Problem przy wyborze anteny...

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bro!
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-07-22, 09:26
Lokalizacja: San Francisco, CA

Problem przy wyborze anteny...

Post autor: bro! »

Na początek chciałbym się przywitać ;)
Zacznę od przedstawienia sytuacji:
Mam modem GlobeSurfer iCON Option-u (Era). Mieszkam w małym miasteczku, jeden nadajnik jest w mieście (ok 600m w linii prostej, zabudowa gęsto-średnia) może jednak być on całkiem obciążony ponieważ nie raz idąc przez miasto widzę anteny (chyba UMTS) wycelowane w komin na którym jest nadajnik, drugi natomiast ok 10 km w linii prostej, zabudowa mała, las. Jego atutem jest jednak to że stoi w polu nieopodal małych wsi. Oba nadajniki pracują chyba w paśmie 900 z czego ten w mieście chyba też UMTS (anteny...)
Po rozmowie z konsultantem ery nie dowiedziałem się niczego co mogłoby mi pomóc poza tym że jest mi potrzebna antena. Modem ma zasięg niby max i przepustowość 384kb/s ale jakoś żadna strona nie chce się załadować, programy typu gg jakoś działają, wiec sądzę ze wiele mu nie potrzeba. Obecnie zamiast modemu korzystam z Noki N73 ME (460kb/s, nie ma problemów z zasięgiem) ale nie mogę codzienni przekładać kart sim z modemu do telefonu i na odwrót. Z tego co mi mówił konsultant i na podstawie tego forum w dużej mierze udało mi się wytypować dwie anteny:
Antena 1
Antena 2
Która będzie lepsza w mojej sytuacji?
Ostatnio zmieniony 2008-07-22, 10:10 przez bro!, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Problem przy wyborze anteny...

Post autor: Jaco »

Popraw tytuł wątku bo ten nadaje się do śmietnika. Tytuł po części powinien zawierać problem. Zapraszam do zapoznania się z Regulaminem i Netykieta naszego forum .
Ostatnio zmieniony 2009-02-11, 09:51 przez Jaco, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Problem przy wyborze anteny...

Post autor: krystianb »

bro! pisze:chyba w paśmie 900 z czego ten w mieście chyba też UMTS (anteny...)
UMTS w Polsce dziala na 2100MHz! Twoj opis bardziej by wskazywal ze nadajnik na tym kominie w ktorą strone skierowane jest mnustwo anten to nie jest nadajnik gsm tylko WIFI:P Co Ci sie wyswietla na telefonie jest 3G kolo wskaznika zasiegu? Aha i nie sugeruj sie tym co wyswietla sie w połaczeniu te 384 cze 460kb/s to jest tylko predkosc polaczenia komputera z modemem a nie modemu z siecią.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Problem przy wyborze anteny...

Post autor: Ufo atakuje »

Zapoznaj sie z naszym :faq: , a najbardziej z tym tematem:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=5736

Muszisz wiedzieć gdzie i jakie masz BTS-y przed wyborem anteny inaczej kupujesz w ciemno.
bro!
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-07-22, 09:26
Lokalizacja: San Francisco, CA

Re: Problem przy wyborze anteny...

Post autor: bro! »

Dowiedziałem się że ok 20 km ode mnie (drogą, po prostej trochę mniej) pod koniec tego miesiąca era uruchomi nadajnik 1800Mhz (to chyba edge...), więc chyba najbardziej zależy mi na odbiorze edge... Jaka by do tego potrzebna była antena?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Problem przy wyborze anteny...

Post autor: Patryk »

bro! pisze:Dowiedziałem się że ok 20 km ode mnie (drogą, po prostej trochę mniej) pod koniec tego miesiąca era uruchomi nadajnik 1800Mhz
Zapomnij o łapaniu z kilkunastu km 1800 MHz.
A czy EDGE ? NIe wiadomo,może być i GPRS.
bro!
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-07-22, 09:26
Lokalizacja: San Francisco, CA

Re: Problem przy wyborze anteny...

Post autor: bro! »

Zdecydowałem się na nadajnik zlokalizowany w mieście. Odległość ok. 600 w linii prostej , pasmo 900, zabudowa typowo miejska (bloki, domy itp, itd...) Czy ta antena wystarczy lub czy nie będzie za mocna?
Antena
Pozdr.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Problem przy wyborze anteny...

