ATK 10 na 5,5km

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
1234kqpr6

ATK 10 na 5,5km

Post autor: 1234kqpr6 »

Czy jesli umieszcze antene ATK10 na wysokosci ok. 3-4m (nie wiem na ile mi wystarczy kabla) na scianie domu to na odleglosc 5,5km (po drodze jest troche lasow) to bedzie dobrze sciagac zasieg? Teraz mam Rx ok. 87 na Nokii 6630 (oczywiscie wymuszam BTS).
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: ATK 10 na 5,5km

Post autor: Ufo atakuje »

Z tej odległości z anteną ATK10 powinieneś mieć RX na poziomie ~55 dBm, oczywiście jeśli wiesz gdzie jest nadajnik i dokładnie ustawiłeś antenę. Jeśli jest dużo mniej to znaczy, że coś zasłania. Najlepiej umieść antenę jak najwyżej np. na prowizorycznym maszcie to będziesz widział różnicę. 3-4 metry to trochę za mało, kabel zawsze można przedłużyć.
1234kqpr6

Re: ATK 10 na 5,5km

Post autor: 1234kqpr6 »

Teoretycznie to antene moge umiescic na wysokosci ok. 12m (na maszcie od anteny telewizyjnej) tylko w tym przypadku to te 10m kabla z zestawu nie wystarczy, wujek-majsterkowicz mowil, ze bedzie potrzebny kabel o dlugosci ~20m. Niestety ja nawet nie wiem jaki kabel kupic i jak go polaczyc z tym co jest w zestawie z antena, dodatkowo przy takiej dlugosci kabla bedzie calkiem duza strata dBm. Moze ATK20? Wiem gdzie dokladnie jest nadajnik.
Awatar użytkownika
Fazzi
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2007-04-23, 20:50
Lokalizacja: Poddębice k. Łodzi

Re: ATK 10 na 5,5km

Post autor: Fazzi »

Na tę odległośc ATK10 spokojnie wystarczy.
Przedłużacz do kabla antenoweho kupisz na www.agrolan.wirt.pl (ale muszisz się uzbroićw cieprliwość bo długo się czeka na dostawę) albo na www.atel.com.pl.
Ogólnie kabel nie powinien mieć więcej niż 30 metrów długości.
WiFi System = 10 Mbit (w nocy 2 razy szybciej)
Orange CDMA
iPlus LTE
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: ATK 10 na 5,5km

Post autor: Ufo atakuje »

moro pisze:Teoretycznie to antene moge umiescic na wysokosci ok. 12m (na maszcie od anteny telewizyjnej)
Bardzo dobra koncepcja, 12m to już jest dużo. Zysk z umieszczenia wysoko anteny i tak będzie większy niż straty na kablu. Zresztą dla niższych częstotliwości (900mHz) nie są one tak duże. Tu są dane popularnego przewodu H155.
http://www.dipol.com.pl/sklep/e1170.php ... 3bee812c3b

Dipol daje przewód SATEC RF 5 o podobnych parametrach. Zobaczcie, że dla np.800Mhz na 20m jest strata 4,32 dB, więc dla 900Mhz pewnie będzie ~4,5 dB. Sporo, ale mimo wszystko opłaca się podnieść antenę.

Dlatego przy przewodzie 20m należy wybierać mocniejszą wersję- ATK20.
1234kqpr6

Re: ATK 10 na 5,5km

Post autor: 1234kqpr6 »

Fazzi, dzieki za linki na pewno skorzystam. Kupujac na www.dipol.com.pl antene ATK20 bez kabla, bede mogl jakos latwo przymocowac ten kabel, ktory kupie w tym pierwszym, podanym przez Fazziego sklepie? Nie trzeba tam nic kombinowac z lutownica? Gdzies na forum przeczytalem, ze kabel jest przykrecony do ATK'a
Awatar użytkownika
Fazzi
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2007-04-23, 20:50
Lokalizacja: Poddębice k. Łodzi

Re: ATK 10 na 5,5km

Post autor: Fazzi »

W Dipolu kupujesz antenę ATK20 (razem z nią jest 10 metrów kabla). Przedłużacz nie wiem czy oni sprzedają, ale wiem że na Allegro.pl 6-cio metrowy przedłużacz kosztuje 25 zł.
Jest sklep www.agrolan.wirt.pl , tam mają przedłużacz po 2,50 zł za metr. ALE UPRZEDZAM!!! TRZEBA DŁUGO CZEKAĆ NA DOSTAWĘ!!!
Co najmniej 2 a nawet 3 tygodnie!!!

POST_2:

Tu są dane popularnego przewodu H155.
http://www.dipol.com.pl/sklep/e1170.php ... 3bee812c3b

Kolega zapomniał dodać, że ten przewód sprzedają tylko w paczkach po 100 mb.
"UWAGI
Przewód konfekcjonowany w pudełkach jak widać na zdjęciu powyżej.
Na metry jest sprzedawany przewód Tri-Lan

Cena dotyczy 1 opakowania przewodu o długości 100 mb

Cena detaliczna brutto: 262,30 zł."
Także na metry kupisz przewód o nazwie TRI-LAN.

--
Sklejone
Fanta
WiFi System = 10 Mbit (w nocy 2 razy szybciej)
Orange CDMA
iPlus LTE
1234kqpr6

Re: ATK 10 na 5,5km

Post autor: 1234kqpr6 »

Znalazłem na Allegro kosztuje 25zł ale tylko 6 metrów, mało chyba... muszę się wdrapać na drabinę i pomierzyć. I co to będzie lepiej niż kabel w kawałku, jecze większa strata będzie :/
W Dipol'u chyba nie dają do tego Tri-Lan'a wtyczek, a i tak bym za 20m zapłacił ponad 50zł :/
Awatar użytkownika
Fazzi
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2007-04-23, 20:50
Lokalizacja: Poddębice k. Łodzi

Re: ATK 10 na 5,5km

Post autor: Fazzi »

Tak jak Ci pisałem, jedynym wyjściem jest kupić kabel na www.agrolan.wirt.com.pl
Długie czekanie, ale jakość bez zastrzeżeń. Kabelek w pudełku, końcówki odpowiednie takie jak chciałem.
Tylko ten termin jest tragiczny...
WiFi System = 10 Mbit (w nocy 2 razy szybciej)
Orange CDMA
iPlus LTE
ODPOWIEDZ