten satelitarnych
Pamiętając że oni nie używają złącz SMA/FME a i średnice kabli są inne (czyli inna zaciskarka).
Nie pomagam na PW!
sylwu
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-20, 12:07

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: sylwu »

Dzięki wszystkim za pomoc. Kupiłem już tego sorensena z 10m kablami. Zobaczymy jak się będzie sprawował.
Co do rutera to może spróbuję z tym co poleca jarek7714, ewentualnie możecie polecić jakiś w miarę dobry ruter który poprawnie będzie działał z ww modemem. Jedynie czego wymagam od rutera to dobry zasięg wifi i stabilność. Czy do 200pln da radę coś kupić sensownego? może być używka.
sylwu
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-20, 12:07

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: sylwu »

witam ponownie. wczoraj dostałem antenę. dzisiaj zamontowałem na szybko i oto wyniki

http://105.imagebam.com/download/5hVaCu ... LPIT02.jpg

http://113.imagebam.com/download/z4Hof1 ... .07.26.png

co o tym sądzicie?
wg mnie jest ok, prędkości takie jakie chciałem osiągnąć.

przy okazji zapytam.
mam karte rbm lte bez limitu. czy jest jakiś lejek po przekroczeniu określonej ilości GB w miesiącu? bo ostatnio miałem jakieś wachania i był jakby limit max 2mb/s
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: ja.michal »

Tak, po 100 GB lejek.
sylwu
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-20, 12:07

Re: Dobór anteny pod lte

Post autor: sylwu »

hmm,, w grudniu zassalem ok 170gb i koniec grudnia/początek stycznia miałem dni max 2mb/s. teraz jest już ok
ODPOWIEDZ