Post autor: Ufo atakuje »

Napisz jakie to miasteczko, będzie łatwiej. Jeśli jest tam albo będzie UMTS to taka antenka ma sens. Z drugiej strony przy odległości 600m nie powinieneś potrzebować żadnych anten :/
bro! pisze:Modem ma zasięg niby max i przepustowość 384kb/s ale jakoś żadna strona nie chce się załadować, programy typu gg jakoś działają, wiec sądzę ze wiele mu nie potrzeba. Obecnie zamiast modemu korzystam z Noki N73 ME (460kb/s, nie ma problemów z zasięgiem)
No to już jest całkiem dziwne. Jak jest w końcu z działaniem tego neta.Na modemie nie chodzi a na Nokii chodzi? Jakie są prędkości i czy występują przeciążenia wieczorem.
bro!
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-07-22, 09:26
Lokalizacja: San Francisco, CA

Re: Problem przy wyborze anteny...

Post autor: bro! »

Miasteczko Maków Mazowiecki, UMTS z tego co wiem to będzie tyle tylko że inwestycja jest planowana na 2017 rok... :cry:
Na modemie niby wszystko ok, ale jakoś żadna strona nie chce się załadować i ma przepustowość 384 kb/s, natomiast na Nokii wszystko jest bezproblemowo, przepustowość 460 Kb/s. Wieczorem obciążeń praktycznie brak, raz udało mi się w nocy uzyskać na początku pobierania prędkość nawet 500 Kb/s, tyle tylko że szybko spadła do 25-30 Kb/s.

Na potwierdzenie zamieszczam screena którego udało mi się zrobić tej nocy gdy miałem duży transfer zanim spadł:

Obrazek
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Problem przy wyborze anteny...

Post autor: krystianb »

bro! pisze:przepustowość 384 kb/s
bro! pisze:przepustowość 460 Kb/s
Te cyferki to sobie mozna ustawiac jak sie chce od 9.6 do 960 ale to nic nie daje,
bro! pisze:początku pobierania prędkość nawet 500 Kb/s
Tak sie czesto dzieje ale to wartosc zawyzona, ustaloną mozna brac pod uwage jesli na tel przy zasiegu nie masz ikonki 3g albo U albo jak tam u Ciebie jest, to masz super edge, a modemy podobno mają slabszą czulosc i trzeba im anten zeby dobrze dzialaly, u Ciebie widze ze nie bedzie problemu z podłączeniem. Jesli mieszkasz 600m od nadajnika to wystarczy jakas mala antena wystawiona na zewnątrz, sciany potrafią bardzo dobrze tlumic sygnal, mozesz probowac wystawic modem za okno i zobaczyc jak dziala.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
bro!
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-07-22, 09:26
Lokalizacja: San Francisco, CA

Re: Problem przy wyborze anteny...

Post autor: bro! »

mozesz probowac wystawic modem za okno i zobaczyc jak dziala.
Niestety musiałbym przemeblować pokój, wiec tylko antenka
Tak, mieszkam ok.600 m od nadajnika w linii prostej, zabudowa typowo miejska (bloki,domy,itp..) Jaką antenkę polecacie?
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Problem przy wyborze anteny...

Post autor: Ufo atakuje »

bro! pisze:Na modemie niby wszystko ok, ale jakoś żadna strona nie chce się załadować i ma przepustowość 384 kb/s,
Albo źle zainstalowany albo się popsuł. Wcześniej działał?
bro! pisze:Wieczorem obciążeń praktycznie brak, raz udało mi się w nocy uzyskać na początku pobierania prędkość nawet 500 Kb/s, tyle tylko że szybko spadła do 25-30 Kb/s.
Przekłamuje Ci początkowe prędkości, ale jeśli masz 25-30 kilo Bajtów i brak przeciążeń, to są to niemal maksymalne osiągi na EDGE, więc nie wiem po co jeszcze antena. ;)
bro!
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-07-22, 09:26
Lokalizacja: San Francisco, CA

Re: Problem przy wyborze anteny...

Post autor: bro! »

Albo źle zainstalowany albo się popsuł. Wcześniej działał?
Na pewno jest sprawny, był w serwisie i serwis nic nie wykazał, wcześniej działał lecz od jakiegoś czasu nastąpiło pogorszenie. Co do instalacji to robiłem reinstalkę softu i systemu i jest jak było.
Z tymi przeciążeniami, to niechcący trochę przesadziłem :roll:
nie wiem po co jeszcze antena. ;)
Sprawa jest taka że nie mam drugiej komórki, a nie mogę ciągle przekładać karty sim z telefonu do modemu. Z drugiej strony to szkoda też żeby taka komórka jak Nokia N73 ME leżała przy komputerze :D
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Problem przy wyborze anteny...

Post autor: Ufo atakuje »

No to popracuj nad tym modemem, bo antena go nie uzdrowi. Zainstaluj na innym kompie, np. u kolegi. Zrób kwerendę, zainstaluj na nowym systemie, poszukaj nowszych sterowników itp.Samo przeinstalowanie niewiele może pomóc, musi być system postawiony od nowa. Serwisom nie wierz zbytnio, bo czasem robią różne numery jak im naprawa nie idzie.
ODPOWIEDZ